۱۰ فیلم سینمایی خوب برای درمان افسردگی

این مقاله برای شماست

افسردگی

هر شخصی نسبت به توان خود، گاه و بی‌گاه دچار افسردگی به دلایل مختلفی می‌شود. ما در این مقاله قصد داریم تا به شما ۱۰ فیلم را برای کنار آمدن با افسردگی معرفی کنیم.

زخم‌هایی ریز و درشتی روی هر شخص وجود دارد که ممکن است از زخم‌های فیزیکی، بسیار کشنده‌تر باشند و شاید حتی هیچ وقت بهبود پیدا نکنند. ما این زخم‌های کاری را افسردگی می‌نامیم. افسردگی ممکن است به هر دلیلی رخ دهد. این اختلال تمام وجود انسان را می‌بلعد و در صورت عدم توجه و کنار نیامدن با آن، ممکن است زیان‌های کاملا غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد. پیدا کردن راهکار‌های مقابله با افسردگی طی دوران بلوغ و اوایل بزرگسالی باید به شدت جدی گرفته شود و بسیاری‌ها روش خاص خود را برای کنار آمدن با افسردگی مثل کتاب خواندن، بازی کردن، سریال یا فیلم دیدن دارند و من قصد دارم در این مقاله، شما را با ده فیلم مناسب برای درمان افسردگی آشنا کنم. شما پس از دیدن این ده فیلم می‌توانید احساس مثبتی را داشته باشید و با افسردگی خود کنار بیایید.

۱۰-Life is Beautiful

کارگردانی: روبرتو بنینی

تاریخ اکران: ۱۹۹۷

ما در این فیلم به گشت و گذار بخش‌های مختلف زندگی یک خانواده می‌پردازیم و درک بیشتری در مورد اعضای خانواده را پیدا می‌کنیم. فیلم Life Is Beautiful خلاصه‌ای از تاریخ قرن بیستم میلادی را به ارمغان می‌آورد. به هر حال اتمسفر کمدی این فیلم برای جذب کامل محتوا، واقعیت‌های بی‌رحمانه و البته بیان جنبه‌ی روشن زندگی، تا حدودی لازم به نظر می‌رسید.

۹-Inside Out

کارگردانی: پیت داکتر

تاریخ اکران: ۲۰۱۵

این انیمیشن، به ما اجازه‌ی تجربه‌ی چندین بخش از زندگی یک زن را می‌دهد و ما زندگی این شخص از زمان کودکی تا بزرگسالی را پیگیری می‌کنیم. بخش جذاب و منحصر به فرد این انیمیشن، نشان دادن دنیا از دید روانی یک زن جوان محسوب می‌شود. ما در این انیمیشن با چندین حس این شخص مثل لذت، خشم، ترس، غم و انزجار آشنا می‌شویم. همه‌ی این حس‌ها در انیمیشن inside out به شکل چند کارکتر نمایش داده شدند. یک انیمیشن کمدی و سرگرم‌کننده که جنبه‌های روانی هر شخص را به شکل شیرین و جالبی جلوی دید شما می‌گذارد.

۸-Good Will Hunting

کارگردانی: گاس ون سنت

تاریخ اکران: ۱۹۹۷

یک پروفسور در یک کالج مهم آمریکایی، به شکل کاملا اتفاقی موفق به کشف استعداد یک سرایدار جوان می‌شود. این پروفسور با نگاهی اجمالی به این استعداد و همچنین رفتار‌های مخرب او، تصمیم می‌گیرد تا از یک دوست قدیمی که روانشناس است، برای کمک به این مرد جوان کمک گیرد. فیلم Good Will Hunting روایت و رویکردی هوشمندانه و صد البته، حساس دارد و نشان می‌دهد تا همه‌ی اشخاص برای رشد کامل ویژگی‌های مثبت خود، نیاز به مراقبت ویژه‌ای دارند.

۷-The Perks of Being a Wallflower

کارگردانی: استفن چبوسکی

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

بسیاری از شما‌ها شاید کتاب The Perks of Being a Wallflower یا همان مزایای منزوی بودن را خوانده باشید. این فیلم نیز بر اساس همان کتاب است و نویسنده‌ی آن کتاب نیز فیلم The Perks of Being a Wallflower را کارگردانی کرده است. این فیلم به بینندگان، خلاصه‌ای از جنبه‌های روانی و اجتماعی یک نوجوان را در پی دوره‌ی جدیدی از زندگی خود را نمایش می‌دهد. این نوجوان در سال‌های بلوغ خود به مانند بسیاری از افراد، مجبور می‌شود با گذشته‌ی خود و اتفاقات ناگوار زندگی خود، دست و پنجه نرم کند و در این راه نیز با دوستان و تجربه‌های جدیدی آشنا می‌شود. فیلم The Perks of Being a Wallflower تبدیل شدن یک فرد نوجوان به یک فرد بزرگسال و جدال درونی او با خودش را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان القا می‌کند و می‌توان از آن درس‌های گران‌بهایی را آموخت.

۶-Silver Linings Playbook

کارگردانی: دیوید اوراسل

تاریخ اکران: ۲۰۱۲

بردلی کوپر در این فیلم نقش یک فرد با اختلال دوقطبی را بازی می‌کند. او پس از هشت ماه از بیمارستان مرخص شده و به خانه‌ی پدری خود باز می‌گردد و در تلاش است تا همسر خود را دوباره به دست آورد. فیلم Silver Linings Playbook از ابتدا تا انتها، برای شما انگیزه برای بهبود خود و سر و سامان دادن زندگی ایجاد می‌کند. این فیلم قطعا در انتها به شما حس مثبت و لذت‌بخشی را اعطا می‌کند.

۵-Almost Famous

کارگردانی: کامرون کرو

تاریخ اکران: ۲۰۰۰

یک نوجوان که فرصت پیدا می‌کند تا تور یک بند موسیقی راک را دنبال کند تا مقاله‌ای برای یک مجله بنویسد. فیلم Almost Famous به شکل پویایی، صحنه‌هایی لازم برای یک فیلم فوق‌العاده، فراهم می‌کند. ما در این فیلم با جنبه‌های مثبت بزرگ‌نمایی‌های دوران بلوغ و بزرگسالی آشنا می‌شویم و متوجه‌ی اهمیت آن برای رشد فردی می‌شویم.

۴-Rushmore

کارگردانی: وس اندرسون

تاریخ اکران: ۱۹۹۸

ما در این فیلم در واقع زندگی روزمره و روتین دانش‌آموزی یک نوجوان غیرمعمولی را دنبال می‌کنیم. این فرد عاشق یک معلم می‌شود، با یک مرد میان‌سال دوست می‌شود و با اختلافاتش با بهترین دوست خود، کنار آید. فیلم Rushmore با کارگردانی وس اندرسون یک کمدی است که تلاطم دوره‌ی نوجوانی و بلوغ را به نمایش می‌گذارد.

۳-Ferris Bueller’s Day Off

کارگردانی: جان هیوز

تاریخ اکران: ۱۹۸۶

یک نوجوان تصمیم می‌گیرد که یک روز مدرسه نرود و وانمود کند که بیمار است. اگر شما هم چنین تجربه‌ای دارید، می‌دانید که قطعا قصد این نوجوان، در خانه ماندن و صرف کردن وقت با خانواده‌اش نیست. او برای لذت بردن از این روز، روی دوست صمیمی و دوست دخترش حساب می‌کند. فیلم Ferris Bueller’s Day Off یکی از بهترین معرفان دهه‌ی هشتاد میلادی در مدیوم سینما محسوب می‌شود. فیلمی که بهترین‌های دهه را در کنار یکدیگر قرار می‌دهد.

۲-Amélie

کارگردانی: ژان پیر ژونت

تاریخ اکران: ۲۰۰۱

فیلم Amélie با نام کامل The Fabulous Destiny of Amélie Poulain یک فیلم فرانسویست که زندگی یه گارسن جوان و خجالتی را به تصویر می‌کشد. او در ابتدای سنین بزرگسالی خود تصمیم می‌گیرد که به رغم دوری  از اجتماع، زندگی اطرافیان خود را بهبود ببخشد. این فیلم در واقع اتمسفری دارد که از فرمول جذاب و دل‌چسبی استفاده می‌کند تا برای مخاطبین، بسیار خوشایند باشد.

۱-Erin Brockovich

کارگردانی: استیون سودربرگ

تاریخ اکران: ۲۰۰۰

این فیلم، یک درام بیوگرافی در مورد زنی به نام Erin Brockovich است این زن در این فیلم که به دنبال شغلی می‌گردد، به عنوان یک دستیار به یک آژانس حقوقی ملحق می‌شود. او در این کمپانی به موفقیت می‌رسد و با استعداد‌هایی آشنا شده و به افراد مختلف کمک می‌کند. پلات و قصه‌ی اصلی این فیلم اصلا پیچیده نیست و در بینندگانش، انگیزه برای کار و ادامه‌ی زندگی ایجاد می‌کند. جولیا رابرتز در این فیلم، یکی از بهترین بازی‌های حرفه‌ی بازیگری خود را انجام داده است.‍

 

شما که احتمالا در اوایل و یا پیش از شروع دوران بزرگسالی خود هستید این مقاله را خواندید و حالا نوبت سوال من از شما رسیده. شما چه راهکار‌هایی را برای مقابله با افسردگی خود انتخاب می‌کنید؟ از میان این ده فیلم، کدام یک را تماشا کردید و دوست داشتید؟ چه فیلم‌های دیگری فکر می‌کنید جای‌شان در لیست فیلم های خوب برای درمان افسردگی خالی است؟ دیدگاهتان را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

2 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا