برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
تام بمبادیل در ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

تام بمبادیل در ارباب حلقه ها کیست و چرا اهمیت بسیار بالایی در داستان دارد؟

بمبادیل، موجود مرموزی که تنها کتاب‌خوان‌ها او را می‌شناسند!

تام بمبادیل در ارباب حلقه ها کیست و چرا اهمیت بسیار بالایی در داستان دارد؟ ۰ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

تام بمبادیل در ارباب حلقه ها نامی بوده که بدون شک بسیاری از شما حتی یک مرتبه نشنیدید. تام بمبادیل یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های داستان‌های تالکین بوده که متاسفانه در سه گانه سینمایی جکسون حذف شده است. در این مطلب به معرفی تام، از مهم‌ترین و قوی‌ترین شخصیت‌های ارباب حلقه‌ها می‌پردازیم.

بیش از دو دهه از سه گانه سینمایی ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) گذشته و کمتر فیلم سینمایی قدرت مقابله با آن را دارد. با این حال بسیاری بر این باور هستند که این سه گانه سینمایی مشکلی بسیار بزرگ داشته و آن حذف تام بمبادیل (Tom Bombadil) از داستان این سه گانه است!

به باور بسیاری از تالکین خوانان، تام بمبادیل یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های جهان ارباب حلقه‌ها بوده و شخصیت اسرار آمیز و عجیب او می‌توانست عمق بیشتری به داستان ببخشد. با نبود او اما داستان مسیری متفاوت را پیش گرفت. اما تام بمبادیل در ارباب حلقه ها کیست و چرا این شخصیت تا این حد مهم است؟

سن تام بمبادیل هرگز مشخص نبوده، با این حال گفته شده که او پیش از به قدرت رسیدن اولین پادشاه تاریکی ملکور (Melkor) حضور داشته است. نژاد دقیق او نیز مشخص نبوده و یک راز است، با این حال او بسیاری قدرت‌های جادویی و روحانی داشته است.

تام به همراه همسر خود گلدبری (Goldberry) در شرق شایر در جنگل قدیمی زندگی می‌کرده است. در کتاب، القابی از جمله نخستین (The First) و پیرترین (The Eldest) به او نسبت داده شده است. او در کتاب حتی ادعا می‌کند که پیش از رودها و درخت‌ها وجود داشته و اولین قطرات باران و رویش اولین درخت بلوط را نیز به خاطر دارد.

تمام این اتفاقات به ما تفهیم می‌کنند که تام اولین موجود سرزمین میانه بوده و سلامت او با وجود سن بسیار زیاد و نامشخص، او را بیش از همیشه تبدیل به یک راز کرده است. برخی حتی بر این باور هستند که او نه تنها اولین موجود سرزمین میانه، بلکه اولین موجود آردا (Arda) یا همان جهان است!

گفته می‌شود که تام بمبادیل قدرت کنترل و تغییر جهان پیرامون خود را نیز دارد. به عبارت دیگر او می‌تواند جنگل و تمام موجودات درون آن را کنترل کند، اما اینگونه بیان شده که تام هرگز از خانه خود بیرون نیامده و ارتباط بسیار محدودی با جهان خارج دارد. ارتباط او به حدی محدود بوده که بسیاری انسان‌ها، الف‌ها و دوارف‌ها به این باور رسیده‌اند که تام بمبادیل وجود خارجی نداشته و فقط یک افسانه است.

در سرزمین میانه هر نژاد نامی خاص به تام بمبادیل داده است. الف‌ها او را با نام یاروین بن ادار (Iarwain Ben-adar) به معنی پیرترین و البته بی پدر (به این معنی که او از هیچ زاده شده است) می‌شناسند که معانی زیادی برای ما دارند. الف‌ها در میان باهوش‌ترین موجودات سرزمین میانه جای دارند و بدون شک از اهمیت تام و سن بسیار زیاد او با خبر هستند.

بسیاری از طرفداران ارباب حلقه‌ها باور دارند که تام قوی‌ترین موجود سرزمین میانه است. یکی از عجیب‌ترین قدرت‌های او این بوده که حلقه یگانه هیچ اثری بر او ندارد و در کنار آن او از تمام علوم سرزمین میانه مطلع است. برخی از طرفداران او را با نام خدای نوشته‌های تالکین می‌شناسند.

پیش‌تر اشاره شد که تام ارتباط بسیار محدودی با جهان داشته است. از مهم‌ترین ارتباطات او با مگت (Maggot)، کشاورزی در شایر بوده که ما صدای او را پس از دزدی مری (Merry) و پیپین (Pippin) از زمین‌های کشاورزی او در داستان یاران حلقه شنیدیم.

مگت چندان در میان هابیت‌ها محبوب نبوده و بسیاری او را به عنوان شخصی نامحترم می‌شناسند، اما تام در بخشی از زندگی خود اشاره داشته که مگت شخصی مهم است. تام همچنین گه گاهی با الف‌ها در ارتباط بوده است. برای مثال، گیلدور (Gildor) خبر فرار فرودو از شایر به همراه حلقه را به گوش او رسانده است.

فرودو نیز ارتباط کوتاهی با تام داشته است. در زمان اولین ملاقات فرودو با تام، تام در حال چیدن گل بوده است. فرودو از تام درخواست کمک کرده تا مری و پیپین را از دست ویلو (Old Man Willow) و شاخه‌های درخت نجات دهد. همانطور که اشاره شد تام قدرت کنترل زیادی داشته و گفته شده که ویلو طبق دستور تام عمل کرده و زندانی‌هایش را رها کرده است!

یکی از ویژگی‌هایی که تام بمبادیل را مستحق تحسین کرده، کنترلش بر سلطه‌اش است! او قدرت بسیار زیادی داشته، اما هرگز از آن سوء استفاده نمی‌کند. برخی بر این باور هستند که فرودو نیز گاهی تحت کنترل تام بوده است.

فرودو وظیفه نگه داری از حلقه را در اکثر اوقات به درستی انجام داده و همیشه محتاط بوده تا کسی از وجود حلقه با خبر نشود. اما فرودو به محض دریافت حلقه تام را مطلع کرده و زمانی که تام از فرودو درخواست نمایش دادن حلقه را کرده، فرودو بدون ثانیه‌ای شک و مکث اطاعت فرمان کرده و آن را برای تام به نمایش گذاشته است.

اگر آشنایی اندکی با جهان ارباب حلقه‌ها داشته باشید، می‌دانید که موجودات فانی در صورت استفاده از حلقه در ثانیه از روی زمین محو می‌شوند. اما زمانی که فرودو حلقه را به تام نشان داده، تام آن را در انگشت خود قرار داده و به طرز شگفت انگیزی محو نشده است. به عبارت دیگر، حلقه قدرت اثر گذاری بر تام را ندارد!

همچنین، گفته شده تام با استفاده از حلقه شعبده بازی انجام داده، آن را برای مدتی محو و از نو ظاهر کرده است. در ادامه نیز تام بدون وسوسه و شک حلقه را به فرودو باز گردانده که او را تبدیل به یکی از سه شخصیتی کرده که با خواست خود حلقه را تسلیم دیگری کرده‌اند!

طبق کتاب، فرودو پس از بازپس گیری حلقه آن را در دست خود قرار داده تا از حقیقی بودن حلقه اطمینان حاصل کند و به طرز شگفت انگیزی حلقه حقیقی بوده و فرودو مثل همیشه محو شده است! به عبارت دیگر تام قصد فریب دادن فرودو را نداشته است.

اما اگر این رویارویی تام و فرودو برای حیرت زده کردن شما کافی نبوده، بد نیست بدانید تام از یک راز دیگر درباره حلقه نیز برای فرودو، زمانی که فرودو حلقه را دست خود داشته، پرده برداری کرده است. تام در زمانی که فرودو حلقه را در دست دارد نیز به شکل باور نکردنی می‌تواند او را ببیند! پس از آن، تام رو به فرودو گفته دستان او بدون حلقه نمای بهتری داشته و بسیاری این گفته تام را دلیل اصلی مقاومت مثال زدنی فرودو در برابر پوشیدن حلقه می‌دانند!

تام بمبادیل پس از نجات دادن هابیت‌ها از چنگال تهدیدهای متفاوت در زمان خروجشان از جنگل قدیمی به طور کلی جدا می‌شود، اما پیش از ترک آن‌ها، به هر هابیت یک بروبلید (Barrowblade) هدیه داده که با نام خنجرهای غربی (Daggers of Westernesse) نیز شناخته می‌شوند. مری با استفاده از همین خنجر به ویچ کینگ (Witch King) در مسیر شکست دادن سائورون ضربه می‌زند.

تام بمبادیل در ارباب حلقه ها یکی از اسرارآمیزترین شخصیت‌های تالکین بوده که با نبود او در سه گانه سینمایی جکسون، بسیاری حتی از حضور چنین شخصیت مهمی بی اطلاع هستند. آیا شما تام بمبادیل در ارباب حلقه ها را می‌شناختید؟مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments