ضعف بازی Gotham Knights

۱۰ ضعف بازی Gotham Knights که افتضاح بودن آن را ثابت می‌کنند!

ویژگی مثبتی هم وجود دارد؟

ضعف بازی Gotham Knights باعث شده تا بسیاری از طرفداران از آن رضایت نداشته باشند و در این مطلب، ۱۰ دلیل برای این حجم از تنفر از این عنوان را برای شما لیست کرده‌ایم.

استودیو WB Games Montreal حدود چهار سال پیش اعلام کرده بود که قصد دارد تا یک بازی AAA از جهان ابرقهرمانی دی سی (DC) را بسازد؛ موردی که بعدها طبق اطلاعات لو رفته و اعلامیه‌های رسمی، متوجه شدیم که داستان آن درباره شهر گاتهام (Gotham) خواهد بود. با این حساب، بسیاری از طرفداران به این فکر افتادند که شاید قرار است تا شاهد دنباله بازی Batman: Arkham Knight باشیم! عنوان فوق‌العاده موفق سال ۲۰۱۵ که توسط استودیو راک استدی (Rocksteady) ساخته شده و به سری Arkham از باز‌ی‌های بتمن پایان داده بود.

با این حال رفته رفته اطلاعات بیشتر که از این بازی جدید منتشر شدند، فهمیدیم که داستان آن درباره شوالیه‌های شهر گاتهام است و روایت پس از مرگ بروس وین (Bruce Wayne) اتفاق می‌افتد؛ جایی که بازیکنان در نقش یکی از شخصیت‌های بت گرل (Batgirl)، رابین (Robin)، نایت وینگ (Night Wing) و رد هود (Red Hood)، باید شهر را از دست خلافکاران و همچنین تصمیم‌های اعضای محفل جغدها (Court of Owls) نجات دهند. اما نکته قابل توجه اینجاست که پس از انتشار تریلر این بازی، ضمن شباهت‌های بسیاری که بین آن و سری Arkham وجود داشت، سازندگان اعلام کردند که داستان آن هیچ ربطی به مجموعه بتمن ندارد و روایتی مستقل خواهد بود؛ در حالی که هسته اصلی داستان آن خیلی به پایان Arkham Knight می‌خورد و ایده مرگ بتمن، می‌توانست خیلی جذاب‌تر روایت شود.

به هر حال مدتی است که این بازی عرضه شده و بررسی آن را هم در رسانه سرگرمی انجام داده بودیم، اما حال در ادامه این مطلب، قصد داریم تا ۱۰ مورد از دلایلی که باعث منفور شدن این بازی شده را دنبال کنیم و کمی ریشه‌ای‌تر به مشکلات آن بپردازیم.

۱۰. رابط کاربری یا همان UI بازی گیج‌کننده است

اگر بازی Marvel’s Avengers را بازی کرده باشید، احتمالا با میزان افتضاح بودن رابط کاربری آن آشنایی کامل دارید و شاید به سازنده آن ناسزا هم گفته باشید. با این حال ظاهرا یک تیم از استودیو WB Games Montreal متوجه این موضوع شده و اظهار کرده که آن‌ها در این سبک گند زدن مهارت بیشتری دارند، در نتیجه حاضر شده تا رابط کاربری را به یک ضعف بزرگ از بازی Gotham Knights تبدیل کرده و کاربران را طوری سردرگم کند که پس از یک هفته تجربه آن، هنوز هم هنگام رد شدن از منوهای مختلف، کارایی برخی از آنان را ندانند.

هیچ آیکن یا گزینه خاصی برای جدا کردن آیتم‌ها نیست و اگر به منو Crafting بروید، متوجه عمق فاجعه خواهید شد! در واقع این سیستم برای ارتقا و ساختن تجهیزات، خود از ریشه مشکل دارد و بازی را به یک لایو سرویس آفلاین تبدیل کرده، اما نکته کار در این مورد اینجاست که دسته‌بندی کردن تجهیزات و حتی ساده‌ترین گزینه‌ها در رابط کاربری بازی گم می‌شوند.

۹. پیشرفت در بازی..

از آنجا که بازی Gotham Knights یک عنوان در سبک اکشن RPG است، انتظار می‌رود که سیستم پیشرفت خیلی خوبی روی آن سوار شده باشد تا بازیکنان پس از ساعت‌ها تجربه، همچنان از آن لذت ببرند. اما می‌دانید کل کاری که برای پیشرفت در بازی انجام می‌دهید چیست؟ شما باید با هر شوالیه به اندازه ۱۰ سطح جنایتکاران را در خیابان شکست دهید که در مجموع ۴۰ سطح خواهد بود. حال این کار چطور انجام می‌شود؟ تصور کنید که در یک لوپ تکراری، ۶ ساعت وقت خود را پای این کار بگذارید که مدام و پشت سر هم، با چهار شخصیت به ظاهر مختلف، داخل شهر بدوید و موتورسواری کنید تا به دسته‌ای از دشمنان برسید؛ سپس دخل آن‌ها را بیاورید و سراغ دشمنان بعدی بروید، همین!

تنوع در این بازی چه در بخش داستانی و چه در مراحل فرعی و سیستم پیشرفت، واقعا افتضاح و به عنوان یک ضعف فوق بزرگ در بازی Gotham Knights شناخته می‌شود.

۸. دشمنانی که تمامی ندارند و سیستم مبارزه‌ای که..

اگر سیستم مبارزه بازی‌های سری Arkham از بازی‌های بتمن را به یاد داشته باشید، به خوبی می‌دانید که ساختن کمبوهای مختلف، جای خالی دادن به دشمنان و حتی ضربات پشت سر هم بتمن، چطور می‌توانستند حس هیجان را هنگام درگیری با دشمنان به بازیکن منتقل کنند؛ بخصوص اگر شوالیه تاریکی در یک مکان پر از دشمنان ریز و درشت گیر افتاده و شما هم دستتان برای جای خالی دادن و زدن کمبوها روان شده باشد. اما آیا چنین چیزی در بازی Gotham Knights هم وجود دارد؟ هرگز.

در واقع ضعف بازی Gotham Knights این است که انگار یک نسخه پایین‌تر از سری Arkham است که تمامی ویژگی‌های آن را با نقص بازتاب می‌کند. برای مثال در سیستم مبارزات این بازی، هنوز هم می‌توانید ضربات پشت سر هم و کمبوهایی را به دشمنان بزنید، اما نه هیجانی در آن وجود دارد و نه سیستم جای خالی دادن شما را به داشتن قدرت واکنش بالا دعوت می‌کند. بلکه در این بازی، همه چیز بستگی به میزان ارتقایی که داده‌اید دارد؛ اگر قوی نباشید، استعداد شما را در مبارزه با دشمنان قوی‌تر برنده نمی‌کند!

۷. سیستم لوت به معنی واقعی کلمه افتضاح است!

صحبت از لوت کردن هم که باشد، شما قاعدتا در بازی‌هایی که اکشن RPG هستند، قاعدتا باید به دنبال برداشتن برخی مواد لازم برای ارتقا زره و اسلحه و .. هستید. این اصل در بازی Gotham Knights هم حفظ شده، اما بهتر نه به عنوان ویژگی و دلیلی برای پیشرفت، بلکه به عنوان یک ضعف بزرگ که حتی خود سازندگان هم قطعا از آن سر در نمی‌آورند!

در واقع شما در این بازی پس از شکست دادن دشمنان، می‌توانید مقداری متریال مورد نیاز را بردارید و بعد در همان منو شلخته ارتقا، استفاده کنید؛ اما تعداد تنوع این مواد به حدی بالاست که واقعا بازیکن را از کرده خود پشیمان می‌کند! همچنین در بازی شما قابلیت یا حرکت خاصی را به دست نمی‌آورید که برای مثال با ترکیب چند دکمه، شخصیتی که انتخاب کردید، فن تازه‌ای بزند. تا آخر بازی باید به همان تخریب دکمه مربع یا X بر اثر فشار دادن پشت سر هم ادامه دهید.

۶. محفل جغدها یا موقعیت از دست رفته؟!

هنگامی که تریلرهای بازی منتشر شدند و دیدیم که ظاهرا محفل جغدها قرار است تا نقش بسیار مهمی را در این بازی داشته باشد، واقعا هیجان‌زده شدیم؛ طوری که با خود می‌گفتیم حتما قرار است تا بالاخره مواردی که در مطلب مربوط به این فرقه نوشته بودیم اجرا شوند و با یکی از قوی‌ترین ابرشروران دنیای دی سی و بتمن مواجه شویم که شاید حتی داستان را به عنوان بعدی Gotham Knights 2 بکشاند!

در واقع محفل جغدها همان دست‌های پشت پرده‌ای هستند که تمامی اتفاقات گاتهام را کنترل می‌کنند و برای آن تصمیم می‌گیرند، اما در این بازی، صرفا نقش عروسک خیمه‌شب‌بازی را ایفا می‌کنند؛ بی‌استفاده، تحقیر شده، تضعیف شده و در مجموع، باز هم یک موقعیت از دست رفته که می‌توانست خیلی بهتر مورد استفاده قرار بگیرد.

۵. ابرشرورهای عروسکی

در بازی‌ها سری Arkham و کمیک‌های بتمن، همیشه دیده بودیم که ابرشرورهای بسیاری وجود دارند که هرکدام به نحوی برای گرفتن کنترل کامل گاتهام آماده هستند. با این حال ضعف بازی Gotham Knights آنجا مشخص می‌شود که این ابرشرورها به طرز عجیبی از معرکه غایب هستند!

در این بازی محفل جغدها صرفا جوک است و در پس آن، فقط سه شرور بزرگ وجود دارد؛ هارلی کویین (Harley Queen)، مستر فریز (Mr. Freeze) و کلی‌فیس (Clayface). پس بلک مسک (Black Mask) کجاست؟ چرا خبری از کارمین فالکون (Carmine Falcone) نیست؟ بین (Bane)، هاش (Hush)، کیلر کراک (Killer Croc)، مد هتر (Mad Hatter)، اسکرکرو (Scarecrew) و چندین ابرشرور دیگر هستند که هیچکدام در این بازی وجود ندارند و حتی به آن‌ها اشاره هم نمی‌شود. این موضوع واقعا برای طرفداران داستان‌های بتمن جالب نیست، طوری که حتی اگر همه آن‌ها کشته شده‌اند، حداقل بهتر بود اشاره کوچکی به آن‌ها داده می‌شد.

۴. باس فایت‌های تکراری و خسته کننده

مبارزه نهایی بازی که واقعا تعریفی ندارد، اما ظاهرا در طراحی این بازی، هیچ جایی برای خلاقیت باقی نمانده و سازندگان فقط از اسم و برند دی سی برای ساختن جهانی با چهار شوالیه گاتهام استفاده کرده‌اند. ضعف بازی Gotham Knights در آن است که نه‌تنها سیستم مبارزه کلی جالبی را ارائه نمی‌کند، بلکه از ویژگی‌های خاص ابرشرورهای داستان هم غافل می‌شود؛ طوری که شما تمام وقت فقط در حال جای خالی دادن به دشمن خواهید بود و هیچ فرصتی برای مبارزه متفاوت وجود ندارد.

برای مثال، نیمه شدن شخصیت کلی‌فیس و پیدا کردن نقطه ضعف او می‌توانست بخش جالبی از بازی باشد، یا اینکه هارلی کویین می‌توانست یک ماموریت فرار و تعقیب را به وجود آورد. حتی مستر فریز هم از پتانسیل کاملی که داشت استفاده نمی‌کند و صرفا موشک می‌زند تا شما جای خالی بدهید؛ همین!

۳. قابلیت‌های قفل شده!

به یاد دارید که گلاید کردن در بازی‌های سری بتمن چقدر هیجان‌انگیز و لذت‌بخش بود؟ بتمن میتوانست از نقطه‌ای به جای دیگر برود و حتی بین راه، مثل خفاش روی سر دشمنان فرود بیاید. انیمیشن آن هم در جای خود بی‌نظیر و واقعا باید گفت که تحسین‌برانگیز بود. اما همین موضوع به عنوان یک ضعف در بازی Gotham Knights شناخته می‌شود، طوری که شما باید اول اسکیل تری Knighthood را باز کنید، بعد می‌توانید سراغ باز کردن قابلیت گلاید کردن، آن هم پس از چند ساعت ارتقا و کتک زدن دشمنان بروید!

در مجموع اینکه شوالیه‌های گاتهام از قابلیت‌هایی که باید داشته باشند محروم هستند، نشان می‌دهد که چقدر سازندگان در ایده‌پردازی برای این بازی ضعیف عمل کرده‌اند. به جای اینکه قابلیت‌های تازه‌ای در بخش Knighthood قرار داده شود و بتوانید آن‌ها را به سورت دلخواه به دست آورید، برخی از ویژگی‌های عادی و اصلی هرکدام از شخصیت‌های اصلی بازی، پشت این منو قفل شده‌اند تا مجبور به انجام برخی ماموریت‌های فرعی شوید.

۲. شوالیه‌های گاتهام توان پریدن ندارند..

یکی از خنده‌دارترین ضعف های بازی Gotham Knights این است که شما در نقش هرکدام از شخصیت‌های اصلی بازی، توان پریدن ندارید! طوری که اگر به یک جسم برسید و بخواهید از روی آن بپرید، حتما باید نزدیک شده و به موقع دکمه بزنید. این کار بخصوص وقت‌هایی که سیستم کلی بازی با مشکل مواجه می‌شود، واقعا خیلی روی اعصاب بازیکنان می‌رود. بارها پیش آمده که وقتی قصد پایین پریدن از یک ساختمان را در بازی Gotham Knights داشته‌ایم، سیستم بازی تشخیص نداده که می‌توان از روی این مانع پرید یا برای پیدا کردن نقطه مناسب برای زدن دکمه، به مشکل خوردیم.

این حرکت یکی دیگر از مجموعه دلایلی است که به بازیکنان ثابت می‌کند که سازندگان بازی Gotham Knights کمترین فکر و خلاقیت را پشت این عنوان گذاشته‌اند؛ طوری که حتی یک انیمیشن پریدن را هم از آن حذف کرده‌اند تا هم کار خودشان سخت شود و هم کار بازیکنان!

۱. بحش داستانی تمام شد؛ بعد از آن؟!

هنگامی که بخش داستانی بازی را تمام می‌کنید، انتظار می‌رود که برای تکمیل ۱۰۰ درصد آن، شاهد برخی ماموریت‌های خاص و حتی مخفی باشید که ادامه دادن آن‌ها داستان را هیجان‌انگیزتر کرده و جوایز جالبی را به شما می‌دهد. همچنین شاید سازندگان می‌توانستند برخی ماموریت‌های خاص هر کاراکتر را بسازند که فقط بت گرل یا رابین می‌توانستند آن‌ها را انجام دهند.

اما با در نظر گرفتن این موارد چه چیزی نصیب بازیکنان شده؟ هیچ! اگر بخش داستانی را تمام کنید، عملا خبری از ماموریت‌هایی که پس از اتمام برای شما باز می‌شوند نیست. شما حتی نمی‌توانید ماموریتی را در این بازی پیدا کنید که مخصوص بخش چند نفره باشد! چه برسد به اینکه یک ماموریت خاص برای یک کاراکتر ساخته شده باشد. این در حالی است که پس از انتشار اولین بسته الحاقی، ظاهرا قرار است تا یک حالت Arcade مخصوص بخش Co-Op اضافه شود که احتمالا در آن مورد هم سازندگان به مشکل خواهند خورد.

بازی Gotham Knights در حال حاضر برای دارندگان کنسول‌های پلی استیشن 5، ایکس باکس سری ایکس-اس و همچنین پلتفرم رایانه شخصی در دسترس قرار دارد و به طرز کاملا بی‌دلیلی برای کنسول‌های نسل هشتمی عرضه نشده است.

4 3 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

3 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا