قدرت‌های گودزیلا
1%
  • 0/10

معرفی قدرت‌های گودزیلا که احتمالاً از وجودشان خبر ندارید!

از هر انگشتش یک قدرت می‌بارد

معرفی قدرت‌های گودزیلا که احتمالاً از وجودشان خبر ندارید! ۰ ۱۹ دی ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

برخلاف تصور عموم سینماروها، قدرت‌های گودزیلا تنها به نفس هسته‌ای یا ضربه با دست خلاصه نشده و این موجود قدرتمندها و قابلیت‌های دیگری هم دارد.

گودزیلا (Godzilla) طی دهه‌های گذشته در اختیار کارگردانان متعددی قرار گرفته و هر کدام از آن‌ها بسته به سلیقه خود تغییراتی را به وجود آورده‌اند. همین موضوع باعث شده کایجوی محبوب لیستی نسبتاً طولانی از قدرت‌ها و قابلیت‌های مختلف داشته باشد. در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی مواردی بپردازیم که کمتر مورد توجه قرار گرفته و اکثر سینماروها از وجودشان مطلع نیستند.

پرواز

یکی از قدرت‌های گودزیلا که احتمالاً چیزی درباره‌اش نشنیده‌اید، پرواز کردن است. شاید فکر کنید سازندگان در یک برهه زمانی یک جفت بال در پشت این تایتان محبوب قرار دادند تا بتواند به پرواز در بیاید اما اشتباه می‌کنید! روشی که گودزیلا با استفاده از آن به پرواز درمی‌آید، اینقدر عجیب و غریب بوده که دیگر هرگز به نمایش درنیامد.

گودزیلا در فیلم Godzilla vs Hedorah خلاقیت به خرج داده و با استفاده از نفس هسته‌ای به پرواز درمی‌آید. چطور؟ سوال بسیار خوبی است. او دمش را جمع کرده و با شلیک نفس هسته‌ای به زمین ارتفاع می‌گیرد. پس از رسیدن به ارتفاع مد نظر، نفس هسته‌ای را به سمت جلو شلیک می‌کند که این کار باعث حرکتش به سمت عقب می‌شود. صحنه پرواز گودزیلا در این فیلم با یک موسیقی متن مضحک همراه شده و خنده دار بودن آن را چندین برابر می‌کند.

تومیوکی تاناکا، خالق گودزیلا است و در زمان فیلمبرداری Godzilla vs Hedorah در بیمارستان بستری بود و نمی‌توانست شخصاً روی روند ساخت نظارت داشته باشد. پس از اینکه پای تماشای فیلم نشست، اصلاً و ابداً از ایده پرواز کردن  گودزیلا خوشش نیامد. به همین دلیل، کارگردان Godzilla vs Hedorah هرگز برای ساخت اثری دیگر استخدام نشد.

تغییر اندازه

اینکه گودزیلا طی دهه‌های گذشته و در آثار مختلف اندازه متفاوتی داشته، موضوع صحبت نیست. موضوع صحبت، فیلم Godzilla’s Revenge است که اواخر دهه ۶۰ میلادی به سینماها آمد. گودزیلا در این اثر یک فرزند دارد که با نام مینیا (Minya) شناخته شده و در اکثر بخش‌های فیلم اندازه‌ای مشابه انسان‌ها دارد اما وقتی باید بجنگد، اندازه خود را افزایش می‌دهد.

اگرچه گودزیلا در Godzilla’s Revenge اندازه‌اش را بزرگ یا کوچک نکرده و تنها فرزندش این کار را انجام می‌دهد، می‌توان گفت این کایجوی محبوب هم چنین قابلیتی دارد. به هر حال، هر دو به یک نژاد از موجودات عظیم الجثه تعلق دارند.

قهرمان ورزشی

شاید فکر کنید گودزیلا تنها در تخریب ساختمان‌های بلند مرتبه یا جنگیدن با کایجوهای عظیم الجثه مهارت دارد اما این طور نبوده و او را باید یک قهرمان ورزشی دانست. گودزیلا در یکی از صحنه‌های فیلم Godzilla vs. The Sea Monster سنگ بزرگی را برداشته و به سمت خرچنگ غول پیکر بنام ابیرا (Ebira) پرتاب می‌کند. ابیرا در کمال ناباوری و با استفاده چنگال خود سنگ را پس می‌زند. گودزیلا هم که کم نیاورده و با ضربه سر سنگ را برمی‌گرداند. این رویه چند بار تکرار شده و حتی گودزیلا از دستانش برای برگرداندن سنگ استفاده می‌کند.

مهارت‌های ورزشی گودزیلا تنها در والیبال خلاصه نمی‌شود. شرکت نایکی در سال ۱۹۹۲ میلادی تبلیغاتی را ساخت که Godzilla vs. Charles Barkley نام داشته و رقابت گودزیلا و بسکتبالیست مشهور آن زمان، چارلز بارکلی (Charles Barkley) را در خیابان‌های توکیو به تصویر می‌کشد. نکته جالبتر ماجرا اینجاست که ایده این تبلیغ تلویزیونی سال بعد به یک کمیک بوک تبدیل شد.

قدرت تکلم

همه کایجوی محبوب را با غرش قابل تشخیص و متمایزش می‌شناسند اما تنها صدایی نیست که از گلویش خارج می‌شود. گودزیلا در فیلم Godzilla vs. Gigan قادر است صحبت کند. در نسخه ژاپنی، جملاتی که تایتان به زبان می‌آورد، داخل حباب به نمایش گذاشته می‌شود اما در نسخه آمریکایی عملاً حرف زده و جملاتی را به زبان می‌آورد. برای مثال، در یکی از صحنه‌ها خطاب به یک تایتان دیگر می‌گوید: «اتفاق جالبی داره می‌افته. بهتره بررسیش کنی.» در ضمن، فرزند گودزیلا در Godzilla’s Revenge هم گاهی به صحبت می‌پردازد.

اینطور که بنظر می‌رسد، گوجیرا قادر به صحبت هست اما ترجیح می‌دهد تا جای ممکن چیزی نگوید.

مگنیتوی دنیای کایجوها!

مگنیتو، یکی از مشهورترین شحصیت‌ها در فرنچایز مردان ایکس (X-Men) بوده و قادر است فلزات را به سمت خود جذب کرده و حتی آن‌ها را کنترل کند. نکته جالبتر ماجرا اینجاست که مگنیتو در کنترل فلزات تنها نبوده و گودزیلا هم می‌تواند به چنین کاری دست بزند.

گوجیرا در بخشی از فیلم Godzilla vs. Mechagodzilla مورد اصابت رعد و برق قرار گرفته و این اتفاق باعث می‌شود بطرز عجیبی روی فلزات کنترل داشته و تاثیر بگذارد. او از همین قابلیت استفاده کرده و پس از کشاندن مکاگودزیلا به نزدیک خودش، ضربات سنگینی وارد می‌کند.

هنرهای رزمی

گودزیلا طی دهه‌های مختلف شاید صدها مبارزه داشته و در این صدها مبارزه انواع مختلف حرکات را برای وارد کردن ضربه به دشمنان خود بکار برده است؛ از حرکات بوکس گرفته تا کشتی و جودو. با وجود عظیم الجثه بودن، از چابکی بالایی برخوردار بوده و قادر است به دشمنان خود لگد بزند؛ حرکتی که نمونه‌اش تنها در هنرهای رزمی دیده می‌شود. در ضمن، اکثر حرکاتی که گودزیلا حین نبردهایش می‌زند، نقض کننده قوانین فیزیک هستند.

تشعشعات رادیو اکیتو

گودزیلا نیازی ندارد دستانش را تکان داده یا حتی گامی بردارد. حضورش در یک شهر می‌تواند آن را ویران و غیرقابل سکونت کند؛ زیرا همیشه در حال انتشار تشعشعات رادیواکتیو است. البته در فیلم Shin Godzilla مشخص می‌شود تاثیرگذاری امواج رادیواکیتو گودزیلا چندان زیاد نبوده و مناطقی که در آن‌ها حضور داشته، مدتی بعد کاملاً قابل سکونت و بی‌خطر می‌شوند.

فیلم Godzilla: King of the Monsters حتی پا را فراتر گذاشته و نشان می‌دهد تشعشعات رادیواکتیوی که از بدن گودزیلا منتشر می‌شوند نه تنها مضر نیستند، بلکه باعث بازگشت پوشش گیاهی شده و برای محیط زیست بسیار مفید هستند. البته بنظر می‌رسد تاثیر گودزیلا بر محیط تنها به پوشش گیاهی خلاصه نشده و ظاهراً حضورش در یک منطقه می‌تواند به بارور شدن ابرها و افزایش بارش باران منجر شود.

هوشی با قابلیت‌های بالا

میزان هوش گودزیلا همیشه محل بحث بوده است. این تایتان در برخی فیلم‌ها بعنوان موجودی به نمایش گذاشته می‌شود که مغز کوچکی دارد اما در برخی دیگر حتی باهوش‌تر از بیشتر انسان‌ها است. گودزیلا همچنین در فیلم Godzilla vs. Biollante متوجه حمله نیروهای نظامی ژاپن قبل از رخ دادن می‌شود؛ قابلیتی شبیه به حس عنکبوتی پیتر پارکر.

تنفس در آب

گودزیلا و کینگ کونگ در مبارزه پایانی فیلم King Kong vs. Godzilla (محصول سال ۱۹۶۲ میلادی) به داخل اقیانوس می‌افتند. از آنجایی که تنها کونگ موفق می‌شود خودش را از آب بیرون بکشد، بسیاری گمان کردند این مبارزه با پیروزی گوریل غول پیکر به انتها رسید. در حالی که گودزیلا هیچ مشکلی برای تنفس در آب ندارد.

گوجیرا یک موجود دو زیست بوده و نه تنها می‌تواند برای مدت زیادی زیر آب بماند، بلکه قادر است زیر آب به مبارزه با دشمن خود بپرازد.

حلال بحران انرژی!

تیتراژ پایانی فیلم Godzilla: King of the Monsters شامل تیترهای روزنامه‌ها می‌شود؛ تیترهایی که به زندگی انسان‌ها و گودزیلا در کنار هم اشاره دارد. یکی از تیترها فاش می‌کند مدفوع گودزیلا و بطور کلی کایجوها انرژی زیادی را در خود جای داده و ظاهراً می‌توان از آن‌ها برای حل بحران انرژی سیاره زمین بهره برد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments