اپل واچ با تشخیص مشکل قلبی، جان زن ۸۰ ساله‌ آلمانی را نجات داد

اپل واچ با تشخیص مشکل قلبی، جان زن ۸۰ ساله‌ آلمانی را نجات داد ساحره چمنی ۰ ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ اخبار فناوری
اپل واچ مشکل قلب

اپل واچ مشکل قلب زن ۸۰ ساله‌ی آلمانی را تشخیص داد؛ این در حالی است که مشکل وی توسط دستگاه کاردیوگرام بیمارستان بررسی شده و مشکل قلبی تشخیص داده نشده بود.

اپل واچ سوژه‌ی داستان‌های بسیاری بوده است و بارها توانسته با تشخیص به‌موقع وضعیت نامنظم قلب کاربر، با یک هشدار اولیه از وقوع هر گونه اتفاق جبران ناپذیر جلوگیری کند.

در یک مورد جدید مشخص شده که سیستم کاردیوگرام اپل واچ ظاهرا از تجهیزات بیمارستان قابل اطمینان‌تر بوده؛ چرا که قادر به تشخیص وضعیت قلبی یک زن ۸۰ ساله در ماینز آلمان بوده و در نهایت به نجات جانش انجامیده است.

طبق گزارشی که هفته‌ی گذشته در ژورنال قلب اروپا منتشر شد، بیمار در مرکز پزشکی دانشگاه ماینز دانشگاه یوهانس گوتنبرگ آلمان در حالی که وضعیت قلبی وی نرمال گزارش شده بود، حضور یافت. پزشکان یک ECG 12 (نوار قلبی) با استفاده از دستگاه کاردیوگرام خود گرفتند و این آزمایش هیچ مدرکی دال بر ایسکمی نشان نداد. ایسکمی شرایطی است که در آن خون‌رسانی ناکافی به یک عضو یا هر قسمت دیگر از بدن وجود دارد اما به طور خاص ایسکمی باعث کمبود اکسیژن و مواد مغذی به بخش‌هایی از بدن می‌شود و این امر باعث آسیب به بافت‌ها یا سوءکارکرد اندام می‌شود.

اما این بیمار ۸۰ ساله نتایج آزمایشات نوار قلب را که با اپل واچ خود انجام داده بود به پزشکان نشان داد و آنها شواهدی از ایسکمی میوکارد مشاهده کردند و بیمار بعدا به آزمایشگاه کاتتریزاسیون منتقل شد. تجزیه و تحلیل بیشتر نشان داد که یک گرفتنگی در یکی از رگ‌های قلب وجود دارد.

این شواهد نشان داد که مشکل قلبی این بیمار توسط تجهیزات تخصصی بیمارستان تشخیص داده نشده، اما باتوجه به تشخیص مشکل توسط اپل واچ، پزشکان متقاعد شدند که بیمار را معالجه کنند.

توسعه فناوری‌های هوشمند راه را برای موارد جدید تشخیصی هموار می‌کند. در مورد ساعت اپل، پس از نصب برنامه تلفن همراه، وقتی انگشت کاربر روی بخش دیجیتالی ساعت قرار می‌گیرد، نوار قلبی شروع به ضبط شدن می‌کند، ردیابی ۳۰ ثانیه در یک فایل PDF ذخیره می‌شود و می‌توان آن را بازیابی کرد.

بنابراین ساعت هوشمند اپل نه تنها می‌تواند برای تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی یا اختلالات مجرای دهلیزی مورد استفاده قرار گیرد که برای تشخیص ایسکمی میوکارد نیز کاربرد دارد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا