ریمیک بازی Dead Space

چه بر سر ریمیک بازی Dead Space خواهد آمد؟

کدام قسمت!

پس از یک وقفه ده ساله ریمیک بازی Dead Space بالاخره از دنیای مردگان بازگشته است و به جرات می‌توان گفت که دوباره قرار است با ورود خود به دنیای گیمینگ غوغایی به پا کند. بازسازی استودیو الکترونیک آرتس (Electronic Arts) و موتیو (Motive) از این عنوان نوستالژیک یک بازی عالی از آب درآمده است، بازسازی‌ای که به طرفداران یادآوری می‌کند که چرا در پانزده سال گذشته عاشق این فرنچایز ترسناک بقا بوده‌اند.

در حال حاضر این فرنچایز ژانر وحشت بقا در بهترین جایگاه زندگی خود قرار دارد. ناشرانی مانند الکترونیک آرتس دیگر تمایلی به ساخت بازی‌های تک نفره خطی تریپل ای (AAA) ندارند، و با وجود استودیو موتیو، شرکت توسعه دهنده‌ای که به خوبی درک می‌کند که Dead Space چه تاثیری در دنیای بازی‌های ویدویی دارد، در کنار الکترونیک آرتس این شرکت بالاخره توانایی به شکوفایی رساندن هرچه بیشتر بازی را خواهد داشت.

با در نظر گرفتن این موضوع، سوالی که برای اکثر طرفداران پیش آمده این است که آینده این سریال چه خواهد شد؟ با اینکه در حال حاضر که تنها چند روز از بازسازی Dead Space می گذرد، اما طرفداران قدیمی و علاقه مندان تازه وارد مشتاق هستند تا بفهمند که استودیو الکترونیک آرتس چه برنامه‌هایی برای آینده ریخته است. با فرض اینکه بازی از نقطه نظر تجاری به اندازه کافی موفق خواهد بود الکترونیک آرتس می‌تواند این سری را در چند جهت پیش ببرد.

ریمیک بازی Dead Space و قسمت دوم

بدیهی است که این شرکت همیشه توانایی این را دارد که برای بازسازی Dead Space 2 چراغ سبز نشان دهد و به دلایل متعدد این یک سناریوی بسیار محتمل به نظر می‌رسد. حتی یک نگاه گذرا به Dead Space و زمینه پیرامون نسخه بازسازی شده که اخیراً منتشر شد کاملاً روشن می‌کند که الکترونیک آرتس از نحوه برخورد کپکام (Capcom) با فرنچایز Resident Evil در چند سال گذشته الهام گرفته است. تا جایی که منصفانه است اگر فرض کنیم که اگر به خاطر موفقیت تجاری و انتقادی قسمت دوم Resident Evil در سال ۲۰۱۹ نبود، الکترونیک آرتس هم هیچوقت به فکر ساخت ریمیک بازی Dead Space نمی‌افتاد. بنابراین اگر این استودیو نشانه‌های دلگرم‌کننده‌ای را در عملکرد انتقادی و تجاری بازی ببیند، تصور اینکه بخواهد این موفقیت را با پروژه‌های مشابه دیگری تکرار کند، درست مانند کاری خواهد بود که کپکام با بازسازی‌های Resident Evil انجام داد.

همچنین غیرقابل انکار است که بازسازی Dead Space 2 پروژه‌ای بسیار موفق برای الکترونیک آرتس و استودیو موتیو خواهد بود، یا حداقل به همان اندازه موفق خواهد بود که یک تولید بزرگ مانند بازی‌های تریپل ای در عصر حاضر می‌توانند باشند. از زمان انتشار در سال ۲۰۱۱، این بازی به طور گسترده‌ای به عنوان یکی از بهترین بازی‌های ژانر ترسناک بقا شناخته شده است و برخلاف دنباله خود، جایگاه ویژه‌ای در قلب طرفداران فرنچایز دارد و بازیکنان انتظار دارند با ورود استودیو موتیو همان روند قبلی و یا شکل بهتری از آن پیش گرفته شود. یک بازسازی وفادار از چنین بازی محبوبی همیشه شانس موفقیت بالایی در همه زمینه‌ها داشته است و الکترونیک آرتس نیز این موضوع را درک کرده است.

اما به همان اندازه که دیدن بازسازی Dead Space 2 هیجان‌انگیز است، مطمئناً تعداد قابل توجهی از طرفداران سریال وجود خواهند داشت که ترجیح می‌دهند یک قسمت کاملاً جدید ببینند. از آخرین باری که طرفداران یک بازی جدید Dead Space را دیده‌‌اند یک دهه می‌گذرد، و با توجه به نحوه پایان یافتن Dead Space 3، طرفداران سریال برای مدتی طولانی است که از دیدن داستان برای پیشبرد روند آن ناامید شده‌اند. یک قسمت جدید با یک محیط، محتوا و داستان جدید در واقع چیزی است که نه گفتن به آن بسیار سخت خواهد بود، و اکنون که استودیو موتیو تجربه توسعه یک بازی Dead Space را دارد، شاید ازندگان احساس کنند که موقعیت بهتری به وجود آمده است تا چیزی کاملاً جدید را در فرنچایز ارائه دهند نه صرفا بازگشت به آنچه قبلا وجود داشته است.

صرف نظر از اینکه الکترونیک آرتس تصمیم می‌گیرد به کدام یک از دو راهکار بالا چراغ سبز نشان دهد، هنوز سوال‌هایی وجود دارند که ذهن طرفداران را درگیر کرده‌اند. به عنوان مثال اگر Dead Space 4 چیزی است که می‌خواهد با آن بازی را پیش ببرد، چگونه با داستان آن‌ برخورد خواهد کرد؟ قسمت قبلی یعنی Dead Space 3 نه تنها به یک فروش انبوه و موفق تبدیل نشد، بلکه یک دهه از عمر آن می‌گذرد و تقریبا شهرت و محبوبیت خود را از دست داده است و تا زمانی که بازی بعدی منتشر شود، قدیمی تر نیز خواهد شد. با در نظر گرفتن این موضوع، آیا الکترونیک آرتس تمایل بیشتری به توسعه دنباله ای دارد که بیشتر شبیه یک راه اندازی مجدد نرم‌افزار بازی باشد؟ یا بازی‌ای یکی که به نظر می‌آید در ادامه قسمت‌های دیگر است اما پیوندهای زیادی به سه گانه اصلی ندارد؟ شبیه به آنچه که در نسخه ۲۰۱۸ God of War شاهد آن بودیم، یا اینکه اصلا می‌خواهد یک قهرمان کاملا جدید را وارد بازی کند؟

از سوی دیگر، اگر بازسازی Dead Space 2 پروژه بعدی این مجموعه باشد، آیا استودیو موتیو به همان روشی که برای Dead Space اتخاذ کرد پیش می‌رود و گیم پلی‌ای تا حد زیادی وفادار ارائه می‌کند که به جای تغییرات شدید، تنها چند تغییر اضافی دارد؟ یا حالا که استودیو قلق این فرنچایز را پیدا کرده و بهتر با آن کنار آمده است، آیا تمایل دارد ریسک‌های بیشتری بپذیرد و کاری انجام دهد که بیشتر شبیه کاری است که کپکام با بازسازی‌های اخیر Resident Evil انجام داده است؟

و اگر بازسازی Dead Space 2 عملی شود، Dead Space 3 هم بعد از آن بازسازی می‌شود؟ بسیاری ممکن است معتقد باشند که از بین قسمت‌های سه گانه اصلی، بخش سوم احتمالاً همان بازی است که همیشه بیشتر از دو بازی دیگر به بازسازی نیاز داشته است. شاید استودیو موتیو بتواند ضربات داستانی بزرگ‌تری داشته باشد و هر چیز دیگری را کنار بگذارد تا بتواند بازی Dead Space 3 را به عنوان یک بازی ترسناک بقا دوباره به تصویر بکشد. مطمئناً این موضوع چیزی است که بسیاری از طرفداران سریال به دیدن آن علاقه‌مند هستند، به ویژه به این دلیل که یک پلتفرم عالی برای یک دنباله تمام عیار نیز فراهم خواهد آمد.

صرف نظر از تصمیم الکترونیک آرتس و استودیو موتیو، به نظر می‌رسد که آینده برای ریمیک بازی Dead Space روشن خواهد بود. البته هنوز بازسازی قبلی در حال گذراندن روز‌های آغازین خود است، به این معنی که ما هنوز درک خوبی از عملکرد آن از منظر تجاری نداریم، و اینکه آیا این عملکرد برای تضمین یک دنباله از نظر الکترونیک آرتس کافی است یا خیر! اما با توجه به محبوبیت ژانر وحشت بقا و استقبال فوق‌العاده مثبتی که Dead Space از آن برخوردار شده است، به نظر می‌رسد که عملکرد نسبتاً خوبی داشته باشد.

سر نخ‌هایی از آینده این سری محبوب در خود نسخه بازسازی شده نیز وجود دارند. مثلا یک ایستر اگ جدید که در حالت New Game Plus نسخه بازسازی شده کشف شده است به نسخه بعدی بازی Dead Space 2 اشاره می‌کند، و توسعه دهندگان این نسخه نیز گفته‌اند که علاقه‌مند به کاوش بیشتر در این فرنچایز هستند و در حال حاضر ایده‌هایی برای چگونگی آن در ذهن دارند که درباره آن‌ها با الکترونیک آرتس بحث‌هایی کرده‌اند.

با اینکه شرکت موتیو با یک بازی اکشن ماجراجویی تک نفره Iron Man دیگر مشغول است اما بی‌شک توانایی تمرکز بر روی ریمیک بازی Dead Space و ارائه دنباله‌ای قوی را دارد و با کمک الکترونیک آرتس انتظارات طرفداران خود را برآورده خواهند کرد.

در پایان نظر شما درباره این بازی چیست؟ به نظر شما کدام یک از قسمت‌های گذشته بازسازی خواهند شد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا