هدست واقعیت مجازی PSVR 2

چرا هدست واقعیت مجازی PSVR 2 شکست خواهد خورد؟

تصمیمات اشتباه سونی یکی پس از دیگری از راه می‌رسند!

هدست واقعیت مجازی PSVR 2 از همان ابتدا حس و حال خوبی را به کاربران و منتقدین منتقل نکرد و سونی، شرکت بزرگ توسعه دهنده این هدست واقعیت مجازی به چندین دلیل مختلف مقصر این موضوع است. در این مطلب قصد داریم به دلایلی که احتمالا سبب شکست PSVR 2 شوند بپردازیم.

اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم، روش رونمایی سونی از هدست واقعیت مجازی PSVR 2 عجیب بود. این هدست مورد انتظار اولین مرتبه در ژانویه سال ۲۰۲۲ معرفی شد و پس از آن، سکوت خبری تعجب آوری متوجه آن شد. سونی به شکلی عجیب تصمیم گرفت اخبار مربوط به این هدست را در بلاگ پلی استیشن به انتشار رسانده و این محصول را در هیچ مراسم بزرگی به نمایش نگذارد که بدون شک سبب ضربه خوردن آن شده است. این در حالی است که هیچگونه تریلر خیره کننده یا چیزی شبیه به آن برای هدست پلی استیشن وی آر ۲ بهانتشار نرسید.

دیگر مرتبه که ما به شدت از رویکرد سونی تعجب کردیم، رونمایی از تاریخ عرضه و قیمت هدست PSVR 2 بود که از نو بدون پوشش خبری چشم گیر و تنها به عنوان یک به روزرسانی در بلاگ پلی استیشن به انتشار رسید! در کنار آن، به باور بسیاری از کاربران حتی نحوه رونمایی از این تاریخ عرضه و قیمت این هدست در بلاگ پلی استیشن نیز صحیح نبوده است! هدست واقعیت مجازی PSVR 2 در تاریخ ۲۲ فوریه سال ۲۰۲۳، برابر با ۳ اسفند ماه سال ۱۴۰۱ و با قیمت بسیار بالای ۵۴۹.۹۹ دلار عرضه خواهد شد.

همانطور که پیش‌تر گفته شد نحوه خبر رسانی درباره این هدست بسیار عجیب بود و تعجبی نیست که کاربران از این رویه سونی دل سرد شده و نظرات منفی بسیاری را درباره آن بیان کرده‌اند. موضوع بزرگ دیگر قیمت بالای این هدست بوده که شعله‌های خشم کاربران را بیش از پیش کرد و باید بگوییم که ما منطق پشت پرده این قیمت گذاری را درک نکرده‌ایم!

اگر بخواهیم به نحوی دیگر این موضوع را بیان کنیم، برچسب قیمتی ۵۴۹.۹۹ دلاری برای هدست پلی استیشن وی آر ۲ احمقانه است. کاربرانی که قصد خرید این هدست واقعیت مجازی را دارند، باید این موضوع را نیز در نظر بگیرند که هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر ۲ هدستی وابسته به کنسول پلی استیشن ۵ بوده و در غیر این صورت، خرید این هدست برای شما هیچگونه منفعتی در بر ندارد. این موضوع زمانی جالب‌تر می‌شود که قیمت کنسول پلی استیشن ۵ از هدست واقعیت مجازی PSVR 2 کمتر است. ما گمان داریم که این موضوع یکی دیگر از دلایل عصبانیت بیش از حد کاربران از سونی است که باید به این کاربران حق داد! این نکته را نباید فراموش کرد که سگا در گذشته محصولی وابسته به کنسول را با قیمتی بیشتر از کنسول روانه بازار کرد که سبب شکستی سنگین برای آن‌ها شد و متاسفانه سونی پا جای پای سگا گذاشته است.

متاسفانه خرید کنسول پلی استیشن ۵ مشکلی جداگانه است. اگر کمبود این کنسول در سطح جهان را کنار بگذاریم، قیمت نسخه دیجیتال آن در کشور آمریکا ۴۰۰ دلار و قیمت نسخه استاندارد ۵۰۰ دلار است که آن را در دسته خریدهای کم قیمت جای نمی‌دهد. با این حساب، شما باید برای تجربه بازی‌ها در پلی استیشن وی آر ۲، مبلغ سرسام آور ۸۵۰ یا ۹۵۰ دلار را هزینه کنید و این در حالی است که هنوز هیچ بازی خریداری نکرده‌اید!

دنیای واقعیت مجازی بدون شک یکی از زیبایی‌های دنیای ویدیو گیم است و البته باید این نکته را در نظر داشت که حتی پر فروش‌ترین هدست واقعیت مجازی نتوانسته ۲۰ میلیون واحد به فروش برساند و قیمت به دور از منطق پلی استیشن وی آر ۲ نه تنها این هدست را به یکی از هدست‌های واقعیت مجازی پر فروش، بلکه به احتمال زیاد یکی از شکست خوردگان این بازی تبدیل کند.

دنیای هدست‌های واقعیت مجازی طی سال‌های اخیر پیشرفت چشم گیری داشته و شما به راحتی می‌توانید بی خیال هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر ۲ شده و به دنبال دیگر هدست‌های واقعیت مجازی بروید. برای مثال، خرید هدست واقعیت مجازی کوئست ۲ که از بازی‌های بسیاری پشتیبانی کرده با قیمت ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار عرضه می‌شود که بدون شک انتخابی منطقی‌تر نسبت به پلی استیشن وی آر ۲ است.

دیگر موضوع بسیار مهم، کتابخانه بازی‌های پلی استیشن وی آر ۲ است و باید گفت که کتابخانه بازی‌های پشتیبانی شده توسط هدست واقعیت مجازی PSVR 2 نیز چندان چنگی به دل نمی‌زند. بزرگ‌ترین بازی پشتیبانی شده توسط این هدست بازی Horizon: Call of the Mountain بوده که به طور همزمان با این هدست انتشار خواهد یافت و در حالی که بازی بسیار امیدوار کننده‌ای به نظر می‌رسد، ما انتظار نداریم فروشی خیره کننده به ثبت برساند.

بازی Firewall Ultra نیز برای پلی استیشن وی آر ۲ در دست توسعه بوده و از نو در حالی که بسیار خوش ساخت و کامل به نظر می‌رسد، پتانسیل جذب تعداد زیادی از مخاطبین را ندارد. دیگر بازی‌هایی که می‌توانند عملکردی بهتر از دو بازی معرفی شده داشته باشند، عناوین Resident Evil Village و The Dark Pictures: Switchback هستند که بسیار امیدوار کننده‌اند، اما آیا این بازی‌ها ارزش صرف کردن بیش از هزار دلار با احتساب خرید بازی‌ها را دارند؟

متاسفانه چهار بازی معرفی شده در این مطلب، تنها بازی‌های چشم گیر کتابخانه پلی استیشن وی آر ۲ هستند که آن‌ها نیز چنگی به دل نمی‌زنند. بازی The Walking Dead: Saints and Sinners – Chapter 2: Retribution نیز برای این هدست به انتشار خواهد رسید، اما شما می‌توانید همین بازی را در هدست‌های کوئست ۲ و پلی استیشن وی آر تجربه کنید. بازی No Man’s Sky VR نیز این چنین بوده و برای دیگر هدست‌ها به انتشار می‌رسد. سرنوشت بازی The Light Brigade مشابه بوده و کاربران هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر می‌توانند به تجربه آن بپردازند.

به عقیده ما تنها یک بازی قدرت آن را داشته که کاربران را وادار به خرید هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر ۲ کند و آن بازی Half-Life: Alyx است که متاسفانه هیچ خبر رسمی مبنی بر انتشار این بازی برای هدست PSVR 2 به انتشار نرسیده است. هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر ۲ توسط سونی توسعه یافته و عرضه می‌شود و بدون شک بازی‌های انتشار یافته توسط سونی جایگاه ویژه‌ای در این هدست خواهند داشت، اما سونی تا زمان انتشار این مطلب، هیچ عنوانی به غیر از Horizon: Call of the Mountain برای هدست خود معرفی نکرده است. البته نباید نا امید شد و احتمال معرفی بازی‌های جدید برای پلی استیشن وی آر ۲ تا پیش از عرضه آن امکان پذیر است.

این پایان ماجرا نبوده و هزینه توسعه و بهبود پلی استیشن وی آر ۲ نیز می‌تواند این هدست را به محصولی شکست خورده تبدیل کند. مدت زمان زیادی از ورود به نسل نهم کنسول‌ها نگذشته و شرکت سونی در کنار تلاش برای بهبود کنسول و البته بازی‌های انحصاری خود، سعی دارد عناوین لایو سرویس قابل توجهی را به انتشار برساند که بدون شک بسیار هزینه بر خواهند بود و این موضوع به سادگی می‌تواند هزینه‌های مربوط به پیشرفت و بهبود هدست واقعیت مجازی آن‌ها را به شکل چشم گیری کاهش دهد.

جای شکی نیست که سونی بازی‌های انحصاری و لایو سرویس خود را فدای بازی‌ها و بهبود هدست واقعیت مجازی نکرده و تنها راه آن‌ها انتشار بازی‌های دیگر استودیوها و شرکت‌ها برای هدست خود است که یقینا کیفیتی به مراتب پایین‌تر نسبت به بازی‌های انحصاری هدست واقعیت مجازی PSVR 2 خواهند داشت. سونی پیش‌تر عرضه و انتشار بازی‌ها برای کنسول دستی پلی استیشن ویتا را به دیگر شرکت‌ها و استودیوها واگذار کرد و همه ما از پشتیبانی بد و در نتیجه شکست این کنسول دستی مطلع هستیم.

قیمت غیر معقول، وجود حریفان مقتدر، رونمایی فوق العاده ضعیف و طبیعت هدست‌های واقعیت مجازی به ما این احتمال را الهام می‌کنند که سونی و هدست واقعیت مجازی PSVR 2 آینده چندان روشنی در برابر خود نمی‌بینند. طبق برخی گزارشات، سونی قصد دارد بیش از ۲ میلیون واحد از این محصول را در سه ماه ابتدایی سال ۲۰۲۳ روانه بازارهای جهانی کند و متاسفانه ما گمان داریم که تعداد متقاضیان این هدست بسیار کمتر از ۲ میلیون باشند! در حال حاضر هدست واقعیت مجازی پلی استیشن وی آر ۲ مانند کنسول دستی پلی استیشن ویتا محصولی شکست خورده قلمداد می‌شود، با این حال نمی‌توان تا زمان عرضه این محصول از چنین رخدادی مطمئن شد. نظر شما درباره هدست واقعیت مجازی PSVR 2 چیست؟ فکر می‌کنید این هدست می‌تواند موفق شود یا باید شاهد شکست سونی باشیم؟ نظرات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا