برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
داستان فیلم The Matrix 4

۸ فرضیه احتمالی درباره‌ی داستان فیلم The Matrix 4

بررسی حدس و گمان‌هایی درباره‌ی ماتریکس جدید

1%
  • 0/10
۸ فرضیه احتمالی درباره‌ی داستان فیلم The Matrix 4 ۷ ۱۰ دی ۱۳۹۹ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

همان‌طور که مطلع هستید کیانو ریوز قرار است در هیبت نئو مجدد در فیلم چهارمی تحت عنوان The Matrix 4 هنرنمایی کند. با توجه به پایان‌بندی فیلم سوم، تئوری‌های احتمالی داستان فیلم The Matrix 4 را با یکدیگر مرور می‌کنیم.

از میزان ارزشمندی شخصیت نئو در دنیای ماتریکس می‌توان هزاران کلمه مقاله نوشت. نئو، قهرمان سه فیلم The Matrix توانست تاثیر بسیار زیادی روی مخاطبین این مجموعه بگذارد. هنرنمایی بسیار خوب کیانو ریوز نیز باعث شد تا این هنرمند در زمره‌ی بهترین‌های هالیوود قرار گیرد. قصه به طور کلی درباره‌ی نئو است که بنا به اتفاقاتی پی می‌برد دنیایی که در آن حضور دارد واقعی نیست. تقریبا هر فرد فیلم‌باز که سه‌گانه ماتریکس را دیده باشد، برداشتِ ابتدایی فیلم ماتریکس ۱ را به خاطر می‌آورد که مورفئوس به نئو قدرت انتخاب داد که با برداشتن قرص قرمز رنگ پا به دنیای واقعی بگذارد یا با برداشتن قرص آبی رنگ، همچنان در جهل مرکب خود باقی بماند. در فیلم اول به خوبی دیدیم که نئو خطر را به جان می‌پذیرد و وارد دنیای ماشینیِ بی‌رحمی می‌شود که انسانیت، روزهای آخر خود را سپری کرده و نئو در کشاکشِ داستانی در همان ابتدا می‌فهمد که یک قهرمان قرار است در نقش ناجی، مردم را شر این تاریکی نجات دهد؛ قهرمانی که احتمالا باید خودش باشد.

در دنباله‌ی سوم یعنی فیلم The Matrix Revolutions مشاهده کردیم که چطور نئو حداکثر تلاشش را به کار می‌گیرد تا بشریت را نجات دهد. مامور اسمیت با بازی استثنائی هیو ویوینگ از یک نقطه به بعد از کنترل خارج شده و به عنوان خطری مهم، هم برای انسان‌ها و هم ماشین‌ها فعالیت مخرب خود را به پیش می‌برد. نئو برای جلوگیری از یک جنگ تمام عیار، یک تنه جلوی ماموریت اسمیت می‌ایستد و در انتهای فیلم سوم می‌بینیم که نئو با فدا کردن جان خود، به هدف غایی‌ خود یعنی نجات بشریت می‌رسد؛ به این دلیل که در پایان، ماشین‌ها نئو و اسمیت را می‌کشند. بر همین اساس، قصه‌ی سه‌گانه به شکلی دراماتیک به پایان راه خود می‌رسد؛ پایانی که در آن، نئو تا ابد در نقش یک قهرمان باقی می‌ماند. حال سوال اینجاست داستان فیلم The Matrix 4 دقیقا از چه قرار است و از آنجایی که کیانو ریوز مجدد به فیلم برمی‌گردد چه تئوری‌های احتمالی می‌توان درباره حضور مجدد نئو در فیلم مطرح کرد. با یکدیگر هشت تئوری مهم را بررسی می‌کنیم:

۸- ماشین‌ها نئو را احیا می‌کنند

در گذشته در خلال تحلیل‌ها به این مورد نیز اشاره شده که شاید اصلا نئو برای همیشه از بین نرفته باشد. همچنین در یک بازی ویدیویی به اسم The Matrix Online چند راهنمایی وجود دارد که به زنده ماندن نئو دلالت دارد. راهنمایی اول این‌که تصویر آواتار داخل ماتریکسِ نئو کاملا نابود نشده و قابل بازیافت است. نکته‌ی دوم این‌که ماشین‌ها به طرز اسرارآمیزی از دادن جنازه‌ی نئو به مورفئوس در خلال نبرد آخر خودداری می‌کنند. مورفئوس در بازی حس می‌کند کاسه‌ای زیر نیم‌کاسه است اما قصه‌ی بازی بدون پرده‌برداری از هیچ نکته‌ی مهمی به پایان می‌رسد.

ماشین‌ها در این بازی ویدیویی، جنازه‌ی نئو و ترینیتی را ذخیره می‌کنند. شاید این رویه به بازگشت کیانو ریوز و کری-ان ماس به فیلم ماتریکس ۴ مربوط باشد. شاید ماشین‌ها می‌توانند خودآگاه انسان‌ها را در یک کالبدِ بی‌جان احیا کنند. یک تئوری در این مسئله نهفته که شاید شخصیت منفی اصلی فیلم ماتریکس ۴ فردی باشد که هم برای انسان‌ها و هم برای ماشین‌ها، خطرآفرین باشد. به همین دلیل نئو توسط ماشین‌ها احیا می‌شود.

۷- نئو توسط ماتریکس نجات پیدا کرد

در دنیای برنامه‌نویسی، کار سختی است که بخواهید یک چیز را از ریشه و برای همیشه حذف کنید. اگر اطلاعاتی روی یک درایو حذف و سپس اطلاعات جدیدی روی آن ریخته شود، یک متخصص آی‌تی کاربلد می‌تواند فرگمنت و بخش‌های دیتای حذف شده را مجدد کنار هم قرار داده تا دیتای مورد نظر به اصطلاح ریکاور شود. بر همین مبنا نئو نیز می‌تواند در ماتریکس ۴ حضور داشته باشد. منطق داستانی در فیلم سوم به این شکل بود که ماشین‌ها هم بدن فیزیکی نئو را نابود کردند و هم برنامه‌ی ماتریکسی‌اش را. به همین سبب نئو از بیخ و بن نابود شد. این امکان وجود دارد که هنوز یک نسخه از نئو در حافظه‌ی ماتریکس به صورت «کش» (cashe) وجود داشته باشد و می‌توان در صورت انجام اقدامات لازم، نئو را به زندگی برگرداند. اگر فیلم چهارم چنین توجیهی برای بازگشت نئو داشته باشد، پس ما فقط می‌توانیم کیانو ریوز را در ابهت فرم ماتریکس ببینیم چون بدن فیزیکی‌اش قابل احیا نیست.

۶- سفر در زمان

در میان تئوری‌های مختلف داستانی، هنوز از عنصر زمان به صورت کامل سر در نیاورده‌ایم. به طور کلی، عامل زمان در دنیای ماتریکس، مقوله‌ی بسیار پیچیده‌ای است اما سفر در زمان، در چنین مجموعه‌ی علمی تخیلی چیز چندان بعیدی نیست. به عبارتی دیگر به جای برگرداندن نئو به زندگی، فردی می‌تواند نئو و ترینیتی را از گذشته به زمان آینده بفرستد تا آنها بتوانند مشکل احتمالی را حل کنند؛ گره‌ی کوری که تنها به دست این دو قهرمان باز می‌شود. در این تئوری با نسخه‌ی جوان‌ترِ نئو طرف حساب هستیم؛ تقریبا همان چیزی که در فیلم اول در قالب اولین نبرد نئو با مامور اسمیت دیده‌ایم. با این حال ایده‌ی سفر در زمان، چالش‌های خاص خود را دارد. برای مثال گریم سنگینی که قرار است روی صورت دو قهرمان انجام شود یا از طرفی دیگر، توجیه این مسئله که اصلا چرا سفر در زمان؟

۵- نئو و ترینیتی هر دو به یک نوع مامور اسمیت تبدیل شده‌اند

به دنبال فداکاری نئو، ماتریکس رسما ریبوت شده و انسان‌ها بالاخره این توانایی را پیدا می‌کنند تا خود را از بندِ شبیه‌سازی نجات دهند. با این حال ماتریکس همچنان به شکلی دیگر پابرجاست و همچنان قاعده و قانون خاص خود را دارد. با از پا در آمدن مامور اسمیت، ماشین‌ها امکان دارد توجه‌شان به نئو و ترینیتی جلب شده باشد که به نوعی توانسته‌اند قدرت برتر خود را نسبت به اسمیت ثابت کنند. اگر خاطرتان باشد مامور اسمیت با این ماهیت شکل گرفت تا جلوی تغییر و تحریف ماتریکس را بگیرد اما انسان‌ها حالا توانسته‌اند یک راه فرار ایجاد کنند.

اگر مبنا بر این تئوری باشد، دو قهرمان داستان در هیبت ماموران جدید ماتریکس، نقش‌هایشان کارکرد متفاوتی خواهند داشت. از آنجایی که نئو به نوعی خالق این دنیای جدید است، ماشین‌ها نیز او را در قالب نگهبان، به این دنیا برمی‌گردانند. سوا از این مسائل، نئو و اسمیت در پایان فیلم سوم تبدیل به یک هویت واحد شدند. به همین سبب کارکرد اسمیت و نئو در یک ماهیت جدید و واحد می‌تواند حوادث جذابی را در فیلم ماتریکس ۴ به دنبال داشته باشد.

۴- یک نسخه‌ی قدیمی از «برگزیده»

در فیلم The Matrix Reloaded شخصیت معمار این‌طور بیان کرده که از زمان شروع شبیه‌سازی، نئو ششمین نسخه از «برگزیده» است. هر یک از نسخه‌های پیشین اجازه داده‌اند تا زایون نابود شود اما عشق و علاقه‌ی نئو به ترینیتی باعث شد تا این چرخه و الگوی رفتاری ثابت شکسته شده و مسیری جدید شکل گیرد. بر همین اساس می‌توان تصور کرد یکی از نسخه‌های قبلی نئو برمی‌گردد تا در فیلم چهارم حضور داشته باشد. البته در این سناریو، با نسخه‌ی ماشینی و بی‌روحِ نئو طرف حساب هستیم که با واژه‌ی «عشق» غریبه‌ است.

از آنجایی که دقیقا ساز و کار ماشین‌ها در سری ماتریکس مشخص نیست، هیچ ایده‌ای دقیقا نداریم که تمامی شش نسخه‌ از نئو به یک شکل هستند یا خیر. اما در هر صورت همه چیز امکان‌پذیر است و شاید با کیانو ریوزی روبه‌رو شویم که از لحاظ سنی، مسن‌تر از گذشته در فیلم ظاهر می‌شود. از طرفی دیگر باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که برگزیده‌ها خودشان را مثل نئوی ششم قربانی نکردند. آنها به جای فداکاری، با انتشار کدهایشان توانسته‌اند ماتریکس را ری‌استارت کنند؛ بنابراین به صورت تئوری می‌توان گفت با دسترسی به آرشیو می‌توان آنها را احیا کرد. اگر در دنیای فیلم The Matrix 4 همچنان نیاز به یک قهرمان حس می‌شود، نئو می‌تواند در هیبت یکی از نسخه‌های قدیمی، مجدد سر راه شخصیت‌های منفی احتمالا جدید فیلم ظاهر شود.

۳- کیانو ریوز نقش نئو را بازی نمی‌کند

اگر تئوری قبلی یعنی مورد چهارم را به شکلی دیگر نگاه کنیم، کیانو ریوز احتمال دارد نسخه‌ی جدیدتری از «برگزیده» را در ماتریکس ۴ بازی کند. با این‌که ماتریکس در آخرین لحظات سه‌گانه‌ی اصلی رسما ریست شد، هنوز هیچ چیزی به نمایش کشیده نشده که شبیه‌سازیِ جدید به چه شکلی است و چه کسانی در خلق این شبیه‌سازی دخیل هستند. پس بر این اساس آیا می‌توان نتیجه گرفت که ماتریکسِ جدید هم مثل شروع داستان سه‌گانه‌‌ی ماتریکس، یک فرد برگزیده درون خود دارد که باید فعال شود؟ اگر این حدس درست باشد، هواداران نئو باید با شخصیت مورد علاقه‌ی خود یعنی نئو خداحافظی کنند؛ چراکه کیانو ریوز قرار است در قامتِ جانشین نئو جلوی دوربین به ایفای نقش بپردازد.

با تمام این تفاسیر این رویه را می‌توان به فال نیک گرفت؛ به این دلیل که یک شخصیت کاملا جدید در دنیای ماتریکس به ما معرفی می‌شود. از طرفی این رویه توجیه منطقی نیز دارد؛ چراکه ساکنین ماتریکس حق انتخاب دارند که از ماتریکس خارج شوند و «برگزیده» امکان دارد مدت زمان بیشتری طول بکشد تا به این درجه از خودآگاهی برسد. قطعا تماشای ماجراجویی‌های نئوی هفتم در دنیای ماتریکس می‌تواند برای هر مخاطبی به شدت جذاب باشد.

۲- نئو نامیراست

در فیلم Matrix که سال ۱۹۹۹ میلادی اکران شد، هنگامی که بدن نئو توسط گلوله‌های مامور اسمیت زخمی شد، نئو می‌توانست زخم‌هایش را درون ماتریکس التیام بخشد. همین ماجرا به انضمام دیگر توانایی‌های نئو بود که پیشگویی مشهور ماتریکس، رنگ واقعیت به خود گرفت. زمانی که در فیلم The Matrix Revolutions کل انرژی منبع از بدن واقعی نئو رد می‌شد، احیای مجدد بدن فیزیکی، به یکی از غیرمحتمل‌ترین اتفاقات در ماتریکس تبدیل می‌شود. این ماجرا موضوع چندان خاصی نیست چون می‌توان از زاویه‌ای جالب به آن نگاه کرد.

کل ماجراهای نئو در سه‌گانه‌ی ماتریکس به نوعی به زندگی شخصیت عیسی مسیح در دین مسیحیت شباهت دارد؛ چراکه مسیح نیز بنا به دلایلی که همه می‌دانیم می‌میرد، سپس مجدد به طرز اسرارآمیزی به زندگی برمی‌گردد و خود را برای منافع بشریت فدا می‌کند. در انجیل به این نکته اشاره می‌شود که مسیح روزی برمی‌گردد تا پیروانش را به سمت رستگاری هدایت کند و همین موضوع می‌تواند پی‌رنگ فیلم The Matrix 4 باشد. درست همانند مسیح، احتمال می‌رود که نئو واقعا هیچ‌وقت نمرده باشد. او بنا به دلایلی ناپدید شده تا در زمان موعود مجدد به جمع دوستان واقعی‌اش برگردد. البته زمانی این بازگشت در دنیای سینما به وقوع پیوست که استودیوی برادران وارنر برای ساخت دنباله‌ی جدید، به عوامل سازنده چراغ سبز نشان داد.

۱- پیشگو همه چیز را از اول برنامه‌ریزی کرده بود

پیشگو، اراکل (Oracle) یا هر چه که او را خطاب می‌کنید، گویا از اول می‌دانسته که نئو و ترینیتی چه حوادثی را دنبال می‌کنند. ظاهرا اراکل از ابتدا می‌دانسته که ترینیتی تبدیل به چه مهره‌ای خواهد شد؛ مهره‌ای که رسما بازی را عوض کرده و منجر به ورود نئو به یک مسیر متفاوت می‌شود.

این حدس نیز از همان گذشته طرح شده که اراکل خودش از اول برنامه‌ریزی کرده و اجازه داد تا مامور اسمیت او را جذب کند؛ به این دلیل که ماشین‌ها واقعا تهدید را جدی و خطرناک دانسته و پیشنهاد نئو مبنی بر آتش‌بس را جدی بگیرند. از طرفی اگر یادتان باشد اراکل توضیح می‌دهد که نئو روزی برمی‌گردد؛ روزی که به وجود او نیاز پیدا می‌شود. در فیلم ماتریکس می‌بینیم که اراکل به پخت کوکی مشغول بوده اما در دنیای برنامه‌نویسی، کوکی‌ها (cookies) نوعی اطلاعات کوچکی هستند که روی دستگاه‌های مختلف به نوعی به طور موقت ذخیره می‌شوند. با دانستن این موضوع که روزی نئو در فیلم ماتریکس ۴ برمی‌گردد، آیا اراکل از همان ابتدای داستان تلاش می‌کرده تا جلوی چشم مخاطب، بخش کوچکی از اطلاعاتِ «برگزیده» را ذخیره کند؟ آیا معمای چگونگیِ برگشت نئو به دنیای ماتریکس، توسط اراکل یا همان پیشگوی سری ماتریکس حل می‌شود؟

با این‌که فرضیه‌های سوم و چهارم موجود در این لیست نسبت به دیگر موارد احتمالش بیشتر است، نظر شما چیست؟ آیا شما تئوری دیگری در ذهن دارید که در این لیست وجود ندارد؟ نظر و دیدگاه‌تان را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments