نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2 – سونیک ۲

راه و رسم ابرقهرمان بودن!

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2 – سونیک ۲ رسول خردمندی ۸ ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ بررسی (سینمایی)

با توجه به پایان‌بندی فیلم سونیک ۱، ساخت و اکران فیلم Sonic the Hedgehog 2 کاملا انتظار می‌رفت. با این حال سوال اینجاست آیا فیلم سونیک ۲ توانسته از پسِ انتظارات طرفداران درجه یک سونیک بر بیاید؟

فیلم سونیک ۲ را قطعا می‌توان یکی از فیلم‌های مورد انتظار سال ۲۰۲۲ میلادی دانست. اول از همه این‌که گیمرهای زیادی دلشان را حسابی صابون زده بودند تا با شخصیت‌های تیلز و ناکلز در دنیای سینمایی سونیک آشنا شوند. دلیل دوم هم طبیعتا برمی‌گردد به این‌که سونیک قرار است چه ماجراجویی‌های جدیدی را تجربه کند؛ چراکه به ظاهر قرار نیست دکتر اگمن به این راحتی نیست و نابود شود!

فیلم سونیک ۲ تقریبا اثری کاملا شسته و رفته است. داستان فیلم سونیک ۲ مثل فیلم قبلی عجولانه و با یک ریتم فاجعه شروع و به اتمام نمی‌رسد. البته مخاطبی که فیلم اول را هم ندیده باشد، با نادیده گرفتن سکانس افتتاحیه‌ی قسمت دوم، این قدرت را دارد تا از تماشای دنباله ماجرا لذت ببرد. فیلم دوم با آن‌که عدد دو را با خود یدک می‌کشد، تقریبا فیلمی است که روایتش کاملا به روایتِ فیلم اول گره نمی‌خورد. فیلم دوم علنا می‌تواند به تنهایی درگیرکننده، جذاب و صد البته سرگرم‌کننده باشد.

هر اندازه کاراکترها در فیلم اول از حیث شخصیت‌پردازی نادیده گرفته می‌شوند، در فیلم سونیک ۲ به همان کاراکترها و همچنین شخصیت‌های جدید الورود بهای بیشتری داده می‌شود. مثلا الان می‌توانیم شخصیت سونیک را در حد چند خط با صفت‌های مختلف توصیف کنیم. صداگذاری بن شوارتز در نقش سونیک نیز یکی دیگر از دلایلی است که می‌تواند هر فردی را عاشق و دلباخته سونیک در دنیای سینما کند. البته بن شوارتز، تنها صداگذاری نیست که در این فیلم سینمایی توانسته عملکرد درخشانی از خود به یادگار گذاشته باشد. ادریس البا، بازیگر کارکشته سینما را در لیست بازیگری فیلم سونیک ۲ داریم که در نقش ناکلز، دیالوگ‌های متعددی را ادا می‌کند. قطع به یقین در این راستا نمی‌توان از صداگذار صدای تیلز نیز غافل ماند؛ کالین اوشانسی (Colleen O’Shaughnessey) توانسته نقش قابل توجهی را در القای حس بامزه بودن شخصیت تیلز به نوبه خود ایفا کند.

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2
دغدغه و افکار سونیک در فیلم دوم بیشتر شبیه به افکار یک آدمیزاد خردسال است

دیالوگ‌هایی که برای فیلم سونیک ۲ نوشته شده به مراتب قوی‌تر از آن چیزی است که در فیلم قبلی به گوشمان خورده بود. بخش عمده‌ای از کمدیِ فیلم مربوط می‌شود به جملاتی که سونیک و دوستانش به زبان می‌آورند. از طرفی هنر تدوین نیز باعث شده تا دیالوگ‌های به ظاهر بی‌ربط، با یک کات درست به یک سکانس جدید موجب خندیدن بیننده شود. با این حال، اگرچه داستان فیلم سونیک ۲ کاملا صاف و ساده به نظر می‌رسد، از آن سو برای جبران این طرح داستانی به ظاهر ساده، سعی شده تا سکانس‌های اکشن متنوع باشند. سناریونویس‌های قصه دوم در برخی از نقاط داستانی شیطنت‌هایی نیز انجام می‌دهند. برای مثال نیش و کنایه‌ای را از زبان سونیک پیرامون دعوای حاشیه‌ای ون دیزل و راک در سری فیلم‌های سریع و خشن می‌شنویم. با این‌که چنین شوخی‌هایی موجب بیرون زدن فیلم برای یک لحظه‌ از چارچوب و فرم خود می‌شود، ریتم روایت را از حالت صاف و ساده خود نجات می‌دهد.

یکی دیگر از جذابیت‌های فیلم سونیک ۲ قطع به یقین ایفای نقش بسیار ستودنی جیم کری در نقش اگمن است. جیم کری یک مرتبه قبلا نشان داده که اگمن در دنیای سینما چقدر می‌تواند نقش منفیِ کودن اما بامزه‌ و شروری باشد. در فیلم سونیک ۲ جیم کری تلاش می‌کند تا شرورتِ بیشتری از اگمن را به مخاطب نشان دهد. شاید یکی از معدود مولفه‌‌هایی که از فیلم سونیک ۲ بعدها به خاطر بیاوریم، خنده‌های شیطانی اگمن باشد که نشان می‌دهد چگونه جیم کری عاشقانه در این نقش فرو می‌رود. سایر بازیگرها نیز عملکرد قابل قبولی دارند اما در راس تیم بازیگری، قطع به یقین جیم کری با هنر بازیگری همیشگی و شگفت‌انگیزش قرار می‌گیرد.

نقد فیلم Sonic the Hedgehog 2
تعامل ناکلز با دکتر اگمن جالب از آب درآمده اما ای کاش سازندگان فیلم سونیک ۲ روی معرفی ناکلز به بیننده‌های غیر گیمر اندکی بهتر عمل می‌کردند

در نقد و بررسی فیلم Sonic the Hedgehog اشاره کرده بودیم که فیلم نخست، بیشتر برای مخاطب کم سن و سال تهیه و کارگردانی شده بود. با این وجود، فیلم دوم چند موضوع پر اهمیت را پیرامون پرورش قهرمان‌ها و قهرمان‌پروری در ذهن مخاطب نهادینه می‌کند. سونیک ۲ ثابت کرده که می‌توان با بهره‌برداری از شخصیت‌های خیالی یک بازی ویدیویی محبوب، حتی بزرگسال‌ها را نیز به یک داستان فانتزی جذب کرده و این دسته از مخاطبین سینما را نیز پای صفحه نمایش میخکوب کند. از طرفی گیمرهای کهنه‌کار که با سری بازی‌های سونیک خاطره دارند از تماشای قسمت دوم بیشتر لذت خواهند برد؛ چراکه تازه می‌توانند با شخصیت‌های فرعی سری، یعنی ناکلز و دیگر شخصیت‌ها بیشتر آشنا شوند. «دیگر شخصیت‌ها»، منظور کاراکترهایی از بازی ویدیویی سونیک است که در فیلم‌های آینده به احتمال زیاد به تدریج در بستر داستانی ظهور خواهند کرد. این مسئله را با تماشای سکانس پس از تیتراژ پایانی فیلم می‌توان متوجه شد که دست‌اندرکاران فیلم سونیک، برنامه‌های راهبردی بلندمدتی را برای دنیای سینمایی سونیک در نظر گرفته‌اند.

از ایرادات فیلم سونیک ۲ می‌توان همچنان به فقدان منطق در برخی از اتفاقات داستانی اشاره کرد. نادانی‌های ناکلز و ساده لوح بودنش برای گیمرها شاید طبیعی باشد، اما برای مخاطبِ ناآشنا با این شخصیت، جای سوال دارد که چرا ناکلز خیلی راحت به اگمن اعتماد کرده و در ادامه نیز بدون در نظر گرفتن عواقب کار خود، به همکاری با اگمن ادامه می‌دهد. رفتارهای ناکلز به اقتضای شخصیتش در دنیای بازی‌های ویدیویی است اما بهتر بود فیلم سونیک ۲ برای بیننده‌اش جا می‌انداخت که چرا ناکلز چنین رفتارهایی را از خود به نمایش می‌گذارد. ظاهرا همان‌طور که شخصیت سونیک در فیلم اول چندان برای بیننده جا نیفتاد، چنین بلایی در فیلم دوم به سر ناکلز آمده و احتمالا در فیلم سوم می‌توان با شخصیت‌پردازی به مراتب بهتری از ناکلز مواجه شویم. از آنجایی که با یک فیلم لایو اکشن طرف حساب هستیم، منطق شخصیت‌های انسانی در دنیای داستان نیز جای سوال دارد؛ به خصوص رفتار پلیس‌های داستان که اگر نیروی پلیس یک احمق به تمام عیار به نظر نمی‌رسیدند، داستان فیلم زودتر از موعدِ ۱۲۰ دقیقه‌ایِ خود، به پایان می‌رسید!

فیلم Sonic the Hedgehog 2 از اشتباهات فیلم قبلی خود تا حدودی درس می‌گیرد. فیلم سونیک ۲ رسما یک اثر سینمایی سرگرم‌کننده، مفرح و جذاب است که می‌تواند اوقات خوشی را برای شما در کنار خانواده فراهم کند. ظاهرا باید باز شدن پای تیلز و ناکلز را به دنیای سینمایی سونیک، یک اتفاق خوش یمن قلمداد کنیم!

0 0 آراء
امتیاز مطلب

7 خوب
فیلم Sonic the Hedgehog 2 از اشتباهات فیلم قبلی خود تا حدودی درس می‌گیرد. فیلم سونیک ۲ رسما یک اثر سینمایی سرگرم‌کننده، مفرح و جذاب است که می‌تواند اوقات خوشی را برای شما در کنار خانواده فراهم کند. ظاهرا باید باز شدن پای تیلز و ناکلز را به دنیای سینمایی سونیک، یک اتفاق خوش یمن قلمداد کنیم!
  • کمدی مطلوب
  • دیالوگ‌های جذاب
  • سکانس‌های اکشن متنوع
  • شخصیت‌پردازی سونیک
  • بازی درخشان جیم کری و صداگذاری‌های عالی
  • همچنان منطق در دنیا و چارچوب داستان فیلم می‌لنگد
  • ناکلز می‌توانسته شخصیت‌پردازی بهتری داشته باشد
  • بیش از اندازه احمق بودن نیروی پلیس در داستان
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

8 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا