برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
باکس آفیس تابستان 2023
1%
  • 0/10

باکس آفیس تابستان 2023 چه برندگان و چه بازندگانی داشت؟

بررسی فروش فیلم‌ها در سال 2023

باکس آفیس تابستان 2023 چه برندگان و چه بازندگانی داشت؟ ۰ ۲۸ شهریور ۱۴۰۲ مقالات جانبی (سینمایی) کپی لینک

تابستان امسال مملو از فیلم‌های عظیم بود، اما فیلم‌های امسال چه عملکردی در باکس آفیس داشتند و آیا همه آن‌ها به موفقیت رسیدند؟ در این مقاله، وضعیت باکس آفیس آمریکا در تابستان 2023 را بررسی می‌کنیم.

تماشاگران سینما با هیجان و توقعات زیادی وارد فصل تابستان شدند. تابستان 2023، اولین فصل پررونق سینما از زمان همه‌گیری بود چراکه به نظر می‌رسید همه‌چیز عادی شده و فیلم‌ها از تنوع بالایی برخوردار هستند. همچنین چند فیلم مورد انتظار که اکران آن‌ها دچار تاخیر شده بود، بالاخره روی پرده رفتند. از جمله فیلم ابرقهرمانی فلش (The Flash)، انیمیشن مرد عنکبوتی (Across the Spider-Verse) و نگهبانان کهکشان ۳ (Guardians of the Galaxy Vol. 3) که همگی محصولات دی‌سی یا مارول هستند.

علاوه بر این، هیاهوی «باربنهایمر» نیز نتیجه مطلوبی برای سینما داشت چراکه باربی و اوپنهایمر (Oppenheimer) فیلم‌هایی پیشتاز در گیشه تابستانی بودند. اما در حالی که تابستان امسال مملو از فیلم‌های موفق و پرفروش بود، فیلم‌هایی هم وجود داشتند که متحمل شکست شدند و متاسفانه نتوانستند فروشی راضی‌کننده را به ثبت برسانند. بنابراین آیا می‌توان گفت که سینمای آمریکا به وضعیت معمولی‌اش بازگشته است؟

دو فیلم باربی و اوپنهایمر چگونه گیشه‌ها را نجات دادند؟

بدون شک، تابستان 2023 به عنوان تابستان باربنهایمر (Barbenheimer) در یادها خواهد ماند. وقتی خبر رسید که اکران باربی و اوپنهایمر در یک روز خواهد بود، کارزار سرگرم‌کننده باربنهایمر در رسانه‌های اجتماعی به وجود آمد. این بزرگترین پدیده سینمایی امسال بود که تاثیر زیادی در باکس آفیس تابستان 2023 داشت. پدیده باربنهایمر به ما یادآوری کرد که سینما چقدر می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. زمانی که مخاطبان سینما تصمیم گرفتند هر دو فیلم را در روز اکران ببینند، کارزار باربنهایمر به موفقیت رسید و نقش مهمی در رونق بخشیدن به باکس آفیس 2023 ایفا کرد.

باربی، یک فیلم رکوردشکن بود که فروشی بیش از یک میلیارد دلار داشت و به پردرآمدترین فیلم برادران وارنر تبدیل شد. اوپنهایمر هم، تقریبا به اندازه باربی، موفق بود و بیش از 800 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت. این فیلم در داخل آمریکا نیز 300 میلیون دلار کسب کرد و پس از جوکر، به دومین فیلم پردرآمد با رتبه R در تمام دوران تبدیل شد. در نتیجه می‌توان گفت که هر دو فیلم از تبلیغات فراتر رفتند و اگرچه حاشیه‌هایی نیز به دنبال داشتند، اما نهایتا موفق شدند که مخاطبان سینما را به خود جذب کنند.

با وجود این، باربنهایمر روی فیلم‌های دیگر (به‌خصوص فیلم ماموریت غیرممکن) تاثیر منفی داشت. جدیدترین قسمت از مجموعه ماموریت غیرممکن که با عنوان روزشمار مرگ (Dead Reckoning) به اکران رسید، همزمان با فیلم‌های باربی و اوپنهایمر روی پرده رفت. این همزمانی موجب شد که فروش ماموریت غیرممکن کمتر از 600 میلیون دلار باشد. به نظر می‌رسد که استودیو پارامونت، فیلم‌های باربی و اوپنهایمر را دست کم گرفته بود.

باکس آفیس تابستان 2023 و فیلم‌هایی که متحمل شکست شدند

علاوه بر ماموریت غیرممکن که فروش اندکی داشت، ایندیانا جونز و گردونه سرنوشت (Indiana Jones and the Dial of Destiny) نیز یک فیلم ناموفق بود و حتی هزینه ساخت خود را جبران نکرد. این فیلم، اندکی بیش از 380 میلیون دلار در سراسر جهان فروخت و تقریبا 175 میلیون دلار در داخل آمریکا به دست آورد. از این رو، تبدیل به بمب باکس آفیس در سال 2023 شد و به قعر جدول فروش فیلم‌ها سقوط کرد.

یکی دیگر از بزرگترین شکست‌های تابستان به فیلم The Flash مربوط می‌شود که ساخت آن حدود 300 میلیون دلار هزینه داشت، اما کمتر از 270 میلیون دلار در سرتاسر جهان به دست آورد و 108 میلیون دلار هم در داخل آمریکا کسب کرد. با توجه به کارزار تبلیغاتی عظیمی که پیش از اکران فیلم The Flash به وجود آمده بود، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد این فیلم با فروش اندک و نقدهای منفی مواجه شود. جالب است بدانید که قبل از عملکرد ضعیف و فاجعه‌بار The Flash در باکس آفیس، جیمز گان این فیلم را «احتمالا یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی ساخته شده» نامیده بود.

آیا وضعیت باکس آفیس در سال 2023 راضی‌کننده بود؟

باکس آفیس امسال، تعدادی فیلم موفق و تعدادی فیلم شکست‌خورده داشت. اما عملکرد باکس آفیس تابستان 2023 در مجموع، موفقیت‌آمیز بود. این اولین‌بار از سال 2019 است که فروش فیلم‌ها در باکس آفیس تابستانی از مرز 4 میلیارد دلار عبور می‌کند. قطعا فروش 4 میلیارد دلاری گیشه‌ها نشان از موفقیتی بزرگ دارد که به‌راحتی به دست نیامده است. در چند سال گذشته، سینمای آمریکا در وضعیت بحرانی بود و اکنون به نظر می‌رسد که سینما می‌تواند بر بحران‌ها غلبه کند.

اما هنوز هم درس‌های زیادی برای آموختن وجود دارد. مثلا یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید تغییر کند، بودجه‌های هنگفت است. شاید بزرگترین دلیلی که موجب شد فیلم‌های The Flash و ایندیانا جونز 5 متحمل شکستی سنگین شوند، هزینه ساخت 300 میلیون دلاری آن‌ها بوده است. چراکه حتی اگر فیلم فروش خوبی را در باکس آفیس به ثبت برساند، باز هم برای جبران هزینه‌های خود به مشکل می‌خورد. اگرچه این بودجه‌ها قبلا شرط مطمئنی برای موفقیت بلاک‌باسترهای تابستانی بوده‌اند، اما امروزه باید در نظر داشت که شرایط فروش فیلم‌ها تغییر کرده است.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments