عجیب اما واقعی؛ مایکروسافت هیچگونه سود مالی از فروش کنسول ایکس باکس ندارد!

رازهای عجیب صنعت بازی‌های ویدیویی تمامی ندارند

سود مایکروسافت از فروش ایکس باکس

حق کپی رایت و انتشار بازی‌ها، همیشه باعث ایجاد مشکلات بزرگ درمیان شرکت‌های جهانی شده و مشکلات بین اپل و اپیک گیمز را می‌توان یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها در این بین دانست که حقایق تاریک زیادی را برای کاربران روشن ساخت.

طی مشکلات و شکایات به‌وجود آمده میان شرکت‌های اپل و اپیک گیمز، نایب رئیس تیم ایکس باکس یعنی خانم لوری رایت (Lori Wright) برای شهادت فراخوانده شد و طی جلسه دادگاه، وکیل اپیک گیمز آقای وس ارنهاردت (Wes Earnhardt) از او درباره سوددهی کنسول‌های ایکس باکس سوالاتی پرسید. خانم رایت اشاره داشت که فروش کنسول‌های ایکس باکس درحقیقت هیچگونه سودی برای شرکت مایکروسافت ندارند. گرچه این رویه از نظر اقتصادی نمونه‌ای بد به‌نظر می‌رسد، رایت اعلام کرد که روش سودآوری مایکروسافت از طریق فروش برنامه‌ها و اشتراک‌هاست. خانم رایت همچنین اشاره داشت که ناشران باید برای فروش بازی هر شرکت، ۳۰ درصد از آن‌ها سود گرفته و این درحالی‌ست که شرکت‌های تولید تلفن‌های همراه مانند اپل نباید پولی از شرکت توسعه دهندگان بازی‌ها دریافت کنند.

لازم به‌ذکر است که این‌چنین سخنان گفته شده در دنیای بازی‌های رایانه‌ای تازگی ندارند. طی ماه فوریه سال جاری، وبسایت فوربز اعلام کرد که سونی برروی فروش هر پلی استیشن نه‌تنها سود نکرده، بلکه ضرر نیز می‌کند. البته طی تاریخ همیشه اینگونه نبوده و برای مثال طبق گفته دنیل احمد (Daniel Ahmad) از وبسایت Niko Partners، شرکت نینتندو از فروش هر عدد کنسول سوییچ سود مالی دارد.

زمانی که نسل جدید کنسول‌های بازی برای چند سال پیش رفته، قیمت کنسول‌ها نیز کاهش می‌یابند. درسمت دیگر و در زمان شروع نسل جدید کنسول‌های بازی، آن‌ها در بالاترین حد از تکنولوژی قرار داشته و با گذر زمان قیمت تکنولوژی آن‌ها کاهش می‌یابد و در نتیجه میزان ضرر شرکت‌ها کاهش یافته و در اکثر مواقع شرکت‌ها پس از مدتی به سوددهی می‌رسند.

متاسفانه خانم رایت از میزان ضرر دهی مایکروسافت برای هر عدد کنسول ایکس باکس سخنی نگفت و از آنجایی که این کنسول یک غول تکنولوژی بوده، باید احتمال داد که این میزان ضرر رقم کمی نیست. البته باید این موضوع را درنظر داشت که وجود سیستم ایکس باکس گیم پس به کاهش یافتن این میزان ضرر کمک شایانی می‌کند. ماه گذشته ایکس باکس اعلام کرد که این سرویس ۲۳ میلیون نفر کاربر را جذب خود کرده است و تا زمانی که کاربران به استفاده از این سرویس ادامه دهند، تیم ایکس باکس نباید مشکلی با رسیدن به موفقیت داشته باشد.

حال باید دید که آیا شرکت اپیک گیمز موفق به اثبات سود غیرمقعول و نامنصفانه شرکت اپل می‌شود یا خیر. این پرونده رمزورازهای زیادی از صنعت بازی‌های رایانه‌ای را برملا کرده و اینگونه که به‌نظر می‌رسد فاصله زیادی تا بسته شدن این پرونده باقی مانده و باید منتظر رو شدن بسیاری رازهای دیگر باشیم. فکر می‌کنیم شما نیز از شنیدن واقعیت سود نداشتن کنسول ایکس باکس برای مایکروسافت تعجب کرده باشید، ولی این یک حقیقت بوده و حتی شرکت‌های بزرگ مانند سونی یا مایکروسافت نیز ممکن است با مشکلات وخیم مالی دست‌وپنجه نرم کنند. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید شرکت اپل نامنصفانه عمل کرده یا اپیک گیمز و ایکس باکس باید از موضع خود عقب نشینی کنند؟ نظرات خود را باما به‌اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا