سری Metal Gear Solid

معرفی انیمه‌های مشابه به سری بازی های Metal Gear Solid

10 انیمه برای طرفداران فرنچایز Metal Gear Solid

درصورتی‌که به جهان بازی‌های ویدیویی علاقه داشته باشید، مشخصا نام فرنچایز Metal Gear Solid ساخته هیدئو کوجیما (Hideo Kojima) را شنیده‌اید. اولین نسخه از این سری در سال ۱۹۸۷ توسط شرکت کونامی در مارکت بین المللی عرضه شد و تا حدود سه دهه پس از آن، نسخه‌های دیگری از این مجموعه در دسترس بازیکن‌ها قرار گرفت. سری MGS از جنبه‌های مختلفی کامل و مثال زدنی است، اما یکی از نکات جالب پیرامون آن تشابه موجود میان بازی‌های این سری و انیمه‌های سریالی است.

چگونگی روایت داستانی، مبارزات یا حتی آنتاگونیست‌های سری Metal Gear Solid تشابه زیادی را با انیمه‌های مختلف دارد. البته به لطف هنر و خلاقیت بسیار بالای کارگردان این مجموعه، سیستم گیم پلی بازی به خوبی در کنار وجه‌ تشابه‌های ذکر شده قرار می‌گیرد و تجربه منحصر به فردی را در قالب یک بازی ویدیویی به اشخاص هدیه می‌کند. پایه و اساس کلی داستان این مجموعه روی نبردهای بزرگ و ارائه تعریفی تازه از حقایق تاریک جنگ‌ها، نظم جهانی و عدم گسترش استفاده ازسلاح‌های کشتار جمعی به ویژه سلاح‌های هسته‌ای متمرکز است. بنابراین اگر این سری را تجربه کرده‌اید یا توضیحات مختصری که پیرامون آن تا به این‌جای کار داده شده، نظرتان را جلب کرده است، پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه با معرفی ۱۰ انیمه مشابه با سری MGS همراه رسانه سرگرمی باشید.

10- انیمه Kingdom

تعداد فصل‌های منتشر شده: سه فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 103 قسمت

تشابه اصلی میان انیمه Kingdom و سری Metal Gear Solid به موضوعاتی مرتبط می‌شود که اساس داستان این انیمه روی آن‌ها تمرکز بسیاری را داشته است. اکشن، تاریخ و مسائل نظامی جنبه‌های اصلی این اثر به شمار می‌روند. داستان این انیمه در یک دوره به خصوص از تاریخ کشور چین جریان دارد که در آن یک اژدها غول پیکر شروع به تخریب شهرها می‌کند. با شروع حملات اژدها، بشریت و پادشاهی‌های مختلف نیز تصمیم به تصرف مناطق و سایر قلمروها می‌کنند. در این بین اما دو شخصیت به نام‌های پیائو و لی سین تصمیم می‌گیرند تا در کنار پادشاه‌شان در نبردها شرکت کنند، ‌اما با کشته شدن پیائو همه چیز به هم می‌رزد و لی می‌بایست با حقایق مختلفی دست و پنجه نرم کند. جنگ‌های بزرگ و مبارزه به منظور تصاحب قدرت، از دلایل اصلی تشابه انیمه Kingdom و مجموعه MGS محسوب می‌شوند.

9- انیمه Argento Soma

تعداد فصل‌های منتشر شده: یک فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: ۲۵ قسمت

انیمه Argento Soma را می‌توان یک گوهر پنهان و صدالبته دست کم گرفته شده در جهان انیمه دانست. جهان این اثر مملو از ربات‌های مختلف است و از این جنبه کاملا با فرنچایز MGS شباهت دارد. داستان این عنوان روی یک محصول آزمایشگاهی بیگانه به نام فرانک جریان دارد که در اثر یک تهاجم ناگهانی به آزمایشگاه، فرانک فرصت زندگی کردن را به دست می‌آورد. او در زمان بیداری‌اش، تمام اشخاص حاضر در آزمایشگاه را به قتل می‌رساند و سپس محیط اطرافش را به صورت کامل نابود می‌سازد. در این میان، تاکوتو شخصی که در خلق فرانک کمک شایانی را کرده است، در بیمارستان توسط یک شخص مرموز ملاقات می‌شود. تاکوتو به منظور گرفتن انتقام از فرانک یک پیشنهاد عجیب را از شخصیتی به نام Mr. X قبول و تحت هویتی تازه به نام ریو سوما پروسه انتقام گیری‌اش را آغاز می‌کند.

8- انیمه Arslan Senki

تعداد فصل‌های منتشر شده: دو فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 33 قسمت

 نبرهادی سیاست زده و سیاست‌مدارانی که بدون توجه به تلفات ناشی از جنگ‌ها  به سرزمین‌های مختلف یورش می‌برند، بیشتر از هرچیزی انیمه Arslan Senki را به بازی‌های Metal Gear Solid شبیه می‌کند. حکومت و قلمرو پادشاه آندراگوراس سوم توسط فرمانروایی مجاورشان مورد حمله قرار می‌گیرد و پس از مدت زمان اندکی، ارتش او فرو می‌پاشد. با قطعی شدن شکست، شاهزاد ارسلان به همراه ژنرال داریون سرزمین مادری‌شان ترک و فرار می‌کنند. با این حال، طولی نمی‌کشد که ارسلان تلاشش را برای بازپس گیری آن‌چه که از او گرفته شده است، آغاز می‌کند و وظیفه دارد تا شروع تازه‌ای را برای مردمش رقم بزند.

7- انیمه Mobile Suit Gundam

تعداد فصل‌های منتشر شده: یک فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 43 قسمت

موضوعات نظامی در کنار جنبه‌های علمی-تخیلی و اکشن بسیار بالا شباهت‌های موجود میان انیمه MSG و نسخه‌های مختلف فرنچایز MGS محسوب می‌شوند؛ همچنین باید متذکر شد که اتفاقات هر دو اثر به سمت تاریک و ناپسند جنگ‌ها می‌پردازد. داستان این انیمه نبردی بزرگ و طولانی مدت را میان انسان‌های حاضر در کره زمین و گروه ویژه‌ای از شخصیت‌ها که در فضا زندگی می‌کنند و تحت عنوان «زئون» شناخته می‌شوند، به تصویر می‌کشد. این گروه از لباس‌هایی ویژه و هوشمند استفاده می‌کنند و قدرت بسیار بالای این لباس‌ها سبب تحقق اهداف‌شان در زمینه‌های مختلف شده است. در کنار گروه Zeon، آن دسته از افرادی که روی زمین سکونت دارند، خودشان را «فدراسیون زمین» می‌نامند. این گروه نیز به منظور مقابله با نیروهای دشمن، لباس ویژه‌ای را طراحی کرده‌اند. با شدت گرفتن جنگ میان دو گروه نام برده، یک پسر جوان به نام آمورو از جانب نیروهای حاضر در کره زمین تصمیم می‌گیرد تا در این جنگ بی‌نهایت شرکت کند و سرنوشت یا وضعیت آن را تغییر دهد!

6- انیمه Code Geass

تعداد فصل‌های منتشر شده: دو فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 50 قسمت

در میان تمامی نسخه‌های منتشر شده از سری Metal Gear Solid، اشتراکات بسیاری میان بازی چهارم و انیمه Code Geass وجود دارد. در جریان داستان هر دو اثر مذکور یک کودتا و قیام بزرگ‌ علیه دولت‌های حاکم آغاز شده است. دیگر وجه تشابهات آن‌ها به افتخارات حاصل از جنگ‌ها  در کنار نسل کشی‌های گسترده بازمی‌گردد. به صورت خلاصه می‌توان گفت که موضوع اصلی داستان و اتفاقات هریک از این آثار فراموش نشدنی، جنبه‌های تاریک و فاسد قدرت‌های بزرگ است. انیمه Code Geass روایت‌گر ماجراجویی‌ها و اتفاقات پیرامون یک پسر جوان به نام لولوش لامپروژ است. او در دوره‌ای که نیروهای مقاومت کشور ‌ژاپن در مقابل استعمار و حاکمیت دولت بریتانیا قرار گرفته‌اند، زندگی می‌کند. پس از گذشت مدت زمان اندکی از شروع داستان، لولوش در نبرد بزرگی میان نیروهای هر دو جناح گیر می‌افتد. تا این‌که در نهایت توسط زنی به نام C.C نجات داده شده و قدرت پادشاهان را از او دریافت می‌کند. به لطف این قدرت ویژه، لولوش فعالیت‌هایش را به منظور آزادسازی ژاپن و خارج کردن نیروهای استعمارگر آغاز می‌کند.

5- انیمه Black Lagoon

تعداد فصل‌های منتشر شده: دو فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 24 قسمت

روکورو اوکاجیما یک کارگر ساده در شرکتی ژاپنی است، اما از آن‌چه که به عنوان زندگی در حال تجربه کردن است،‌ رضایت ندارد. روکورو در هنگام یک سفر کاری به مقصد کشور تایلند، توسط گروهی از دزدان دریایی ربوده می‌شود. این موضوع درنهایت زندگی او را به صورت کامل تغییر می‌دهد و شخصیت اصلی داستان انیمه Black Lagoon تصمیم می‌گیرد تا همراه با دزدان مذکور تجربیات تازه‌ای را کسب کند. چه در این انیمه و چه در جریان نسخه‌های مختلف سری MGS پروتاگونیست‌ها با مشکلات متنوعی نظیر آدم کش‌های حرفه‌ای، مزدوران و سازمان‌های جنایت‌کار مواجه می‌شوند؛ بنابراین می‌بایست انتظار تماشای حجم گسترده‌ای از مبارزات یا تیراندازی را در انیمه Black Lagoon داشته باشید.

4- انیمه Neon Genesis Evangelion

تعداد فصل‌های منتشر شده: یک فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 26 قسمت

از نظر جنبه‌های روان شناختی، دراما و صحنه‌های اکشن انیمه Neon Genesis Evangelion با سری بازی‌های Metal Gear Sold در یک راستا قرار می‌گیرد و وجه تشابه‌ بسیاری میان آن‌ها دیده می‌شود. ترفندها و نیرنگ‌های سیاسی در کنار سو استفاده از قدرت، مسائلی به شمار می‌روند که به خوبی در هردو مجموعه مطرح شده به آن‌ها پرداخته می‌شود و سازندگان هریک از آن‌ها توجه بسیاری را روی این موضوعات داشته‌اند. باوجود این نکته که از انتشار انیمه مذکور در سال ۱۹۹۵ مدت زمان نسبتا زیادی می‌گذرد، هموراه از آن به عنوان یکی از آثار ماندگار در جهان انیمه یاد می‌شود. داستان این اثر روی یک شخصیت ۱۴ ساله به نام شینجی ایکاری متمرکز است که به اجبار توسط پدرش به عضویت نیروهای NERV درمی‌آید. مسئولیت ابتدایی این سازمان دفاع از شهر توکیو در برابر هیولاهایی تحت عنوان فرشتگان (Angels) است. با شروع فعالیت‌های شینجی و هدایت یکی از ربات‌های غول پیکر سازمان NERV به نام Evangelion، او به تدریج به حقایق مختلفی پی می‌‌برد و مسیر تازه‌ای را در ادامه روند داستان پیش می‌گیرد.

3- انیمه Trigun

تعداد فصل‌های منتشر شده: یک فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 26 قسمت

داستان انیمه Trigun درون یک سیاره ناشناخته که تحت عنوان «جایی برای انسان‌ها نیست» به مخاطبین معرفی می‌شود، جریان دارد. اتفاقات این اثر روی شخصیتی به نام وش متمرکز است. این شخصیت درواقع یک تفنگ‌دار مطرح است و با جایزه بگیرهایی که به دنبال کشتن او و کسب جایزه تعیین شده هستند، مبارزه می‌کند. باگذشت زمان، به تدریج از گذشته مرموز و تاریک شخصیت وش رونمایی شده و علت بسیاری از اتفاقاتی که در حال حاضر حول او در حال رخ دادن هستند، ‌مشخص می‌شوند. ساختار داستانی انیمه Trigun در کنار نبردهای طراحی شده آن، بدون شک یادآور تجربه بسیاری از اشخاص در بازی‌های MGS خواهد بود.

2- انیمه Cowboy Bebop

تعداد فصل‌های منتشر شده: یک فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 26 قسمت

حضور جایزه بگیرها، شخصیت‌های نابغه و جنایت کاران بزرگ از جمله دلایلی هستند که می‌توانند هرشخصی را به تماشای انیمه Cowboy Bebop ترغیب کنند. داستان این انیمه در سال ۲۰۷۱ جریان دارد و بشریت سیارات مختلف را به سلطه درآورده است؛ با این حال، انسان‌ها همچنان از طمع همیشگی‌شان برای قدرت و مسائل مادی رنج می‌برند. در کنار سیستم و نیروهای پلیس حاضر در منظومه شمسی، جایزه بگیرها که به عنوان کابوی شناخته می‌شوند، به نقاط مختلف سفر کرده و به اجرای عدالت می‌پردازند. گروه کابوی‌ها متشکل از پنج شخصیت کاملا متفاوت است و قصد دارند تا با دست‌گیر کردن جنایت‌کاران از فروپاشی صلح جلوگیری کنند. انیمه Cowboy Bebop از جنبه‌های مختلفی یک اثر منحصر به فرد محسوب می‌شود. در طول تماشا این اثر، مطمئنا تلاش گروه مذکور برای حفظ صلح و جلوگیری از شروع یک جنگ تمام عیار، سبب شکل گیری تصویر کاملا مشابهی از این انیمه با سری Metal Gear Solid در ذهن مخاطبین خواهد شد.

1- انیمه Ghost in the Shell

تعداد فصل‌های منتشر شده: دو فصل

تعداد قسمت‌های منتشر شده: 52 قسمت

در قیاس با تمامی آثار معرفی شده در این مطلب، انیمه Ghost in the Shell بیشتر از سایرین با بازی‌های مجموعه MGS شباهت دارد. پس زمینه و ساختار اتفاقات هر دو مجموعه از نظر موضوعات مختلفی همچون قدرت‌مندی دولت‌ها، مغزهای سایبری، هک کردن وسایل یا تجهیزات به همراه اصول اخلاقی شخصیت‌ها در هنگام جنگ‌ کاملا با یک‌دیگر مشابه است. البته نباید از شباهت المان‌های اکشن و صحنه‌های هیجان انگیز هریک از آثار مذکور غافل شد. داستان این انیمه در آینده‌ای دور و شهری به نام نیهاما روایت می‌شود؛ در این شهر تکنولوژی روی اکثریت جنبه‌های زندگی انسان‌ها چیره شده است. شهروندان می‌توانند اعضا بدن‌شان را با اعضا رباتیک و مصنوعی تعویض کنند. درون یک نظم جهانی گسترده، یک هکر مرموز وارد ذهن انسان‌ها شده و تمامی خاطرات آن‌ها را پاک می‌کند. این اتفاق، ماجراهای مختلفی را به همراه خواهد داشت و مخاطبین را وادار می‌سازد تا عمیقا به اساس زندگی بشریت فکر کنند و از تجربه یکی از ماندگارترین انیمه‌های تاریخ لذت ببرند.

از دید شما چه انیمه‌ای برای طرفداران بازی‌های Metal Gear Solid مناسب است؟ نظرات‌تان را با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا