بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها

آیا بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها با نگه داشتن حلقه تبدیل به گالم می‌شوند؟

حلقه یگانه قدرت تسخیر هر کسی را دارد!

سرزمین میانه داستان‌های غم انگیز و البته خوشحال کننده زیادی را برای ما تعریف کرده، اما در این میان هرگز به یک پرسش مهم را پاسخ نداده است. آیا بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها در صورت نگه داشتن حلقه تبدیل به گالم می‌شوند؟

دو داستان جذاب ارباب حلقه ها و هابیت‌ها به ما یاد دادند که برخی هابیت‌ها قدرت پس زدن حلقه برای زمان بیشتری نسبت به دیگران را دارند، با این یار حلقه در نهایت تسلیم حلقه می‌شود. همین موضوع باعث شده پرسش‌های زیادی پیرو حلقه و یار اصلی آن شکل بگیرد که می‌توان گفت هرگز پاسخی دقیقی به آن‌ها به خصوص در فیلم‌ها، سریال‌ها و بازی‌های الهام گرفته از داستان‌های تالکین (J. R. R. Tolkien) داده نشده است. یکی از پرسش‌های اصلی این بوده که اگر بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها، حلقه یگانه را نگه می‌داشتند به چه سرنوشتی دچار می‌شدند؟

ما در قسمت پایانی سه گانه ارباب حلقه‌ها شاهد از بین رفتن حلقه یگانه بودیم، اما اگر این موضوع را نادیده گرفته و گمان کنیم فرودو به همراه حلقه به مکانی آرام و به دور از خطر رفته، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟ همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هر کسی در برابر حلقه یگانه زانو زده و هیچکس در برابر آن مصون نبوده و بیلبو و فرودو نیز استثنا نبوده و در صورت نگه داشتن حلقه، به خصوص زندگی با حلقه در نزدیکی موردور، اتفاقات بدی می‌توانند رخ دهند.

حلقه یگانه چگونه مردم را فاسد می‌کند؟

ماهیت واقعی حلقه تا به امروز یک راز است! با این حال با توجه به قدرت خیره کننده حلقه در فریب افراد، می‌توان آن را حلقه‌ای زنده و با اهدافی خاص در نظر گرفت. یکی از مهم‌ترین چیزها درباره حلقه، قدرت فریب افراد در فواصل نزدیک به خود است. ما در سه گانه ارباب حلقه‌ها به وضوح شاهد فساد بارومیر (Boromir) و حمله ور شدن او به فرودو بودیم و این در حالی است که بارومیر تنها یک مرتبه حلقه را در دست گرفته بود. اما شخصیت‌های باهوش همراه فرودو از آنجایی که از قدرت حلقه آگاه بودند، هرگز به سمت آن نرفتند.

آراگورن (Aragorn) اولین شخصیت مهمی است که از قدرت حلقه آگاه است. هوش، تواضع و خودداری او از نزدیک شدن به حلقه، سبب شد او مهم‌ترین یار فرودو شود، با این حال او نیز به طور حساب شده برای مدتی از حلقه دوری کرد تا مبادا کار اشتباهی از او سر زند. حلقه یگانه به محض قرار گرفتن در اختیار یک شخص، احساسات او نسبت به خود را برانگیخته و باعث می‌شود شخص به هیچ چیز جز در اختیار داشتن حلقه فکر نکند.

این اتفاق دلیل تمام کارهای گالم (Gollum) بوده و هیچ چیز دیگر در نظر او مهم نیست. این موضوع همچنین به دلیل افزایش طول عمر دارنده حلقه بیشتر نمایان می‌شود. در نتیجه دلیل زنده ماندن گالم برای دورانی طولانی، سال‌ها بیش از یک هابیت عادی است که او را با زندگی اسف ناکی رها کرده است.

اسمیگل چگونه تبدیل به گالم شد؟

اسمیگل (Smeagol) دقیقا مانند فرودو زمانی یک هابیت بود، اما حلقه یگانه او را تبدیل به یک هیولا کرد. از هر نظر که به اسمیگل نگاه کنید، او یک هابیت عادی و خوشحال بود، اما همه چیز در یکی از روزهای تولد او کاملا تغییر کرد. اسمیگل طی یکی از روزهای تولد خود در حال ماهیگیری با پسر عمویش بود که به حلقه یگانه رسیدند. دیگل (Deagol)، پسر عموی اسمیگل، حلقه را برداشت و قدرت حلقه در دم هر دوی آن‌ها را به فساد کشاند و سبب کش مکش میان دو پسر عمو شد.

اسمیگل برای به دست آوردن حلقه یگانه دست به کشتن پسر عموی خود زد و پس از آن تمام هابیت‌ها را طرد کرد. او برای بیش از چهارصد سال به زندگی در کوهستان پرداخت و در نهایت تبدیل به موجودی شد که هرگز شبیه اسمیگل نبود. حلقه و انزوا دست در دست مغز او را به فساد کشاندند و آن را تبدیل به گالمی کردند که ما این روزها می‌شناسیم. گالم فاصله زیادی با اسمیگل داشت و او حتی قدرت خوردن و هضم غذای روزمره هابیت‌ها را نیز نداشت.

آیا بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها تبدیل به گالم می‌شوند؟

تفکر به این موضوع بسیار غم انگیز است، اما بیلبو و فرودو پتانسیل تبدیل شدن به گالم را داشتند! یک موضوع به وضوح در دنیای ارباب حلقه‌ها دیده شده و این موضوع فقدان قدرت جلوگیری از تسلیم شدن در برابر حلقه است. به عبارت دیگر هیچکس قدرت فرار از خواست حلقه را نداشته و در صورت نگه داشتن آن به فساد کشیده می‌شود. حتی فرودو که برای نجات سرزمین میانه تلاش می‌کرد نیز در لحظه پرتاب حلقه درون کوه دووم (Mount Doom) به شک افتاد، با این حال در نهایت با هدف مثبت حلقه را به کوه سپرد. ما حتی شاهد تغییر رفتار بیلبو در لحظه رویارویی دوباره او با حلقه در ریوندل (Rivendell) بودیم.

عقیده عموم این است که گالم در حقیقت نماد تمام چیزهایی بوده که فرودو در خود ندارد. به عبارت دیگر گالم نقطه تضاد فرودو بوده و در صورتی که فرودو حلقه را نگه می‌داشت، در نهایت به شکل مثبت از آن استفاده می‌کرد! اما همانطور که اشاره شد، فرودو در پرتاب حلقه شک کرد و این یعنی ممکن بود فرودو حلقه را نگه دارد که این کار را به نحوی به لطف گالم انجام نداد. اما اگر این اتفاقات رخ نمی‌داد و فرودو حلقه را نگه می‌داشت، انتظار می‌رود او مانند اسمیگل به طور کامل منزوی می‌شد. چنین اتفاقی شاید حلقه را از دید سائورون (Sauron) دور نگه می‌داشت، اما این ملزم زنده ماندن فرودو و دور شدن از موردور و نیروهای سائورون بود.

از سوی دیگر، ما شاهد خوی وحشیانه بیلبو بودیم. او با تلاش زیاد خود را کنترل می‌کند، اما به وضوح ما می‌بینیم که او نیز پتانسیل فساد و تبدیل شدن به یک هیولا را دارد. این موضوع که بیلبو توانست خودش را کنترل کند، می‌تواند بر اساس پاک بودن او، در کنار اطمینان از دوری حلقه از خطر و از دست سائورون باشد.

در نهایت باید اشاره داشت که هیچکس از قدرت حلقه در امان نیست و اگر ما در خط داستانی دیگر شاهد فرار بیلبو یا فرودو با حلقه باشیم، احتمالا تبدیل شدن آن‌ها به گالم را خواهیم دید. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید بیلبو و فرودو در ارباب حلقه ها تبدیل به گالم می‌شوند؟ در انتظار نظرات شما هستیم.

5 1 رأی
امتیاز مطلب


نظرات

اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا