قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران چقدر خواهد بود

افزایش قیمت آیفون در خارج از خاک آمریکا

قیمت آیفون ۱۴ در بازار ایران چقدر خواهد بود تیم سرگرمی ۰ ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ اخبار فناوری
قیمت آیفون ۱۴

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که اپل قیمت آیفون ۱۴ را افزایش خواهد داد و از آنجا که موضوع ممنوعیت واردات آیفون مطرح شده، احتمالا این گوشی با قیمت بالایی به دست مشتری ایرانی می‌رسد.

علیرغم اینکه درآمد اپل طی سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ از برآوردهای تحلیلگران پیشی گرفت، اما تیم کوک، مدیر عامل شرکت، طبق معمول هشدار داد که اپل طی سه ماهه دوم سال شاهد برخی روندهای منفی است که می‌تواند منجر به کاهش ۴ تا ۸ میلیارد دلاری درآمد این شرکت شود.

عوامل اصلی که به عملکرد ضعیف اپل در این سه ماهه منجر شده شامل، قرنطینه ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا در چین است که بر خطوط مونتاژ اپل تأثیر گذاشته، از دست دادن بازار روسیه به دلیل تحریم‌ها، تخصیص اشتباه مبادلات ارز و افزایش نرخ تورم که خریداران را با مشکل مواجه می‌کند. به این ترتیب درآمد اپل هر روز کمتر شده و کمبود چیپ‌ست و قطعات مدتی است گریبانگیر صنعت شده است.

در حالی که بقیه مشکلات کاملا قابل درک هستند، افزایش قدرت دلار و نرخ مبادله بالاتر آن نسبت به ارزهای محلی یک مشکل جدید است. یکی از تحلیلگران اپل با نام کریس کاسو از ریموند جیمز پیش‌بینی می‌کند که اپل مجبور خواهد شد قیمت آیفون ۱۴ را در خارج از کشور به عنوان پاسخی به نرخ‌های ارز ضعیف‌تر افزایش دهد.

اپل سه ماهه ابتدایی سال را بسیار قوی به پایان رساند، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از ضعف فزاینده سه ماهه دوم سال ناشی از مشکلات ارز، از دست دادن درآمد از کشور روسیه و مهم‌ترین تاثیر ناشی از مشکلات ناشی از قرنطینه چین است.

قیمت آیفون ۱۴

به گفته‌ی وی ممکن است درآمد ۸۱ میلیارد دلاری ناشی از عوامل ذکر شده باشد و مشکلات تولید گذرا خواهند بود و در بهترین زمان ممکن یعنی درست قبل از عرضه آیفون ۱۴ مشکلات اپل حل خواهد شد. 

با این حال در خوش‌بینانه‌ترین حالت اگر تا قبل از عرضه محصولات جدید در پاییز، نرخ ارز تغییر نکند، قطعا افزایش قیمت‌ آیفون ۱۴ اتفاق خواهد افتاد. که البته پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت‌ گوشی‌های جدید اپل بر میزان تقاضا تأثیر منفی خواهد گذاشت. بر این اساس باید ببنیم اپل چه تصمیم برای این موضوع می‌گیرد و چطور بازار را تنظیم می‌کند.

در حالی که آیفون همچنان بیشترین میزان سهم را در درآمد اپل دارد، ممکن است این افزایش قیمت تاثیر منفی روی درآمدهای اپل بگذارد.

از آنجا که قیمت آیفون در اکثر کشورها بیشتر از ایالات متحده است، بنابراین افزایش بیشتر این برچسب‌ها ممکن است بر زمان‌بندی ارسال آیفون 14 تأثیر بگذارد که ممکن است مشکلاتی را برای اپل ایجاد کند.

همانطور گه گفتیم قیمت آیفون در کشورهای دیگر خارج از آمریکا بالاتر است و اپل هم قصد دارد این قیمت را خارج از خاک آمریکا باز هم افزایش دهد: بر این اساس این افزایش قیمت بر بسیاری از بازارها از جمله ایران تاثیر بسیاری می‌گذارد. 

از آنجا که اپل هیچ نمایندگی در کشوری مثل ایران ندارد و این گوشی بیشتر به شکل مسافری وارد بازار می‌شود و قیمت آن اصلا بر اساس قیمت جهانی تعیین نمی‌شود، به‌ویژه با مشکلاتی که هم‌اکنون در کشور به‌وجود آمده و زمزمه‌هایی از ممنوعیت ورود این گوشی به کشور به گوش می‌رسد، قطعا باید منتظر قیمت نجومی برای این گوشی در نسل آینده باشیم. هم‌اکنون قیمت آیفون ۱۳ در بازار کشورمان بسیار بالاست و برخی از مدل‌ها حتی به بیش از ۶۰ میلیون تومان هم می‌رسد. با این اوضاع باید منتظر قیمت‌های نجومی حتی تا ۱۰۰ میلیون تومان هم باشیم.


guest
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا