۱۰ نکته ریز و مهم که سوپرمن هنری کویل را به ابرقهرمانی کم نقص تبدیل کرد
1%
  • 0/10

۱۰ نکته ریز و مهم که سوپرمن هنری کویل را به ابرقهرمانی کم نقص تبدیل کرد

۱۰ نکته ریز و مهم که سوپرمن هنری کویل را به ابرقهرمانی کم نقص تبدیل کرد ۰ ۰۶ آذر ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

اگرچه سوپرمن هنری کویل با فراز و نشیب‌های متعددی مواجه شد، بدون شک یکی از بهترین ابرقهرمان‌هایی است که طی دهه‌های گذشته روی پرده نقره‌ای آمد.

DC Extended Universe خیلی زود درگیر حواشی شد و همین موضوع اجازه نداد نقاط قوتش آنطور که باید و شاید مور توجه مخاطبان و کارشناسان قرار بگیرند. یکی از این نقاط قوت، سوپرمن هنری کویل (Henry Cavill) است که مجموعاً در ۵ فیلم حضور یافت. آخرین حضورش در Black Adam رخ داد که قرار بود یک زمینه چینی برای حضوری پررنگ در فیلم‌های بعدی DCEU باشد اما برنامه‌ها در ادامه تغییر کرد. بدین ترتیب، فیلم بلک ادام آخرین جایی است که کویل را در قامت کال ای دیدیم.

موارد و صحنه‌های زیادی هستند که باعث شده‌اند سوپرمن هنری کویل به ابرقهرمانی کم نقص تبدیل شود. در ادامه مقاله قصد داریم به نکاتی بپردازیم که کمتر از بقیه مورد توجه قرار گرفتند اما این دلیل نمی‌شود تاثیرگذاری‌شان کم و ناچیر باشند.

دست و پنجه نرم کردن با شک و تردید

سوپرمن هنری کویل در مقایسه با دیگر نسخه‌های مرد پولادین در سینما بیشتر دچار تعارض‌های درونی بخصوص شک می‌شود. او هرگز لحظه‌ای تردید نکرده و همیشه افرادی که کمک نیاز داشتند را یاری کرد اما همه این کارها را در خفا انجام داد؛ زیرا مطمئن نبود انسان‌ها چه واکنشی به حضور یک بیگانه قدرتمند در میانشان نشان می‌دهند. ریشه چنین شک و تردیدی را باید در ناپدری‌اش جستوجو کرد که تمام تلاش خود را به کار گرفته بود تا به هر قیمتی شده از فرزندخوانده‌اش محافظت کند.

سوپرمن پس از اتفاقات متعددی که برایش رخ داد، تصمیم می‌گیرد شک و تردید را کنار گذاشته و خود را به جهان معرفی کند؛ او گمان می‌کند می‌تواند نظر مردم جهان را تغییر داده تا او را همان‌طور که هست بپذیرند.

تمسخر بتمن

سوپرمن و بتمن در Batman v Superman مقابل یکدیگر قرار گرفته و به مبارزه می‌پردازند؛ مبارزه‌ای که لکس لوتر آن را بزرگترین نبرد گلادیاتوری تاریخ جهان توصیف می‌کند. بتمن که بخوبی می‌داند با حریف قدرتمندی مواجه است، کاملاً مجهز به میدان مبارزه قدم گذاشته و سعی می‌کند با یک نوع گاز خاص مرد پولادین را تضغیف کرده و او را بکشد. البته گازها پس از مدتی تاثیر خود را از دست داده و سوپرمن قدرت اولیه خود را باز می‌یابد. به محض برگشتن قدرت، مشت‌های بتمن تاثیر خود را از دست داده و در همین حین، کال ای پوزخندی از روی تمسخر به بتمن می‌زند.

شکستن دستبند در زمان و مکان درست!

شکستن دستبند یکی از راه‌های قدرتنمایی شخصیت‌ها به شمار می‌رود اما وقتی این اتفاق در زمان و مکان درستش رخ دهد، همین ایده کلیشه‌ای می‌تواند تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. در یکی از صحنه‌های Man of Steel شاهد بازجویی از مرد پولادین هستیم. ابرقهرمان داستان در این صحنه دستبند به دست داشته، روی صندلی نشسته و درباره تهدیدی قریب الوقوع یعنی ژنرال زاد با دیگران از جمله ژنرال سوانویک صحبت می‌کند.

سوپرمن هنری کویل در صحنه بازجویی Man of Steel ناگهان از روی صندلی بلند شده، دستبند را شکسته و همزمان جمله «بیایید با یکدیگر روراست باشیم» را به زبان می‌آورد. ترکیب این موارد با هم بخوبی باعث شده تا سوپرمن همزمان ثابت کند چیزی جلودارش نیست و در یک چشم بهم زدن می‌تواند حاضران در اتاق را قتل عام کند اما چون دشمن بشریت نیست، چنین کاری نمی‌کند.

صدا و نحوه راه رافتن

کارگردان در صحنه‌های اکشن می‌تواند قدرت ابرقهرمانش را به رخ مخاطب بکشد اما در صحنه‌های دیگر چطور؟ صحنه‌هایی که خبری از زد و خوردها در آن‌ها نیست! کارگردان در این صحنه‌ها می‌تواند از بازیگر نقش اصلی خود کمک گرفته و با استفاده از زبان بدن درست به هدفش برسد.

هنری کویل در تمام نقش آفرینی‌هایش بعنوان سوپرمن (در Man of Steel ، Batman V Superman ،Zack Snyder’s Justice League و Black Adam) با چنان اعتماد به نفسی مقابل دوربین ظاهر می‌شود که انگار واقعاً یک بیگانه اهل کریپتون بوده و در لحظه می‌تواند کارهای شگفت انگیزی انجام دهد. به این مورد باید لهجه آمریکایی و تُن خشدارش را اضافه کرد که ابهت خاصی به او می‌دهد.

نگاه بهت زده به انسان‌ها

بخشی از فیلم Batman v Superman به تاثیر سوپرمن روی جوامع بشری می‌پردازد. از آنجایی که یک بیگانه بسیار قدرتمند بوده و عملاً ارتشی جلودارش نیست، بسیاری از او می‌ترسند اما هستند کسانی که به او بعنوان یک ناجی نگاه می‌کنند. نمونه گروه دوم در صحنه روز مردگان (Day of the Dead) به خوبی نمایان است. سوپرمن هنری کویل در این صحنه کودکی را از ساختمان در حال سوختن نجات می‌دهد. با خروج از ساختمان، مردم دورش حلقه زده و بگونه‌ای با او رفتار می‌کنند که انگار معبودشان است. در همین صحنه، نگاه بهت زده سوپرمن از رفتار انسان‌ها با او نشان می‌دهد هنوز نتوانسته به درک درستی از تاثیری برسد که روی انسان‌ها گذاشته است.

برادرانه‌ای میان سوپرمن و بتمن

سوپرمن و بتمن در فرنچایز DCEU شروع خوبی ندارند. بهتر است بگوییم در ابتدا بعنوان دشمن مقابل هم قرار می‌گیرند. با گذشت زمان و صد البته جنگیدن در برابر دشمنان مشترک، اختلافشان به اتحاد تبدیل می‌شود اما رابطه‌ای که میانشان شکل گرفته، چیزی بیشتری از اتحاد برای نجات انسان‌ها است.

پس از اینکه استپن ولف را در Zack Snyder’s Justice League شکست می‌دهند، سوپرمن بتمن را به بالای برج خنک کننده برده و آنجا کنار یکدیگر می‌ایستند، در حالی که دیگر اعضای لیگ عدالت همچنان روی زمین هستند. این اقدام مرد پولادین تاکید دارد بتمن (Batman) برای او تنها یک متحد نبوده و چیزی بیشتر از یک همکار است.

فریادی از روی خشم و غم

سوپرمن هنری کویل در بخش‌های پایانی Man of Steel مجبور می‌شود گردن ژنرال زاد را بشکند تا جان یک خانواده را نجات دهد. این صحنه بشدت در میان طرفداران دی سی و مخاطبان کمیک بوک‌ها جنجال آفرین شد؛ زیرا سوپرمن نماد امید بوده و از همه مهمتر، مانند بتمن از کشتن و خونریزی امتناع می‌کند.

با اینکه کشتن ژنرال زاد با گذشت زمان توجیه شد کاری نداشته و تنها درباره همان صحنه صحبت می‌کنیم. مرد پولادین پس از اینکه جان هموطنش را می‌گیرد، از روی خشم و غم فریادی بلند می‌کشد. همین جزئیات به ظاهر کوچک نشان می‌دهد سوپرمن بابت کاری که کرده بشدت ناراحت بوده و ترجیح می‌داده راه دیگری برای اتمام ماجرا وجود داشت. این اقدام همچنین باعث می‌شود مخاطب راحتتر با او ارتباط برقرار کند.

قدرتنمایی کوتاه اما تاثیرگذار

Zack Snyder’s Justice League بدون شک یکی از عجیبترین فیلم‌ها نه در یک دهه گذشته، بلکه در تاریخ سینما است؛ اثری که با فشار مخاطبان و دست اندرکاران رنگ واقعیت به خود گرفت و از قضا توانست نشان دهد مدیران دی سی و وارنر چه ظلمی در حق DCEU مرتکب شدند.

در بخشی از نبرد پایانی استپن ولف را می‌بینیم که می‌خواهد با استفاده از تبر خود کار سایبرگ را یکسره کرده و جانش را بگیرد. او تبر را بالا برده و به سمت سایبرگ می‌برد که ناگهان سوپرمن از راه رسیده و تبر با برخورد به شانه او متوقف می‌شود. تبر عملاً حکم یک تکه پنبه را برای مرد پولادین داشته و هیچ صدمه‌ای به او وارد نمی‌کند. در همین صحنه ابرقهرمان محبوب جمله «تحت تاثیر قرار نگرفتم» را خطاب به استپن ولف گفته و او را با خاک یکسان می‌کند.

سوپرمن هنری کویل در ادامه با استفاده از تنفس خاص خود تبر استپن ولف را منجمد کرده و سپس با یک حرکت خُرد می‌کند. این مورد در کنار جزئیاتی که در پاراگراف پیشین اشاره شدند، به بهترین شکل ممکن قدرت و اعتماد به نفس سوپرمن را به تصویر کشیدند.

اولین پرواز

نخستین پرواز سوپرمن نه تنها یکی از بهترین صحنه‌های Man of Steel است، بلکه یکی از بهترین صحنه‌ها در میان تمامی اقتباس‌های سوپرمن به شمار می‌رود. کال ای در این صحنه پرش‌های بلند انجام داده و سعی می‌کند به پرواز دربیاید اما تلاش‌هایش راه به جایی نمی‌برد. او پس از چندین و چند تلاش ناموفق سرانجام موفق می‌شود به پرواز دربیاید.

وقتی سوپرمن خلق شد، قرار نبود قابلیت پرواز را داشته باشد و تنها قادر بود پرش‌های بسیار بلندی را انجام دهد. اینکه سوپرمن هنری کویل در ابتدا چند پرش بسیار بلند انجام داده و سپس به پرواز درمی‌آید، اشاره‌ای غیرمستقیم به سیر تحویل مرد پولادین در صفحات کمیک بوک است. این صحنه همچنین بخوبی هیجان کلارک کنت از بدست آوردن کنترل روی قابلیت پرواز را به تصویر می‌کشد.

بازگشت

سوپرمن هنری کویل در Batman v Superman خودش را قربانی کرد تا بتمن و واندر وومن بتوانند جلوی دومزدی را بگیرند. اعضای لیگ عدالت در Zack Snyder’s Justice League او را به زندگی بازمی‌گردانند تا به آن‌ها در نبردی که پیش رویشان قرار دارد کمک کند. پس از احیا شدن، کال ای به داخل سفینه کریپتونی رفته و با نگاهی به لباس‌های مختلف، لباس مشهور و مشکی رنگ خود را انتخاب می‌کند. سپس از سفینه خارج شده، به فضا رفته و از آنجا به زمین نگاهی می‌اندازد. این صحنه بدون هیچ دیالوگی حتی یک کلمه فیلمبرداری شده اما به خوبی می‌تواند به خواسته‌اش دست یابد: تلاش سوپرمن برای یافتن هدف. هدفی که در محافظت از مردم سیاره زمین تجلی پیدا می‌کند.

بنظر شما چه نکاتی دیگری وجود دارند که سوپرمن هنری کویل را به ابرقهرمانی به یادماندنی تبدیل کرده‌اند؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments