بازی Gotham Knights

نگاهی به بازی Gotham Knights: چه تغییراتی در دنیای جدید بتمن اعمال شده است؟

از محفل جغدها تا حالت Co-op دونفره

پس از کش و قوس‌های فراوان، شرکت WB Games Montréal بالاخره از تازه‌ترین ماجراجویی ابرقهرمانان در خیابان‌های گاتهام پرده برداشت. بازی Gotham Knights عنوان مورد انتظار و در عین حال اسرارآمیزی است که بازیکنان را با یکی ازبزرگ‌ترین دشمنان بتمن رو‌به‌رو می‌کند: Court of Owls.

مراسم DC FanDome طرفداران ابرقهرمانان DC Comics را از سرتاسر جهان پشت نمایشگرهای خود نشاند و از برنامه‌های آتی این شرکت بزرگ و کمپانی‌های زیرمجموعه‌ی آن برای سرگرم کردن مخاطبان پرده برداشت. در همین مراسم بود که بالاخره تیم بازی‌سازی شرکت برادران وارنر (WB Games Montréal) به انتظارها پایان داد و بازی مورد انتظار Gotham Knights – یا شوالیه‌‌های گاتهام – را معرفی کرد. شایعه‌های مربوط به این بازی سال‌هاست که در فضای رسانه‌ای دست به دست می‌شد و WB Games هم در ماه‌های اخیر با انتشار قطره چکانی اطلاعات – در قالب تیزرهای کوتاه و طرح‌های اولیه – از این اثر، آتش شوق و هیجان طرفداران مجموعه‌ی Arkham را تندتر می‌کرد. با این حال، آنچه در مراسم DC FanDome رونمایی شد با اثری که خیلی از طرفداران انتظارش را می‌کشیدند بسیار متفاوت بود؛ تفاوت‌هایی که داستان، کاراکترها و قهرمانان تازه‌ای از دنیای بتمن را در برابر بازیکنان قرار داده و ساختار بازی جدید WB Games را در مقایسه با ماجراهای پیشین بتمن در مجموعه‌ی Arkham دچار تغییراتی بنیادین کرده است.

 

بازی Gotham Knights چه روندی را دنبال خواهد کرد؟

در همان ابتدای تریلر بازی، صدای خبرنگارانی شنیده می‌شد که مشغول صحبت درباره‌ی انفجاری بزرگ در امارت «وین» و مرگ میلیاردر معروف گاتهام یعنی بروس وین بودند. شاید شنیدن این خبر در ابتدا برای طرفدران دو آتشه‌ی بازی Arkham Knight و پایان تکان دهنده‌ی آن، بسیار خوشحال کننده باشد؛ زیرا در ظاهر بازی Gotham Knights داستان بازی یاد شده را ادامه می‌داد، اما کاخ آرزوهای این دوستان خیلی زود روی سرشان آوارد شد! بگذارید در همین ابتدای امر خیالتان را درباره‌ی ارتباط مجموعه‌ی Arkham با گاتهام نایت راحت کنم، جهان این دو عنوان هیچ ارتباطی باهم ندارند! درست است که مرگ بروس وین در بازی Gotham Knights تایید شده، اما دلیل این اتفاق و وقایع ناشی از آن اصلا با خط داستانی Arkham Knight ارتباطی ندارد. عنوان Gotham Knights اثری کاملا مستقل است که خط روایی و کاراکترهای تازه‌ای از جهان بتمن را به شما معرفی می‌کند. بنابر این اگر می‌خواهید ادامه‌ی ماجراهای Arkham Knigh را تجربه کنید، باید تا سال ۲۰۲۲ و انتشار بازی Suicide Squad: Kill the Justice League توسط شرکت Rocksteady صبر کنید.

پس از مرگ ناگهانی بتمن، ابرشرورهای گاتهام از فرصت استفاده کرده و می‌خواهند یک بار و برای همیشه این شهر را تصاحب کنند. آشوب و وحشت دوباره بر خیابان‌های گاتهام سایه افکنده و مردم این شهر دیگر نمی‌توانند مثل همیشه روی شوالیه‌ی سیاه حساب باز کنند. با این حال، از آنجایی که بتمن همیشه فکر همه چیز را کرده، پیامی سری از طرف او به یاران مورد اعتمادش فرستاده می‌شود و بتمن به عنوان آخرین خواسته‌اش، دفاع از گاتهام را به آن‌ها می‌سپارد. بازی شوالیه‌های گاتهام چهار شخصیت قابل بازی دارد: دیک گریسون یا Nightwing، باربارا گوردون یا Batgirl، تیم دریک یا Robin و جیسون تاد یا Red Hood. این کاراکترها در کنار رنی مونتویا – یکی دیگر از یاران بتمن که همراه با جیمز گوردون در اداره‌ی پلیس گاتهام فعالیت می‌کند – و آلفرد پنی‌ورث باید در برابر ابرشرورها شهر قد علم کنند.

WB Games
آیا بتمن هم در یکی از همین تابوت‌ها زندانی شده؟

براساس ادهای سازندگان بازی و همانطور که در انتهای تریلر منتشر شده از آن می‌بینیم، دشمن اصلی قهرمانان ما فرقه‌ی سری Court of Owls یا همان محفل جغدهاست. هنوز اطلاعات خاصی از نقشه‌ی این گروه برای تسخیر شهر منتشر شده نشده، اما می‌توان اطمینان داشت که مرگ بتمن و ایجاد آشوب در گاتهام همه بخشی از نقشه‌‌ی سری و بزرگ Court of Owls است. از میان دشمنان بزرگ بتمن، تا به این لحظه حضور Mr. Freeze در بازی تایید شده. براساس گفته‌های سازندگان، دشمنان مختلف شوالیه‌ی سیاه در بازی حضور دارند و هر کدام هم خط داستانی و چالش‌های خاص خود را به بازی گاتهام نایت اضافه می‌کنند. با توجه به اینکه بازی Gotham Knights ارتباطی با ماجراهای مجموعه‌ی Arkham ندارد، می‌توان امیدوار بود که در این بازی یک بار دیگر شاهد حضور بزرگ‌ترین دشمن بتمن یعنی Joker در کنار سایر ابرشرورهای گاتهام باشیم. از طرف دیگر، با قرار گرفتن مرگ بتمن در هاله‌ای از ابهام، این احتمال وجود دارد که اتفاق یاد شده تنها برای گمراه کردن ساکنان گاتهام طراحی شده باشد و Court of Owls به نوعی بتمن را در چنگال خود زندانی کرده باشد. این نظریه زمانی بیشتر شدت می‌گیرد که در پایان تریلر به نمایش درآمده از بازی، بیننده وارد زندان بزرگ و مخفی این فرقه شده و با تابوتی عجیب مواجه می‌شوند که دو چشم زرد رنگ در تاریکی آن می‌درخشند. اینکه آیا در این بازی هم شاهد تقابل دو دشمن همیشگی یعنی بتمن و جوکر خواهیم بود، سوالیست که پاسخ آن را تنها پس انتشار بازی به دست خواهیم آورد.

زمین بازی جدید شوالیه‌های گاتهام

اگر شما هم تریلر گیم‌پلی بازی Gotham Knights را دیده باشید، حتما متوجه تغییرات اساسی جهان این اثر شده‌اید. در این قسمت دیگر با یک زندان بزرگ مثل Arkham City یا خیابان‌های متروک گاتهام طرف نیستید. در این بازی، مردم عادی هم در گوشه و کنار شهر حضور دارند و برای نجات خود از دست خلافکاران تلاش می‌کنند. در همان ابتدای تریلر، یک شهروند هنگام فرار از منطقه‌ی یخ زده‌ی Mr. Freeze، با فاصله‌ی نزدیکی از کنار Batgirl عبور کرده و با جدول کنار خیابان تصادف می‌کند. این امر نشان دهنده‌ی تعامل محیط با بازیکنان است، اما اینبار طرف حساب شما خلافکاران و مزدوران نیستند، بلکه مردم وحشت‌زده‌ی گاتهام هستند که تنها برای نجات جان خود تلاش می‌کنند. حضور این عنصر در بازی می‌تواند چالش‌های جذابی را به بازی اضافه کند، مثل ماموریت‌های فرعی که شامل نجات شهروندان می‌شود. از طرف دیگر، با توجه به منطق موجود در آثار برقهرمانی، اعمال بازیکنان در طول بازی هم نباید به شهروندان آسیبی برساند. اگر WB Games Montréal بتواند توازن مناسبی بین تعامل بازیکنان با محیط و لزوم توجه آن‌ها به شهروندان ایجاد کند، بازی Gotham Knights یک چالش محیطی جذاب و به یاد ماندنی را در برابر ما قرار خواهد داد.

عناصر تشکیل دهنده‌ی جهان بازی، همگی هم به ضرر شما نیستند. در این بازی نیروهای پلیس هم می‌توانند با خلافکاران درگیر شده و به مبارزه با آن‌ها بپردازند. در مجموعه‌ی Arkham، پلیس‌ها عموما یا گروگان‌هایی دست و پا بسته بوند یا در حال فرار از دست تانک‌های دشمن در خیابان‌های شهر دیده می‌شدند؛ به عبارت دیگر، پلیس‌ها فرقی با مردم عادی نداشته و تنها یک بار اضافی بر دوش بازیکنان بودند. تغییر نقش پلیس‌ها در بازی Gotham Knights می‌تواند ورق را به نفع بازیکنان برگرداند و نقش این نیروی نظامی را در بازی پررنگ‌تر کند؛ به خصوص وقتی که هلیکوپترهای پلیس با موشک‌هایشان، تبهکاران قلدر را هدف قرار می‌دهند.

بازی Gotham Knights
پرواز بر فراز گاتهام در کنار تلپورت،‌ چی از این بهتر؟

بازی Gotham Knights یک اثر جهان باز و غیر خطی است، به همین دلیل بازیکنان می‌توانند به روش‌های مختلف در گاتهام جابجا شوند. ترکیب قلاب مکانیکی و معروف بتمن با پرواز، یکی از اولین و ساده‌ترین روش‌های حرکت در محیط است که در تریلر بازی هم به آن اشاره شده. قهرمانان بازی علاوه‌بر این روش، می‌توانند با استفاده از موتورسیکلت‌های خود در خیابان‌های بازی حرکت کنند. هنوز معلوم نیست که آیا این موتورسیکلت‌ها مانند بتموبیل در مجموعه‌ی Arkham حالتی برای مبارزه با دشمنان و تجهیزات آن‌ها دارند یا خیر، اما بازیکنان می‌توانند درست مثل بازی Arkham Knight هر لحظه که دوست داشته باشند از روی موتور پایین پریده یا با استفاده از قلاب مخصوص خود به پرواز در بیایند. در این بازی برای اولین بار یک سیستم تلپورت هم برای گشت و گذار در بازی در نظر گرفته شده. از آنجایی که همه‌ی کاراکترهای بازی به شنل برای پرواز بر فراز شهر مجهز نیستند، تلپورت می‌تواند جایگزین مناسبی برای مکانیزم یاد شده باشد. این قابلیت با استفاده از سیستم ماهواره‌ای خاصی در بازی انجام می‌شود که متعلق به Justice League بوده و بازیکنان با استفاده از آن می‌توانند در یک لحظه، مسافت زیادی را طی کنند. به طور کلی، بازی جدید WB Games Montréal سعی دارد تا در عین بازگرداندن بازیکنان به خیابان‌های گاتهام، با اضافه کردن عناصر تازه‌ به جهان بازی، آن را به تجربه‌ای تازه و جدید تبدیل کند.

از ماجراجویی به نقش‌آفرینی در بازی Gotham Knights

هیچکس فکرش را هم نمی‌کرد که WB Games Montréal بخواهد هسته‌ی اصلی بازی خود را به کلی تغییر داده و این حجم از عناصر ژانر نقش‌آفرینی – یا همان RPG – را به Gotham Knights اضافه کند. یکی از اولین نکاتی که در تریلر این بازی نظر بیننده را به خود جلب می‌کند، اضافه شدن نوار سلامتی و نمایشگر سطح دشمنان بالای سر آنهاست. در کنار این امر، با هر بار آسیب وارد کردن کاراکتر شما به دشمن، میزان این آسیب هم به صورت یک عدد در بازی نشان داده می‌شود. تمامی این موارد، از عناصر معروف و مهمی هستند که عموما در بازی‌های نقش‌آفرینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این اوصاف، می‌توان ادعا کرد که بازی جدید WB Games Montréal دیگر یک اثر Action-Adventure با مبارزات سینمایی و سریع نیست و شکست دادن دشمنان بازی حالا نیاز به دقت و تمرکز بیشتری دارند. سازندگان بازی هم تاکید کرده‌‌اند که سطح دشمنان در بازی با سطح کاراکتر انتخابی بازیکنان ارتباط مستقیمی دارد. طبق گفته‌ی سازندگان، مبارزه با Mr. Freeze با یک قهرمان با سطح قدرت ۵، بسیار متفاوت‌تر از مبارزه با این ابرشرور با قهرمانی با سطح ۱۰ خواهد بود. سازندگان بازی ادعا کرده‌اند که افزایش قدرت و سطح دشمنان تنها در میزان آسیبی که به بازیکن وارد می‌کنند، خلاصه نمی‌شود و انجام حرکات و اجرای فنون تازه و مختلف را هم در بر خواهد داشت.

از دیگر عناصر مهم مبارزات این بازی هم می‌توان به نوار قدرت اشاره کرد. این نوار بنفش رنگ زیر نوار سلامتی کاراکتر اصلی قرار دارد و البته باید انتظار این را هم داشت که رنگ نوار قدرت – یا نوار ابزار، نوار آدرنالین یا هر نام دیگری که سازندگان برای این مکانیزم در نظر دارند – در بین قهرمانان مختلف متفاوت بوده و به نوعی با رنگ لباس‌ها و ابزار آن‌ها همخوانی داشته باشد. عملکرد این نوار در Gotham Knights درست مثل نوار آدرنالین زرد رنگ در بازی Assassin’s Creed Odyssey است. قهرمانان بازی با هربار استفاده از قدرت‌های خود، بخشی از این نوار را از دست می‌دهند و در طول نبرد با دشمنان می‌توانند دوباره نوار قدرت خود را پر کنند. این مکانیز، یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از استفاده‌ی بیش از اندازه‌ی بازیکنان از قدرت‌های خود در بازی‌های نقش‌آفرینی است. حتی استفاده از کوچک‌ترین قابلیت‌ها مثل پرتاب Batrang به سمت دشمن هم بخشی از این نوار را مصرف می‌کند. از سوی دیگر، قابلیت‌های قهرمانان این بازی صرفا ماهیت تهاجمی ندارند، بلکه بعضی از مهارت‌های قهرمانان، به نوعی آن‌ها را در برابر آسیب دشمنان مقاوم می‌کند؛ مثل گروهی از خفاش‌ها که با گرد آمدن دور Batgirl، از او در برابر آسیب محافظت کرده و در عین حال به دشمنان اطراف او آسیب می‌زدند. این عناصر جدید به نوعی جایگزین قابلیت Combat Takedown در مجموعه‌ی Arkham است که بازیکنان با استفاده از آن می‌توانستند دشمنان عادی را با یک حرکت سینمایی و در یک لحظه از میان بردارند. معرفی مکانیزم جدید مبارزات به بازی، ماهیت آن در Gotham Knights را در مقایسه با مجموعه‌ی Arkham به کلی تغییر داده است و عمق استراتژیک بیشتری به این بازی بخشیده؛ البته بزرگ‌ترین نوآوری بازی Gotham Knights در جای دیگری نهفته است.

رویداد DC FanDome
عناصر نقش‌آفرینی بازی: ۱. نوار قدرت بنفش ۲. سطح دشمنان و نوار سلامتی آن‌ها ۳. نمایش عنصر برق و آسیب وارده به صورت اعداد

اگر به تریلر گیم‌پلی این بازی Gotham Knights دقت کرده باشید، متوجه می‌شوید که قهرمانان هر بار پس از شکست دادن دشمنان، آیتم‌های خاصی به دست می‌آورند؛ آیتم‌هایی که شبیه به مواد اولیه برای ساخت ابزار و لوازم تازه در بازی است. هرچند که هنوز هیچ اطلاعات رسمی از وجود بخش ساخت وسایل – یا همان Crafting – در این بازی منتشر نشده، اما وجود مواد اولیه و دریافت آن‌ها از دشمنان، به صورت غیر مستقیم تایید کننده‌ی این مکانیزم است. یکی دیگر از مواردی که وجود این مکانیزم در بازی را تایید می‌کنند، اضافه شدن آسیب ناشی از عناصر – یا Elemental Damage – به بازی است. هر کدام از قهرمانان بازی، به نوعی عنصر خاص خود را در بازی دارند. به عنوان مثال، Batgirl می‌تواند به دشمنان شوک وارد کند و Nightwing هم قدرت منجمد کردن دشمنان را دارد. با توجه به گیم‌پلی منتشر شده از بازی، چهار نوع Elemental Damage مختلف تا به اینجای کار در بازی حضور دارند: برق، یخ، آتش و قابلیت گیج کردن دشمن یا Stun. دشمنان هم می‌توانند از این عناصر برای آسیب زدن به شما استفاده کنند و همین امر مبازات بازی را دشوارتر خواهد کرد. از دیگر مواردی که وجود سیستم ساخت و ساز در بازی را تایید می‌کند، تفاوت لباس‌های قهرمانان بازی در مراحل مختلف تریلر است. اگر به Batgirl در ابتدای تریلر و انتهای آن – هنگام مبارزه با Mr. Freeze – دقت کنید، تفاوت تک‌تک اجزای لباس او در این دو صحنه را متوجه خواهید شد. این تفاوت در لباس کاراکتر Robin هم دیده می‌شود که نشان دهنده‌ی وجود قابلیت تغییر یا شخصی‌سازی لوازم و ابزارها در بازی است.

موارد یاد شده در کنار Elemental Damage و قابلیت جمع‌آوری منابع، وجود یک سیستم ساخت یا تقویت ابزار در بازی را تایید می‌کند؛ به هر حال اگر آسیب ناشی از عناصر در بازی وجود دارد، باید ابزارها و وسایل دفاعی مخصوص برای از بین بردن یا کاهش تاثیر آن‌ها بر بازیکن هم در بازی وجود داشته باشد. سیستم‌های مشابهی در بازی‌های نقش‌آفرینی اکشن پرطرفداری مثل Assassin’s Creed Odyssey و The Witcher 3: Wild Hunt هم استفاده شده و بعید نیست به دلیل استقبال بازیکنان از این عناوین، WB Games Montréal هم تصمیم به پیاده سازی مکانیزم‌های مشابهی در بازی جدید خود گرفته باشد. از دیگر نکات جذاب در مبارزات بازی، امکان تعامل با محیط حین مبارزه است. در یک بخش از بازی، Batgirl با دویدن رو یک ون، شتاب بیشتری برای لگد زدن به دشمن به دست می‌آورد. وجود المان‌های پلتفورمینگ در برخی نقاط دیگر بازی هم دیده می‌شود، مثل بخشی از تریلر که Nightwing را مشغول دویدن روی دیوار و پشت‌‌سر گذاشتن تله‌هایی مرگبار نشان می‌دهد. به عنوان یکی از طرفداران مجموعه‌ی Prince of Persia، به نظرم استفاده از این چالش‌های محیطی در بازی و اضافه کردن المان‌های مربوط به بازی‌های پلتفرمینگ می‌تواند مراحل جذاب و متفاوتی را در Gotham Knights خلق کرده و حتی مبارزات بازی را هم تحت تاثیر قرار دهد.

Court of Owls
قهرمان‌بازی به صورت Co-op

از دیگر نوآوری‌های این بازی، امکان تجربه‌ی آن به صورت دونفره است. هرچند که پیش از این هم عناوین قبلی مربوط به جهان بتمن، بازیکنان در برخی از نقاط می‌توانستند دو کاراکتر را به صورت همزمان کنترل کنند، اما حضور دو بازیکن به صورت همزمان در بازی، گیم‌پلی آن را به کلی دستخوش تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال، ماهیت مراحل مخفی‌کاری در بازی‌های چندنفره با عناوین تک‌نفره بسیار متفاوت است. اگر دوست و همبازی شما به طور مرتب توسط دشمنان شناسایی شده و باعث شکست خوردن شما شود، تجربه‌ی شما از بازی خیلی زود به یک شکنجه‌ی غیرقابل تحمل تبدیل خواهد شد. به عبارت دیگر، اضافه کردن بخش Co-op به یک بازی، نیازمند طراحی دقیق مراحل و مکانیک‌های بازی به گونه‌ای است که نه به تجربه‌ی تک‌نفر‌ی آن آسیبی وارد کرده و نه بخش چند نفره‌ی آن را به یک سیرک بی‌نظم و ترتیب تبدیل کند. با توجه به آنچه از تریلرهای بازی پیداست، حضور دو بازیکن به صورت همزمان در بازی به دقت توسط سازندگان در بازی طراحی شده است چون در پایان برخی از صحنه‌های سینمایی بازی، دو قهرمان با هم درباره‌ی اتفاقاتی که در جهان بازی رخ داده صحبت کرده و حتی شوخی می‌کنند. از دیگر مواردی که اهمیت تجربه‌ی Co-op در این بازی را نشان می‌دهد، وجود کومبوها و ضربات آکروباتیک ترکیبی بین کاراکترهاست که در تریلر بازی هم به خوبی دیده می‌شود. به طور کلی، مبارزات و گیم‌پلی Gotham Knights تفاوت‌های بسیاری با مجموعه‌ی Arkham دارد و گروه تازه‌ای از مخاطبان و بازیکنان را هدف قرار گرفته.

از محفل جغدها در بازی Gotham Knights چه می‌دانیم؟

در اولین تریلر منتشر شده از بازی Gotham Knights متوجه شدیم که دشمن اصلی شوالیه‌های گاتهام، گروهی مخفیانه به اسم محفل جغدها خواهد بود. این گروه اولین بار در سال ۲۰۱۱ در کمیک‌های بتمن به دست اسکالت اسنایدر (Scott Snyder) و گرگ کاپولو (Greg Capullo) به دنیای بتمن اضافه شدند، اما طولی نکشید تا فهمیدیم که ظاهرا محفل جغدها قرن‌هاست که توسط سرمایه‌داران شهر بنیان‌گذاری شده و اعضای آن همه چیز را کنترل می‌کنند!

در تریلر منتشر شده درباره معرفی این گروه می‌بینیم که نایت وینگ ظاهرا در حال جمع‌آوری اطلاعات مختلف از محفل جغدها است، اما این جزئیات را خود از زبان یک ابرشرور دیگر می‌شنود؛ پنگوئن! در واقع ما پیش‌تر با این کاراکتر در سری Arkham نیز ملاقات داشته‌ایم، اما اینبار داستان کمی متفاوت بوده و انگار حتی خود پنگوئن هم از اعضای محفل جغدها می‌ترسد! با این وجود این گروه که حال بر ضد شوالیه‌های جدید شهر هستند، آن‌ها را به هر طریقی داخل تله گرفتار کرده و سپس می‌بینیم که موجودات عجیبی به ابرقهرمانان داستان حمله می‌کنند.

جالب است بدانید که اعضای محفل جغدها همیشه برای مردم شهر در حد یک افسانه باقی مانده و هیچکس نمی‌داند که قدرت آن‌ها چطور باعث کنترل اتفافات می‌شود. با این حال، بازی Gotham Knights بازیکنان را در ارتباط مستقیم با این ماجراجویی قرار خواهد داد تا از رازهای این گروه قدیمی مطلع شویم.

بازی Gotham Knights
به تفاوت لباس Batgirl در این تصویر و عکس اول او در همین مقاله توجه کنید!

تجربه‌ی تازه‌ای به نام Gotham Knights

اگر با فکر و خیال تجربه‌ی یک بازی مشابه Arkham Knight می‌خواهید به سراغ عنوان تازه‌ی WB Games Montréal بروید، مطمئنا خاطره‌ی بدی از این بازی در ذهنتان نقش خواهد بست. Gotham Knights یک اثر جدید است که به معنای واقعی و همانطور که سازندگان ادعا کرده‌اند، چه از نظر داستانی و چه از نظر ساختاری هیچ ارتباطی با مجموعه‌ی Arkham ندارد. معرفی بخش Co-op و عناصر سبک نقش‌آفرینی به این بازی، نشان دهنده‌ی تمرکز سازندگان بر عناصر استراتژیک و تکنیکی در این بازی و جایگزین کردن عناصر سینمایی محبوب بازی با آن‌هاست. از طرف دیگر، تنوع شخصیت‌های اصلی داستان و وجود چهار قهرمان مختلف در Gotham Knights، روایت یک داستان عمیق را برای سازندگان اثر بسیار دشوارتر کرده، زیرا آن‌ها حالا باید چهار شخصیت مختلف را به همراه تمامی دغدغه‌ها، نبردهای درونی و تصمیمات خود در دل بازی قرار دهند. این کار، پرداخت مناسب شخصیت‌های یاد شده را دشوار خواهد کرد. در صورت ضعف عنصر شخصیت‌پردازی، سازندگان بازی ما را با خطر رویارویی با یک داستان سطحی و کم عمق مواجه خواهند کرد. از سوی دیگر، امکان انتخاب شخصیت‌ها، لوازم و روش‌های مختلف برای تجربه‌ی بازی، سوال بزرگی را در برابر بازیکنان قرار می‌دهد: آیا داستان بازی تحت تاثیر انتخاب‌های بازیکنان قرار دارد؟ آیا Gotham Knights پایان‌های متعددی در برابر بازیکنان قرار می‌دهد و به طور کلی، آیا عنصر نقش‌آفرینی در بخش داستانی بازی هم حضور دارد یا تنها به شکلی سطحی و فقط در گیم‌پلی بازی تعبیه شده است؟

 

بتمن
Nightwing در حال نمایش عناصر پلتفرمینگ بازی.

بازی Gotham Knights مسیر تازه‌ایست که شرکت WB Games Montréal با الهام از عناوین موفق این سال‌های صنعت ویدیوگیم در پیش گرفته است. این بازی با معرفی عناصر نقش‌آفرینی و حالت Co-op به بازی، به نوعی تجربه‌ای شبیه به بازی Marvel’s Avengers از شرکت Square Enix را برای بازیکنان فراهم می‌کند. تفاوت‌های بنیادین این بازی در مقایسه با مجموعه‌ی Arkham، مثل یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. اگر سازندگان Gotham Knights نتوانند تغییرات تازه‌ی خود را به درستی و آنطور که باید و شاید در دل بازی قرار دهند، ین اثر به یک شکست تمام عیار تبدیل خواهد شد و حتی در صورت موفقیت پیاده سازی المان‌های یاد شده، باز هم بسیاری از طرفداران مجموعه‌ی Arkham از حذف شدن المان‌های سینمایی و ماجراجویی در این اثر گله خواهند کرد. Gotham Knights نه تنها داستان تلاش همراهان بتمن در دوران غیبت او را روایت می‌کند، بلکه بزرگ‌ترین ریسک شرکت برادران وانر در چندین سال اخیر است.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا