برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
گالم در ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

گالم در ارباب حلقه ها و هابیت ها | چه بلایی بر سر او در میان دو داستان آمد؟

داستان گالم پس از هابیت‌ها و پیش از ارباب حلقه‌ها!

گالم در ارباب حلقه ها و هابیت ها | چه بلایی بر سر او در میان دو داستان آمد؟ ۰ ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

گالم در ارباب حلقه ها و هابیت ها نقشی بسیار کلیدی ایفا کرد. اما گالم در بازه خالی میان این دو داستان چه کارهایی انجام داده است؟ در این مطلب نگاهی به زندگی گالم در میانه دو داستان ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها خواهیم داشت.

بدون شک گالم (Gollum) یکی از خاطره انگیزترین شخصیت‌های رمان و سینما بوده و نقش بسیار مهمی در سری فیلم‌های ارباب حلقه‌ها و البته هابیت‌ها داشته است. این موجود عجیب و غریب که زمانی هابیتی جوان بوده، زندگی خود را برای دست یابی به حلقه یگانه به باد داده است. از دلایل اصلی محبوبیت این شخصیت می‌توان به بازیگری بی نقص و خاطره انگیز اندی سرکیس (Andy Serkis) در هر دو سری فیلم ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) اشاره داشت که شخصیت گالم را برای همیشه در ذهن ما جای داد. گالم شخصیتی بسیار پیچیده بوده و در حالی که ما را به دلسوزی برای خود وادار می‌کند، در اعماق ذهن خود می‌دانیم که دلسوزی برای او برابر با رکب خوردن است!

طرفداران جهان تالکین (J. R. R. Tolkien) به خوبی با گالم در ارباب حلقه ها و هابیت‌ها آشنا هستند، اما آیا می‌دانید گالم در بازه زمانی میان این دو داستان کجا بوده و چه کارهایی انجام داده است؟ در این مطلب قصد داریم به زندگی گالم در بازه زمانی میان دو داستان بی نظیر ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها، اشخاصی که ملاقات کرده و مکان‌هایی که به آن‌ها قدم گذاشته بپردازیم.

گالم در تعقیب بیلبو بگینز

همانطور که انتظار می‌رود، زمانی که بیلبو بگینز (Bilbo Baggins) حلقه یگانه را از چنگال گالم خارج کرد، گالم دست روی دست نگذاشته و به دنبال او رفته است. البته پیش از دنبال کردن بیلبو، گالم به مدت دو سال در کوهستان مه آلود (Misty Mountains) اختفا کرد. طی این دو سال، علاقه و وسواس فکری گالم برای عزیزش به حدی رسید که دیگر قدرت دوری از حلقه یگانه و اختفا را از دست داد. اما در این دو سال که گالم در کوهستان مه آلود به سر می‌برد، تمام سر نخ‌ها و رد پاهای هابیت دزد از بین رفته بودند!

با وجود این اتفاقات ناگوار برای گالم، حتی ذره‌ای از علاقه و وسواسش نسبت به حلقه کاسته نشد، با این حال نبود سرنخ مانند برداشته شدن باری بسیار سنگین از دوش او بود و دوری از حلقه به دلیل نبود سرنخ، باعث شد گالم مقداری به زندگی عادی برگشته و بخشی از قدرت پیشین خود را بازیابی کند. بازیابی قدرت گذشته و گشت و گذار بیشتر و سریع‌تر در سرزمین میانه، او را به میرکوود (Mirkwood) و سرنخ‌هایی از بیلبو رساند. او بالاخره بیلبو را یافت و در تعقیب او به دیل (Dale) رسید. گالم پس از آن با جاسوسی بسیار زیرکانه همه چیز را درباره عادات و البته سفرهای بیلبو آموخت. پس از آن گالم برای مدتی به میرکوود بازگشت.

با بازگشت گالم به میرکوود، الف‌های جنگل از حضور شوم او با خبر شده و او را زیر نظر گرفتند. در ادامه الف‌ها خبر دیده شدن گالم را به گندالف (Gandalf) رساندند، اما در آن دوره گندالف کارهای مهم‌تری برای انجام داشت و به حضور گالم اعتنا نکرد. گالم برای زنده ماندن در میرکوود از حیوانات و تخم پرندگان تغذیه کرده و به دزدی از خانه مردم میرکوود می‌پرداخت. برخی از مردم میرکوود حتی بر این باور رسیدند که روحی در منطقه وجود داشته که از خون کودکان برای رفع تشنگی می‌نوشد و آن روح در حقیقت گالم بوده است!

سفر گالم به موردور

پس از سرگردانی برای سی سال، گالم وارد موردور می‌شود. او در بدو ورود به موردور پلکان سری سیریث اونگال (Cirith Ungal) و عنکبوت بزرگ، شلوب (Shelob)، را کشف می‌کند. گالم که در مخفی کاری به شدت خبره شده، از درگیری و افتادن در دام شلوب پرهیز می‌کند.

همزمان با این اتفاقات، سائورون (Sauron) بازگشت خود به صحنه و جستجو برای حلقه یگانه را اعلام می‌کند. یاران او گالم را یافته، دستیگر کرده و ارک‌ها او را برای سال‌های طولانی به قصد دریافت اطلاعات مورد شکنجه قرار می‌دهند. در نهایت او به یافتن حلقه و دزدیده شدن آن توسط هابیتی اهل شایر (Shire) اقرار می‌کند. پس از آن گالم به سرعت آزاد می‌شود. سائورون باور داشته که گالم به سراغ حلقه رفته و کار به دست آوردن آن را برایش آسان‌تر می‌کند.

در همین حین گندالف به شکل مداوم در جستجوی گالم بوده و همچنین گمان می‌کند که حلقه دزدیده شده توسط بیلبو در حقیقت همان حلقه یگانه است. گندالف به منظور یافتن گالم از آراگورن (Aragorn) قهرمان کمک گرفته و آراگورن او را در نزدیکی دد مارشز (Dead Marshes) پیدا می‌کند. آراگورن گالم را به قصد دریافت اطلاعات نزد گندالف می‌برد. گالم در ابتدا دروغ گفته و ادعا کرده که حلقه در اختیار او هدیه تولدی از سوی مادربزرگش است، اما پس از تهدید شدن از سوی گندالف، گالم حقیقت را بر ملا می‌کند.

دستگیری گالم و فرار از میرکوود

پس از آن، گندالف گالم را در اختیار ثراندویل (Thranduil) از جهان وودلند قرار داده تا در مکانی امن از او نگه داری شود. گالم در حدود یک سال در اسارت الف‌ها بوده، اما در زمان حمله ارک‌ها به الف‌های جنگل، موفق به فرار شد. طبق برخی شایعات در سرزمین میانه، هدف اصلی ارک‌ها آزادسازی گالم بوده تا بتواند سائورون را به سوی حلقه هدایت کند.

پس از آن گالم به موریا (Moria) رفته تا شاید در امان باشد، اما درهای دورین (Doors of Durin) مسیر او را مسدود کردند. گالم چندین ماه را در موریا و جلوی درهای دورین گذرانده و با از راه رسیدن یاران حلقه (Fellowship of the Ring) و حل معمای درهای دورین، موفق به ورود به موریا شد. او پس از ورود به موریا و دنبال کردن آن‌ها، متوجه شد که فرودو (Frodo Baggins) حلقه یگانه را در اختیار دارد.

گالم به دنبال کردن یاران حلقه ادامه داده و حتی به روشی نامعلوم از پل ویران شده خزد دوم (Bridge of Khazad-dum) نیز عبور می‌کند. او به دنبال کردن یاران حلقه ادامه داده و پس از جدایی فرودو و سم (Samwise Gamgee) از گروه در امین مویل (Emyn Muil) به آن‌ها نزدیک می‌شود. در نهایت گالم با فرودو و سم همراه شده و فرودو موفق شده او را به هدایت کردن خود قانع کند.

گالم در ارباب حلقه ها و هابیت ها نقشی کلیدی داشته و بدون شک نه تنها یکی از بهترین شخصیت‌های جهان تالکین، بلکه یکی از بهترین شخصیت‌های تاریخ رمان و البته سینما است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments