#مهسا_امینی
ماتریکس 4 - The Matrix Resurrections

هر آنچه باید از فیلم ماتریکس 4 بدانید

لانا واچوفسکی می‌خواهد اشتباهاتش را جبران کند

استودیو وارنر ساعاتی قبل خلاصه داستان Matrix 4 را در فضای مجازی به اشتراک گذاشت که یک نکته عجیب و غیرمنتظره را در خود جای داده است.

ماتریکس یک فرنچایز رسانه‌ای است که با اکران The Matrix در سال ۱۹۹۹ میلادی شکل گرفت و به واسطه دو فیلم The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions توانست شهرت خود را در سراسر جهان افزایش دهد. محصول خواهران واچوفسکی نه تنها تحسین منتقدان را براگیخت، بلکه مجموعا یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار روانه جیب سازندگان خود کرد، در حالی که مجموع بودجه سه فیلم به رقم ۳۶۳ میلیون دلار می‌رسد. البته دستاوردها به همین موارد خلاصه نشده و تاثیرهای غیرقابل‌انکاری روی صنعت فیلم و صد البته بازی‌های ویدیویی گذاشت. دست‌اندرکاران برای طراحی و اجرای صحنه‌های اکشن از وایر فو استفاده کردند که یک سبک مبارزه بوده و به سینمای هنگ کنگ تعلق دارد. از آنجایی که صحنه‌های اکشن ماتریکس بسیار جذاب بودند، تقاضا برای استفاده از وایر فو برای صحنه‌های اکشن به میزان قابل‌توجهی افزایش یافت. به این مورد باید نحوه فیلمبرداری صحنه‌های آهسته را اضافه کرد.

اگرچه قسمت سوم ماتریکس، یعنی The Matrix Revolutions از لحاظ تجاری ضعیف‌تر از قسمت‌های اول و دوم ظاهر شد، وارنر خواهان ساخت فیلم‌های بیشتر بود؛ زیرا از پتانیسل بالای فرنچایز ماتریکس کاملا اطلاع داشت. با این حال، خواهران واچوفسکی علاقه‌ای به ساخت فیلم جدید نداشته و ترجیح دادند ایده خود برای ادامه داستان را به یک بازی ویدیویی به نام The Matrix Online تبدیل کنند. عنوان مزبور در سال ۲۰۰۵ میلادی در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت و با گذشت تنها ۴ سال، سرورهایش خاموش شدند. واچوفسکی‌ها هم در ادامه تمرکز خود را روی تبدیل ایده‌های اورجینال به فیلم و سریال قرار دادند. البته هیچ کدام از آثارشان نتوانستند موفقیت‌های ماتریکس را تکرار کنند.

حال و با گذشت نزدیک به دو دهه، وارنر به خواسته خود رسیده و قسمت چهارم ماتریکس تحت عنوان The Matrix Resurrections ساخته شده است. این اثر طی هفته‌های آتی به سینماهای سراسر جهان آمده و به همین دلیل، تصمیم گرفته‌ایم در قالب یک مقاله اطلاعات موجود از آن را مرور کنیم.

داستان ماتریکس 4 درباره چیست؟

وارنر در قبال The Matrix Resurrections سخت‌گیری زیادی به خرج داده و تنها یک خلاصه داستانی و یک تریلر را منتشر کرده است. خلاصه داستانی در ادامه قرار دارد:

The Matrix Resurrections ادامه داستانی است که در فیلم The Matrix روایت شد. نئو و ترینیتی به ماتریکس بازگشته و اینبار به عمق بیشتری از لونه خرگوش می‌روند.

Matrix 4 یک ماجراجویی جدید، پیچیده و اکشن بوده که در مقیاسی حماسی ساخته شده و در دنیایی آشنا و البته فریبنده‌تر از قبل روایت می‌شود؛ دنیایی که در آن واقعیت بر پایه فردیت استوار شده و برای دیدن ماهیت واقعی همه چیز باید ذهن خود را آزاد کرد.

همان‌طور که مطالعه کردید، خلاصه داستان ماتریکس 4 تاکید دارد این فیلم دنباله‌ای برای The Matrix است. همین بخش باعث شد گمانه‌زنی‌هایی به وجود بیاید مبنی بر اینکه محصول جدید وارنر The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions را به صورت کامل نادیده می‌گیرد. اگرچه این دو فیلم از لحاظ تجاری عملکرد بسیار خوبی داشتند، نتوانستند به محبوبیت قسمت اول دست یابند. همین موضوع، تئوری این دسته از طرفداران را تایید می‌کند.

تئوری طرفداران به هیچ وجه دور از ذهن نیست؛ زیرا ترندی در هالیوود به راه افتاده که در آن آثار ضعیف یک فرنچایز نایدیده گرفته شده و فیلم جدید ادامه داستان قسمت‌های محبوب را به تصویر می‌کشد. با این حال، تریلر فیلم Matrix 4 تایید می‌کند تئوری مزبور درست نبوده و The Matrix Reloaded و The Matrix Revolutions همچنان بخشی از کنون (خط داستانی اصلی یک فرنچایز) هستند.

نگاهی به اولین تریلر فیلم ماتریکس 4

در این بخش از مقاله نگاهی به تریلر ماتریکس 4 انداخته و مهم‌ترین نکاتش را مرور می‌کنیم.

ماتریکس بازگشته است! 

نئو در انتهای The Matrix Revolutions با ربات‌ها به توافق رسید تا به انسان‌ها اجازه دهند از پادها خارج شده و وارد دنیای واقعی شوند. با توجه به تریلر، ماتریکس بازگشته و انسان‌ها بار دیگر داخلش گرفتار شده‌اند. البته اینبار با نسخه متفاوتی مواجه هستیم؛ نسخه‌ای که شهر سان فرانسیسکو را برای انسان‌ها بازسازی می‌کند.

گربه‌های مشکی و قرص‌های آبی

ماتریکس یک شبیه‌ساز بوده و هر شبیه‌سازی نیازمند سخت‌افزار و نرم‌افزار است. با در نظر گرفتن این مورد، مشاهده گلیچ در داخل دنیای خیالی ماتریکس به هیچ وجه نباید عجیب باشد. در سه‌گانه اصلی نمونه‌ای از گلیچ را در قالب یک گربه سیاهرنگ دیدیم که دو بار و در شرایط متفاوت مقابل نئو ظاهر شد.

تریلر فیلم The Matrix Resurrections در یکی از پلان‌های خود گربه سیاه را نشان می‌دهد. اینطور که پیداست، ربات‌ها گلیچ این حیوان را رفع نکرده‌اند. در پلانی مشابه، قرص‌های آبی رنگ را می‌بینیم که نماد پذیریش در فرنچایز ماتریکس به شمار می‌روند.

نئو و باز هم هویت جعلی توماس اندرسون

طبق آنچه در تریلر می‌بینیم، نئو اتفاقات گذشته را فراموش کرده و بار دیگر با هویت جعلی توماس اندرسون زندگی می‌کند. البته او رویاهایی می‌بیند که بسیار به واقعیت نزدیک هستند؛ رویاهایی که در واقع اتفاقات سه فیلم پیشین را نشان می‌دهند. همین رویا باعث شده توماس بهم ریخته و برای درمان به ملاقات تراپیست بیاید. او هم قرص‌های آبی رنگ را به پروتاگونیست تجویز می‌کند. همان‌طور که قبلا دیده بودیم، این قرص‌ها باعث می‌شوند نئو قادر نباشد به حقیقت جهان پیرامون خود پی ببرد.

تراپیست را می‌توان یک نرم افزار جدید در نظر گرفت که به نسخه تازه ماتریکس اضافه شده است. تراپیست به توماس اندرسون قرص‌های آبی تجویز می‌کند. جدا از این، عینکی آبی رنگ به صورت زده و لباسی آبی رنگ به تن کرده است. همه این‌ها نشان می‌دهند نرم افزار جدید تنها یک وظیفه دارد: پنهان کردن حقیقت از توماس.

ماتریکس روشی جدید برای کنترل دارد

در یکی از پلان‌های تریلر کلوزآپی از یک شخصیت ناشناخته را می‌بینیم که چشمانی عادی دارد اما چند لحظه بعد چشمانش تغییر کرده و کدهای ماتریکس را می‌توان داخلشان دید. در حال حاضر نمی‌توان با اطمینان گفت اما ربات‌ها احتمالا به روشی جدید برای کنترل آواتارهای داخل شبیه‌ساز دست یافته و نیاز نیست آن‌ها را به ماموران کت و شلوارپوش تبدیل کنند؛ روشی که تنها حالت چشمان آواتار را تغییر می‌دهد.

قدرت‌های قدیمی، در انتظار نئو هستند

نئو در سه‌گانه اصلی قدرت‌های شاخصی داشته که یکی از آن‌ها توقف گلوله بود. با توجه به آنچه در تریلر می‌بینیم، توماس اندرسون در جریان فیلم نه تنها به هویت واقعی خود پی می‌برد، بلکه قدرت‌های قدیمی‌اش را بدست می‌آورد. برای اثبات این ادعا هم می‌توان به صحنه‌های مبارزه نئو و همچنین تلاشش برای توقف گلوله‌های پرتعداد دشمنان اشاره کرد.

نئو چگونه زنده است؟

نئو بازگشته و در این موضوع شبهه‌ای وجود ندارد اما او چگونه بازگشته است؟ پروتاگونیست در انتهای قسمت سوم جان خود را از دست داده بود. علاوه بر این، حضور در شبیه‌ساز نیازمند بدنی زنده است.

پاسخ به سوال مزبور را می‌توان در یکی از پلان‌های تریلر ماتریکس 4 پیدا کرد. در این پلان، تعدادی ربات را می‌بینیم که بدن بی‌جان نئو را ترمیم می‌کنند. بدین ترتیب، می‌توان گفت ربات‌ها به واسطه تکنولوژی‌هایی که در اختیار دارند موفق شده‌اند نئو را زنده کرده و او را بار دیگر به شبیه‌ساز بازگردانند.

مفاهیم به‌روزرسانی می‌شوند

اگرچه ماتریکس یک سری علمی-تخیلی به شمار می‌رود، سه‌گانه‌اش سعی داشت برخی از معضلات اجتماعی را به تصویر بکشد؛ گزاره‌ای که در قبال فیلم ماتریکس 4 هم صدق می‌کند. در یکی از پلان‌های تریلر پروتاگونیست را داخل یک آسانسور می‌بینیم. نکته جالب ماجرا، استفاده تمامی حاضران از تلفن‌های همراه هوشمند یا تبلت است. پلان مزبور قطعا به مفاهیم مختلف مانند کاهش تعاملات اجتماعی در زندگی مدرن و وابستگی بیش از حد به تکنولوژی اشاره دارد.

وقت رونمایی از اوراکل جدید است

یکی از بخش‌های تریلر روی ملاقات پروتاگونیست و زنی ناشناخته تمرکز دارد؛ زنی که مشغول خواندن کتاب آلیس در سرزمین عجایب است. در صورتی که جزئیات سه‌گانه را به یاد نمی‌آورید، باید گفت واچوفسکی‌ها برای خلق جهان ماتریکس تاثیرات غیرقابل‌انکاری از کتاب عالیس در سرزمین عجایب گرفتند. به طوری که نئو را می‌توان آلیس در نظر گرفت.

رنگ قرمز در جهان ماتریکس ارتباط تنگاتنگی با کشف حقیقت داشته و در پوشش زن جوان خودنمایی می‌کند. با در نظر گرفتن این نکات، طرفداران گمان می‌کنند زن مزبور جایگزین اوراکل باشد که توسط مامور اسمیت نابود شد. گروه دیگری از طرفداران حتی احتمال می‌دهند این کاراکتر در واقع نسخه جوان ساتی باشد؛ دختربچه‌ای که نخستین بار در The Matrix Revolutions معرفی شد. در صورتی که حافظه‌تان یاری نمی‌کند، اوراکل پیش‌بینی کرده بود ساتی نقش مهمی در آینده بشریت ایفا خواهد کرد.

جمله‌ای که نباید نادیده گرفته شود

یکی از کاراکترهای فیلم Matrix 4 خطاب به نئو می‌گوید تنها چیزی که برایت اهمیت دارد، همچنان اینجا [داخل شبیه‌ساز ماتریکس] است. با در نظر گرفتن این جمله، احتمال می‌رود ترینیتی پس از بازگشت به زندگی به بخشی از ماتریکس تبدیل شده باشد. به همین دلیل هم نئو تصمیم گرفته به داخل شبیه‌ساز بازگردد تا بتواند بار دیگر کنار معشوقه‌اش باشد.

دست‌اندرکاران فیلم ماتریکس 4 چه کسانی هستند؟

از نام‌های شاخصی که پشت دوربین Matrix 4 هستند می‌توان به لانا واچوفسکی اشاره کرد که به همراه خواهر خود لیلی واچوفسکی سه‌گانه را کارگردانی کرده بود. البته این بار خبری از لیلی نیست و لانا به تنهایی پروژه را به سرانجام رسانده است.

لیلی واچوفسکی در آگوست ۲۰۲۱ یک مصاحبه انجام داد و در بخشی از آن صریحتا درباره عدم بازگشت در فیلم ماتریکس 4 صحبت کرد. طبق توضیحات، ساخت پشت سر فیلم Cloud Atlas، فیلم Jupiter Ascending و فصل نخست Sense8 در کنار فرایند تغییر جنسیت باعث شده بود شدیدا خسته شود. به همین دلیل، نیاز داشت از کار و صنعت فیلم و سریال فاصله بگیرد. البته موارد دیگری هم دخیل بودند تا تصمیم بگیرد برای نویسندگی و کارگردانی بازنگردد.

کیانو ریوز و کری ان ماس که نقش‌های اصلی سه‌گانه ماتریکس را بر عهده داشتند، بازگشته‌اند تا وظیفه مشابهی را به سرانجام برسانند. از دیگر نام‌های قدیمی می‌توان به جیدا پینکت اسمیت، لمبرت ویلسون و دنیل برنارد اشاره کرد که بار دیگر شخصیت‌های نایوبی، مروونژی و مامور جانسون را به تصویر می‌کشند. نایوبی یکی از فرماندهان مقاومت بوده، مروونژی یک نرم افزار است که از نابودی نسخه‌های قدیمی ماتریکس جان سالم به در برد و مامور جانسون هم جایگزینی برای مامور اسمیت است. پس از اینکه مامور اسمیت خودسر شد، ربات‌ها مجبور شدند نرم افزار امنیتی دیگری را خلق کنند.

نام‌های شاخص متعددی به عنوان بازیگران جدید در فیلم The Matrix Resurrections حضور دارند. اولین نفر، یحیی عبدالمتین دوم است که Aquaman و سریال Watchmen را در پرونده هنری خود دارد. همان‌طور که شایعه شده بود، او نسخه جوان مورفیوس را به تصویر می‌کشد. دومین نفر، نیل پاتریک هریس است که نقش تراپیست نئو را ایفا می‌کند. سومین نفر، پریانکا چوپرا بوده که طبق گمانه‌زنی‌ها به عنوان نسخه جوان ساتی جلوی دوربین می‌آید.

چهارمین چهره شاخص و جدید تیم بازیگری، جسیکا هنویک نام دارد. اگرچه نام کاراکتر او مشخص نیست، می‌دانیم حکم یک راهنما را برای توماس اندرسون دارد تا به حقیقت محیط اطرافش پی ببرد؛ وظیفه‌ای که در قسمت اول بر عهده ترینیتی بود. با توجه به آنچه در اولین تریلر می‌بینیم، او حضور پررنگی در فیلم خواهد داشت. در انتها، به جاناتان گروف می‌رسیم. نام کاراکتر او هم مشخص نیست اما قطعا یکی از نقش‌های منفی را بر عهده دارد.

چگونه می‌توانم پای تماشای فیلم Matrix 4 بنشینم؟

به لطف سیاستی که وارنر برای سال ۲۰۲۱۲ میلادی اتخاذ کرده، جدیدترین قسمت سری فیلم‌های ماتریکس در تاریخ یک دی سال ۱۴۰۰ (مصادف با ۲۲ دسامبر) به صورت همزمان به سالن‌های سینما و سرویس استریم HBO Max خواهد آمد. در نتیجه، علاقه‌مندان می‌توانند بدون انتظار نسخه باکیفیت را دریافت کرده و پای تماشایش بنشینند.


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا