1%
  • 0/10

چرا گوشی های اندرویدی دست دوم دو برابر آیفون افت قیمت دارند

مقایسه قیمت گوشی‌های دست دوم

چرا گوشی های اندرویدی دست دوم دو برابر آیفون افت قیمت دارند ۰ ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ مقالات فناوری کپی لینک
گوشی های اندرویدی دست دوم

شاید برای شما هم پیش آمده که به دنبال خرید گوشی های دست دوم در بازار باشید و با مقایسه قیمت‌ها متوجه تفاوت قیمت آیفون و گوشی های اندروید شوید.

اگر قیمت‌ها را در بازار ایران مقایسه کنید اختلاف قیمت گوشی‌ های دست دوم اندرویدی و آیفون قطعا موجب تعجب‌تان خواهد شد اما در بازار دنیا چه اتفاقی می‌افتد، آیا گوشی های اندرویدی زودتر ارزش خود را از دست می‌دهند یا آیفون‌ها؟ در واقع بعد از خرید گوشی اندرویدی، قیمت آن با گذشت زمان چقدر کاهش می‌یابد؟ برخی از گوشی‌های هوشمند حتی پس از ماه‌ها استفاده توسط کاربران، اما هنوز هم در بازار دست دوم قیمت و فروش خوبی دارند.

با افزایش قیمت گوشی‌های موبایل در بازار، برخی از کاربران تمایل به خرید گوشی های دست دوم دارند. وب‌سایت “BankMyCell” گزارشی منتشر کرده و به اختصار افت قیمت گوشی‌های مختلف را بررسی کرده است که قطعا این موضوع برای بازار جهانی صادق است و اما این روش محاسبه در ایران خیلی ملاک قرار نمی‌گیرد و این فروشنده است که قیمت را تعیین می‌کند؛ با این حال در این مقاله به افت قیمت گوشی های دست دوم اندرویدی و آیفون‌های اپل می‌پردازیم.

وب‌سایت BankMyCell با بررسی قیمت ۳۱۰ مدل گوشی کارکرده اطلاعات جالبی را در مورد افت قیمت گوشی‌ها و میزان استهلاک آنها منتشر کرده است که بر اساس آن، گوشی های اندرویدی دو برابر بیشتر از گوشی‌های آیفون ارزش خود را از دست می‌دهند.

تحقیقات بازار نشان می‌دهد که پس از چهار سال، آیفون‌ها به طور متوسط ​​۶۶.۴۳ درصد از ارزش اصلی خود و گوشی های اندرویدی ۸۱.۱۱ درصد از ارزش ابتدایی خود را از دست می‌دهند.

بر اساس همین گزارش، گوشی‌های اندرویدی با قیمت ۳۵۰ دلار یا کمتر، نیمی از ارزش خود را در سال اول از دست می‌دهند. در واقع ارزش گوشی های ارزان قیمت از برندهای معروف مانند سامسونگ، موتورولا، ال‌جی، HTC و گوگل به طور متوسط ​​۵۲.۶۱ درصد در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ کاهش یافته است.

گوشی های اندرویدی دست دوم

طبق گزارشی که توسط این وب‌سایت منتشر شده است، ۹ ماه پس از عرضه گلکسی S20 اولترا، قیمت نسخه دست دوم این گوشی ۶۴.۷۱ درصد قیمت اولیه بود. در همین حال، در همین بازه زمانی، قیمت آیفون 11 پرومکس دست دوم حدود ۳۲.۲۲ درصد نسبت به دستگاه جدید کاهش یافته است.

البته این نوع افت قیمت برای همه‌ی گوشی‌های آیفون مشابه نیست؛ به عنوان مثال، قیمت آیفون SE 2020 دست دوم بعد از ۸ ماه حدود ۳۸.۳۲ کاهش می‌یابد.

گوشی های هوشمند اندرویدی دست دوم با قیمت ۳۵۰ دلار یا کمتر، در سال اول ۵۲.۶۱ درصد، در سال دوم حدود ۷۳.۶۱ درصد، در سال سوم حدود ۸۵.۱۵ درصد و در سال چهارم حدود ۹۴.۹۰ درصد در مقایسه با قیمت اصلی افت قیمت خواهد داشت.

مثلا قیمت گوشی اندرویدی دست دوم گلکسی A50 سامسونگ حدود ۷۹.۹۴ درصد پس از حدود دو سال در مقایسه با نسخه جدید کاهش می‌یابد. قیمت موتورولا G7 دست دوم نیز طی ۹ ماه پس از استفاده ۷۹.۱۷ درصد و بعد از یک سال ۶۱.۹۷ درصد کاهش یافت.

قیمت گوشی های پیکسل گوگل نیز پس از یک سال به طور کلی حدود ۴۰.۱۷ درصد کاهش می‌یابد. براساس این گزارش، کاربرانی که یکی از ۱۰ گوشی پرفروش پیکسل‌های گوگل را خریداری کرده‌اند، بعد از حدود ۱۲ ماه قیمت آنها ۴۰.۱۷ درصد کاهش ‌می‌یابد.

آمارهای این وب‌سایت نشان می‌دهد که بیشترین افت قیمت مربوط به گوشی‌های HTC است که قیمت آنها در مدت یک سال حدود ۵۳.۰۸ درصد کاهش یافته است.

همانطور که گفتیم بر اساس آمارها قیمت گوشی های اندرویدی دست دوم نسبت به آیفون های اپل افت قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند که این میزان کاهش قیمت در بازار ایران بسیار متفاوت‌تر از بازار دنیا است.

در ایران اصولا قیمت آیفون های اپل کمترین میزان افت را دارد و حتی گاهی خریدار پس از یک یا دو سال استفاده به دلیل نوسانات قیمتی، می‌‌تواند گوشی را با قیمت بیشتری نسبت به قیمت اولیه به فروش برساند.

البته طی یکی دو سال اخیر با توجه به افزایش شدید قیمت موبایل، نسخه‌های دست دوم گوشی های اندرویدی نیز نه تنها افت قیمت نداشته‌اند بلکه بسیاری از گوشی‌های دست دوم در طول یکی دو سال اخیر حالا با قیمتی بیشتر از قیمت خرید آن قابل فروش است.
نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments