#مهسا_امینی
شدو خارپشت - Shadow the Hedgehog

شخصیت مرموز انتهای فیلم Sonic the Hedgehog 2 کیست؟

با شخصیت تازه‌وارد دنیای سونیک بیشتر آشنا شوید

فیلم Sonic the Hedgehog 2 در ثانیه‌های پایانی خود از یک شخصیت مرموز پرده می‌دارد؛ شخصیتی که شدو خارپشت نام داشته و در این مقاله با او آشنا خواهیم شد.

پارامونت پیکچرز و دست‌اندرکاران فیلم سینمایی Sonic the Hedgehog به موفقیت آن در زمینه تجاری و دریافت بازخوردهای مثبت امیدوار بودند. به همین دلیل، اثر مزبور را با صحنه‌ای به پایان رساندند که در آن شاهد نمایش کوتاه یک شخصیت جدید هستیم؛ شخصیتی که واضح بود نقش مهمی را در قسمت دوم ایفا خواهد کرد.

با وجود چالش‌های فراوان، Sonic the Hedgehog 2 از ابتدای آوریل سال جاری میلادی روی پرده نقره‌ای آمد و عملکردی بهتری از برادر بزرگتر خود به ثبت رساند. در این فیلم، دکتر اگمن با کمک ناکلز به سیاره زمین بازگشته و توطئه‌ای جدید می‌چیند. او ناکلز را فریب داده و این مورچه خوار قرمز را به دشمن خونین سونیک تبدیل می‌کند. مطابق انتظار، شخصیت‌های سونیک، ناکلز و تیلز یک اتحاد تشکیل داده و مقابل اگمن ایستاده و در نهایت ابر زمرد (Master Emerald) را پس می‌گیرند.

دست‌اندکاران برای پایان‌بندی Sonic the Hedgehog 2 از فرمول مشابهی با قسمت پیشین استفاده می‌کنند. در حالی که به نظر می‌رسد همه چیز به انتها رسیده، یک شخصیت مرموز رونمایی می‌شود تا قسمت بعدی روی او تمرکز داشته باشد. در ادامه مقاله قصد داریم به معرفی او بپردازیم.

شخصیت مرموز پایان فیلم Sonic the Hedgehog 2 کیست؟

صحنه پس از تیتراژ، یکی از اعضای Guardian Units of Nations را نشان می‌دهد که حین بررسی دیتابیس دکتر اگمن، با یک پروژه محرمانه مواجه شده است؛ پروژه‌ای که Project: Shadow نام دارد. در همین حین، با شخصیت مرموزی ملاقات می‌کنیم که از بسیاری جهات به سونیک شباهت دارد.

شخصیتی که در انتهای Sonic the Hedgehog 2 ملاقات می‌کنیم، شدو خارپشت یا Shadow the Hedgehog نام دارد. این شخصیت نخستین بار در سال ۲۰۰۱ میلادی و در بازی ویدیویی Sonic Adventure 2 معرفی شد. او همچنین حاصل تلاش‌های تاکاشی ایزوکا و شیرو مائکاوا به شمار می‌رود.

شدو خارپشت در بازی‌های ویدیویی یک موجود نامیرا و مصنوعی است که توسط جرالد روبوتنیک (پدربزرگ دکتر اگمن) با استفاده از مهندسی ژنتیک خلق شد. به بیان دقیقتر، جرالد طی اتفاقاتی دی ان ای متعلق به یک موجود فضایی را یافته بود و سعی داشت با استفاده از آن، درمانی برای بیماری نوه‌اش ماریا روبوتنیک (دختر عموی اگمن) بیابد. پس از اینکه شدو به وجود می‌آید، رابطه دوستانه بسیار عمیقی میان شدو و ماریا شکل می‌گیرد. پس از مرگ جرالد، سازمان GUN تصمیم می‌گیرد از شر پروژه خلاص شود؛ زیرا آن را یک تهدید بزرگ برای بشریت می‌بیند. در همین راستا، به آزمایشگاه حمله می‌کند که نتیجه آن، کشته شدن ماریا است.

ماریا روبوتنیک قبل از مرگ خود، از شدو خارپشت قول می‌گیرد تا حافظ بشریت بوده و به انسان‌ها شانسی برای دستیابی به خوشبختی بدهد. اگرچه شدو از حمله جان سالم به در می‌برد، نهایتا دستگیر شده و در حالت زیست تعویقی (حالتی که فرآیندهای زیستی بدن کندتر شوند بدون اینکه به زندگی جاندار پایان داده شود) قرار می‌گیرد. با گذشت نزدیک به ۵ دهه، روبوتنیک از وجود پروژه شدو باخبر شده و تصمیم می‌گیرد از آن برای دستیابی به هدف نهایی خود، یعنی تسلط بر جهان بهره ببرد. شدو به خاطر فراموشی خاطرات فریب اگمن را خورده و سونیک را یک تهدید می‌بیند اما نهایتا به متحدی برای او تبدیل می‌شود.

شدو خارپشت بدون شک روی پرده نقره‌ای سرگذشتی متفاوت از آنچه در بازی‌های ویدیویی به تصویر کشیده شده خواهد داشت؛ زیرا سرگذشت مشابهی در فیلم Sonic the Hedgehog 2 و برای شخصیت ناکلز استفاده شد. در صورتی که حافظه‌تان یاری نمی‌کند، ناکلز در ابتدا فریب دکتر اگمن را خورده و پس از پی بردن به حقیقت، در کنار سونیک می‌ایستد.

خلقت شدو خارپشت

تاکاشی ایزوکا در یکی از مصاحبه‌های خود گفت ایده خلق شدو خارپشت نخستین بار در سال ۱۹۹۸ میلادی و حین توسعه Sonic Adventure در ذهنش شکل گرفت. تیم در آن برهه زمانی به دنبال یک رقیب بود تا در نسخه بعدی معرفی کند. ایده شخصیت شدو هم در همین حین مطرح شد اما چندان مورد بحث قرار نگرفت.

با شروع کار روی Sonic Adventure 2، دست‌اندرکاران به سراغ شخصیت شدو رفتند. آن‌ها از شیرو مائکاوا خواستند ظاهر شدو مانند سونیک جذاب باشد. او هم تصمیم گرفت شخصیت مزبور را با الهام از خارپشت آبی رنگ طراحی کند، با این تفاوت که رنگ بدنش مشکی باشد.

بد نیست بدانید شدو قرار بود تنها در Sonic Adventure 2 حضور داشته باشد اما دریافت بازخوردهای مثبت و محبوبیت بالایش باعث شد طرفداران در نسخه‌های بعدی با او تجدید دیدار کنند.

ویژگی‌های ظاهری شدو خارپشت

شدو مانند سونیک یک خارپشت بوده اما از برخی جنبه‌ها متفاوت است. شدو سیاهرنگ بوده، چشمانی قرمز دارد، بخشی از خز قفسه سینه‌اش سفید است، دستکشی سفید به دست می‌کند، زبانش به رنگ قرمز دیده می‌شود و بینی‌اش به رنگ مشکی است. روی سر او همچنین شش تیغ دیده می‌شود که چهار تای آن‌ها به سمت بالا و دو تای دیگر به سمت پایین متمایل شده‌اند.

قدرت‌ها و توانایی‌های شدو خارپشت

شدو خارپشت یکی از قدرتمندترین شخصیت‌های فرنچایز سونیک محسوب شده و از لحاظ توانایی، با سونیک برابری می‌کند. او به واسطه مهارت‌هایش در مبارزه، بلک دوم و ربات‌های دکتر اگمن را به تنهایی شکست داده و حتی در یک نبرد طعم شکست را به سونیک چشاند، در حالی که خارپشت آبی رنگ از کمک دیابلون برخوردار بود.

شدو خارپشت از سرعت بسیار بالایی برخوردار بوده و مانند سونیک می‌تواند در کسری از ثانیه یک مسافت بسیار طولانی را طی کند. او به واسطه سرعت خود می‌تواند به راحتی از موانع عبور کرده و مانند یک پرتابه، به سمت دشمنان رفته و از آن‌ها را از پا دربیاورد؛ مانند کاری که سونیک انجام می‌دهد. شدو همچنین بدن بسیار انعطاف پذیری داشته و به او اجازه می‌دهد واکنش‌های لازم را برای جای خالی دادن نشان دهد.

خارپشت مشکی رنگ، قابلیت دستکاری زمان و فضا را داراست. او با استفاده از این قابلیت می‌تواند سرعت حرکت رقیب خود را کم کرده و بدین ترتیب، یک برتری مهم نسبت به او داشته باشد. شدو همچنین راننده بسیار ماهری بوده و هر نوع وسیله نقلیه اعم از موتور، گلایدر و هاورکرافت را می‌راند.

همان‌طور که گفته شد، این شخصیت نامیرا است. در نتیجه، امکان کشتنش وجود نداشته و با گذر زمان هم سنش افزایش نمی‌یابد.

نقاط ضعف شدو خارپشت

شدو خارپشت از لحاظ فیزیکی هیچ گونه نقطه ضعفی نداشته و شکست ناپذیر است. با این حال، دو مورد وجود دارد که نباید به راحتی از کنارشان گذشت. همان‌طور که پیش از این گفته شد، شخصیت مزبور در یک برهه زمانی از فراموشی رنج می‌برد. همین موضوع شرایطی را برای اگمن فراهم کرد تا به راحتی او را فریب دهد.

نکته دیگری که وجود دارد، به نژاد این شخصیت مربوط می‌شود. در سری بازی‌های سونیک یک نژاد از بیگانگان وجود دارد که با نام Black Arms شناخته شده و تحت رهبری بلک دووم قرار دارد. از آنجایی که ذهن‌های این موجودات به یکدیگر مرتبط هستند، بلک دووم به راحتی می‌تواند آن‌ها را تحت کنترل خود بگیرد. این موضوع در قبال شدو خارپشت هم صدق می‌کند. البته او قادر است به واسطه  قدرت اراده با تاثیری که بلک دووم روی ذهنش می‌گذارد مقابله کند.

ویژگی‌های شخصیتی شدو خارپشت

شدو خارپشت علاقه زیادی به ارتباط طولانی مدت با دیگران نداشته و اکثر اوقات تنهایی را به گذراندن وقت در کنار باقی شخصیت‌ها ترجیح می‌دهد. او همچنین اهل بلوف زدن نبوده و در صورتی که تهدید کند، قطعا آن را عملی خواهد کرد. از دیگر ویژگی‌های شدو می‌توان به غرور بالایش اشاره کرد. او خودش را «بی‌نقص ترین موجود زنده» دانسته و گاهی اوقات دشمنانش را به خاطر قدرت کمتر مورد تمسخر قرار می‌دهد.

شخصیت مزبور در نبردها بسیار خشن بوده و هیچ گونه رحمی نشان نمی‌دهد. به همین دلیل، شخصیت‌های منفی فرنچایز او را دست کم نگرفته و از تمام قدرتشان برای نبرد بهره می‌برند. در ضمن، او انتظار ندارد در قبال کارهای خوبش تشکر بشنود؛ زیرا سپاسگزاری را اتلاف وقت می‌داند.

باید تا اکران دنباله سوم یعنی فیلم Sonic the Hedghog 3 صبر کرد تا ببینیم چگونه شدو خارپشت قرار است در داستان خودنمایی کند. در هر صورت، این‌که شدوخارپشت در فیلم سوم همان راهی را می‌رود که ناکلز در فیلم دوم رفته، در حال حاضر پیش‌بینی محتمل‌تری به نظر می‌رسد.

 

نظر شما چیست؟ آیا شدو خارپشت در فیلم سونیک ۳ به دوست سونیک تبدیل می‌شود یا دشمنش؟ نظرتان را با ما و دیگر خوانندگان این مقاله در رسانه سرگرمی به اشتراک بگذارید.


نظرات

guest

10 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا