عینک واقعیت افزوده پلی استیشن ۵
1%
  • 0/10

هر آنچه از عینک واقعیت افزوده پلی استیشن ۵ می‌دانیم

دور خیز سونی برای ورود به عرصه‌ای تازه!

هر آنچه از عینک واقعیت افزوده پلی استیشن ۵ می‌دانیم ۰ ۱۹ اسفند ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

سال‌های زیادی است که بخش گیمینگ سونی تنها بر کنسول‌های پلی استیشن تمرکز نداشته و در شاخه‌های گسترده دیگر مانند واقعیت مجازی نیز سیر می‌کند. حال به تازگی شرکت سونی عینک واقعیت افزوده پلی استیشن ۵ را به ثبت رسانده که می‌تواند انقلابی تازه در صنعت بازی‌های ویدیویی را آغاز کند!

به تازگی اطلاعاتی تازه در سطح اینترنت به نمایش درآمده که خبر از ثبت دستگاهی تازه از سوی سونی خبر می‌دهند. این دستگاه تحت نام سونی در حقیقت عینک واقعیت افزوده یا همان Augmented Reality  و به اختصار AR بوده که با کنسول بازی نسل نهمی سونی یعنی پلی استیشن ۵ سازگار است.

پیش از پرداختن به جزئیات این عینک واقعیت افزوده، باید اشاره داشت که ثبت دستگاه به معنای معرفی و تولید بی قید و شرط این محصول نیست. با این وجود، سونی مشخصا مدت زمان زیادی روی این محصول کار کرده و از همین حالا استفاده‌های جذاب زیادی برای آن در نظر دارد!

شرکت سونی از سال ۲۰۱۶ تمرکز بسیار زیادی بر تکنولوژی واقعیت مجازی یا همان Virtual Reality و به اختصار VR و تبلیغ آن داشته و با وجود عملکرد قابل قبول اولین عینک واقعیت مجازی آن‌ها، نسخه دوم آن که در سال ۲۰۲۳ عرضه شد، چندان نتوانست نظر کاربران و منتقدین را به خود جلب کند.

سونی اما تا به امروز دستی در تکنولوژی جذاب واقعیت افزوده نداشته و به نظر به تازگی در حال رونمایی از فعالیت خود در این زمینه است. البته لازم به ذکر است که این اولین محصول ثبت شده توسط سونی در حوضه واقعیت افزوده نبوده و طی سال‌های گذشته نیز چندین طرح و محصول مبتنی بر واقعیت افزوده را به نام خود ثبت کرده است.

با این حال، هیچ کدام از ایده‌ها و محصولات پیشین به اندازه عینک واقعیت افزوده تازه ثبت شده سونی کامل، اجرایی و کاربردی نبوده‌اند. در همین راستا، انتظار می‌رود که سونی در آینده نه چندان دور آغاز به تبلیغ برخی از تکنولوژی‌ها و محصولات مبتنی بر واقعیت افزوده خود کند.

همانطور که در بخش‌های پیشین اشاره شد، آخرین محصول ثبت شده توسط سونی مربوط به عینک واقعیت افزوده سازگار با کنسول پلی استیشن ۵ است. این عینک در ترکیب دنیاهای مجازی به کاربران خود از طریق کنسول قدرتمند پلی استیشن ۵ کمک خواهد کرد.

طبق بررسی مدارک ثبت شده برای این عینک واقعیت مجازی توسط تیم معتبر گیم رنت (Game Rant)، این محصول قابلیت آن را داشته که کاغذ سفید تا خورده را به لطف سنسورهای حساس خود تشخیص داده و آن را به مسیر سه بعدی مسابقه موتورهای خاکی یا به اصطلاح Dirt Bike تبدیل کند.

از دیگر موارد استفاده عینک واقعیت افزوده پلی استیشن می‌توان به ساخت پلتفرم‌های مختلف تنها با استفاده از قطعات مختلف کاغذ که در زوایای مختلف تا خورده باشند اشاره داشت! این عینک واقعیت افزوده قدرتمند همچنین قدرت ترکیب دو یا چند واقعیت مختلف و تبدیل آن‌ها به واقعیتی واحد را دارد!

در ادامه نباید فراموش کرد که نحوه کار کرد و البته استفاده از این عینک واقعیت افزوده با نحوه کار کرد و استفاده هدست واقعیت افزوده که سونی در سال ۲۰۲۳ میلادی به ثبت رساند کاملا متفاوت است. هدستی که سونی سال گذشته به ثبت رساند، در حقیقت صفحه نمایشی گسترده بوده که تصاویر روی آن تشکیل می‌شوند و در حقیقت نمی‌توان آن را محصولی گیمینگ نامید!

عینک واقعیت افزوده جدید سونی و پلی استیشن در حقیقت نیازمند منبعی خارجی برای پردازش داده‌ها بوده و این یعنی ما برای بهره بردن از این عینک واقعیت افزوده، مانند هدست واقعیت مجازی ۲ پلی استیشن نیازمند پلی استیشن ۵ و همچنین کنترلر نسل نهمی دوال سنس خواهیم بود.

البته موضوعی که میان این عینک واقعیت افزوده، هدست واقعیت افزوده سال گذشته سونی و البته هدست واقعیت مجازی ۲ پلی استیشن متفاوت بوده، قابلیت استفاده از آن در محصولات ترد پارتی است. طبق اعلام سونی در مدارک ثبت شده برای عینک واقعیت افزوده پلی استیشن، کاربران می‌توانند این عینک را با استفاده از قدرت رایانه شخصی خود استفاده کنند. این موضوع می‌تواند به فروش بیشتر و در نتیجه کاهش مبلغ تمام شده این عینک کمک شایانی کند.

شرکت سونی اولین مدارک مربوط به این عینک را در آگوست سال ۲۰۲۲ میلادی به ثبت رسانده، با این حال آخرین مدارک مربوط به آن در پایان ماه فوریه سال جاری میلادی به ثبت رسیده‌اند. وجود این مدارک و تلاش حدودا دو ساله سونی برای ثبت این عینک نشان از اهمیت این موضوع برای آن‌ها دارند.

علاوه بر آن، از رویی که سونی حدودا دو سال پیش رویه به ثبت رساندن این عینک را کلنگ زده، می‌توان متوجه شد که سونی سال‌های زیادی است که در حال ایده پردازی و کار بر تکنولوژی واقعیت افزوده است. این تکنولوژی می‌تواند صنعت ویدیو گیم را بیش از پیش دست خوش تغییر و پیشرفت کند.

در نهایت باید اشاره داشت که هنوز هیچ خبری رسمی از سوی تیم سونی و پلی استیشن در این باره به انتشار نرسیده و در نتیجه ما نمی‌دانیم چه زمانی باید منتظر رونمایی سونی از این محصول یا حتی طرح مفهومی اولیه آن باشیم.

از سوی دیگر از آنجا که هدست‌های واقعیت مجازی سونی چندان موفق ظاهر نشده و انتظارات سونی و پلی استیشن را برآورده نکرده‌اند، احتمالا به معرفی و عرضه عینک واقعیت افزوده پلی استیشن ۵ نیز چندان نزدیک نباشیم. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید سونی می‌تواند در این تکنولوژی بر خلاف تکنولوژی واقعیت مجازی موفق ظاهر شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments