#مهسا_امینی

فروش ایکس‌باکس سری ایکس و اس به بیش از ۳.۵ میلیون دستگاه رسیده است

رقمی که کمتر از فروش جهانی PS5 است!

فروش ایکس‌باکس سری ایکس

گزارش اخیر یکی از تحلیل‌گران صنعت بازی‌های ویدیویی نشان می‌دهد که مجموع فروش کنسول‌های ایکس‌باکس سری ایکس و اس از مرز ۳.۵ میلیون دستگاه عبور کرده است.

چند ماهی از اتمام چرخه‌ی عمر کنسول‌های نسل هشتم و ورود ایکس‌باکس سری ایکس | اس و پلی‌استیشن 5 به بازار می‌گذرد. برخلاف نسل‌های قبلی، دو شرکت مایکروسافت و سونی این بار به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا در سرتاسر جهان، در یک شرایط غیرعادی کنسول‌های جدید خود را آماده و عرضه کردند که در پی آن، مشکلاتی زیادی از جمله فروش محدود کنسول‌ها در فروشگاه‌ها به وجود آمد. از طرفی، بسیاری از بازی‌های انحصاری که برای عرضه‌ی همزمان با پلتفرم جدید برنامه ریزی شده بودند، به خاطر تعطیلی استودیوها و دورکاری سازندگان به تاخیر افتادند و در حال حاضر آثار محدودی از نسل جدید در دسترس بازیکنان قرار دارد.

با همه‌ی این‌ها، به نظر می‌رسد که استقبال از کنسول‌های جدید مایکروسافت و سونی تحسین‌آمیز بوده و چه بسا با افزایش موجودی ایکس‌باکس سری ایکس | اس و پلی‌استیشن 5 در سرتاسر دنیا و همچنین انتشار بیشتر عناوین نسل نهم، میزان فروش این دو پلتفرم بیشتر نیز خواهد شد. در همین راستا، چند روز پیش بود که شرکت سونی با برگزاری جلسه‌ی ارائه‌ی گزارش مالی سه ماهه‌ی اخیر خود، آمار و ارقامی از فروش کنسول پلی‌استیشن 5 منتشر کرد که از موفقیت بی‌چون و چرای آن حکایت داشت. در طرف مقابل، شرکت مایکروسافت پس از شکست تلخ در نسل هشتم و عدم استقبال چندان خوب گیمرها از ایکس‌باکس وان، تمایلی به اعلام میزان فروش کنسول‌های خود ندارد و حتی تاکنون هیچ گزارش رسمی مبنی بر مجموع فروش ایکس‌باکس وان و ایکس‌باکس وان ایکس ارائه نکرده است.

در حالی که ممکن است ردموندی‌ها همچنان آمار و ارقام مربوط به فروش کنسول‌های خود را با عموم به اشتراک نگذارند، اما مشابه نسل گذشته، این بار هم شاهد انتشار گزارش‌های غیر رسمی در خصوص عملکرد تجاری و میزان فروش ایکس‌باکس سری ایکس | اس خواهیم بود. بر این اساس، چندی پیش آقای دنیل احمد (Daniel Ahmad)، یکی از تحلیل‌گران معروف صنعت بازی‌های ویدیویی، در تازه‌ترین گزارش خود آمار تقریبی از مجموع فروش دو کنسول Xbox Series X | S ارائه کرده که در مقایسه با پلی‌استیشن 5، فروش کمتری را در سراسر جهان تجربه کرده است.

به بیان دقیق‌تر، دنیل احمد به تازگی در شبکه‌ی اجتماعی توییتر اعلام کرده که شرکت مایکروسافت تا به امروز چیزی در حدود ۳.۵ میلیون ایکس‌باکس سری ایکس و اس به فروش رسانده است. با توجه به فروش ۴.۵ میلیون دستگاه پلی‌استیشن 5، به نظر می‌رسد که ردموندی‌ها در طول چند ماه اخیر عملکرد ضعیف‌تری نسبت به ژاپنی‌ها داشته‌اند. با این حال، ذکر این نکته مهم است که گزارش منتشر شده از سوی دنیل احمد رسمی نیست و ممکن است که این رقم با آمار دقیق و رسمی مایکروسافت اختلاف زیادی داشته باشد. از این رو، تا زمانی که مایکروسافت به طور رسمی از میزان فروش ایکس‌باکس سری ایکس و اس پرده برندارد، نمی‌توان کنسول‌های نسل نهم را از لحاظ عملکرد تجاری با یکدیگر مقایسه کنیم.

فروش ایکس‌باکس سری ایکس

همان‌طور که اشاره کردم، به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا و مشکلاتی که برای تولید سخت افزار و قطعات کنسول‌های نسل نهم پیش آمده، در حال حاضر موجودی ایکس‌باکس سری ایکس | اس و پلی‌استیشن 5 بسیاری از فروشگاه‌های بزرگ و کوچک به اتمام رسیده و شواهد امر گویای این موضوع است که محدودیت عرضه‌ی این کنسول‌ها همچنان ادامه خواهد داشت. شرکت مایکروسافت چندی پیش اعلام کرد که به احتمال قوی، مشکل کمبود عرضه‌ی کنسول‌های جدید این شرکت از ماه ژوئن امسال (خرداد تا تیر سال ۱۴۰۰ شمسی) برطرف خواهد شد. در طرف مقابل، شرایط برای سونی نیز چندان متفاوت نیست و این کمپانی به خاطر کمبود قطعات، محدودیت‌هایی را برای عرضه‌ی پلی‌استیشن 5 در طول سال جاری میلادی پیش‌بینی کرده است.

در پایان این خبر، لازم به ذکر است که طبق جدیدترین گزارش شرکت ژاپنی سونی، بالغ بر ۴.۵ میلیون دستگاه پلی‌استیشن 5 به فروشگاه‌ها و خرده‌فروشان در سرتاسر جهان ارسال شده است. در نظر داشته باشید که این رقم مختص مدل دیسک خور کنسول نیست و فروش هر دو مدل دیسکی و فاقد درایو نوری را در برمی‌گیرد. از طرفی، آمار و ارقام ارائه شده مربوط به بازه زمانی ۲۲ آبان الی ۱۰ دی ماه (مصادف با ۱۲ نوامبر تا ۳۱ دسامبر سال گذشته میلادی) است و فروش کنسول در طول سال جدید میلادی در این گزارش لحاظ نشده است. گفته شده که سونی در نظر دارد تا در طول سال جاری میلادی، تعداد پلی‌استیشن‌های ارسال شده خود را به ۷.۶ میلیون واحد برساند. به علاوه، سونی مدعی است که تا پایان سال گذشته میلادی بیش از ۱۱۵ میلیون واحد پلی‌استیشن 4 به فروشگاه‌های سراسر جهان ارسال کرده است.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا