چگونه داستان پیشینه مرد عنکبوتی او را به خطرناک‌ترین دشمن تانوس تبدیل می‌کند؟

راز تاریک خلق مرد عنکبوتی

چگونه داستان پیشینه مرد عنکبوتی او را به خطرناک‌ترین دشمن تانوس تبدیل می‌کند؟ پارسا خلیلی ۷ ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ سینمای جهان
داستان پیشینه مرد عنکبوتی

به‌لطف فیلم‌های سینمایی، انیمیشن‌های سریالی و بازی‌های ویدیویی مختلف، تقریبا همه کاملا با داستان پیشینه مرد عنکبوتی آشنا هستند. اما موضوعی که تنها خوانندگان کمیک از آن خبر دارند، راز تاریکی است که این داستان پیشینه به‌ظاهر آشنا را به سرنوشت تانوس گره می‌زند.

همانطور که قبلا به کرات توسط استودیوهای گوناگون به تصویر کشیده شده، در جریان یک نمایش علمی عمومی، پیتر پارکر پانزده ساله هنگام عکاسی به‌طور تصادفی توسط یک عنکبوت رادیواکتیو گزیده شده و به قدرت‌های ماورایی دست پیدا می‌کند. وقتی مرد عنکبوتی برخلاف تصور ناشران به یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین ابرقهرمانان تاریخ تبدیل شد، استن لی (Stan Lee) فقید و دیگر هنرمندان آن زمان تصمیم گرفتند بیشتر روی این شخصیت دوست داشتنی متمرکز شوند.

به‌همین خاطر سال‌ها بعد مارول طی یک مجموعه کمیک پرطرفدار، داستان پیشینه مرد عنکبوتی را به شکلی کاملا متفاوت به تصویر کشیدند. تنها تغییر رخ داده این بود که گزیده شدن پیتر پارکر توسط عنکبوت رادیواکتیو آسکورپ به‌هیچ وجه تصادفی نبوده و در اصل توسط دو موجود کیهانی بسیار قدرتمند که نقش او را در متوقف کردن تانوس پیش بینی کرده بودند سازماندهی شده است. او در این کمیک به‌عنوان یکی از آواتارهای Spider Totem (موجوداتی افسانه‌ای که از خط زمانی اسپایدرورس محافظت می‌کنند) همچنان با جرایم کوچک مقابله می‌کرد و به ندرت در مبارزات کیهانی دیده می‌شد.

در کمیک Avengers Annual #7 تانوس سعی داشت با استفاده از قدرت سنگ‌های ابدیت (قبلا با نام Soul Gems نیز شناخته می‌شد) تمامی ستارگان موجود در کهکشان را منفجر کند. اما وقتی این نقشه توسط کاپیتان مارول، انتقام جویان و آدام وارلاک به شکست انجامید، تانوس تصمیم گرفت خورشید واقع در منظومه شمسی را از بین ببرد. پیتر پارکر که به‌طرز غیرمنتظره‌ای توسط دو موجود کیهانی معروف به Lord Chaos و Master Order از این اتفاق باخبر شده، با کمک ثینگ خود را به سفینه فضایی تانوس می‌رساند. سپس با ترکیبی از قدرت اراده، شانس و شجاعت، مرد عنکبوتی موفق می‌شود از سنگ روح درجهت آزاد کردن روح آدام وارلاک و کشتن تانوس استفاده کند.

درنهایت قسمت‌های پایانی کمیک فاش کردند که Lord Chaos و Master Order از همان ابتدا سرنوشت پیتر را دستکاری کرده بودند تا با تبدیل شدن به مرد عنکبوتی بتواند در زمان و مکان مناسب تانوس را شکست بدهد. این راز تاریک به‌قدری بزرگ است که نه‌تنها مرد عنکبوتی را به موجودات کیهانی دنیای مارول متصل می‌کند، بلکه او را به‌طرز غیرمنتظره‌ای به سرنوشت تانوس گره می‌زند.

متاسفانه این رویارویی مرد عنکبوتی با تانوس به سرعت توسط مارول فراموش شد و در هیچ خط داستانی نیز بهش اشاره نشد. اما از آنجایی که تمامی رویدادهای مارول کامیکس از طریق مولتی ورس بهم متصل هستند، پیتر پارکر همیشه به‌عنوان یک ابرقهرمان کیهانی که به‌منظور شکست دادن تانوس توسط موجوداتی قدرتمند خلق شده باقی می‌ماند. بدون تانوس و رویاهای منحصر به‌فردش، تاریخ شصت ساله مرد عنکبوتی که مملو از ماجراها، مبارزات، پیروزی‌ها و تراژدی‌های گوناگون است هرگز اتفاق نمی‌افتاد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا از این راز عجیب مرد عنکبوتی خبر داشتید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

7 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا