آیا باید به بازگشت سریال Daredevil و دیگر سریال‌های نتفلیکسی مارول امیدوار باشیم؟

آیا باید به بازگشت سریال Daredevil و دیگر سریال‌های نتفلیکسی مارول امیدوار باشیم؟

نه خیلی زیاد، نه خیلی کم

حدودا دو سال پیش بود که سریال Daredevil به همراه دیگر سریال‌های ابرقهرمانی شرکت مارول به پایان راه خود در شبکه‌ی نتفلیکس رسیدند. حال که مدت به نسبت زیادی از این اتفاق غم‌انگیز گذشته، آیا امیدی به بازگشت آنها در سرویس‌های دیگر وجود دارد؟

نتفلیکس به‌عنوان محبوب‌ترین سرویس استریم تلویزیون، یکی از بزرگ‌ترین میزبان‌های سریال‌های ابرقهرمانی در طی سال‌های اخیر بوده است. هر دو شرکت مارول و دی‌سی برنامه‌های متعددی از قهرمان‌های خود در این شبکه پخش کرده‌اند که تعدادی از آنها علاوه بر جذب مخاطبین فراوان، تحسین منتقدین را هم برانگیختند. سریال Daredevil یکی از برنامه‌ها بود که با هنرنمایی عالی چارلی کاکس در نقش مت مرداک/دردویل، قهرمان نابینای نیویورک و داستان درگیرکننده‌ی خود، تبدیل به یکی از پربیننده‌ترین سریال‌های نتفلیکسی مارول شد. نتفلیکس علاوه بر این کاراکتر، سریال‌های اختصاصی دیگری از قهرمانان گروه “Defenders” نیز پخش می‌کرد که شامل لوک کیج، آیرون فیست، جسیکا جونز و پانیشر می‌شدند. متاسفانه تمامی این برنامه‌ها بی‌توجه به تعداد تماشاگران و رتبه‌بندی‌هایشان، به تدریج توسط نتفلیکس کنسل شدند. حدودا دو سال از این اتفاق می‌گذرد و سرنوشت آنها هنوز مشخص نیست. با این وجود نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند طرفداران دردویل و «محافظان» را به بازگشت آنها امیدوار کند؛ این بار در خانه‌ای دیگر.

چه کسی مقصر است؟

ممکن است شنیده باشید که علت کنسل شدن سریال‌های مارول، برنامه‌های دیزنی برای راه‌اندازی سرویس استریم دیزنی پلاس بوده، اما این تنها بخشی از ماجراست. دیزنی به‌عنوان مالک مارول واقعا برنامه‌های بزرگی برای آوردن ابرقهرمان‌های این شرکت به صفحه‌ی تلویزیون اختصاصی خود داشته است؛ پروژه‌های بزرگ “WandaVision“، “The Falcon and the Winter Soldier” و “Loki” خود گواه این مسئله هستند، اما برنامه‌های دیزنی برای سرویس خود (حداقل تا مدتی) شامل سریال‌های نتفلیکسی مارول نمی‌شدند. این سریال‌ها هیچوقت ارتباط مستقیم یا غیرمستقیمی با دنیای سینمایی مارول نداشتند و همواره به آن‌ها به چشم پروژه‌های فرعی مارول نگاه می‌شد؛ حتی به گفته‌ی تعدادی از بازیگران و سازندگان، تصمیم ناگهانی نتفلیکس برای لغو ادامه‌‌ی سریال‌ها شوک بزرگی به تیم‌های تولید و مسئولین بخش تلویزیون مارول وارد کرده است. سم ارنست، شورانر سریال Daredevil که تا مدت‌ها خبرهای خوبی از فصل چهارم سریال می‌داد، از کنسل شدن سریال خود شدیدا ابراز تاسف کرد و اذعان داشت که مدیریت بخش تلویزیون مارول نیز همچون او پس از شنیدن ابن خبر حیرت‌زده شده‌اند.

مت مرداکِ نسخه‌ی چارلی کاکس بشدت نزد طرفداران محبوب است

تکلیف ماجرا از سمت نتفلیکس تقریبا مشخص است. این شرکت مدتی هست که علاقه‌ ندارد پروژه‌های پرخرج خود که مالکیت کامل آنها در دستش نیست را ادامه دهد. نتفلیکس به دادن آزادی عمل به سازندگان در ساخت سریال‌ها معروف است. با این حال اگر این برنامه‌ها به اندازه کافی در جذب مخاطب موفق یا هزینه‌ی تولیدشان به صرفه نباشد، فارغ از میزان محبوبیت و تعداد فصل‌هایشان کنسل خواهند شد. همین سیاست گریبان‌گیر سریال دردویل و سایر سریال‌های نتفلیکسی‌ِ مارول هم شد. اولویت به نسبت پایین این برنامه‌ها برای مارول نیز باعث شد که تلاش چندانی برای نجات آنها صورت نگیرد. علاوه‌بر این مورد، قرارداد‌های نتفلیکس به طور معمول بدین صورت هستند که اجازه‌ی مهاجرت برنامه‌های این سرویس به دیگر شبکه‌ها را حداقل به مدت دو یا سه سال نمی‌دهند؛ به همین دلیل اگر اراده‌ای نیز برای ادامه دادن این سریال‌ها وجود داشت، قانون مانع آن می‌شد.

آیا هنوز جای امیدی باقیست؟

مسلما همه‌ی ما دوست داریم که قهرمانان محبوب خود را در هیبت بازیگرانی که عاشقشان هستیم، با همان شکل و شمایل همیشگی ببینیم، اما اوضاع در این مورد می‌تواند مقداری پیچیده شود. اکنون که حدود دو سال از کنسل شدن سریال‌های مارول در نتفلیکس گذشته، چیزی تا پایان محدودیت انتقال آنها به سرویس‌های دیگر نمانده و این یعنی مارول می‌تواند حداقل تعدادی از این برنامه‌ها را به دیزنی پلاس یا Hulu (که آن هم در اختیار دیزنی است) بیاورد. در واقع مارول در بیانیه‌ی خود به مناسبت پایان دردویل اذعان داشته بود که به ادامه‌ی ماجراجویی با این کاراکتر امیدوار است. با این حال این ماجراجویی‌ها می‌توانند با آن چیزی که انتظار دارید متفاوت باشند.

مارول حتی اگر بخواهد هم حداقل تا شش ماه دیگر نمی‌تواند روی محتوای جدیدی برای سریال‌های «محافظان» کار کند. پس از آن، مسئله‌ی پخش آنها مطرح می‌شود؛ تعدادی از این سریال‌ها از جمله دردویل، جسیکا جونز و پانیشر در فصول آخر خود بیش از حد برای سرویسی خانوادگی چون دیزنی پلاس تاریک و خشن شده بودند. بدین ترتیب مارول یا باید کاملا سریال‌های جدیدی حداقل با داستان و فضا (و بازیگران) متفاوت بسازد یا همان داستان‌ها را در شبکه‌ی Hulu ادامه دهد. گزینه‌ی ناخوشایندِ سوم هم آن است که کلا بیخیال این سریال‌ها شوند. این حقیقت که نتفلیکس حتی لباس‌های استفاده‌شده در ساخت دردویل، لوک کیج و آیرون فیست را هم به حراج گذاشت، احتمال محقق شدن گزینه‌ی سوم را کمی بالا می‌برد.

خوشبختانه اعلام آمادگی Hulu برای میزبانی از برنامه‌های مارول، مقداری امید برای طرفداران باقی می‌گذارد. کریگ ارویک، نایب رئیس این شبکه، سال گذشته‌ی میلادی از علاقه‌ی Hulu برای پخش سریال‌های کنسل‌شده‌ی مارول گفت. هولو و مارول در آن زمان قصد گسترش همکاری میان یکدیگر را داشتند و قرار بود چهار مجموعه‌ی M.O.D.O.K، Hit Monkey، Howard the Duck و Tigra & Dazzler به دست این دو ساخته و پخش شوند. تا امروز Howard the Duck کنسل و ساخت Tigra & Dazzler به دلیل اختلافات بر سر چگونگی پروژه فعلا متوقف شده است. بنابراین هنوز نمی‌توان با قطعیت گفت که هولو و مارول برای ادامه‌ی سریال دردویل و «محافظان» اتفاق نظر دارند.

سرنوشت «محافظان» به کجا ختم می‌شود؟ دیزنی پلاس، Hulu یا هیچ‌جا؟

در حال حاضر کفه‌ی ترازو به سمت رها شدن و فراموشی سریال‌های دوست‌داشتنی مارول سنگینی می‌کند و حتی درخواست‌های فراوان طرفداران هم چندان کاری از پیش نمی‌برد. با این وجود دنیای سینمایی و سریالی مارول همواره در حال تغییر و تکامل است؛ زمانی برنامه‌های متعدد از ابرقهرمان‌های این شرکت در شبکه‌های مختلف رشد قارچی داشتند. شاید دوباره شاهد بازگشت آنها باشیم. می‌دانیم که مهره‌های زیادی از جمله چارلی کاکس دوست‌داشتنی مشتاق به ادامه‌ی این برنامه‌ها هستند، فقط باید امیدوار باشیم که دیزنی و مارول به حرف طرفداران گوش خواهند داد.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا