اندروید ۱۴: امکانات شخصی‌سازی جدید در راه هستند

احتمال بازگشت ویجت صفحه قفل

اندروید ۱۴ شخصی‌سازی

اندروید ۱۴ قرار است به امکانات شخصی‌سازی جدیدی از جمله ویجت‌های صفحه‌ی قفل (که البته پیش‌تر در آن وجود داشت) مجهز شود.

اندروید یکی از سیستم‌عامل‌هایی است که از لحاظ قابلیت‌های شخصی‌سازی، در بین تمام سیستم‌عامل‌های دیگر بی‌رقیب است. آنقدر امکانات این سیستم‌عامل زیاد است که گوگل گاهی اوقات برای ایجاد تغییر، یک سری از قابلیت‌ها را مجبور است حذف و دوباره اضافه کند چون دیگر چیز خاصی برای اضافه کردن وجود ندارد. یکی از این قابلیت‌های شخصی‌سازی ویجت صفحه‌ی قفل است که ابتدا در اندروید وجود داشت اما قرار است به اندروید ۱۴ برگردد.

میشال رحمان، سردبیر نشریه‌ی ESPER اخیرا در شبکه‌ی اجتماعی X یا همان توییتر سابق، خبری را در رابطه با آخرین بیلد بتای اندروید ۱۴ منتشر کرده است. در رابط کاربری جدید این سیستم‌عامل، عبارت «widget_on_keyguard» ذکر شده به این معنا که گوگل در حال کار روی برگرداندن ویجت صفحه قفل به اندروید ۱۴ است. از آن جایی هم که آخرین بیلد اندروید ۱۴ برای پیکسل‌ها در نظر گرفته شده، شاید در نهایت تنها گوشی‌های پیکسل باشند که این قابلیت را دریافت می‌کنند.

اگرچه اطلاعات بسیار کمی در رابطه با این قابلیت شخصی‌سازی اندروید ۱۴ وجود دارد اما به نظر می‌رسد منطقی باشد که آن را در این سیستم‌عامل ببینیم چرا که اپل به عنوان تنها رقیب اصلی گوگل در ساخت سیستم‌عامل، این قابلیت را به iOS اضافه کرده است. در نتیجه می‌توان این قابلیت را پاسخی به حرکت اپل در نظر گرفت.

علاوه بر این قابلیت جدید، آخرین بیلد اندروید جدید همچنین به شما اجازه می‌دهد یک سری میان‌برها را هم در صفحه‌ی قفل تغییر دهید. برای مثال آیکون‌های پایین صفحه‌ی قفل که در حالت پیش‌فرض فقط شامل دوربین و تلفن می‌شوند، به صورت گسترده‌تری از آنچه که اکنون می‌بینیم قابل تغییر خواهند بود. البته نمی‌دانیم آیا تمام گوشی‌های اندروید ۱۴ این قابلیت را دریافت می‌کنند یا فقط سری پیکسل.

در حال حاضر، کاربران علاوه بر تلفن و دوربین قادر به انتخاب اپ‌های زیادی هستند که در میانبر صفحه‌ی قفل حضور داشته باشد. از جمله این موارد می‌توان به فعال کردن حالت «مزاحم نشوید»، چراغ قوه، بی‌صدا کردن گوشی، اسکنر کد QR و… اشاره کرد. حال چه تغییرات شخصی‌سازی جدیدی در این بخش قرار است به اندروید ۱۴ اضافه شود مشخص نیست.

0 0 آراء
امتیاز مطلب


اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا