رابطه ریک و مورتی

۸ حقیقت تلخ درباره‌ی رابطه ریک و مورتی

هیچ امیدی به بهبودی رابطه پدربزرگ دیوانه و نوه‌ی نوجوانش نیست

سیتکام Rick & Morty در طول سال‌ها به چیزی فراتر از یک نمایش تبدیل شده است، اما رابطه اصلی هنوز بین شخصیت‌های اصلی سریال در جریان است. در حالی که بسیاری چیزها بین دو شخصیت اصلی در طول سال‌ها تغییر کرده، چیزی که به‌طور کلی تغییر نکرده، رابطه ریک و مورتی است.

رابطه‌ی این دو در طول داستان همیشه فراز و نشیب‌هایی داشته است، اما رابطه‌ی آن‌ها بیش‌تر از این که مثبت و سازنده باشدِ، یک رابطه منفی و مخرب است. ریک یک شخص کاملاً وحشتناک است و این دو بارها در موقعیت‌هایی قرار گرفته اند که نشان می‌دهد رابطه آن‌ها تا چه اندازه می‌تواند سمی باشد.

رابطه ریک و مورتی برای تبدیل شدن به چیزی غیر از یک رابطه‌ی سمی به تلاش و تغییر زیادی، به‌خصوص از سوی ریک نیاز دارد. آن‌ها هر دو افراد آسیب دیده هستند و واقعاً هیچ امیدی وجود ندارد که اوضاع بین آن‌ها عادی شود.

۸- ریک هر چیزی را که لمس می‌کند نابود می‌کند

ریک شخصیت وحشتناک و غیرقابل تحملی دارد، اما زندگی او می‌تواند از بسیاری جهات نیز غم‌انگیز باشد. ریک واقعا نمی‌تواند خودش را کنترل کند و اعمال او تقریبا همه چیز را در اطراف او تحت تاثیر قرار می‌دهد. خانواده سانچز/اسمیت (Sanchez/Smith) تاکنون بیش از یک بار، به‌دلیل اعمال آزاردهنده ریک و تقریباً همه افراد حاضر در مدار ریک رنج برده اند. او نمی‌تواند تمام اطرافیانش را نابود کند.

در حالی که مورتی تاکنون توانسته از موج انفجار زندگی ریک جلوتر بماند، بودن در کنار ریک قبلاً زندگی او را ویران کرده است و هر چه مدت طولانی‌تری با هم باشند، احتمال اینکه مورتی بیشتر رنج بکشد بیشتر می‌شود.

۷- ریک بارها باعث نابودی شادی مورتی شده است

ریک یک فرد کنترلگر است و دوست دارد همه چیز به‌طور کامل مطابق با او پیش برود. از زمان آغاز رابطه ریک و مورتی و معاشرت آن‌ها با یکدیگر، کنترلگری ریک به شیوه‌های مختلف بر زندگی مورتی تأثیر گذاشته است. همچنین ریک تمام تلاش خود را برای از بین بردن ظواهر عادی در زندگی مورتی انجام داده است. مورتی بسیاری از داشته‌هایش را به‌خاطر رابطه‌اش با ریک، از دست داده است.

مورتی در ابتدا قصد داشت یک نوجوان عادی باشد، اما ریک همه این‌ها را از او گرفت. هر بار که مورتی یک شخص مناسب را برای برقراری ارتباط پیدا می‌کند، سر و کله‌ی ریک پیدا می‌شود و آن را خراب می‌کند. وقتی مورتی از انجام کار با یک وسیله لذت می‌برد، ریک آن را از بین می‌برد. ریک شخصاً بارها مورتی را بدبخت‌تر کرده تا بتواند نوه‌اش را نزد خود نگه دارد.

۶- خودخواهی ریک باعث تنها ماندن مورتی می‌شود

شخصیت ریک با طبیعت خودخواهش تعریف می‌شود. در حالی که این خودخواهی او را در بسیاری از موقعیت‌های دردناک زنده نگه داشته است، اما بیش از یک بار زندگی مورتی را به خطر انداخته است. ریک برای دست‌یافتن به خواسته‌هایش دست به هر کاری می‌زند.

تمایل ریک به ترک کسانی که دوستشان دارد یکی دو بار به مورتی کمک کرده است، اما این موضوع برای مورتی نوجوان امکان دارد گران تمام شود.

۵- ریک از صدمه زدن به مورتی لذت می‌برد

بسیاری از خاطره‌انگیزترین قسمت‌های سریال شامل سکانس‌هایی هستند که ریک به نوعی مورتی را برای لذت بردن خود عذاب می‌دهد. ریک حس شوخ طبعی بسیار پیچیده‌ای دارد. او به‌عنوان یک فرد کاملاً بی‌احساس، بی‌رحمانه همه‌کس و همه چیز را در اطراف خود، به‌ویژه کسانی که دوستشان دارد، مسخره می‌کند. در حالی که این تمسخر‌ها دوطرفه است و دیگران نیز او را به‌خاطر کارهای احمقانه تحقیر می‌کنند، به‌نظر نمی‌رسد که ریک تحت تاثیر آزار دیگران قرار بگیرد.

با این حال، مورتی در دوره‌ی سنی حساسی قرار دارد و تحقیر مدام توسط یک فرد بزرگتر برای او خوب نیست.

۴- رابطه ریک و مورتی رابطه‌ی مورتی با اعضای خانواده‌اش را تهدید می‌کند

خانواده سانچز/اسمیت به هیچ وجه یک خانواده‌ی عادی نیستند. البته اصلی‌ترین دلیل غیرطبیعی بودن این خانواده شخصیت پیچیده‌ی ریک است. او هیچوقت یاد نگرفته که با خانواده‌اش ارتباط سالمی برقرار کند. بنابراین، حتی با وجود اینکه شرایط در اختیار اوست که زندگی ماجراجویانه‌اش را از خانواده‌اش جدا کند، ریک از انجام این کار امتناع می‌کند. تنها راهی که او می‌تواند با خانواده‌اش ارتباط برقرار کند این است که همه چیز دقیقاً همانطور که او می‌خواهد پیش برود، که مورتی را در معرض خطر شدید قرار می‌دهد.

بدترین قسمت ماجرا این است که ریک خود را در موقعیت‌های غیرقابل تحمل قرار می‌دهد تا ببیند آیا می‌تواند زنده بماند یا خیر. متأسفانه، این موقعیت‌ها در رابطه ریک و مورتی، مورتی را نیز در معرض خطر قرار می‌دهد؛ خطری که گاهی ممکن است به قیمت جان مورتی تمام شود.

۳- اعتیاد ریک به الکل از او یک نگهبان نامناسب ساخته است

ریک یک الکلی است و هیچ ابایی از این موضوع ندارد. او دائماً به مقدار زیادی مشروب می‌نوشد. اعتیاد به الکل او می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد، و خانواده‌اش را برای سال‌ها تحت تأثیر قرار داده است. ریک هیچ تمایلی به دریافت کمک برای حل این موضوع ندارد و برایش اهمیتی ندارد که مصرف بی‌رویه الکل چگونه بر اطرافیانش تأثیر می‌گذارد.

ریک، مورتی را وارد ماجراجویی‌هایی می‌کند که بسیار خطرناک هستند و او تقریباً دائماً مشروب می‌نوشد. در حالی که استفاده ریک از الکل بیش‌تر جنبه‌ی کاربردی دارد، تصمیم‌گیری‌های عجیب و وحشتناک او را تشدید می‌کند، که مورتی را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد.

۲- شخصیت مورتی پخته‌تر شده است، اما ریک همان‌طور باقی می‌ماند

رشد شخصیت اتفاقی نیست که معمولاً در نمایش‌هایی مانند Rick & Morty اتفاق بیافتد. هرچند یکی از دلایلی که بسیاری از طرفداران شیفته‌ی این سریال هستند همین ویژگی رشد شخصیت‌هاست. مورتی از ابتدای داستان تا به حال بسیار رشد کرده است. او از یک نوجوان عصبی که قرار است در نهایت به سرنوشت پدرش دچار شود و جای او را پر کند، به فردی تبدیل شده است که می‌تواند تقریباً در هر موقعیتی که کائنات بر سر راهش قرار دهد، از پس خود بربیاید.

از سوی دیگر، ریک هنوز اساساً همان خودشیفته‌ی لذت‌طلبی است که همیشه بوده است. او هیچ علاقه‌ای به بهبود و تغییر شخصیت‌اش ندارد. همچنین، تنها چیزی که در رابطه ریک و مورتی وجود دارد این است که ریک حتی مانع رشد و پیشرفت مرد جوان می‌شود. مورتی می‌تواند فراتر از ریک حرکت کند، اما ریک هرگز به چیزی جز آنچه که هست تبدیل نخواهد شد.

۱- دشمنان ریک اکنون دشمنان مورتی هستند

ریک سال‌ها در کیهان سفر کرده و به‌مرور زمان دشمنان نسبتاً خطرناکی برای خودش ساخته است. از زمانی که او و مورتی با همدیگر شروع به ماجراجویی کردند، مورتی در میانه‌ی کشمکش‌های ریک و دشمنانش قرار گرفت. تا به حال، ریک و مورتی با چند دشمن خطرناک روبرو شده اند و اکنون دشمنان ریک دشمنان مورتی نیز به حساب می‌آیند. البته تا زمانی که ریک نزدیک مورتی است، مورتی در امان است. اما طبیعت دمدمی مزاج ریک این امکان را به وجود می‌آورد که او هر لحظه می‌تواند غیب شود.

زندگی مورتی نه تنها در زمان‌هایی که او و ریک در حال ماجراجویی هستند، بلکه همیشه در خطر است. اگرچه ریک سعی دارد از خانواده‌اش محافظت کند، اما بیش از هر چیز دیگری از آن‌ها به عنوان دارایی‌اش محافظت می‌کند. ممکن است روزی برسد که علاقه‌ی ریک به خانواده‌اش از دست برود. اگر این اتفاق بیفتد، مورتی به‌تنهایی در برابر تهدیدات خطرناک‌ترین موجودات کیهانی قرار خواهد گرفت.

2 1 رأی
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا