#مهسا_امینی
Raised by Wolves

سریال Raised by Wolves | راز پشت مزارع دایره‌ای شکل سیاره‌ی Kepler-22b چیست؟

هنر طبیعت یا دخالت تمدن پیشین؟

فصل اول سریال Raised by Wolves پر از رازها و نکات مرموز بود که پاسخ بسیاری از آنها به فصول بعدی موکول شد. یکی از بزرگ‌ترین این رازها، مزارع دایره‌ای شکل عجیبی هستند که معلوم نیست چه کسی یا چیزی آنها را شکل داده است.

در اولین قسمت سریال «بزرگ‌شده توسط گرگ‌ها»، کاراکترهای مادر و پدر به دنبال یافتن پناهگاهی برای پرورش نسل جدید انسان‌ها روی سیاره‌ی Kepler-22b هستند. پس از یک فرود پرحادثه، جست‌وجوی این دو در این سیاره‌ی به ظاهر خالی از سکنه آغاز می‌شود. مادر به شکل اتفاقی دشت وسیعی را پیدا می‌کند که مزارع بزرگ دایره‌ای شکل و پناهگاه‌های مرموز سنگی آن را پوشانده و مکان ایده‌آلی برای انجام ماموریتشان شکل داده است. این اولین باری است که با این زمین‌های عجیب آشنا می‌شویم.

بدیهی است که مادر و پدر نقشی در ایجاد این کشتزارها نداشته‌اند. نکته‌ی بسیار عجیب آن است که در طول فصل اول، هیچ اشاره‌ای به این مزارع و ریشه‌ی شکل‌گیری‌شان توسط کاراکترها نمی‌شود، حتی با وجود آن که محصول به دست آمده از آنها یکی از مهم‌ترین اتفاقات این فصل را رقم می‌زند. در اینکه عدم پرداخت به ریشه‌ی مزارع اقدامی عمدی از جانب سازندگان بوده یا صرفا نقص داستان‌گویی، تردید وجود دارد. از طرفی پدر و مادر ربات‌های بسیار هوشمندی هستند که تمام توان و قدرتشان را برای محافظت از کودکان به کار می‌گیرند. طبیعتا چنین ربات‌هایی با دیدن زمین‌های کشاورزی در سیاره‌ای که باور می‌رود تمدنی در آن وجود نداشته، باید حداقل درباره‌ی آن صحبت کنند. از سوی دیگر شواهدی چون استخوان‌های عظیم در زیر خاک این مزارع وجود دارند که می‌توانند گواه از اهمیت داشتن آنها و ریشه‌ی شکل‌گیری‌شان در ادامه‌ی داستان باشد.

دو تئوری درباره‌ی نحوه‌ی ایجاد این کشتزارها وجود دارد. اول، شکل‌گیری طبیعی آنهاست. همین نکته که مادر و پدر هیچ واکنش خاصی به وجود مزرعه‌های دایره‌ای شکل در سیاره نشان نمی‌دهند می‌تواند مدرک طبیعی و عادی بودن آنها باشد. علاوه بر این، پدر در اواسط قسمت اول به استخوان‌های عظیمی زیر خاک یکی از مزارع برمی‌خورد که به نظر متعلق به موجوداتی شبیه به مار بوده‌اند. ممکن است این دشت‌ها در واقع قبرستان مارهای عظیمی باشند که بدنشان به هنگام مرگ به شکل مارپیچی قرار داشته و پس از قرن‌ها تبدیل به کود طبیعی شده‌اند. الگوی شکل‌گیری این منبع مغذی طبیعی هم منجر به رشد دایره‌ای شکل مزارع عظیم شده است. ابهامی که اینجا پیش می‌آید آن است که این موجودات چرا مرده‌اند و چرا همگی این نقطه را برای مدفون شدن انتخاب کرده‌اند؟ این سوالی است که به تاریخچه‌ی کلان‌تر سیاره‌ی Kepler-22b بازمی‌گردد؛ موضوعی که فصل اول Raised by Wolves برای آن زمینه‌چینی کرده و در فصل‌های بعدی به سراغشان خواهد رفت.

دومین تئوری، نقش موجودات هوشمند در کاشت این مزارع است. این فرضیه، احتمالات گسترده‌ای را پدید می‌آورد که هیچکدام را نمی‌توان غیرمحتمل در نظر گرفت. در فصل اول تقریبا قطعی شد که سیاره‌ی Kepler-22b حداقل در گذشته میزبان تمدنی هوشمند بوده که ممکن است در زمان رسیدن پدر و مادر به این سیاره، هنوز هم بازماندگانی داشته باشد. ساده‌ترین توضیح در این تئوری آن است که مزارع دایره‌ای توسط این تمدن مرموز برای تامین غذا ایجاد شده‌اند اما وجود استخوان‌های عظیم در زیر خاک آنها، قضیه را پیچیده‌تر می‌کند. از اثری که ساخته‌ی ریدلی اسکات باشد بعید است که یک اتفاق تصادفی بیفتد، پس وجود این استخوان‌ها احتمالا ربطی به تمدن پیشین دارد. ممکن است زمین‌های این کشتزار صحنه‌ی نبرد تمدن قبلی با مارهای عظیم‌الجثه‌ باشد که منجر به مرگ تعداد زیادی از آنها و برجای ماندن استخوان‌هایشان باشد، اما چنین چیزی غیرمحتمل است چرا که خبری از باقیمانده‌ی اجساد مردم این تمدن زیر خاک مزارع نیست. احتمال دوم که قوی‌تر است، ارتباط نزدیک این تمدن با موجودات مارمانند است.

در قسمت پایانی فصل اول سریال مشخص شد که مادر در واقع توسط یک موجود ناشناس حامله شده و فرزندش موجود خون‌خوار و چندش‌آوری به شکل یک مار بزرگ است که می‌تواند پرواز کند. اگر قطعات ناقص این پازل را کنار هم بگذاریم، می‌توانیم حدس بزنیم که مارهای منقرض‌شده نقش مهمی در زندگی تمدن پیشین Kepler-22b داشته‌اند؛ این موجودات ممکن است برای آنها همچون یک ابزار برای بقا بوده باشند و حتی استخوان‌هایشان برای بارور کردن خاک استفاده می‌شده است. در نتیجه‌ی اتفاقاتی که نمی‌دانیم، این مارها منقرض شده‌اند و تمدن مذکور دچار بحران شده و تا مرز نابودی پیش رفته است. این تئوری می‌تواند پاسخ اتفاق وحشتناکی که برای مادر می‌افتد را توضیح دهد. فرد مرموزی که مادر را در خواب مصنوعی حامله می‌کند، یکی از بازماندگان تمدن قبلی است که فرصت را غنیمت شمارده و از امکان باروری مادر برای احیای نسل موجودات مارمانند استفاده می‌کند. همانطور که در سریال مشخص می‌شود، این نوزاد نیمه‌کربنی است و احتمالا توانایی‌هایی که از مادر به ارث برده (همچون پرواز) او را به هیولای بسیار قدرتمندی تبدیل خواهد کرد.

سریال Raised by Wolves پر از مسائل مبهمی است که تا آخر فصل اول دقیقا مشخص نمی‌شود به خواست سازندگان بوده‌اند یا حاصل داستان‌گویی و فیلم‌نامه‌ی ضعیف. حتی پس از فاش شدن مرگ کودکان به دلیل مصرف محصول سمی این کشتزارها، هیچ پرداختی به ریشه‌ی مرموز شکل‌گیری آن‌ها نمی‌شود. چنین چیزی باعث می‌شود شک کنیم که حتی در فصل دوم هم اشاره‌ای به آن شود. سریال برای فصول بعدی سوالات بسیار زیادی دارد که باید به آنها پاسخ دهد: چه کسانی پیش از این در Kepler-22b می‌زیسته‌اند؟ صدای عجیبی که به کیلب دستور می‌دهد کیست؟ موجودات عظیم مارمانند چرا منقرض شده‌اند؟ فرزند ترسناک مادر چه کارهایی خواهد کرد؟ پیامبر موعود میثرایک‌ها کدام یکی از کاراکترهاست؟ تعدد این سوال‌ها احتمالا زمان زیادی را برای ابهامات دیگر باقی نمی‌گذارد. باید امیدوار باشیم که سریال عملکرد خوبی در پاسخ دادن به آنها داشته باشد.

شما چه تئوری‌هایی درباره‌ی داستان سریال Raised by Wolves دارید؟ با ما در میان بگذارید.


نظرات

guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا