برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
موریا در ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

معادن موریا در ارباب حلقه ها | تاریخچه یکی از کلیدی‌ترین مناطق سرزمین میانه

پادشاهی دوارف‌ها چه چیزهایی در تاریخ خود دیده است؟

معادن موریا در ارباب حلقه ها | تاریخچه یکی از کلیدی‌ترین مناطق سرزمین میانه ۰ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

موریا در ارباب حلقه ها یکی از مهم‌ترین مکان‌ها بوده و اتفاقات زیادی در این منطقه رخ داده است. اما موریا در ارباب حلقه ها، پیش و پس از آن چه رکنی داشته و عاقبت ساکنین آن یعن دوارف‌ها چه شده است؟

داستان زیبای یاران حلقه (The Fellowship of the Ring) به مناطق زیادی در جهان زیبا و اسرارآمیز سرزمین میانه سفر کرد. یکی از مهم‌ترین و خاطره انگیزترین مکان‌ها در این داستان، موریا (Moria) بود. ارک‌ها، گابلین‌ها و ترول‌های غارنشین این منطقه را که زمانی تحت سلطه دوارف‌ها بود، در زمان رسیدن یاران حلقه به آن تبدیل به ویرانه کرده بودند!

همانطور که عاشقان کتاب مطالعه کرده و عاشقان سینما تماشا کرده‌اند، زمانی که یاران حلقه وارد موریا می‌شوند نه تنها دوارف‌ها، هم نژادان گیملی (Gimli) دوست داشتنی از بین رفته‌اند، بلکه بالروگ افسانه‌ای (Balrog) در آن مکان بر سر مسیر یاران حلقه ظاهر شده و جان آن‌ها را به خطر می‌اندازد. اما زمانی که بالروگ به دست گندالف پیر (Gandalf) از بین می‌رود، چرا دوارف‌ها بار دیگر موریا را در اختیار نمی‌گیرند؟

احتمالا بسیاری از شما که به مطالعه این مطلب می‌پردازید، از طرفداران بزرگ تالکین (J. R. R. Tolkien) باشید، اما ندانید چه بلایی بر سر خانه دوارف‌ها واقع در زیر کوهستان مه آلود (Misty Mountains) آمده است. این مکان حتی پس از سقوط بالروگ نیز مملو از ارک‌ها شد. اما آیا گیملی بار دیگر به خانه خود سفر می‌کند؟ اتفاقاتی در موریا در ارباب حلقه ها رخ داده که بسیاری را شاد خواهند کرد!

معادن موریا چه هستند؟

در اعماق کوهستان مه آلود، کوهستانی که از غرب تا شرق سرزمین میانه کشیده شده بزرگ‌ترین شهر شناخته شده دوارف‌ها قرار دارد. این شهر که در گذشته با نام خازاد دوم (Khazad-dum) شناخته می‌شده، بیش از هزاران سال قدمت دارد. دوارفی با نام دورین (Durin) طی سال‌های درختان (Years of the Tree) زمانی که والار (Valar) در سرزمین میانه حضور داشته و صلح برقرار بوده، وارد خازاد دوم می‌شود.

عصر دوم در سرزمین میانه، زمان مهاجرت دوارف‌ها از کوهستان آبی (Blue Mountains) به خازاد دوم بود. مهاجرت این قوم بزرگ به خازاد دوم، سیلی از مهارت و استعداد را به این سرزمین آورد. بسیاری این مهاجرت را به عظمت و اهمیت رنسانس در تاریخ انسان‌ها شبیه می‌دانند.

با ورود دوارف‌ها به این منطقه، آوازه آن‌ها در سر تا سر سرزمین میانه پیچیده و این آوازه سبب شکل گیری ارتباط و دوستی نزدیک میان الف‌ها و دوارف‌ها می‌شود. این دو نژاد باستانی سرزمین میانه در ادامه با پادشاه ارجیون، سلبریمبور (Celebrimbor) عهد و پیمان مستحکم بسته و با کمک او و البته استاد ناروی (Narvi)، درهای دورین (Doors of Dorin) را پدید آوردند. درهای دورین در زمان صلح بر همه افراد باز بود و نه تنها گذرگاهی امن و مکانی برای استراحت، بلکه محل داد و ستد قوم‌های مختلف سرزمین میانه بود.

متاسفانه زمانی که سائورون (Sauron) به یاری ارک‌های خود سرزمین الف‌ها را مورد حمله قرار داد، دوارف درهای خازاد دوم را به روی بیگانگان بستند. این اتفاق سبب انقطاع پیمان و دوستی میان الف‌ها و دوارف‌ها و دوری مردم دورین از دیگر قوم‌های سرزمین میانه شد. اما ارک‌ها با قدرت بی نهایت خود به اعماق کوهستان مه آلود راه یافته و به جنگ با دوارف‌ها روی آوردند. خازاد دوم اتفاقات هیجان انگیز زیادی را در عصر سوم پشت سر گذاشته است.

سال‌ها پیش از پایه ریزی پادشاهی دوارف‌ها به دست دورین در کوهستان مه آلود، یکی از یاران پادشاه تاریکی با نام مورگوث (Morgoth) به سکونت در اعماق این کوهستان که هرگز کسی به آن راه نیافته روی می‌آورد. مهم‌ترین عنصر موجود در خازاد دوم میثریل (Mithril) بوده که هیچکس قادر به دست یابی به ان نیست.

با گذشت قرن‌های متوالی، دوارف‌ها به اعماق این معادن رفته و ناخواسته، اژدهای اعماق این معادن یعنی بالروگ (Balrog) را از خواب بیدار می‌کنند! بالروگ عصبانی به دوارف‌ها حمله برده و پادشاه دورین ششم و یاران او را به قتل رسانده و این قتل عام لقب عذاب دورین (Durin’s Bane) را به بالروگ می‌دهد!

دوارف‌های بازمانده خانه تاریخی خود را رها کرده و خازاد دوم که روزی زنده و روشن بود، تبدیل به راه روهایی تاریک و عاری شد. خازاد دوم پس از این جنگ نابرابر نام موریا، به معنی حفره سیاه (Black Pit) را به خود گرفت. سال‌ها بعد دوارفی با نام بالین (Balin) به همراه دوارف‌های اربور (Erebor) به موریا بازگشته و برای مدتی در راهروهای شرقی موریا به زندگی پرداختند.

اما تنها پنج سال پس از سکونت، ارک‌ها با تعداد بسیار زیادی به آن‌ها حمله برده و آن‌ها را قلع و قمع کردند. پس از آن در عصر سوم گندالف خاکستری موفق به شکست دادن عذاب دورین شد و بار دیگر شرایط را برای باز پس گیری این منطقه فراهم کرد.

چه اتفاقی برای موریا پس از داستان ارباب حلقه‌ها افتاد؟

پس از شکست دادن سائورون، چیزهای زیادی برای بازسازی بود. این عصر که عصر انسان نامیده شد، انسان‌ها به بازسازی سرزمین میانه روی آوردند. اما پشت سر آن‌ها دوارف‌ها نیز به کمک آن‌ها برخاستند. دوارف‌ها قدرت زیادی در ساخت و ساز داشته و حضور آن‌ها برای بازسازی حیاتی بود. آن‌ها در سرتاسر سرزمین میانه به تلاش پرداخته و ارتباطی بسیار نزدیک و عالی با انسان‌ها برقرار کردند. در کنار آن، آن‌ها با صلح و دوستی به ساخت دوباره پادشاهی خود روی آورده و در این مسیر به بازسازی معادن موریا نیز پرداختند.

البته گیملی هرگز به موریا بازنگشت و در عوض به بنا سازی پادشاهی خود در هلمز دیپ (Helm’s Deep) روی آورد. در جهان تالکین اطلاعات بسیار اندکی از نحوه باز پس گیری و بازسازی موریا به دست دوارف‌ها وجود دارد، با این حال ما می‌دانیم که بخش زیادی از این باز پس گیری نیازمند از بین بردن ارک‌ها بوده است.

بدون بالروگ، دورین هفتم موریا را بازسازی کرده و بار دیگر پادشاهی آن‌ها برقرار شده است. طی داستان‌های تکمیل نشده تالکین اشاره شده که جهان گذر کرد و نژاد دورین به پایان رسید. این متن اشاره داشته که دوارف‌ها تا زمان انقطاع نسل به زندگی در موریا ادامه داده‌اند.

به طور کلی همه نژادها طی زمان در سرزمین میانه از بین رفته و تنها نسل انسان‌ها باقی مانده است. بدون شک این‌ها افسانه و داستان بوده و طبق تایید تالکین، داستان هابیت‌ها و ارباب حلقه‌ها مربوط به تاریخچه کهن همین سیاره ما یعنی سیاره زمین هستند. در جهان و خیال تالکین، دوارف‌ها، الف‌ها و حتی انت‌ها زمانی در زمین سکونت داشته‌اند، اما در نهایت همه آن‌ها بدون هیچ رد پایی از بین رفته‌اند.

طبق داستان‌ها تالکین انت‌ها در نهایت تبدیل به درختان امروزی شده، الف‌ها به جهان‌های دیگر سفر کرده و این تنها انسان‌ها هستند که در زمین دوام آورده و در نهایت وارث آن شده‌اند! شما چه پدیده‌ای از جهان تالکین را جذاب می‌دانید؟ آیا اطلاعی درباره سرگذشت موریا در ارباب حلقه ها داشتید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments