امتیاز انیمیشن Spider-Verse 2

مقایسه امتیاز انیمیشن Spider-Verse 2 با تمامی فیلم‌های اسپایدرمن

امتیاز کدام اثر بیشتر است؟

اکران اولیه واکنش‌های خیلی خوبی را به‌همراه داشته، اما باید بررسی کرد که امتیاز انیمیشن Spider-Verse 2 در مقایسه با سایر فیلم‌های اسپایدرمن چگونه است؟

در سال ۲۰۱۸، انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse با شکستن چندین رکورد و دریافت اسکار بهترین انیمیشن سال، به‌عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم اسپایدرمن در وب‌سایت راتن تومیتوز شناخته شد و راه را برای ساخته شدن دو قسمت دیگر هموار کرد. تا اینجای کار دنباله مولتی‌ورسی Spider-Man: Across the Spider-Verse با تحسین منتقدان و مخاطبان مواجه شده است، اما به‌دلیل ماهیت راتن تومیتوز، نقدهای بهتر همیشه به امتیاز بهتر تبدیل نمی‌شوند، چراکه سیستم رتبه‌دهی راتن صرفا اجماع نظر منتقدان را مبنای امتیازدهی خود قرار می‌دهد.

نقدهای مثبت Spider-Man: Across the Spider-Verse امتیاز ۹۶ درصدی را به‌همراه داشته که تنها یک امتیاز از قسمت قبلی کمتر است. همچنین امتیاز ۸.۷ از ۱۰ میانگین منتقدان نیز تنها ۰.۱ کمتر از میانگین امتیاز قسمت قبلی است. وقتی نوبت به منتقدان برتر راتن می‌رسد، این دو اثر با کسب امتیاز ۹۶ درصد در جایگاهی یکسان قرار می‌گیرند. البته انیمیشن Spider-Man: Into the Spider-Verse تنها از منظر نمره کمی بهتر از دنباله تازه اکران شده‌اش است و نظرات همه به‌گونه‌ای شخصی هستند. از طرفی نقدهای حاصل از اکران اولیه انیمیشن، آن را به‌عنوان یکی از بهترین دنباله‌های تمام دوران معرفی کرده، بنابراین «بهتر» یا «بدتر» بودن آن نسبت به نسخه قبلی اهمیت چندانی ندارد.

امتیاز انیمیشن Spider-Verse 2 از تمامی آثار لایو اکشن اسپایدرمن بهتر است

دو قسمت اول سه‌گانه اسپایدر ورسی سونی پیکچرز در یک سطح قرار دارند، اما در مقایسه با سایر فیلم‌های لایو اکشن اسپایدرمن، عملکرد خیلی بهتری داشتند و به‌طبع امتیاز بیشتری کسب کرده‌اند. برای مثال دنباله Spider-Verse 2 با دارا بودن ۹۵ درصد امتیاز منتقدان به‌راحتی دو فیلم محبوب و پرفروش Spider-Man 2 و Spider-Man: No Way Home با امتیاز ۹۳ درصد را شکست می‌دهد.

در ادامه می‌توانید امتیاز راتن تمامی آثار اسپایدرمن را از بیشترین به کمترین مشاهده کنید:

  1. Spider-Man: Into the Spider-Verse با ۹۷ درصد
  2. Spider-Man: Across the Spider-Verse با ۹۵ درصد
  3. Spider-Man: No Way Home با ۹۳ درصد
  4. Spider-Man 2 با ۹۳ درصد
  5. Spider-Man: Homecoming با ۹۲ درصد
  6. Spider-Man: Far from Home با ۹۰ درصد
  7. Spider-Man با ۹۰ درصد
  8. The Amazing Spider-Man با ۷۱ درصد
  9. Spider-Man 3 با ۶۳ درصد
  10. The Amazing Spider-Man 2 با ۵۱ درصد

به‌یاد داشته باشید که فیلم‌های لایو اکشن و انیمیشن‌های سینمایی کاملا باهم فرق می‌کنند، بنابراین ممکن است مقایسه مستقیم انیمیشن‌های Spider-Verse با فیلم‌های لایو اکشن منصفانه نباشد، اما تفاوت در امتیازات همچنان جالب است.

داده‌های مخاطبان راتن تومیتوز با تعدادی از فیلم‌های دهه ۲۰۰۰، به‌ویژه اولین فیلم اسپایدرمن سم ریمی (Sam Raimi)، مشکلات جدی دارد. علیرغم کسب ۲۷ درصد امتیاز مخاطبان، فیلم Spider-Man در سال ۲۰۱۰ به‌دلیل هجوم گسترده نقدهای منفی که هنوز برطرف نشده است، شاهد افت شدید ۲۷ امتیازی بود. موضوع مشابهی برای فیلم‌های Spider-Man 2 و Spider-Man 3 رخ داد اما با تاثیری کمتر. به‌همین خاطر می‌شود با اطمینان گفت که امتیاز مخاطبان مشکوک هستند. خوشبختانه، این چیزی از امتیاز بالای مخاطبان Across the Spider-Verse کم نمی‌کند، اما مسلما نشانه بدی برای یکپارچگی داده‌های راتن تومیتوز است.

مقایسه امتیاز انیمیشن Spider-Verse 2 با دنیای سینمایی مارول و پیکسار

اگرچه انیمیشن‌های ابرقهرمانی زیادی برای مقایسه مستقیم امتیاز راتن Spider-Verse 2 وجود ندارد، اما می‌شود به‌نوعی پای دنیای سینمایی مارول و استودیو پیکسار را به این قضیه باز کرد. جالب اینجاست که این دنباله با ۱۵ امتیاز بیشتر به‌راحتی میانگین امتیاز ۸۱ درصدی دنیای سینمایی مارول و ۸۹ درصدی پیکسار را شکست می‌دهد. البته از آنجایی که همه نقدها شخصی هستند، نمرات راتن تلفیقی از نظرات شخصی تلقی می‌شود، بنابراین هیچ یک از این امتیازات دلیل قطعی برتری یکی نسبت به دیگری نیستند. ۹۶ درصد امتیاز راتن ثابت می‌کند که هم منتقدان و هم مخاطبان از انیمیشن لذت می‌برند، بنابراین همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، تفاوت ریز Across the Spider-Verse با قسمت قبلی چندان اهمیت ندارد. وقتی اکثر نقدها موافقند که هر دو انیمیشن عالی هستند، پس دیگر جای هیچ بحثی باقی نمی‌ماند.

در حالیکه قسمت جدید سه‌گانه تنها دو امتیاز کمتر از Spider-Man: Into the Spider-Verse از سوی منتقدان دریافت کرده، مطمئنا در بخش تجاری موفق‌تر عمل خواهد کرد. قسمت اول چالش‌های زیادی داشت زیرا با فیلم‌هایی نظیر آکوامن، بامبلبی و مری پاپینز رقابت می‌کرد. علاوه بر این، هیجان طرفداران نسبت به فیلم قبلی خیلی بیشتر است. انیمیشن Into the Spider-Verse تنها با ۳۵ میلیون دلار در گیشه داخلی اکران شد، درصورتی که طبق گزارش ورایتی Across the Spider-Verse در سه روز اول اکران خود حدود ۸۰ میلیون دلار فروش خواهد داشت. با این حال قسمت دوم چالش‌های بزرگی را نیز پیش رو دارد، زیرا باید با فیلم Guardians of the Galaxy 3 و Fast X و در ماه ژوئن با فیلم‌هایی مانند Transformers 7 ،The Flash ،Elemental و Indiana Jones 5 رقابت کند. بنابراین، حالت ایده‌ال برای سونی فروش جهانی بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار است.

انیمیشن Spider-Man: Across The Spider-Verse هم اکنون در سینماهای سراسر جهان در حال اکران است و دنباله مورد انتظارش با نام Spider-Man: Beyond The Spider-Verse در تاریخ ۲۹ مارچ سال ۲۰۲۴ (۱۰ فروردین سال ۱۴۰۳) داستان سه‌گانه را به سرانجام می‌رساند.

4.1 8 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا