#مهسا_امینی

داستان فیلم The Batman درونمایه‌های سیاسی خواهد داشت

مت ریوز از روند ساخت جدیدترین اقتباس سینمایی بتمن می‌گوید

داستان فیلم The Batman

مت ریوز کارگردان و تهیه‌کننده‌ی آمریکایی در بخشی از مصاحبه‌ی جدید خود تایید کرد داستان فیلم The Batman دارای درونمایه‌های سیاسی خواهد بود.

استودیوی آمازون اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی دستور ساخت یک اقتباس تلویزیونی بر اساس یکی از کتاب‌های سایمون استلنهگ (Simon Stålenhag) را صادر کرد. این سریال که با نام Tales from the Loop شناخته می‌شود، روی مردمی تمرکز دارد که شهر آن‌ها در بالای لوپ واقع شده است؛ دستگاهی که غیرممکن برای آن معنا نداشته و همه چیز را به واقعیت تبدیل می‌کند. این محصول پس از گذراندن فازهای فیلمبرداری و پس‌تولید آماده شد و تمامی قسمت‌های فصل اول آن اوایل ماه جاری میلادی در دسترس قرار گرفتند. مشترکان سرویس آمازون پرایم هم اکنون می‌توانند به تماشای این سریال علمی تخیلی بنشینند.

وب سایت Daily Beast تصمیم گرفت به مناسبت پخش فصل اول Tales from the Loop مصاحبه‌ی مفصلی را با مت ریوز (Matt Reeves) انجام دهد. او به عنوان تهیه‌کننده‌ی اجرایی روی روند ساخت جدیدترین محصول آمازون نظارت داشته است. ریوز در جریان گفتگو به موضوعات مختلفی پرداخت که یکی از آن‌ها داستان فیلم The Batman بود. طبق گفته‌های این فیلمساز آمریکایی، وقتی می‌خواهید یک محصول درباره‌ی میلیاردری بسازید که با جرم و جنایت مبارزه می‌کند، نمی‌توانید درونمایه‌ها و پیام‌های سیاسی مرتبط را نادیده بگیرید:

از المان‌های یک داستان ابرقهرمانی استفاده کردم تا از دیدگاهی به موضوعات بپردازم که فکر می‌کنم تاکنون فردی از آن استفاده نکرده است. کریستوفر نولان (Christopher Nolan) و تیم برتون (Tim Burton) به شکل عالی‌ای به موضوعات مختلف پرداختند. هر کسی دیدگاه مختلفی نسبت به موضوعات دارد. مطمئن بودم که روزی وظیفه‌ی ساخت فیلم‌های بزرگ سینما را بر عهده می‌گیرم.

از همان موقع نمی‌خواستم یک اقتباس سینمایی معمولی از کمیک بوک‌های بتمن بسازم. می‌خواستم فیلمی بسازم که در جریان آن به موضوعات حائز اهمیت از دید من پرداخته شود. واقعا خوش‌شانس بودم که نظر مثبتی نسبت به دیدگاه من داشتند.

آن موارد و موضوعاتی که مد نظر شما هستند، با کانتکست داستان همخوانی دارند. فکر می‌کنم نتیجه‌ی کار عالی از آب در خواهد آمد.

مت ریوز در بخش دیگر صحبت‌های خود به وضعیت فیلم The Batman قبل از بحران جهانی کرونا و توقف روند ساخت آن پرداخت. او همچنین به یکی دست‌اندرکاران اشاره کرد که به دلیل ویروس کرونا جان خود را از دست داد:

روند کار عالی پیش می‌رفت. تا آن زمان حدودا یک چهارم صحنه‌ها را فیلمبرداری کرده بودیم، در نتیجه حدودا سه چهارم کار باقی مانده است. وقتی زمان مناسب فرا برسد و خطری وجود نداشته باشد، به سر کار بازمی‌گردیم. روزهای واقعا هیجان‌انگیزی بود.

رابرت پتینسون (Robert Pattinson) بازیگر خارق‌العاده‌ای است و به غیر از او، هنرپیشه‌های عالی دیگری هم در پروژه حضور دارند. همکاری با آن‌ها در طول این مدت به یک سفر واقعا هیجان‌انگیز شباهت داشت. به‌طور مداوم این حس به ما دست می‌داد که مشغول انجام یک کار متفاوت هستیم.

البته روزهای سختی هم داشتیم چون یکی از اعضای تیم تولید به ویروس مبتلا شد و نهایتا جان باخت. شرایط بسیار ناراحت‌کننده‌ای برای من بود. فکر کردن به فوت دیگران، از آن دسته لحظاتی است که آدم را به فکر فرو می‌برد. اینطور که مردم در حال مریض شدن هستند و تعدادی هم جان خود را از دست می‌دهند، واقعا ترسناک است. این اتفاقات ما را به فکر فرو می‌برند تا ببینیم چه چیزهایی واقعا در زندگی ارزشمند هستند.

کارگردان جدیدترین اقتباس سینمایی بتمن در ادامه‌ی صحبت‌های خود درباره‌ی جنبه‌های مثبت توقف در روند ساخت صحبت کرد. طبق گفته‌های مت ریوز، چنین فرصتی را می‌توان برای ارزیابی فیلم مورد استفاده قرار داد:

یک نکته‌ی مثبت در توقف روند ساخت وجود دارد. در گذشته روی فیلم‌هایی کار کردم که مجبور شدیم به دلایل مختلف روند کار را تعطیل کنیم؛ یک بار بازیگر مریض شد و نیاز به بازیابی سلامتی‌اش داشت و یکبار هم من به چنین شرایطی دچار شدم.

از دید من، اگر در جریان ساخت یک محصول عظیم هستید و این توانایی را دارید تا روند ساخت را به منظور ارزیابی شرایط متوقف کنید، باید آن را یک هدیه‌ی ارزشمند در نظر بگیرید.

هر زمان که مشغول فیلمبرداری از چیزی هستید، ممکن است اتفاقات غیرمنتظره و گاها خوشحال‌کننده‌ای رخ دهند.

به غیر از رابرت پتینسون، بازیگران شناخته‌ شده‌ی دیگری هم در فیلم The Batman حضور دارند که برای مثال می‌توان به اندی سرکیس (Andy Serkis) در نقش آلفرد پنی‌ورث، جفری رایت (Jeffrey Wright) در نقش جیمز گوردون، زوئی کراویتز (Zoë Kravitz) در نقش کت‌وومن و کالین فارل (Colin Farrell) در نقش پنگوئن اشاره کرد. حضور چند بازیگر دیگر هم قطعی شده اما جزئیاتی از نقش آن‌ها در دسترس نیست.

در پایان، لازم به ذکر است محصول مشترک استودیوی برادران وارنر و شرکت دی‌سی کامیکس از تاریخ ۴ مارس سال ۲۰۲۲ (۱۳ اسفند ۱۴۰۰) در سینماهای آمریکا اکران خواهد شد.


guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا