کانگ فاتح و قدرت مرد آهنی

چرا کانگ فاتح از قدرت مرد آهنی در Endgame می‌ترسید؟

تنها اونجری که کانگ را نگران کرده بود!

کانگ فاتح (Kang The Conqueror) ابرشرور بزرگ و بعدی دنیای سینمایی مارول خواهد بود، اما ظاهرا او از همان ابتدای کار هم از قدرت مرد آهنی (Iron Man) هراس داشته است.

مرد آهنی اولین شخصیتی بود که هنگام پایه‌گذاری جهان سینمایی مارول توسط کوین فایگی (Kevin Feige)، در سال ۲۰۰۸ با فیلم Iron Man کار خود را آغاز کرد. رابرت داونی جونیور (Robert Downey Jr.) نقش این شخصیت را بازی کرده بود و طولی نکشید که ویژگی‌های بازیگری او با این کاراکتر کمیک بوکی ادغام شدند و تونی استارک (Tony Stark – یا همان مرد آهنی) به طرز چشمگیری به محبوبیت رسید.

در واقع استارک ابرقهرمانی بود که قدرت فرا انسانی و ویژه‌ای نداشت که از چشم خود لیزر بزند یا اینکه با قدرت بالا و فیزیکی خود، یک تخته سنگ را به سمت جمعی از دشمنان پرتاب کند؛ بلکه او با هوش خود از پس مشکلات برآمده و با طراحی و ساخت یک زره آهنی، موفق شد تا به یک قهرمان معروف تبدیل شود. شاید به همین دلیل هم بسیاری از افراد او را دوست داشتند و امروزه «مرد آهنی» تا این حد به محبوبیت رسیده است.

با این حال، جالب است بدانید که این محبوبیت استارک که هم بین مردم در جهان عادی زبان‌زد بود و هم ابرشرورانی مثل تانوس (Thanos) او را به خوبی می‌شناختند، چندان هم به نفع مرد آهنی تمام نشد. در حقیقت وقتی که فردی موفق می‌شود تا از چند تکه آهن و موشک، زره فلزی فوق قدرتمندی بسازد که رفته رفته آن را ارتقا هم می‌دهد، پس قاعدتا دشمنان زیادی پیدا خواهند شد که قصد دارند تا یا زره او را بدزدند و یا جلوی پیشرفت آن را بگیرند.

در حقیقت قدرت اصلی مرد آهنی هوش بالا و ذهن خلاقی بود که تونی استارک داشت و همین موضوع نیز باعث شده بود تا نه‌تنها تانوس او را به عنوان تهدید جدی‌تری بشناسد، بلکه حتی کانگ فاتح هم از او بترسد!

چطور کانگ فاتح از قدرت مرد آهنی می‌ترسید؟

پس از اتمام فاز سوم دنیای سینمایی مارول، تانوس کنار زده شد و به جای او، متوجه شدیم که شرور بعدی تا چه حدی قدرتمند است و حتی سنگ‌های ابدیت اصلا برایش اهمیتی ندارند!

در واقع سریال‌های دنیای سینمایی مارول پس از اتمام فاز سوم پخش شدند تا کم کم بینندگان را با همین موضوع آشنا کنند که تهدید بعدی پس از تانوس، جهان‌هایم موازی خواهند بود. اما دقیقا برای اینکه جهان موازی آزاد شود و هرکس بتواند کاری که می‌خواهد را انجام بدهد، لازم بود تا کسی که جلوی شاخه زدن خط زمانی اصلی را گرفته بود دستگیر و کنار زده شود؛ کاری که عملا در سریال Loki انجام شد و دیدیم که به خواست خود He Who Remains، لوکی و سیلوی (Sylvie) موفق شدند تا به او برسند و در نهایت پس از یک سخنرانی طولانی، سیلوی یک ورینت اصلی کانگ را به هلاکت رساند!

با این وجود تا قبل از اینکه کانگ بمیرد، عملا هر اتفاقی که در دنیای سینمایی مارول افتاده بود، همگی برنامه‌ریزی قبلی او بوده و چیزی به خواست خود کاراکترها نبوده است! یعنی او خواسته بود تا انتقام جویان اولتران را شکست دهند و از طرفی خود او باعث شده بود تا یکی از نسخه‌های لوکی از سال ۲۰۱۲، موفق شود تا از دست تی وی ای فرار کند.

با این حال اگر وقایع Infinity War و Endgame را هم از برنامه‌های اصلی او بدانیم، قاعدتا شکستن سپر کاپیتان آمریکا (Captain America)، بشکن تونی استارک و حتی پیروزی اول تانوس همگی از خواسته‌های کانگ فاتح بوده‌اند. اما حال که این موضوع را می‌دانیم، می‌توان طی یک نظریه اعلام کرد که واقعا کانگ از قدرت مرد آهنی می‌ترسیده و به همین دلیل نیز طوری خط زمانی را مدیریت کرده که در نسخه مورد نظر، او پس از زدن بشکن کشته شود.

در حقیقت تونی استارک تنها اونجری بود که پیش از آنکه اتفاقی رخ بدهد، سعی می‌کرد تا جلوی آن را بگیرد. به همین خاطر هم سعی کرده بود تا یک زره دور جهان خودش بکشد که اولتران نام داشت و البته پروژه آن با شکست مواجه شد. با این وجود، او در یکی از صحنه‌های اندگیم عملا اشاره می‌کند که «اگر سر به سر زمان بذاری، آن هم سر به سرت خواهد گذاشت»! این جمله عملا تایید می‌کند که تونی ظاهرا اطلاعات فراوانی را درباره سفر در زمان داشته و از این بابت حتی پیش‌بینی می‌کرده که شاید یک تانوس نسخه قدیمی دوباره در آینده ظاهر شود تا جلوی کار انتقام جویان را بگیرد.

با این حال، اگر قرار باشد که تونی استارک تا این حد درباره سفر در زمان یاد بگیرد و بداند، پس قطعا در آینده رقیبی بزرگ برای کانگ خواهد شد. کانگ زمان را محدوده حکمرانی خود می‌داند و درست مثل تونی استارک، یک انسان است که از خود هیچ قابلیت عجیب و غریبی ندارد. اما تکنولوژی پیشرفته او اجازه می‌دهد تا کانگ موفق شود تا تیم‌های مختلف ابرقهرمانی از جمله انتقام جویان را هم از جهان موازی به راحتی شکست داده و همه کار خود را با سلاح‌ها و زره پیشرفته انجام دهد.

حال فکرش را بکنید که به جز او، فرد دیگری هم متوجه خطرات سفر در زمان شده و حتی ۱۰۰۰ سال قبل از زاده شدن کانگ، ماشین سفر در زمان را ساخته باشد! این واقعا موردی است که کانگ را به بیشترین حد می‌ترساند و در نتیجه، او پیش از آنکه تونی برنامه‌ای برای کشتن او ریخته باشد، مرد آهنی را کنار زده و از جهان اصلی سینمایی مارول پاک می‌کند.

در هر صورت اینکه تونی استارک می‌توانست در دوره خود به حد باورنکردنی پیشرفت کند و تکنولوژی هزار سال بعد را به همراه داشته باشد، چیزی بود که کانگ را می‌ترساند و حال می‌توان گفت که او برای جلوگیری از این موضوع، جان آیرون من را به طریق یک داستان‌سرایی تحت عنوان سه‌گانه ابدیت گرفت تا دیگر وجود نداشته باشد و دخالتی در زمان نکند.

2.3 4 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

51 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا