#مهسا_امینی
بازی سوپر میت بوی 2

نقد و بررسی بازی Super Meat Boy Forever

شکلاتِ تلخ!

بازی Super Meat Boy Forever بدون هیاهوی تبلیغاتی در واپسین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد و جالب است که برای گیمرهای اهلِ بازی‌های سخت، نام سوپر میت بوی یک اسم کاملا آشناست؛ اسمی که با آن در گذشته خاطرات زیادی دارند. آیا بازی سوپر میت بوی ۲ توانسته مثل بازیِ اول، خوش‌ساخت باشد؟

وقتی برای اولین بار بازی Super Meat Boy معرفی شد، اصلا تصورش را هم نمی‌کردم که چنین بازی جمع و جوری بتواند جای خودش را در دلِ گیمرهایی مثل من به راحتی باز کند. به این دلیل که بازی سوپر میت بوی نه گرافیک پر زرق و برقی داشته و نه داستان آنچنان جذاب و پیچیده‌ای که به خاطر فهم قصه هم که شده، مجبور به ردن کردن مراحلش شویم. سوپر میت بوی رسما هر چه دارد از قِبَلِ گیم‌پلی خاص و نابی است که به گیمرهای کهنه‌کار و حتی نوجوان ارزانی داشته. البته سازنده‌های بازی از همان ابتدا به هیچ وجه به گیمرها باج ندادند. به همین خاطر، بازی Super Meat Boy تبدیل شد به یک بازی ویدیویی بسیار سخت که تقریبا اسم این بازی در هر لیستی با عنوان «سخت‌ترین بازی‌های ویدیویی» وجود دارد. با این تفاسیر آیا سازنده‌ها تصمیم گرفتند تا Super Meat Boy Forever همان راهی را طی کند که اولین نسخه از این بازی پیموده؟

بازی Super meat boy Forever
بازی Super meat boy forever نسبت به بازی اول اکشن‌تر شده ولی همچنان تماشای گیم‌پلی‌ بازی در هر مرحله جذابیت خاص خود را دارد

Super Meat Boy Forever در همان دقایق اولی که آن را تجربه‌ می‌کنید، تغییرات کاملا محسوسی نسبت به اثر قبلی دارد. اولین و مهمترین تغییر در این ماجراست که کاراکتر اصلی بازی یعنی همان پسربچه‌ی گوشتالویِ خنگِ قرمز رنگْ به صورت اتوماتیک و خودکار می‌دود. با این حال بِیس و پایه‌ی بازی بر همان مبنای گذشته یعنی سکوبازی است اما از آنجایی که در اوایل بازی نمی‌توان روی سرعت میت بوی هیچ رقم تاثیر بگذاریم، عادت کردن به مکانیک این بازی در ابتدا کمی سخت است؛ به خصوص اگر شما با نسخه‌ی قبلی این بازی خاطره داشته باشید.

بازی Super Meat Boy Forever به رسم هر بازی ویدیویی دیگر، در همان بدو ورودمان به دنیای شاد و بامزه‌‌اش قصد دارد آموزش‌های لازم را بدهد اما این آموزه‌ها به شکلی درست انجام نمی‌شود

بازی Super Meat Boy Forever به رسم هر بازی ویدیویی دیگر، در همان بدو ورودمان به دنیای شاد و بامزه‌‌اش قصد دارد آموزش‌های لازم را بدهد اما این آموزه‌ها به شکلی درست انجام نمی‌شود. یعنی در میانه‌ی یک مرحله به ما گفته می‌شود که باید کدام دکمه‌ها را فشار دهیم که البته فهمِ این موضوع اصلا کار سختی نیست؛ چراکه در مجموع ما به دو دکمه – در اواخر بازی ۳ دکمه – نیاز داریم تا مراحل بازی را با موفقیت پشت سر بگذاریم! بازی تا مراحل پایانی می‌تواند ما را با مکانیک‌های جدید گیم‌پلی‌اش شگفت‌زده کند و دقیقا مشکل اینجاست که ما باید با آزمون و خطا به ساز و کار المان‌های جدید در هر چپتر پی ببریم. طبیعتا این آزمون و خطا یعنی هر بار مُردن. البته مُردن یا بهتر است بگوییم کشته شدنِ کاراکترِ بازی، تنها نگرانی‌ای نیست که باید داشته باشید؛ چراکه شما باید مدام حواستان جمع باشد که از فرط عصبانیت، به گیم‌پد یا صفحه‌ی نمایشگرتان آسیب نزنید! بازی Super Meat Boy Forever به شدت سخت است و این سخت بودنِ عجیب و غریبِ اغلب مراحل بازی شاید به مذاق هر فردی خوش نیاید. بازی سوپر میت بوی در گذشته نیز چنین بوده اما منحنی سختی بازی به طرز کاملا استادانه‌ای کاری می‌کرد تا شما رفته رفته وارد مراحل سخت‌تر شوید؛ نه این‌که از همان ابتدای کار، برای رد کردن مراحل به مشکل بیفتید. منحنی سختی بازی می‌توانست کمی بهتر باشد اما گویا سازندگان مبنا را بر این پایه گذاشتند که گیمرهای این بازی، همان افرادی هستند که سوپر میت بوی را در ۱۰ سال گذشته تجربه کردند.

یکی دیگر از تغییرات چشمگیر بازی Super Meat Boy Forever در اکشن‌تر شدن مراحل است. یعنی کاراکتر اصلی بازی امکان دارد در طول پیشروی‌اش با دشمنانی روبه‌رو شود که می‌توان آنها را با مشت و لگد به راحتی نابود کرد. البته شما در اغلب مراحلِ بازی مجبور می‌شوید که به اکشنِ بازی تن دهید وگرنه نمی‌توانید مرحله را رد کنید. با این حال انیمیشنِ سوپر میت بوی به انضمام جلوه‌های صوتی جذابش برای نابودن کردن بقیه خیلی جالب از آب درآمده است. البته بهترین جلوه‌ی صوتی این بازی لحظاتی است که کاراکتر بازی، مرگ را تجربه می‌کند؛ به این دلیل که از شنیدنِ رنده یا متلاشی شدن یک تکه گوشت، آنقدر حرصِ آدم در می‌آید که می‌خواهد دستِ بعدی با دقت بیشتری مرحله را رد کند تا مبادا سوپر میت بوی مجدد به این سرانجام دچار نشود.

با این‌که بازی به شدت سخت است، برای شنیدن موسیقی‌های نه چندان زیادِ این گیم هم که شده باید برخی از مراحل را مجدد تکرار کرد. به خصوص مراحلی که در انتهای هر بخش، در قالب یک باس فایت وجود دارد. انصافا طراحان بازی برای تهیه و تدارک یک مبارزه‌ی نفس‌گیر و جذاب سنگ تمام گذاشتند و تقلای ما برای رد کردن مرحله باعث می‌شود تا باس فایت‌ها در ذهنمان حک شود. به خصوص باس فایتی که در قامت دو دستِ کیهانی می‌خواهد کاراکترِ بازی را خُرد و خمیر کند! اوج سخت بودن یک مرحله را مي‌توان در آنجا دانست که تنها یک کارِ اشتباه باعث می‌شود تا شما شکست بخورید. در این نوع مراحل نیز شما در هر کجا که کشته شوید، از ابتدای مرحله مجبور می‌شوید با حریفتان دست و پنجه نرم کنید.

بازی Super Meat Boy Forever نسبت به بازی اول تغییرات هر چند اندک اما چشمگیری دارد. این بازی علی رغم برخی ایرادات، یک اثر بسیار خوش‌ساخت و همچنین مفرح است؛ البته اگر صبر و تحمل‌تان بالا باشد. در غیر این صورت باید با گیم‌پدتان خداحافظی کنید!


8.5 عالی
بازی Super Meat Boy Forever نسبت به بازی اول تغییرات هر چند اندک اما چشمگیری دارد. این بازی علی رغم برخی ایرادات، یک اثر بسیار خوش‌ساخت و همچنین مفرح است؛ البته اگر صبر و تحمل‌تان بالا باشد. در غیر این صورت باید با گیم‌پدتان خداحافظی کنید!
  • گیم‌پلی بسیار سخت به همراه مکانیک‌های متنوع
  • صحنه‌های سینمایی بامزه‌
  • جلو‌ه‌های صوتی جذاب
  • ارزش تکرار بالای مراحل برای رکوردزنی
  • درست تعبیه نشدن بخش آموزشی بازی
  • منحنی سختی بازی
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا