بهترین بازی‌های فرنچایز رزیدنت اویل در گیم آپ
1%
  • 0/10

بهترین بازی‌های فرنچایز رزیدنت اویل در گیم آپ

وقت مبارزه با ویروس تی است!

بهترین بازی‌های فرنچایز رزیدنت اویل در گیم آپ ۱ ۰۹ فروردین ۱۴۰۳ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

لیست بازی‌های فرنچایز رزیدنت اویل در گیم آپ شامل ۵ عنوان متفاوت شده که می‌خواهیم به معرفی مختصر هر کدام از آن‌ها بپردازیم.

ترس، یکی از ژانرهایی است که هر گیمری باید یکبار آن را در طول عمر خود تجربه کند. البته هر محصولی که نام ژانر ترس را یدک می‌کشد، قادر نیست گیمر را ترسانده و تنش را به جانش بیاندازد. یکی از فرنچایزهایی که تقریباً اکثر نسخه‌هایش موفق شده‌اند به هدف خود، یعنی ترساندن گیمرها دست یابند، رزیدنت اویل (Resident Evil) نام دارد؛ فرنچایزی که بیش از دو دهه از تشکیل گذشته و به غیر از ویدیو گیم، محصولاتش را در دیگر حوزه‌ها مثل سینما قابل مشاهده است.

کپکام طی سال‌هایی که از تشکیل فرنچایز رزیدنت اویل می‌گذرد، بازی‌های زیادی را بر اساس آن ساخته و روانه بازارهای جهانی کرده است: بازی‌هایی که گاهی یک نسخه اصلی، گاهی یک نسخه فرعی یا اسپین آف و گاهی هم یک بازسازی بوده و تعدادشان به رقم ۳۰ می‌رسد.  از این تعداد، ۵ عنوان در لیست بازی‌های رزیدنت اویل در گیم آپ قرار داشته و علاقه مندان می‌توانند با ترافیک نیم بها دریافتشان کنند. در ادامه هم به معرفی خلاصه وار هر یک می‌پردازیم.

رزیدنت اویل در گیم آپ

Resident Evil 7: Biohazard

سازنده:  کپکام

سال: ۲۰۱۷

داستان بازی Resident Evil 7: Biohazard در سال ۲۰۱۷ میلادی جریان داشته و حول محور یک شخصیت کاملاً جدید به نام ایتن وینترز می‌چرخد. پس از دریافت یک پیام از همسرش که از حدوداً سه سال پیش گم شده بود، تصمیم می‌گیرد به مزرعه‌ای متروکه در ایالت لوئیزیانا برود. او همسرش را در زیرزمین خانه‌ای که داخل مزرعه قرار دارد، پیدا می‌کند اما اتفاقات ناگواری رخ داده و مجبور می‌شود عزیزترین شخص زندگی‌اش را بکشد. ایتن در ادامه پی می‌برد این مزرعه چندان هم متروکه نبوده و ساکنانی خطرناک دارد.

کپکام به منظور جلب توجه طیف وسیع‌تری از گیمرها تصمیم گرفت Resident Evil 5 و Resident Evil 6 را با تمرکز بیشتر روی المان‌های اکشن توسعه داده و عرضه کند؛ تصمیمی که با Resident Evil 6 نمودِ بیشتری پیدا کرد و صد البته، انتقادهای شدید طرفداران قدیمی را به همراه داشت. شرکت ژاپنی مجموعه رزیدنت اویل را چند سالی کنار گذاشت تا بتواند محصولی شایسته را بسازد. نتیجه، Resident Evil 7: Biohazard بود که برای اولین بار در مجموعه از دوربین اول شخص استفاده می‌کند.

البته تغییرات به همین یک مورد خلاصه نمی‌شود. نسخه‌های قدیمی رزیدنت اویل عناوینی در ژانرهای شوتر و بقا بودند اما بازی Resident Evil 7: Biohazard را باید یک بازی ترس و بقا دانست. این تغییرات در کنار داستانی دلهره آور و محیط‌هایی ترسناک، دست به دست هم دادند تا قسمت هفتم یکی از بهترین نسخه‌های مجموعه باشد.

Resident Evil 2 Remake

سازنده: کپکام

سال: ۲۰۱۹

داستان بازی Resident Evil 2 دو ماه پس از اتفاقات نسخه اول مجموعه روایت شده و افسر پلیسی تازه کار به نام لئون اس. کندی را نشان می‌دهد که می‌خواهد به راکون سیتی برود. او در میانه راه با کلر ردفیلد ملاقات می‌کند که می‌خواهد برادرش را در راکون سیتی پیدا کند. آن دو با ورود به شهر متوجه می‌شوند ویروسی مرگبار شیوع پیدا کرده و تمام ساکنان را به زامبی تبدیل کرده است. در ضمن، لئون و کلر هر دو کاراکترهای اصلی و قابل کنترل بازی هستند.

مانند نسخه اصلی، گیم پلی Resident Evil 2 سامل سه بخش می‌شود: کاوش در محیط برای یافتن آیتم‌های مورد نیاز، مبارزه با زامبی‌ها یا فراز از آن‌ها و حل کردن معماها برای عبور از موانع. شباهت‌ها به همین موارد خلاصه شده و بقیه بخش‌ها ریمیک یا بازسازی شده‌اند تا گیمرهای کم سن و سال بتوانند بدون مشکل پای تجربه بازی بنشینند. از تغییرات صورت گرفته می‌توان به بهبود سیستم تیراندازی و جلوه‌های بصری مدرن اشاره کرد.

البته نسخه ریمیک بطور کامل به نسخه اصلی وابسته نیست؛ برای مثال، تنوع دشمنان بیشتر شده و شخصیت‌های مکمل حضور پررنگ‌تری در داستان دارند. به این موارد باید ترسناک‌تر شدن مستر ایکس را اضافه کرد.

Resident Evil 3 Remake

سازنده: کپکام

سال: ۲۰۲۰

علی‌رغم شماره‌ای که برایش انتخاب شده، اتفاقات بازی Resident Evil 3 یک روز قبل از Resident Evil 2 روایت شده و در راکون سیتی جریان دارد. شخصیت اصلی، یکی از اعضای سابق گروه Special Tactics And Rescue Service به نام جیل ولنتاین بوده که همزمان با شیوع ویروس تی در شهر و تبدیل مردم به زامبی، از سوی یک سلاح بیولوژیکی به نام نمسیس مورد حمله قرار می‌گیرد. جیل نجات یافته و حین فرار با یکی از اعضای Umbrella Biohazard Countermeasure Service به نام کارلوس اولیویرا ملاقات می‌کند. کارلوس و دیگر اعضای تیم سعی دارند با استفاده مترو بازماندگان را از شهر خارج کرده و نجات دهند.

نسخه ریمیک Resident Evil 3 مانند اولین ریمیک مجموعه دو شخصیت قابل کنترل دارد: جیل ولنتاین و کارلوس اولویورا. البته کارلوس تنها در بخش‌های کوتاهی نقش پروتاگونیست را ایفا کرده و بخش عمده داستان روی جیل تمرکز دارد. همچنین داستان از لحاظ کلیات مشابه نسخه اصلی بوده اما در جزئیات تفاوت‌هایی وجود دارد تا گیمرها شاهد تجربه‌ای داستان محورتر باشند. همچنین گان پلی بسیار بهتر و جذابتری را شاهد بوده و قابلیت جای خالی دادن (Dodge) به ضربات دشمن اضافه شده است.

تغییرات بازی Resident Evil 3 Remake همگی مثبت نبوده‌اند. برخی از دشمنان مانند عنکبوت‌های غول پیکر حذف شده و بسیاری از معماها بطور کامل کنار گذاشته شده‌اند. همچنین نمسیس در مقایسه با مستر ایکس پویایی کمتری داشته و چندان ترسناک نیست.

Resident Evil Village

سازنده: کپکام

سال: ۲۰۲۱

بازی Resident Evil Village دهمین نسخه در مجموعه رزیدنت اویل بوده و دنباله‌ای مستقیم برای Resident Evil 7: Biohazard است که حدوداً چهار سال پیش عرضه شده بود. در حدود سه سال از اتفاقات نسخه پیشین می‌گذرد و ایتن ونترز زندگی خوبی را به همراه همسر و فرزند شش ماهه‌اش رزماری می‌گذارند. این شرایط ادامه دارد تا اینکه کریس ردفیلد از راه رسیده و دست به اقداماتی غیرمنتظره می‌زند: او ایتن و زرماری را گروگان گرفته و به روستایی ترسناک می‌برد. ایتن طی اتفاقاتی از دیگران جدا شده و تصمیم می‌گیرد هر طور شده دخترش را یافته و از آنجا فرار کند.

Resident Evil Village نقاقط قوت متعددی را در خود جای داده که یکی از آن‌ها داستانش است. تلاش‌های ایتن وینتر برای نجات خود و دختر شش ماهه‌اش و فرار از روستای ترسناک، به اندازه کافی جذاب بوده و می‌تواند گیمر را با خود همراه کند. جدا از جذابیت، داستان این نسخه ارتباطات بیشتری با نسخه‌های قدیمی‌تر مجموعه دارد. همچنین ابرشرورهایی به یاد ماندنی را شامل شده که شاخص‌ترینشان بدون شک لیدی دیمیترسک است. در ضمن، این بازی بخش‌هایی را در خود جای داده که تنش و اضطرابی غیر قابل تصور را به مخاطب انتقال می‌دهد. از همین رو، حتی می‌توان آن را با مجموعه Silent Hill مقایسه کرد.

رزیدنت اویل در گیم آپ

Resident Evil 4 Remake

سازنده: کپکام

سال: ۲۰۲۳

داستان Resident Evil 4 روی لئون اس. کندی تمرکز دارد. در پی اتفاقاتی که در راکون سیتی رخ داد، از نیروی پلیس بیرون آمده و به یکی از ماموران رسمی دولت ایالات متحده آمریکا تبدیل می‌شود. او از سوی رئیس جمهور ماموریت می‌یابد به روستایی در اسپانیا رفته و دخترش را یافته و برگرداند. لئون به محض ورود به روستا متوجه می‌شود تمامی اعضای تیمش توسط اهالی روستا کشته شده‌اند؛ اهالی‌ای که بخاطر ابتدا به یک ویروس مرگبار به انواع مختلف زامبی تبدیل شده‌اند. البته لئون در این ماموریت تنها نبوده و گهگاهی لوئیس سرا، یکی از اعضای سابق شرکت آمبرلا، او را همراهی می‌کند.

بازی Resident Evil 4 Remake را نباید نسخه بازسازی یک محصول قدیمی دانست که تنها تغییراتی در گان پلی و جلوه‌های بصری بوجود آمده تا برای گیمرهای امروزی قابل تجربه باشد. تغییرات و بهبودها آنقدر زیاد هستند که آن را می‌توان الگویی برای دیگر استودیوها در نظر گرفت تا بدانند یک ریمیک باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. از میان بهبودها و تغییرات متعدد، می‌توان به تغییر ظاهری شخصیت‌ها و اضافه شدن انیمیشن‌های بیشتر به صورتشان اشاره کرد. این اتفاق باعث شده تا احساسات به وضوح در چهره‌شان قابل مشاهده باشد. سیستم جمع آوری آیتم‌‌ها و کرفتینگ بهبود یافته و به گیمر اجازه می‌دهد تجهیزات مورد نیازش را بسازد.

داستان‌ هم تغییرات زیادی داشته است؛ بسیاری از حفره‌های داستانی برطرف شده، اطلاعات بیشتری از ویروس و روستای واقع در اسپانیا به گیمر ارائه شده و از همه مهمتر، سرگذشت لوئیس سرا مورد کندوکاش قرار می‌گیرد. همچنین ورود شخصیتی مهم به داستان زمینه چینی می‌شود تا گیمر حس نکند شخصیت مزبور از ناکجاآباد و بصورت ناگهانی به داستان اضافه شده است.

بنظر شما، کدام نسخه باید به لیست بازی‌های رزیدنت اویل در گیم آپ اضافه شود؟ در ضمن، شما می‌توانید به راحتی از طریق کلیک روی دکمه زیر وارد صفحه مربوط به تمام بازی‌های این فرنچایز در گیم ‌آپ شوید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments