#مهسا_امینی

نسخه موبایلی بازی Apex legends درس مهمی از Call of Duty Mobile گرفت

استفاده از تجربه بزرگان!

نسخه موبایلی بازی Apex legends درس مهمی از Call of Duty Mobile گرفت سینا نظافت ۰ ۰۳ خرداد ۱۴۰۱ اخبار بازی
نسخه موبایلی بازی Apex Legends

نسخه موبایلی بازی Apex Legends در بخش کنترل کردن شخصیت بازی درس خوبی از بزرگان این عرصه گرفته است اما هنوز هم مشکلاتی دارد.

نسخه موبایلی بازی Apex Legends مدتی است که عرضه شده و همانند نسخه کنسولی خود بسیار خوش ساخت است، همین موضوع باعث شده تا در مدتی کم طرفداران بسیاری پیدا کند. توسعه دهندگان این بازی برای بهتر شدن عنوان خود سعی کردند اشتباه رقبا را تکرار نکنند.

بازی کردن با موبایل به علت تفاوت‌هایی که با کنترلر‌های کنسول‌های بازی دارد کمی سخت است؛ زیرا شما هیچ دکمه یا جوی استیک فیزیکی ندارید و تمام حرکات شما در بازی با انگشتان شست و از طریق صفحه موبایل انجام می‌گیرد؛ بنابراین توسعه دهندگان به دنبال چینش هرچه مناسب‌تر رابط کنترلی خود هستند. هرچند که نسخه موبایلی بازی Apex Legends بهترین بازی در زمینه کنترل کردن نیست، اما در یک بخش‌ کوچک بسیار عالی عمل کرده است.

با یک دکمه پیشروی کنید

Apex و Call of Duty از رابط کنترلی مشابهی استفاده می‌کنند و در نهایت شاهد استفاده از آن در اکثر بازی‌های شوتر موبایلی هستیم. شما می‌توانید با کشیدن انگشتتان در نیمه سمت راست صفحه موبایل به اطراف نگاه کنید و با نیمه سمت چپ می‌‌توانید راه بروید، با استفاده از دکمه نیمه چپ صفحه می‌توانید نشانه گیری کنید و با استفاده از دکمه سمت راست صفحه می‌توانید شلیک کنید. در بازی PUBG هم شاهد همین چینش کنترل بودیم که باعث سخت شدن استفاده از عملکردهای بی‌شمار دیگر در بازی می‌شد. اگر شما می‌خواستید بنشینید، بلند شوید، سینه خیز بروید، سلاحتان را تغییر دهید، نارنجک دست بگیرید یا هر کار دیگر باید دست‌های خود را جا به جا می‌کردید، این به آن معناست که حین انجام این کار‌ها قادر به نشانه گیری یا شلیک کردن نبودید؛ علاوه بر این‌ها اگر می‌خواستید همزمان با نشانه گیری، راه بروید یا به اطراف نگاه کنید دچار مشکل می‌شدید.

CoD اقدام به آسان سازی این مشکلات با قرار دادن یک دکمه کوچک کرد. با استفاده از آن وقتی شلیک می‌کردید به صورت اتوماتیک نشانه گیری هم رخ می‌داد. با این کار دیگر وقت اضافی از کاربر برای فشردن دو دکمه مجزا گرفته نمی‌شد، که در یک بازی شوتر پر زد و خورد می‌تواند تفاوت بین مرگ و پیروزی باشد.

با این تغییر کوچک، CoD تبدیل به انتخاب اول عاشقان سبک شوتر در پلتفرم موبایل شد. گیم پلی بازی بسیار روان تر شده بود و بعد از تجربه آن بازی کردن PUBG بسیار دشوار به نظر می‌رسید. خوشبختانه نسخه موبایلی بازی Apex Legends این قابلیت را در بازی خود کپی کرده است، که باعث شده هم اندازه دیگر نسخه‌های خود گیم پلی روان، پر تنش و سریع داشته باشد. البته Apex از سایر مشکلات کنترلی- در CoD شاهد آن‌ها نیستیم- که گریبانگیر دیگر بازی‌های شوتر موبایل است رنج می‌برد

دکمه‌های بسیار زیاد در نسخه موبایلی بازی Apex Legends

همان طور که CoD Mobile از نسخه‌های اصلی این مجموعه الهام گرفته بود، نسخه موبایلی بازی Apex Legends پورتی مستقیم از نسخه کنسولی و رایانه شخصی این عنوان است؛ که یعنی دارای تمام ویژگی‌ها و کنترل‌های نسخه‌های دیگر خود می‌باشد. نسخه پایه این بازی پر از ریزه کاری بود، شامل سر خوردن روی زمین و استفاده از قدرت آلتیمیت که در صفحه کوچک موبایل به خوبی جا نمی‌گیرد.

بخش کنترل روی صفحه نمایش موبایل بسیار بهم ریخته است و با مقدار زیادی دکمه که هر کدام مخصوص کاری مجزا است پر شده، که باعث می‌شود فراموش کنید که کار هرکدام چه بوده است. بسیار پیش می‌آید که در شرایطی حساس دکمه‌ای را به اشتباه بزنید یا اصلا آن را پیدا نکنید. به عنوان مثال دکمه پینگ (Ping) کردن؛ در کنسول استفاده از آن بسیار ساده بود و برای مشخص کردن دشمنان یا جایی به خصوص در نقشه برای هم گروهی‌ها استفاده می‌شد. انجام دادن این کار در صفحه گوشی بسیار مشکل بوده و شما دایما مشغول کلنجار رفتن با آن خواهید بود. این مشکل در مورد برداشتن آیتم‌های مختلف از روی زمین هم صادق است، گاهی به صورت خودکار آن‌ها را برمی‌دارید و گاهی هم اصلا نمی‌توانید این کار را بکنید. یکی از بهترین مثال‌ها برای این مشکل جعبه‌هایی است که از دشمنان شما بعد از مرگ می‌افتند، گاهی فقط با نزدیک شدن به جعبه به صورت خودکار تمام جعبه را خالی می‌کنید و گاهی حتما باید دکمه مخصوص به آن را بزنید.

هرچند که نسخه موبایلی بازی Apex Legends عنوانی خوش ساخت است اما هنوز کاملا با پلتفرم موبایل هماهنگ نشده است. امیدواریم در آینده شاهد بهینه سازی بیشتر آن باشیم. نظر شما در رابطه با رابط کنترلی این بازی چیست؟ آیا به راحتی می‌توانید با آن کار کنید یا دچار مشکل می‌شوید؟


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا