مجموعه Harry Potter

سوتی‌های جالب داستان هری پاتر که از آن‌ها خبر نداشتید!

اشتباهاتی کوچک اما تاثیرگذار

مجموعه هری پاتر (Harry Potter) یکی از بزرگ‌ترین جهان‌های فانتزی است و همین دنیای بزرگ باعث ایجاد یک سری حفره‌های داستانی و سوتی‌های قابل توجهی شد.

فرنچایز هری پاتر یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های فانتزی است که به لطف طرفدارانش هنوز پابرجا و در حال رشد است. این مجموعه معروف با انتشار اولین فیلم خود تحت عنوان هری پاتر و سنگ جادو (Harry Potter and the Philosopher’s Stone) فعالیتش را در سینما آغاز کرد و در سال ۲۰۱۱ با پخش هری پاتر و یادگاران مرگ ۲ (Harry Potter and the Deathly Hallows II) به داستان خود خاتمه داد. این فرنچایز لحظات فراموش‌نشدنی را برای مخاطبان به ارمغان آورد و به یکی از آثارهای ارزشمند فانتزی تبدیل شد. با این حال، اکثر هواداران برخی از سکانس‌های این مجموعه را بررسی کردند و متوجه حفره‌های داستانی و جزییاتی شدند که در این فرنچایز نادیده گرفته می‌شد. گاهی اوقات، نویسنده‌ها عنصری را به مجموعه خودشان اضافه می‌کنند و باید با در نظر گرفتن آن داستان را ادامه دهند. داستان هری پاتر علاوه بر نادیده گرفتن این موارد، از راه‌حل‌های واضح و منطقی برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده چشم‌پوشی کرد و نویسنده برای جذاب کردن داستانش آن‌ها را در نظر نگرفت. در ادامه قرار است به بررسی این موارد بپردازیم.

هری باید تسترال‌ها را تمام مدت می‌دید!

فیلم هری پاتر و محفل ققنوس (Harry Potter and the Order of the Phoenix) برای اولین بار تسترال‌ها را معرفی کرد. این اسب‌های سیاه استخوانی با بال‌هایی همانند خفاش در برابر کسانی که با مرگ دست و پنجه نرم کردن ظاهر می‌شوند. بعد از این‌‌که هری در فیلم پیشین مرگ سدریک دیگوری (Cedric Diggory)، یکی از رقباش در مسابقه سه جادوگر که به‌دست ولدمورت کشده شد دید، توانست این موجودات تسترال را مشاهده کند. منتها هری در گذشته با اتفاقاتی روبرو شد که او را با مفهوم مرگ آشنا کرد، بنابراین منطقی نیست که او تسترال‌ها را فقط پس از دیدن مرگ سدریک تماشا کند.

هری وقتی یک سال داشت شاهد مرگ غمناک مادرش بود. بر این اساس، هری باید در تمام مدت تسترال‌ها را می‌دید. جی کی رولینگ (J.K. Rowling)، نویسنده رمان‌‌های هری پاتر سعی کرد این حفره داستانی را با بیان این‌که شخصی باید در مرگ یکی از اطرافیان خودش غرق شود یا او را تحت تاثیر قرار بدهد تا این موجودات جادویی را ببیند، جمع‌وجور کند. اما بسیاری از طرفداران احساس کردند که این توضیح جی کی رولینگ درباره مشاهده تسترال‌ها در واقع نکات مهم و پر اهمیتی را نادیده می‌گیرد و تنها صورت مسئله را پاک می‌کند.

دو قلوها تمام مدت متوجه پیتر پتی‌گرو را نشدند!

فرد (Fred) و جورج (George) ویزلی نقشه غارتگر را به هری اهدا کردند؛ کاغذ پوستی جادویی که همه افراد موجود در هاگوارتز را نشان می‌داد. با این حال، این دوقلو‌های شوخ طبع سال‌ها این آیتم ارزشمند را در اختیار داشتند و متوجه نشدند که شخصی به نام پیتر پتی‌گرو (Peter Pettigrew) هر شب با رون ویزلی (Ron Weasley)، برادر کوچک‌شان در رخت‌خوابی یکسان می‌خوابد. نقشه غارتگر عنصر مهمی بود که به داستان ماجراجویی هری اضافه شد، اما این حفره داستانی عجیب را به‌وجود آورد. در حالی که این نقشه در طول فیلم‌ها به هری کمک‌های فراوانی کرد، اما تا زمانی که هری نقشه را به‌دست نیاورد هیچ‌کس متوجه حضور دائم پیتر پتی‌گرو با رون نشد.

سیریوس می‌توانست با استفاده از معجون مرکب خود را مخفی کند!

سیریوس بلک (Sirius Black) پس از فرار از زندان آزکابان، در خانه خانوادگی خود پنهان شد تا ماموران دولتی سحر و جادو او را پیدا نکنند. سیریوس بلک دارای قدرت آنیماگوس به معنی این‌که می‌توانست به‌صورت اختیاری به فرم حیوانی تغییر حالت دهد بود و زمانی‌که او از خانه‌اش خارج می‌شد از این توانایی برای مخفی کردن خود در برابر دید ماموران دولتی استفاده می‌کرد. با این حال، بسیاری از طرفداران راه‌حل ساده‌تری برای این مسئله پیدا کردند که سیریوس بلک قادر بود با مصرف کمی معجون مرکب خود را پنهان کند؛ این معجون موجب می‌شد که فرم فیزیکی کاربر به شخص دیگری تبدیل شود. سیریوس با استفاده از این معجون می‌توانست به‌راحتی به یکی از اعضای محفل ققنوس یا فردی تصادفی دربیاید و از معرض دید عموم در امان باشد، اما او به جای این کار به شکل حیوانی خود تغییر حالت می‌داد.

پروفسورها تقریبا دانش‌آموزان اسلترین را به محل ترول هدایت کردند!

در جریان داستان فیلم هری پاتر و سنگ جادو، پروفسور کویرل (Quirrell) فریادزنان اطلاع داد که یک ترول، غولی عظیم الجثه در گودال‌ها وجود دارد. اساتید و هیئت علمی هاگوارتز برای حفاظت دانش آموزان، آن‌ها را به خوابگاه‌شان فرستاند تا از خطر دورشان نگه دارند. با این حال، در این بین نکته‌ای قابل توجهی وجود دارد که دانش آموزان اسلترین نزدیکی گودال‌ها زندگی می‌کنند. هاگوارتز و هیئت علمی آن ایرادات خاص خود را داشت، اما هدایت گروهی از کودکان به سمت غولی وحشی و بزرگ اصلا کار منطقی نیست، یا اساتید آن‌قدر وحشت‌زده بودند که نمی‌توانستند درست تصمیم بگیرند یا جی کی رولینگ فراموش کرده بود که خوابگاه اسلترین‌ها را در نزدیکی گودال‌ها قرار داده بود.

معجون حقیقت هیچ‌وقت مورد استفاده قرار نگرفت!

Veritaserum یا معجون حقیقت یکی از قوی‌ترین معجون‌های دنیای جادوگران است که مصرف‌کننده را وادار به گفتن حقیقت می‌کند. اگر وزارت سحر و جادو از این آیتم ارزشمند بهره می‌گرفت، می‌توانست مسائل زیادی را به‌نحو احسن حل کنند. برای مثال، زمانی که این سازمان در حال بازجویی از مرگ‌خواری (Death Eater) بود، می‌توانست از قدرت این معجون روی آن مرگ‌خوار استفاده کند تا به‌سرعت از نقشه‌های ولدمورت خبردار شوند. اگر وازرتخانه سحر و جادو از این معجون قدرتمند استفاده می‌کرد، بی‌درنگ متوجه بی‌گناهی سیریوس بلک می‌شد و او را از حالت تحت تعقیب خارج می‌کرد. همچنین اگر این معجون را روی هری پاتر استفاده می‌کردند می‌فهمیدند که هری در حقیقت دادلی (Dudley)، پسر خاله‌اش را از دست دمنتورها (Dementors) نجات داد و مرتکب جرمی نشد.

نقشه انتقال هری به خانه امن بی‌معنی بود!

در فیلم هری پاتر و یادگاران مرگ، زمانی‌که ولدمورت و ارتش مرگ‌خواران قدرتشان را بازیابی کرده بودند، اعضای محفل ققنوس تصمیم گرفتن که با نقشه‌ای هری را به خانه‌ای امن هدایت کنند. آن‌ها ۶ عدد از جادوگران دیگر را مجبور کردند که از معجون مرکب استفاده کنند و به شکل هری پاتر تبدیل شوند تا ارتش ولدمورت را گمراه کنند. با این حال، مسیرهای آسان‌تری وجود داشت که آن‌ها می‌توانستند برای جلوگیری از مرگ‌خواران طی کنند. یکی از راه‌های دیگر این بود که هری با استفاده از معجون مرکب خود را به شکل افرادی که قدرت جادویی ندارند، به اصطلاح ماگل دربیاورد و بی‌دردسر به خانه امن منتقل شود. همچنین آن ۶ نفر هم می‌توانستند در فرم فیزیکی فرد دیگری پنهان شوند و نقشه انتقال هری را آسان‌تر می‌کردند. در عوض آن‌ها نقشه‌ای پیچیده و پرخطر را انتخاب کردند که منجر به مرگ مودی (Moody) و هدویگ (Hedwig) شد.

 سیریوس بلک به‌راحتی می‌توانست وارد هاگوارتز شود!

هنگامی که سیریوس بلک از زندان آزکابان فرار کرد، هاگوارتز اقدامات شدیدی برای دور نگه داشتن او از هری و محافظت از سایر دانش آموزان انجام دادند. اساتید تمام درب‌های راهروها را قفل و مسائل امنیتی زیادی را رعایت کردند، اما فراموش کرده بودند که سیریوس بلک از طریق طلسم ساده‌ای می‌تواند درها را باز کند؛ آلوهمورا (Alohomora) طلسمی ساده اما مفید در دنیای جادوگران است که درهای فقل شده را به‌راحتی باز می‌کرد، این طلسم آن‌قدر ساده بود که هرمیون در اولین سال تحصیلی خود بر آن تسلط پیدا کرد. بنابراین فرض کنیم که سیریوس بلک از وجود این طلسم مطلع بود و به‌راحتی به راهروهای قفل شده نفوذ می‌کرد، خوشبختانه سیریوس از کارکترهای مثبت داستان بود و فقط دنبال پیتر پتی‌گرو می‌گذشت، نه هری یا هر دانش آموز دیگری.

معجون مرکب صدا را تغییر نمی‌دهد!

Polyjuice Potion یا معجون مرکب ظاهر کاربر را کاملا تغییر می‌دهد، اما روی صدای آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد. از زمانی‌که هری و رون این معجون را مصرف کردند تا به شکل کراب (Crabbe) و گویل (Goyle) تبدیل شوند، این موضوع چندین بار در فرنچایزهای هری پاتر تکرار شد که معجون مرکب صدای کاربر را تغییر نمی‌دهد. اما هنگامی که بارتی کراچ (Barty Crouch) از طریق این معجون خود را به شکل مودی چشم باباقوری (Mad-Eye Moody) تبدیل کرد، نه تنها ظاهرش بلکه صدای او نیز تغییر یافته بود. در رمان‌های نوشته شده، صدای شخصیت‌ها پس از مصرف این معجون تغییر می‌کرد ولی در فیلم‌های اقتباسی این مورد در نظر گرفته نشد و گفته شد که اکسیر مرکب تنها روی ظاهر کاربر تاثیر می‌گذارد، نه صدای آن. با این حال، این معجون تنها صدای کراچ را در سری فیلم‌ها عوض کرد که باعث تعجب طرفداران شد و حفره داستانی خنده‌داری ایجاد کرد.

فلیکس فلیسیس می‌توانست نبرد نهایی را تغییر دهد!

فلیکس فلیسیس معجون قدرتمند دیگری بود که می‌توانست نقش پررنگ‌تری در سری هری پاتر داشته باشد. هری در ششمین سال تحصیلی خود در هاگوارتز از این معجون استفاده کرد تا اطلاعات از پرفسور اسلاگهورن (Slughorn) دریافت کند. دانش آموزان و اساتید هاگوارتز می‌توانستند از قدرت این معجون در نبرد با ولدمورت استفاده کنند. حمله ولدمورت و خرابی‌هایی که به‌وجود میاورد امری اجتناب ناپذیر بود، بنابراین عاقلانه بود که دانش‌جویان و اساتید هاگوارتز این معجون ارزشمند را برای نبرد با ولدمورت نگه دارند. همچنین با استفاده از این معجون افراد زیادی زنده می‌ماندند. به‌علاوه در مقابل نیز مرگ‌خواران و ولدمورت نیز می‌توانستند از این معجون برای پیروزی خودشان استفاده کنند.

نظر شما درباره موارد ذکر شده چیست؟ آیا سوتی‌های دیگری در مجموعه فیلم‌های هری پاتر وجود داشت؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4.5 4 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا