هری پاتر

۵ فیلم که می‌توانند رکورد Avengers: Endgame را بشکنند

از آواتار تا باز هم آواتار!

۵ فیلم که می‌توانند رکورد Avengers: Endgame را بشکنند عرفان خورسند ۰ ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ سینما

مدتی است که Endgame تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم تمام ادوار تاریخ شده است، اما بهتر است با ۵ فیلم که می‌توانند رکورد Avengers: Endgame را بشکنند هم آشنا شوید.

مرد آهنی، کاپیتان آمریکا، ثور، دکتر استرنج و باقی ابرقهرمانان قدرتمند دنیای سینمایی مارول، مدتی پیش بالأخره موفق شدند فیلم ماندگار جیمز کامرون، یعنی Avatar را هم همچون تانوس شکست داده و Avengers: Endgame را تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ کنند. رکورد ۲ میلیارد و ۷۸۹ میلیون دلاری آواتار هم‌اکنون با اخلاف حدوداً ۴ میلیونی، در جایگاه دوم این فهرست قرار دارد. چنین دستاورد فوق العاده‌ای برای دیزنی و مارول، با سال‌ها برنامه‌ریزی، هزینه و تولید بیش از ۲۰ فیلم برای مقدمه‌چینی به‌دست آمده است. آیا می‌توان متصور شد که پروژه دیگری روی دست آنها بلند شود؟ بله! نامزدهای بالقوه‌ای برای این امر وجود دارند که تهدیدی جدی برای تخت پادشاهی Endgame به حساب می‌آیند. با ۵ فیلم که می‌توانند رکورد Avengers: Endgame را بشکنند همراه باشید.

Star Wars: The Rise of Skywalker

جدیدترین قسمت مجموعه جنگ ستارگان کمترین شانس را برای تصاحب جایگاه اول در اختیار دارد. دلیل آن هم مشخص است: واکنش‌های متناقض به قسمت قبلی و شکست اسپین‌آف Solo: A Star Wars Story. این دو عامل ممکن است سینماروها را نسبت به اکران The Rise of Skywalker دودل کند. با این حال دلایل خوبی برای قرار دادن این فیلم در فهرست داریم.

یکی از رکوردهایی که Endgame هرگز موفق به شکستن آن نشد، بیشترین فروش در بازار داخلی ایالات متحده بود؛ رکوردی که با اختلاف چشمگیر ۸۰ میلیون دلاری، در اختیار Star Wars: The Force Awakens است. با آنکه شرایط آن فیلم به کلی متفاوت بود، اما با این حال می‌توان دید که تماشاگران همواره اقبال زیادی به فیلم‌های جنگ ستارگان نشان می‌دهند. به‌علاوه The Rise of Skywalker همچون Endgame جمع‌بندی وقایع قبلی یا حتی کل مجموعه است. بنابراین باید شانس بالایی برایش قائل باشیم.

یکی از بزرگ‌ترین موانع احتمالی برای این فیلم، محبوبیت نسبتاً پایین جنگ ستارگان در بازارهای شرقی و به طور مشخص، در چین است. The Force Awakens در بازار چین توانست ۱۲۴ میلیون دلار بفروشند؛ حدوداً ۵۰۰ میلیون دلار کمتر از Endgame!

Avatar 2

ادامه‌دهنده راه پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سابق، نزدیک به ۱۰ سال است که در فاز تولید قرار دارد و در زمانی اکران خواهد شد که همه‌چیز نسبت به قبل تغییر کرده است. آواتار به سبب کیفیت فوق العاده و فناوری‌های حیرت‌انگیزی که برای ساختش به کار رفته بود، چنان شهرتی یافت که دیگر کسی پیدا نمی‌شد که نامش را نشنیده باشد. اما امروزه وجود جلوه‌های ویژه خارق العاده در فیلم‌ها، به لطف شرکتی چون دیزنی، دیگر غافلگیرکننده نیست.

قسمت دوم از چند لحاظ شانس زیادی دارد: اول آنکه برخلاف Endgame جمع‌بندی چند ده فیلم نیست و بعید است کسی قسمت اول آن را ندیده باشد. دوم هم اینکه جیمز کامرون به این دلیل ساخت آواتار ۲ را اینقدر طول داده تا با پیشرفت فناوری، باز هم جلوه‌های خارق العاده در فیلمش بگنجاند. پس بعید نیست که باز هم دستاورد تازه‌ای در زمینه جلوه‌های تصویری در دنیای سینما شاهد باشیم؛ نکته‌ای که منجر به صدرنشینی آواتار در سال ۲۰۰۹ شد.

آواتار ۲ در بازارهای خارج از ایالات متحده نیز شانس بسیار خوبی دارد. البته Endgame با اختلافی فاحش در چین آواتار را شکست داده، اما نباید رشد این بازار نسبت به ۱۰ سال گذشته را از یاد برد.

Avengers 5

چه فیلمی بهتر از یک انتقام‌جویان دیگر که رکورد قبلی را بشکند؟ مارول به رهبری کوین فایگی نشان داده که در برنامه‌ریزی بلند‌مدت و زمینه‌چینی برای آثار بزرگ خود تا چه حد استاد است و می‌تواند کاری را که یکبار قبلاً کرده تکرار کند. فیلم‌های Avengers (به استثنای Age of Ultron) همگی در هر قسمت نسبت به قبلی رشد فروش داشته‌اند و اگر همین روال ادامه پیدا کند، قسمت پنجم می‌تواند پرفروش‌ترین فیلم تاریخ شود.

هنوز هیچ چیز از چگونگی این فیلم مشخص نشده، اما فایگی اذعان داشته که در حال برنامه‌ریزی برای انتقام‌جویان بعدی با داستان‌ها و شخصیت‌های جدید هستند. پیش‌بینی دشواری‌هایی که بر سر راه این فیلم برای تصاحب جایگاه اول وجود دارد سخت نیست. مارول کار بسیار سختی دارد تا حس بی‌همتایی که با فاز اول تا سوم دنیای سینمایی خود خلق کرده بود را تکرار کند. اشباع شدن بازار از فیلم‌های ابرقهرمانی نیز می‌تواند مانع بزرگی باشد. به عبارتی مارول ممکن است قربانی موفقیت خودش شود.

با این حال هنوز فاصله زیادی تا اکران Avengers 5 داریم و رشد بازارهای سینمایی کشورهایی چون کره جنوبی و برزیل تا آن زمان، برگ برنده‌ای در جیب این فیلم است.

Harry Potter and The Cursed Child

اندکی پیش بود که ساخت قسمت جدید مجموعه بسیار محبوب هری پاتر براساس کتاب «هری پاتر و فرزند نفرین‌شده» تأیید شد. ۸ سال از اکران آخرین فیلم این مجموعه می‌گذرد و این روزها دیگر کسی را پیدا نمی‌کنید که با دنیای جادویی جی‌.کی رولینگ آشنا نباشد. نمایش‌های فرزند نفرین‌شده تاکنون رکوردهای زیادی را جابه‌جا کرده و اقبال گسترده منتقدین را به همراه داشته‌اند. سال گذشته این نمایش توانست ۶ جایزه Tony Awards 2018 را به دست آورد؛ پا گذاشتن به دنیای سینما حتی می‌تواند موفقیت‌های بیشتری را هم به همراه داشته باشد.

Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2 توانست مجموعاً ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون دلار بفروشد تا پرفروش‌ترین فیلم اقتباسی تاریخ شود. به علاوه این فیلم در زمان اکران خود رکورد بیشترین فروش جهانی در هفته اول را هم شکست (که تا امروز چندین مرتبه دیگر شکسته شده است). همه این موارد نشان می‌دهد که پسرک جادوگر و دوستانش تا چه حد محبوبیت دارند و حتی می‌توانند از دار و دسته ابرقهرمانان مارول هم موفق‌تر باشند.

نکته‌ای که می‌تواند به فروش این فیلم ضربه وارد کند، عدم موفقیت اسپین‌آف‌های Fantastic Beasts است که واکنش‌های نه چندان خوبی میان مخاطبین و منقدین به همراه داشت. آیا مردم مشتاق هستند که بار دیگر به هاگوارتز بازگردند؟ باید صبر کرد و دید.

Avatar (اکران مجدد)

احتمال آن وجود دارد که یکی از بی‌هیجان‌ترین رکوردشکنی‌های تاریخ را هم شاهد باشیم؛ البته رکوردشکنی مجدد! شرکت فاکس قرن بیستم به‌عنوان مالک حق و حقوق مجموعه آواتار، حالا تحت مالکیت دیزنی درآمده و این یعنی امکانات و سرمایه سرسام‌آور این ابرشرکت می‌تواند ضامن موفقیت فیلم‌های بعدی باشد. یکی از راهکارها برای بازاریابی آواتار ۲، اکران مجدد قسمت اول است؛ بدین ترتیب هم آواتار تاج و تختش را پس می‌گیرد، هم دیزنی می‌تواند در کمپین تبلیغاتی خود برای آواتار ۲ روی «دنباله پرفروش‌ترین فیلم تاریخ» تأکید کند.

البته همه چیز به این آسانی هم نیست. دیزنی باید انتخاب کند که می‌خواهد کدامیک از داشته‌های خود را برجسته کند: MCU یا آواتار؟ اکران مجدد آواتار و بازپس‌گیری جایگاه اول می‌تواند به بازاریابی آینده دنیای سینمایی مارول و Avengers بعدی ضربه وارد کند. دیزنی در هر صورت همچنان صاحب بالاترین رتبه‌های فهرست پرفروش‌ترین‌های تاریخ خواهد بود، اما تماشای آنکه چه فرقی میان فرزندان خود می‌گذارد بسیار هیجان‌انگیز است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا