سری Resident Evil

رده‌بندی تمامی نسخه‌های سری Resident Evil

میراث شینجی میکامی

1%
  • 0/10
رده‌بندی تمامی نسخه‌های سری Resident Evil ۵ ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

اولین نسخه سری Resident Evil قطعا اولین بازی سوروایل هارر نیست ولی توانست این ژانر را برای همیشه دچار تحول کند و هنوز هم دود از کنده بلند می‌شود!

اولین نسخه از سری رزیدنت اویل یا بایوهازارد در سال ۱۹۹۶ منتشر شد و تاثیری که نسخه‌ی اول روی این ژانر گذاشت غیرقابل کتمان بود. این سری تا الان بیش از ۱۱۰ میلیون نسخه فروش داشته و پرفروش‌ترین فرنچایز کپکام بالاتر از مانستر هانتر به شمار می‌آید. البته که این سری فراز و فرود‌های بسیار زیادی داشته و در کنار تعریف و تحسین، از تیغ تیز منتقدین بی‌امان بوده است.

به عنوان کسی که دوست‌دار سری Resident Evil است، اخیرا تصمیم گرفتم که باری دیگر سراغ این سری بروم و تا حد ممکن آنان را دوباره تجربه کنم و گردآوری نسبتا کوتاهی را برای کسانی که هنوز این سری را تجربه نکرده‌اند انجام دهم و بازی‌های سری را از بدترین به بهترین رده‌بندی کنم.

Umbrella Corps-۲۷

حول و حوش سال ۲۰۱۶ ورزش‌های الکترونیکی یا E-Sports به شدت ترند بود و کپکام هم تصمیم گرفت تا Umbrella Corps را منتشر کند. شما در این بازی به عنوان یک مزدور به یکی از ۲ تیم پیوستید و به رقابت با بازیکنان حریف در مکان‌هایی پر از زامبی می‌پرداختید. این بازی علاوه بر این که به شدت توسط منتقدین کوبیده شد و نمرات بسیار پایینی دریافت کرد، اصلا حس و حال یک بازی رزیدنت اویل را به بازیکنان القا نمی‌کرد و بیشتر شبیه یک کپی بسیار ضعیف از Call Of Duty بود!
تقریبا پس از گذشت یک هفته از عرضه، دیگر پرنده در سرور‌های این بازی پر نمی‌زد و به قدری بازیکنان از این بازی خسته شده بودند که مجبور بودید حدود ۲ ساعت منتظر بمانید تا فقط چند بازیکن دیگر برای بازی کردن پیدا شوند. به قطع می‌توان گفت که این بازی یک لکه ننگ برای فرنچایز رزیدنت اویل محسوب می‌شود.

Resident Evil 6-۲۶

در سال ۲۰۱۲ ویروسی جدیدی از یک کمپانی با نام نئو آمبرلا منتشر می‌شود. جیک مولر، فرد تازه‌وارد این نسخه باور پیدا می‌کند که به خاطر آنتی‌بادی‌های بدنش، می‌تواند کلیدی برای ساخت واکسن این ویروس باشد. او همچنین پسر آلبرت وسکر است.
در سال ۲۰۱۳ رئیس جمهور آمریکا بالاخره تصمیم می‌گیرد تا از راز راکون سیتی و اتفاق‌های آن به صورت کامل پرده‌برداری کند ولی دیری نمی‌پاید که طی که حمله‌ی بیولوژیکی تبدیل به زامبی می‌شود و توسط محافظ خود یعنی یعنی لئون اس کندی کشته می‌شود. سپس ایدا وانگ به لئون اطلاع می‌دهد که درک سیمونز مشاور امنیت ملی آمریکا پشت پرده‌ این حمله قرار دارد و نئو آمبرلا به همراه او ویروسی به نام C-Virus را ساخته است و لئون نیز بلافاصله به دنبال سیمونز به سمت چین عظیمت می‌کند.
در طرفی دیگر نیز کریس ردفیلد قرار دارد که به خاطر کشته شدن افراد تیم خود تشنه به خون ایدا وانگ است و به دنبال او به کشور چین سفر می‌کند.
با وجود این که این نسخه فروش خوبی را پشت سر گذاشت، اما منتقدین و طرفداران سری شروع به کوبیدن این نسخه کردند. کمپین لیان کندی تا حدی فاجعه بود باعث می‌شد تا کمپین‌های ضعیف دیگر در مقابل آن خوب به نظر برسند! بازی Resident Evil 6 بیشتر شبیه یک فیلم بی سر و ته اکشن درجه چندم و همیشگی مایکل بی بود که خودش را جدی می‌گرفت و می‌خواست یک داستان ضعیف را حماسی جلوه دهد. تعداد بالا و غیرمنطقی QTE ها، طراحی نه چندان خوب دشمنان، باس فایت‌های خنده‌دار، فاصله شدید از ریشه‌های سری و در کل موارد بسیار بی‌شماری باعث شدند تا این نسخه را به عنوان یکی از بدترین بازی از این سری معرفی کنیم. تنها دلیلی که این نسخه بدترین نسخه سری Resident Evil لقب نمی‌گیرد، وجود داشتن نسخه‌ی Umbrella Corps است.

Resident Evil: Resistance-۲۵

بازی Resident Evil: Resistance در سال ۲۰۲۰ و به صورت باندل به همراه نسخه‌ی ریمیک رزیدنت اویل ۳ عرضه شد. این بازی به صورت ۵ نفره بود و یک نفر به عنوان Mastermind باید ۴ نفر دیگر را با چیدن مواردی مثل تله‌ها، زامبی‌ها، سگ‌ها و حتی مستر اکس سلاخی می‌کرد و هدف بازمانده‌ها این بود که فقط از موانع نفر پنجم جان سالم به در ببرند و بتوانند فرار کنند. با وجود پتانسیل نسبتا بالا، این نسخه هم جزو نسخه‌های ضعیف و فاقد ارزش سری محسوب می شود.

Resident Evil: Operation Raccoon City-۲۴

وقایع این بازی عرضه شده در سال ۲۰۱۲ تقریبا با وقایع نسخه‌ی دوم و سوم سری هم‌زمان است و شما کنترل یک تیم زبده از مزدوران آمبرلا را در طغیان زامبی راکون سیتی بر عهده دارید. بازی Resident Evil: Operation Raccoon City به دلایل زیادی مثل مشکلات در داستان، کارکتر‌های نه چندان جالب، هوش مصنوعی ضعیف و گیم‌پلی متوسط نتوانست رضایت بسیاری از بازیکنان را به دست آورد و جزو نسخه‌های ضعیف سری محسوب می‌شود و حتی مکانیزم‌های شوتر این بازی نیز هیچ جذابیت خاصی به بازی تزریق نمی‌کردند.

Resident Evil: Dead Aim-۲۳

بازی Resident Evil: Dead Aim در مورد یک نیروی ویژه بود که ماموریت داشتند تا به یک کشتی اقیانوس‌پیما که دچار طغیان T-Virus شده، وارد شوند و همچنین این بازی حدود ۴ سال پس از اتفاقات نسخه دوم و سوم رخ می‌دهد.
با وجود این که این بازی از لحاظ داستانی اتصال‌هایی با چندین نسخه سری رزیدنت اویل داشت، اما نشان داد که در روایت داستانی مستقل موفق شده است.
این بازی لایت گان شوتر با وجود این که به لحاظ گرافیکی از همتای قبلی خود یعنی بازی Resident Evil Survivor بهتر بود، اما به دلیل عدم وفاداری به سری و دیالوگ‌های سطحی مورد انتقاد‌های شدیدی قرار گرفت.

Resident Evil: The Mercenaries 3D-۲۲


بازی Resident Evil: The Mercenaries 3D به شکل انحصاری برای کنسول دستی 3DS عرضه شد و شامل منتخبی از مینی‌گیم‌های Mercenaries در نسخه‌های قبلی سری بود. شما در این بازی باید یکی از کاراکترهای سری را انتخاب و در قالب او پیش از تمام شدن زمان دشمنان را از پا در می‌آوردید. این بازی ۸ کاراکتر قابل انتخاب داشت و همچنین از قابلیت کوآپ آنلاین پشتیبانی می‌کرد.

Resident Evil 3 Remake-۲۱

ریمیک بازی Resident Evil 3: Nemesis هم‌زمان با نسخه ریمیک Resident Evil 2 ساخته و در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. این ریمیک همان داستان نسخه اصلی را داشت و تغییراتی هم در انیمیشن‌ها و سرعت کاراکتر ایجاد شده بود. همچنین قابلیت جاخالی دادن هم به این نسخه اضافه شد.
این ریمیک هم از نسخه‌های نسبتا بحث‌برانگیز سری است که موافقین و مخالفین خودش را دارد. برخی‌ها از مواردی مثل کوتاه بودن بیش از حد بازی، حذف شدن بخش‌هایی از بازی، تغییر طراحی نمسیس، نبود پازل و… حسابی از این نسخه ریمیک شاکی هستند و معتقدند که کپکام به شدت برای این ریمیک کم‌کاری کرده و در طرف دیگر هم کسانی هستند که از این موارد استقبال کردند و معتقدند که بازی همچنان جذاب است. شخصا فکر می‌کنم که این بازی نه به اندازه گفته مخالفین ضعیف، و نه به اندازه گفته طرفدارانش خوب است و حقیقتا کپکام تا حدودی ما را ناامید کرد. همچنین گفته می‌شود که قرار بود این بازی به صورت باندل به همراه ریمیک نسخه دوم عرضه شود.

Resident Evil Gaiden-۲۰

در این بازی که سال ۲۰۰۱ برای کنسول دستی Gameboy Color عرضه شد، لیان کندی به یک کشتی تفریحی و لوکس که دچار طغیان ویروس شده، می‌رفت تا علت این اتفاق را متوجه شود ولی پس از این که ارتباط لیان با مقر قطع شد، بری برتون به همان محل فرستاده می‌شود تا لیان اس کندی را پیدا کند.
این بازی در واقع یک بازی با دوربین از بالا به پایین بود که وقتی با زامبی‌ها مواجه می‌شدید، به دوربین اول شخص تغییر داده می‌شد. با وجود این رویکرد جالب و تا حدودی متفاوت نسبت به زمان خود، هیچ نکته‌‌ی خاص و ویژه‌ای در مورد این نسخه وجود نداشت.

Resident Evil Outbreak File #2-۱۹

این بازی نیز درست مثل نسخه Resident Evil Outbreak صرفا در مورد چندین بازمانده بود که می‌خواستند از راکون سیتی فرار کنند.

بازی Resident Evil Outbreak File #2 که مثل نسخه قبل خود فقط برای PS2 عرضه شد و حکم یک بسته الحاقی Standalone را داشت. همان بازمانده‌های نسخه قبلی در این نسخه بازگشتند تا چندین سناریوی جدید را ارائه دهند و خب همین گونه که می‌بینید Resident Evil Outbreak File #2 مصداق بارز تکرار مکررات بود. یکی دیگر از دلایل عدم استقبال کافی از این بازی، عرضه شدن این نسخه پس از عرضه Resident Evil 4 بود و باعث شد تا کمبود‌ها و نقاط ضعف این بازی بیشتر به چشم بیاید.

Resident Evil Survivor 2 – Code: Veronica-۱۸

این نسخه همان گونه که از اسم آن پیداست، داستان بازی Code Veronica را دوباره ولی با گیم‌پلی لایت گان شوتر تعریف می‌کند. شما در این بازی می‌توانید یک کارکتر بین کلر ردفیلد و استیو برنساید را انتخاب کنید و به کشتن زامبی‌ها مشغول شوید. این نسخه اصلا نتوانست در حد Code Veronica اصلی ظاهر شود و منتقدین هم اصلا از ایده‌ی آن راضی نبودند.

Resident Evil: The Darkside Chronicles-۱۷

این بازی هم رویکردی بسیار شبیه به بازی Resident Evil: The Umbrella Chronicles داشت و چندین سناریو در مورد اتفاقات نسخه‌های قبلی در آن گنجانده شده بود. همچنین سناریوی اصلی و نهایی نیز در در مورد لیان اس کندی و جک کراوزر (از آنتاگونیست‌های نسخه چهارم) بود که مقر خاویر هیدالگو نفوذ می‌کردند و برای کسانی که پس از تجربه رزیدنت اویل ۴ می‌خواستند در مورد کراوزر اطلاعاتی به دست آورند، پیشینه‌ای داستانی می‌داد.
این بازی ریل شوتر با وجود این که رویکردی متفاوت دارد ولی رنگ و بوی رزیدنت اویل‌های کلاسیک را می‌دهد و دنباله‌ی مناسبی برای بازی Resident Evil: The Darkside Chronicles به شمار می‌آمد.

Resident Evil Survivor-۱۶

پس از نابودی راکون سیتی، یک خلبان با هلیکوپتر خود در جزیره‌ای تحت کنترل آمبرلا دچار سانحه می‌شود و حافظه‌ی خودش را از دست می‌دهد. این خلبان که حالا از همه چیز بی‌خبر است، باید راهی برای خلاص شدن از این جزیره‌ی پر از زامبی پیدا کند. این اسپین‌آف که در سال ۲۰۰۰ میلادی عرضه شد از لحاظ داستانی چیزی کم از نسخه‌های اصلی سری نداشت و طی بازی هم از لحاظ داستان به نسخه‌های اصلی سری Resident Evil متصل می‌شدید.
این بازی عرضه شده روی پلی استیشن و پی‌سی، چندان هم مورد استقبال بازیکنان قرار نگرفت و مواردی مثل فاصله‌ی زیاد از مکانیک‌های سوروایول هارر کلاسیک و صد البته گرافیک بسیار ضعیف باعث شدند تا این نسخه زیر تیغ انتقادات قرار گیرد.

Resident Evil: The Umbrella Chronicles-۱۵

 ۳ سناریو از ۴ سناریوی این بازی لایت گان شوتر ریلی حوادث نسخه‌ای قبلی این سری را بازگو می‌کردند. سناریوی اصلی این بازی نیز روایت‌گر نفوذ کریس ردفیلد، جیل ولنتاین و آلبرت وسکر بود که به یکی از مکان‌های محرمانه آمبرلا نفوذ می‌کردند. این سناریو برای پر کردن خلا‌های داستانی در سری رزیدنت اویل بود.
این بازی ریل شوتر منتشر‌شده در سال ۲۰۰۷ اولین نسخه از سری رزیدنت اویل بود که به شکل انحصاری روی کنسول Wii عرضه شد. بازی Resident Evil: The Umbrella Chronicles نقد‌های مثبت و خوبی را به خاطر گیم‌پلی راضی‌کننده و طول خوب گیم‌پلی دریافت کرد و حس نوستالژی بازیکنان را به خوبی بر می‌انگیخت.

Resident Evil Outbreak-۱۴

حقیقتا این بازی عرضه شده در سال ۲۰۰۳ به خوبی مورد لطف طرفداران قرار نگرفت و از نظر داستانی نیز حرف چندان زیادی برای گفتن نداشت.
داستان بازی در مورد چندین بازمانده بود که سعی داشتند از راکون سیتی فرار کنند.
این نسخه از سری ۵ داستان اپیزودی کوتاه داشت و قصه ۸ نفر را روایت می‌کرد. بازی Resident Evil Outbreak در زمان خود نوآوری‌های جالبی مثل حالت چندنفره آنلاین، بخش کو‌آپ تیمی و توانایی تبدیل شدن به زامبی را ارائه داد.
این نسخه به دلیل عدم پشتیبانی بخش کوآپ از ویس چت مورد انتقادات زیادی قرار گرفت و البته این نسخه در بخش تک‌نفره بیش از حد سخت بود و امان بسیاری از بازیکنان را می‌برید.

Resident Evil 5 -۱۳

وقایع این بازی ۵ سال پس از اتفاقات Resident Evil 4 رخ می‌دهد. بازی Resident Evil 5 با محوریت کریس ردفیلد است که به قصد دستگیری یک دلال سلاح‌های بیولوژیکی به نام اروین به روستایی آفریقایی با نام Kijuju می‌رود. او طی ماجرای خود با دوستان و صد البته دشمنانی قدیمی رو به رو می‌شود و می‌فهمد که قرار است با تهدید بسیار بزرگ‌تری سرشاخ شود!
این نسخه شاید یکی از تفرقه‌برانگیز‌ترین نسخه‌های سری رزیدنت اویل باشد و نظر‌ها در مورد آن بسیار متفاوت است. مثلا برخی‌ها به خاطر قابلیت کوآپ جذاب شیفته این بازی هستند و در سویی دیگر هم بسیاری‌ها این بازی را یک بازی اکشن و تا حدودی کاور شوتر با تاثیر از گیرز‌ آو وار می‌دانستند که وفاداری کمی به اصل سری داشت. می‌توان گفت که المان ترس در این نسخه کاملا غایب بود و کپکام رویکردی کاملا اکشن ولی نسبتا خوش‌آیند را برای این بازی در پیش گرفت. یکی از ۲ دی‌ال‌سی این بازی Lost In Nightmare نام دارد و کریس ردفیلد را به همراه جیل ولنتاین دوباره به عمارت مخوف اسپنسر باز می‌گرداند. از حق نگذریم کپکام با این دی‌ال‌سی داستانی نسبتا کوتاه نشان داد که حتی در آن دوره‌ی نه چندان جالب هم به خوبی قادر بوده تا یک رزیدنت اویل ترسناک نیز بسازد.

Resident Evil: Revelations-۱۲

بازی Revelations روایت‌گر داستان جیل ولنتاین و پارکر لوچیانی بود که به عنوان مامور‌های BSAA وظیفه داشتند تا خرابه‌های شهری که قبلا توسط یک سازمان بیوتروریستی مورد حمله قرار گرفته بود را بررسی کنند و پس از آن نیز برای پیدا کردن کریس ردفیلد راهی یک کشتی می‌شوند. آنان در این بازی با دوستان قدیمی و دشمنان جدیدی مواجه می‌شوند و از نظر داستانی یک رزیدنت اویل جذاب و راضی‌کننده است.
این نسخه ابتدا فقط برای کنسول دستی 3DS منتشر شد و پس مدتی نسخه HD آن پای خود را به پلتفرم‌های دیگر باز کرد. بازی Resident Evil: Revelations المان‌های سوروایول هارر مثل کمبود گلوله، کم‌تر شدن اکشن و بالا رفتن ترس را دوباره برای ما به ارمغان آورد ولی ماهیت بازی به خاطر عرضه روی 3DS تا حدودی تحت تاثیر قرار گرفت و نتوانست برخی از بازیکنان را به خوبی راضی کند.

Resident Evil: Revelations 2-۱۱

وقایع بازی Resident Evil: Revelations 2 در دو خط زمانی مختلف رخ می‌دهند. اولین خط زمانی مربوط به گذشته و با محوریت کلر ردفیلد و مویرا برتون (دختر بری برتون) است. خط زمانی دوم هم مربوط به بری برتون است و پس از پیدا کردن کلر ردفیلد بی‌هوش در اقیانوس، به دنبال یافتن دختر خودش می‌گردد.
این بازی که به صورت اپیزودی منتشر شد، المان‌هایی که در چندین نسخه قبل سری وجود نداشت را دوباره وارد بازی کرد و در عین حال نیز گان‌پلی جذاب و رضایت‌بخشی داشت. در کنار این‌ها نیز به ویژگی‌های بصری و طراحی مرحله‌ها به خوبی پرداخته شده بود. در کل بازی Resident Evil: Revelations 2 یکی از بازی‌های آندرریتد این سری است که پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به آن بزنید.

Resident Evil 2-۱۰

حدود ۲ ماه پس از اتفاقات نسخه‌ اول، راکون سیتی با T-Virus آلوده شده و این شهر شبیه به یک منطقه جنگی می‌شود. لئون کندی که تازه روز اول خدمت خود به عنوان پلیس را می‌گذراند، با کلر ردفیلد آشنا می‌شود و آنان طی این بازی باید از شهر نفرین‌شده راکون سیتی فرار کنند.
بازی Resident Evil 2 توانست موفقیت نسخه‌ی اول را باری دیگر تکرار کرد تا بسیاری از منتقدین و بازیکنان لب به تعریف از این بازی بگشایند. جالب است بدانید که در بیلد اولیه‌ی این بازی که تا ۸۰ درصد مراحل ساخت را طی کرد، الزا واکر به جای کلر ردفیلد در بازی قرار داشت و همچنین در این بیلد از کامپیوتر به جای ماشین تایپ برای سیو کردن استفاده می‌شد و ساختمان پلیس راکون سیتی نیز مدرن‌تر بود.

Resident Evil-۹

تیم S.T.A.R.S. از اداره پلیس راکون سیتی مامور می‌شوند تا اطراف شهر را بررسی کنند و علت غیب شدن تیم Bravo را متوجه شوند. آنان در ابتدای ماموریت خود مجبور می‌شوند که به یک عمارت بگریزند و در آن پناه بگیرند. به عمارت اسپنسر، محل تولد ترس خوش آمدید!
فکر می‌کنم که این نسخه نیازی به هیچ تعریف و تمجیدی نداشته باشد و شینجی میکامی با این بازی ژانر سوروایول هارر را تا متحول و آن را سر زبان‌ها انداخت. به شخصه فکر نکنم عبارت «ساندویچ جیل» و یا جامپ اسکر اولین سگ زامبی را از یاد ببرم!
جالب است بدانید که در یک بیلد اولیه قابلیت کوآپ با پارتنر هوش مصنوعی وجود داشت. نسخه گیم بوی کالر این بازی هم در دست ساخت بود ولی کنسل شد. همچنین نسخه DS این بازی زامبی‌هایی با مدل‌های جدید و متفاوت داشت.

Resident Evil Zero-۸

بازی Resident Evil Zero یک پیش‌درآمد برای اولین نسخه سری محسوب می‌شود. شما در این بازی در قالب ربکا چمبرز و بیلی کوئن به پیدا کردن راز‌هایی در مورد آمبرلا که در نهایت به اتفاقات Resident Evil 1 منجر می‌شود، خواهید پرداخت.
این نسخه ابتدا برای نینتندو ۶۴ در دست ساخت بود و بیلد داشت ولی کنسل شد و در نهایت به کنسول گیم‌کیوب نینتندو آمد. جالب است بدانید که شما تقریبا هر زمانی که می‌خواستید می‌توانستید کاراکتر خود را تغییر دهید و از این موضوع در مبارزات و حل پازل‌ها استفاده کنید. یکی دیگر از نکات مثبت این بازی هم جزئیات به شدت خوب و راضی‌کننده در بخش بصری بود و کنسول گیم‌کیوب به خوبی توانست قدرت خودش را به رخ بکشد. البته که انتقاداتی به مواردی مثل عدم وجود آیتم باکس در بازی و البته درجه سختی نسبتا بالا هم به آن وارد شد. همچنین ریمستر HD این بازی در سال ۲۰۱۵ برای پی‌سی، پلی استیشن ۴ و ایکس باکس وان منتشر شد و اگر دوست داشتید می‌توانید این نسخه بهبود یافته را تجربه کنید.

Resident Evil 3: Nemesis-۷

قصه‌ی Resident Evil 3: Nemesis قبل، هنگام و پس از وقایع بازی Resident Evil 2 رخ می‌دهد! نمسیس، تایرنت جدید و قدرت‌مند آمبرلا وارد راکون سیتی شده و فرمان دارد تا تمامی اعضای S.T.A.R.S. را نابود کند و جیل ولنتاین هم در این نسخه برگشته و قصد دارد تا از این شهر بگریزد.
بازی Resident Evil 3: Nemesis کمی اکشن را بیشتر از المان‌های سوروایول هارر مورد اولویت قرار می‌داد و بیشتر آن نیز در محیط‌های بیرون از ساختمان رخ می‌داد. با وجود این که این بازی کوتاه‌تر از نسخه‌های قبل بود، ولی باز هم تمام بازی را با استرس مواجه شدن با نمسیس می‌گذراندید. همچنین هنگام رو به رو شدن با نمسیس می‌توانستید گزینه‌هایی را انتخاب کنید. مثلا این که بمانید و با او مبارزه کنید یا این که فرار را بر قرار ترجیح دهید.

Resident Evil Village-۶

وقایع آخرین نسخه عرضه شده از سری رزیدنت اویل حدود ۳ سال پس از حوادث بازی Resident Evil 7 رخ می‌دهد. میا و ایتن از زندگی مشترک خود در شرق اروپا لذت می‌برند و همه چیز عادی پیش می‌رود تا این که سر و کله‌ی کریس ردفیلد و تیمش پیدا می‌شود. کریس میا را می‌کشد و دخترش یعنی رزماری را با خود می‌برد. ایتن هم بلافاصله به دنبال دختر خود می‌رود و در نهایت به یک روستای مخوف و خطرناک می‌رسد. این نسخه از نظر داستان و روایت در اوایل بازی فوق‌العاده و سراسر رعب‌انگیز پیگیری می‌شود ولی متاسفانه پس از تمام کردن بخش قلعه و از بین بردن بانو دیمیتریس، دیگر رنگ و بوی سابق خودش را نخواهد داشت.
مواردی در این بازی باعث برجسته شدن آن و عدم تکرار مکررات نسبت به نسخه هفتم شدند. این نسخه دشمن‌هایی نمادین و به یادماندنی مثل بانو دیمیتریس خون آشام و جذاب (!) و در کنار آن نیز انجی که یک عروسک شدیدا عجیب و شبیه به آنابل بود را در خود جای داد و از لحاظ طراحی دشمنان نیز رضایت‌بخش بود. البته که قطعا این بازی بدون نقطه ضعف نبود ولی اگر این بازی را هنوز تجربه نکرده‌اید، مطمئن باشید که از تهیه کردن آن به هیچ وجه پشیمان نخواهید شد.

Resident Evil 2 Remake-۵

در سال ۲۰۱۹ میلادی ریمیک یکی از نسخه‌های محبوب سری یعنی Resident Evil 2 منتشر شد و به قدری موفق بود که آمار فروش بهتری نسبت به نسخه اصلی را ثبت کرد. این نسخه نه تنها بازی را از لحاظ گرافیکی بهبود داده بود، بلکه مکانیک‌های کلاسیک و جدید را ترکیب کرده بود تا یک فرمول جذاب و دوست‌داشتی به دست آید. این ریمیک مصداق بارزی برای این که یک ریمیک باید دقیقا چگونه باشد محسوب می‌شد و حتی برخی هم آن را بهترین ریمیک در تاریخ بازی‌های ویدئویی می‌دانند!

Resident Evil – Code: Veronica-۴

۳ ماه پس از اتفاقات بازی Resident Evil 2 کلر ردفیلد به یکی از مقر‌های آمبرلا در پاریس نفوذ می‌کند تا ردی از برادرش یعنی کریس ردفیلد پیدا کند. سپس او گیر می‌افتد و به زندانی بسیار امنیتی در جزیره راکفورت فرستاده می‌شود. دیری نمی‌پاید که کلیر متوجه طغیان T-virus در این جزیره می‌شود و به فکر فرار می‌افتد.
Resident Evil – Code: Veronica در سال ۲۰۰۰ برای کنسول دریم‌کست منتشر شد و از لحاظ نظر منتقدین بسیار عالی عمل کرد و در متاکریتیک امتیاز ۹۴ را گرفت. این بازی از لحاظ گیم‌پلی در زمان خود بدون شک یکی از بهترین‌ها بود و البته داستان جذاب و کم‌نظیر آن نیز مزید بر علت شده تا کد ورونیکا از انتخاب‌های اول طرفداران سری باشد.

Resident Evil 4-۳

بازی Resident Evil 4 شاید برای خیلی‌ها بسیار محبوب و نوستالژیک باشد. داستان این بازی از جایی آغاز می‌شود که دختر رئیس جمهور آمریکا دزدیده شده و رئیس جمهور هم لیان اس کندی را به اسپانیا می‌فرستد تا تک و تنها دخترش را نجات دهد. شاید مهم‌ترین ایراد‌های داستانی که می‌توان به این بازی گرفت، این موضوع باشد که پیشینه‌ی خاصی در مورد کارکتر‌های جدید این نسخه به ما ارائه نمی‌دهد و امیدوارم که به این موضوع در نسخه ریمیک پرداخته شود و اطلاعات بیشتری در مورد کارکتر‌ها به دست آوریم.
خیلی‌ها بازی Resident Evil 4 را بهترین بازی این سری می‌دانند و معتقدند که این بازی ژانر شوتر سوم شخص را وارد فاز جدیدی کرد. جالب است بدانید که این بازی اولین بازی بود که دوربین روی شانه را وارد صنعت بازی‌های ویدئویی کرد! در ضمن پروسه ساخت این بازی با پستی و بلندی‌های زیادی مواجه شد و چندین بیلد متفاوت و نسبتا ترسناک را پشت سر گذاشت ولی این چند بیلد با وجود این که در مراحل آخر خود بودند، به دلایلی به صورت کامل کنار گذاشته شدند و در نهایت آخرین بیلد برای رزیدنت اویل ۴ انتخاب شد.

Resident Evil Remake-۲

پس از گذشت ۶ سال از عرضه نسخه اول Resident Evil نسخه بازسازی شده‌ی آن برای کنسول نینتندو گیم‌کیوب منتشر شد. این نسخه ریمیک موارد جدیدی مثل سلاح‌های دفاعی، جزئیات داستانی و البته مناطق اضافه را وارد میدان کرد و صد البته که از نظر گرافیکی هم با جهش خیره‌کننده‌ای رو به رو شده بودیم و حتی آیتم‌های کلیدی در این نسخه تغییراتی را داشتند. با وجود این که آمار فروش کنسول گیم‌کیوب رضایت‌بخش نبود، اما تقریبا همه‌ی نقد‌های این بازی مثبت بودند و چیزی جز تعریف از آن را نشنیدیم. این بازی چندین پایان مختلف داشت و در کنار این نیز قابلیت پشتیبانی از چند مدل کنترل، آن را برای بازیکنان جدید و قدیمی دل‌چسب می‌کرد. این نسخه ریمیک به قدری موفق بود که ریمستر HD آن در سال ۲۰۱۵ به همراه نسخه ریمستر HD رزیدنت اویل زیرو به کنسول‌های نسل هشتم و پی‌سی آمد و شما می‌توانید آن را تهیه و از تجربه نسخه بهبود یافته رزیدنت اویل ۱ لذت ببرید.

Resident Evil 7: Biohazard

ایتن وینترز روزی نامه‌ای عجیب از همسر خود میا که حدود ۳ سال گم شده بود دریافت می‌کند. ایتن برای پیدا کردن میا وارد خانه‌ای می‌شود، اما غافل از این که خانواده ساکن در این خانه اصلا شبیه به یک خانواده عادی نیستند!
اواسط دهه‌ی ۲۰۱۰ بود که امان طرفداران سری رزیدنت اویل بریده شده بود و آنان با ناامیدی به دلیل سطح پایین نسخه‌های اخیر برای یک رزیدنت اویل جدید لحظه‌شماری می‌کردند تا این که E3 سال ۲۰۱۶ فرا رسید و بهترین هدیه را به این طرفداران صبور و خسته‌ی سری داد؛ یک رزیدنت اویل اول شخص و ترسناک!
Resident Evil 7: Biohazard نمادی از درآمیختن عناصر ترسناک و نسخه‌های قدیمی و گیم‌پلی جدید بود. این نسخه باری دیگر روح را در پیکر بی‌جان فرنچایز دمید و کپکام باری دیگر و نشان داد که دود از کنده بلند می‌شود.

نظر شما در مورد این رده‌بندی چیست؟ بدترین و بهترین نسخه‌های سری رزیدنت اویل از نظر شما کدام نسخه‌ها محسوب می‌شوند؟ ممنون می‌شویم که نظر خودتان را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments