واکنش جنا اورتگا به صحبت‌ها و حواشی بازیگر نقش سفید برفی
1%
  • 0/10

واکنش جنا اورتگا به صحبت‌ها و حواشی بازیگر نقش سفید برفی

آیا ریمیک انیمیشن سفید برفی محکوم به شکست است؟

واکنش جنا اورتگا به صحبت‌ها و حواشی بازیگر نقش سفید برفی ۴ ۰۷ مهر ۱۴۰۲ مقالات سینمایی کپی لینک

به‌لطف ریچل زگلر (Rachel Zegler)، بازیگر نقش سفید برفی، سال آینده می‌تواند سالی فاجعه‌بار برای دیزنی باشد، چراکه جدیدترین ریبوت لایو اکشن این کمپانی بزرگ در معرض خطری جدی قرار دارد.

طی یک دهه گذشته، کمپانی دیزنی پای بسیاری از انیمیشن‌های کلاسیک خود را به دنیای لایو اکشن باز کرده و همواره با بازخوردهای ضدونقیضی مواجه شده است. برخی ایده‌ بازآفرینی آثار کلاسیک که یک دنیا با آنها خاطره دارند را به ‌کل رد می‌کنند یا نسبت به تغییرات جدید اعمال شده انتقاد دارند. اما از سوی دیگر برخی علاقه‌ دارند تا به تماشای یک نسخه‌ مدرن و متفاوت از انیمیشن‌های محبوب قدیمی بنشینند. بااینکه اکثر این ریمیک‌ها عملکرد خوب و قابل قبولی در گیشه نداشته‌اند یا نقدهای مثبتی از سوی منتقدان و مخاطبان دریافت نکرده‌اند اما دیزنی بازهم هر سال خبر از ساخت ریمیکی دیگر می‌دهد که جدیدترین آن اقتباسی لایو اکشن از سفید برفی و هفت کوتوله است.

همانطور که می‌دانید، سفید برفی و هفت‌ کوتوله اولین انیمیشن دیزنی است که در سال ۱۹۳۷ عرضه شد و راه را برای موفقیت‌های بیشتر این کمپانی بزرگ هموار کرد. به‌همین خاطر وقتی نسخه‌ لایو اکشن این انیمیشن کلاسیک و محبوب معرفی شد، طرفداران به‌شدت هیجان‌زده بودند و برای تماشای آن لحظه ‌شماری می‌کردند اما ناگهان همه‌چیز خراب شد. حواشی یکی پس از دیگری از راه رسید و حالا فارغ از کیفیت نهایی فیلم، جو منفی شدیدی پیرامون آن ایجاد شده که می‌تواند منجر به شکست این اثر پرهیاهو شود.

حواشی و جنجال‌های ریمیک سفید برفی

به‌محض اینکه اولین اطلاعات رسمی در رابطه با داستان و شخصیت‌های فیلم منتشر شد، واکنش‌ منفی طرفداران در فضای مجازی شروع شد. ریچل زگلر، بازیگر نقش سفید برفی در رسانه‌های اجتماعی به‌دلیل اینکه رنگ پوستش «به سفیدی برف»، آ‌نطور که زمانی کتاب برادران گریم توصیف می‌کرد، نبود، حسابی مورد سرزنش قرار گرفت. درست مثل زمانیکه هالی بیلی (Halle Bailey) برای ایفای نقش آریل در ریمیک پری دریایی کوچولو انتخاب شد و به‌شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

زگلر در مصاحبه با وب‌سایت ورایتی به این مسئله اشاره کرد و گفت که به‌مدت چند روز در رسانه‌های اجتماعی، به‌خصوص توییتر ترند بوده، زیرا طرفداران خشمگین او را رها نمی‌کردند. او همچنین خاطرنشان کرد که شخصیت سفیدبرفی در کشورهای اسپانیایی‌زبان اهمیت و جایگاه ویژه‌ای دارد و باعث افتخار است که می‌تواند برای اولین بار نقش یک پرنسس لاتین را بازی کند. متاسفانه دیزنی پیش از این هم به چنین اقدام‌هایی دست زده، به‌همین خاطر نباید یک فیلم را تنها به‌خاطر رنگ پوست یک بازیگر نادیده گرفت. اگر مشکلات به همین جا ختم می‌شد، ریمیک سفیدبرفی هم می‌توانست مثل پری دریایی کوچولو جان سالم به در ببرد و فروش بالای خود را تضمین کند، اما متاسفانه زگلر نتوانسته مثل سایر بازیگران حرفه‌ای با بازخورد منفی طرفداران کنار بیاید و با صحبت‌های به‌شدت عجیب و توهین آمیزش بیشتر به حواشی دامن زده و به‌نوعی شرایط را پیچیده‌تر‌ کرده است.

موضوع بعدی که با بحث و جدل مواجه شد، بیانیه پیتر دینکلیج (Peter Dinklage) بود. این بازیگر سرشناس که ایفاگر نقش تیریون لنیستر در مجموعه تلویزیونی بازی تاج و تخت بوده، از فیلمنامه ضعیف و نحوه به تصویر کشیده شدن هفت کوتوله‌ها انتقاد کرده است. برای کسانی که نمی‌دانند، دیزنی در اقدامی شوکه‌کننده و غیرمنتظره تنها ظاهر و پیشینه هفت کوتوله را به‌کلی عوض کرده است. در حقیقت تنها یک شخصیت (بازیگر) کوتوله در فیلم حضور دارد و متاسفانه شش کوتوله‌ دیگر با شخصیت‌های عادی از نژادهای مختلف جایگزین شده‌ند. وقتی پیتر دینکلیج نسبت به تغییر ظاهری و نژادی هفت کوتوله‌ها واکنش نشان داد، دیزنی سکوت خود را شکست و در بیانیه‌ای نوشت: «برای اجتناب از مشروعیت بخشیدن به تفکر قالبی انیمیشن اصلی، تصمیم گرفتیم رویکرد متفاوتی نسبت به این هفت شخصیت داشته باشیم. به‌همین خاطر از اعضای انجمن کوتاه‌قامت‌ها در این رابطه مشاوره گرفتیم».

ریچل زگلر دست از حرف زدن برنمی‌دارد!

ریچل زگلر در سال‌های اخیر نشان داده که هیچ شوق و ذوقی برای تبلیغ فیلم‌هایش ندارد. برای مثال او در پاسخ به این سوال که چرا در دنباله Shazam: Fury of Gods به ایفای نقش پرداخته، با خنده‌ای مصنوعی و آزار دهنده گفت چون به شغل نیاز داشته است. اینطور که پیداست این بازیگر جوان خیلی به حرف‌های خود یا عواقبی که می‌توانند داشته باشند فکر نمی‌کند. در واقع صحبت‌های عجیب و شوکه‌کننده خود بازیگر نقش اصلی است که موفقیت فیلم در گیشه را به‌کلی زیر سوال برده است.

صحبت‌های زگلر طی چند ماه گذشته به‌قدری ضدونقیض بوده برخی گمان می‌کنند او از اختلال چند هویتی رنج می‌برد. او ابتدا در برنامه تاک شو جیمی کیمل (Jimmy Kimmel) از علاقه خود به دیزنی و ایکه چقدر شخصیت سفید برفی دوست دارد صحبت کرد، سپس در مصاحبه‌ای دیگر اعتراف کرد که از انیمیشن اصلی سفید برفی وحشت دارد و تنها یک بار به تماشای آن نشسته است. او همچنین در مصاحبه با ورایتی، طوری از داستان انیمیشن اصلی صحبت کرد که خشم همگان را برانگیخت.

منظورم این است که دیگر سال ۱۹۳۷ نیست. دنیا عوض شده و به‌همین خاطر ما هم باید طرز دیدمان را عوض کنیم. برخلاف انیمیشن اصلی، داستان فیلم درباره یک شاهزاده نیست که به‌طرز عجیبی سفید برفی را زیر نظر گرفته و مخفیانه تعقیبش می‌کند. در واقع سفید برفی قرار نیست توسط شاهزاده نجات پیدا کند و درمورد عشق واقعی رویاپردازی کند. نه به‌هیچ وجه، رویای او این است که به رهبری تبدیل بشود که همیشه رویایش را داشته است.

او سپس نقش اندرو برنپ (Andrew Burnap)، بازیگر نقش اول مرد را کمرنگ کرد و به شوخی گفت که امکان حذف شدن تمامی سکانس‌های او وجود دارد.

ما رویکرد متفاوتی نسبت به چیزی داریم که مطمئنم بسیاری از مردم تصور می‌کنند یک داستان عاشقانه است، فقط به این دلیل که یک مرد را در فیلم انتخاب کرده‌ایم. خیلی مطمئن نباشید، شاید تمامی سکانس‌های اندرو حذف شوند، کسی چه می‌داند؟ این هالیوود است، عزیزم!

بسیاری به این صحبت‌های عجیب و غریب او واکنش نشان داده‌اند. همین که شاهزاده را یک استاکر (فردی که مخفیانه یک خانم را تعقیب می‌کند) خطاب کرده، به‌خودی خود ثابت می‌کند که او حتی یک‌بار هم انیمیشن اصلی را تماشا نکرده و هیچ احترامی برایش قائل نیست. کمرنگ کردن نقش بازیگر نقش اول مرد و تبدیل کردن سفید برفی به یک رهبر نیز نشان می‌دهد که دیزنی قصد دارد با روایت داستانی فمنیستی، خاطرات کودکی میلیون‌ها طرفدار را با خاک یکسان کند. متاسفانه ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود، چراکه در صحبت با Entertainment Weekly، زگلر درمورد اینکه او هرگز طرفدار سفید برفی اصلی نبوده، صحبت کرده است.

من به‌شدت از کارتون اصلی می‌ترسیدم، فکر می‌کنم فقط یک بار آن را تماشا کردم و دیگر سراغش نرفتم. نه من خیلی جدی هستم، داستان سفید برفی وحشتناک است. حتی یادم می‌آید بخشی به‌نام ماجراهای ترسناک سفید برفی در دیزنی لند وجود دارد که نمی‌تواند برای بچه‌های کوچک جذاب باشد.

این بازیگر جوان حتی در دورانی که بازیگران هالیوود اعتصاب کرده‌ بودند به‌صراحت گفته بود که باید برای پوشیدن لباس سفید برفی و هر ثانیه‌ای که فیلم در سرویس‌ها و شبکه‌های مختلف استریم می‌شود پول بیشتری دریافت کند. صحبت‌های ریچل زگلر تا جایی ادامه پیدا کرد که جنا اورتگا (Jenna Ortega)، ستاره سریال ونزدی سکوت خود را شکست و واکنش تندی به حواشی اخیر نشان داد. اورتگا ابتدا اشاره کرد که شخصیت‌های زن در آثار هالیوودی نباید صرفا شخصیت‌های دو بعدی باشند، بلکه باید طوری به‌تصویر کشیده بشوند که مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند، نکته‌ای که توسط بازیگر نقش سفید نادیده گرفته شده است. او سپس خاطرنشان کرد که طی چند سال گذشته شخصیت‌های زن مورد انتقاد شدید قرار گرفتند زیرا تبدیل کردن آنها به رهبری قدرتمند باعث می‌شود شخصیت‌پردازیشان عمق کافی نداشته باشند، متاسفانه یکی از بزرگترین مشکلات هالیوود همین است.

صنعت سینما همیشه سرشار از غافل‌گیری است و به‌همین دلیل، مخاطبان مدرن نیز غیرقابل‌پیش‌بینی هستند. شاید فیلم سفید برفی کیفیت کم‌نظیری داشته باشد، شاید هم افتضاح باشد اما در گیشه بدرخشد اما در حال حاضر به نظر نمی‌رسد که آینده‌ی روشنی در انتظار این ریمیک لایو اکشن باشد. اگر تاخیری رخ ندهد، سفید برفی در تاریخ ۲۲ مارچ سال ۲۰۲۴ (۳ فروردین سال ۱۴۰۳) روی پرده نقره‌ای می‌رود.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments