پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم
1%
  • 0/10

پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم | کدام یک بهتر است؟ چرا؟

کنسول میان نسلی سونی، متفاوت؟ نه چندان؛ ارزشمند؟ بله!

پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم | کدام یک بهتر است؟ چرا؟ ۰ ۳۰ آبان ۱۴۰۲ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

سونی به تازگی از نسخه میان نسلی کنسول پلی استیشن ۵ رونمایی کرده که تغییرات جزئی و تغییر ابعاد آن به نظر ما به شدت خوشایند هستند. به همین بهانه در این مطلب قصد داریم نگاهی به تمام تفاوت‌های پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم داشته باشیم.

پس از ماه‌ها شایعه و البته اخبار موثق مبنی بر وجود سخت افزاری جدید از سوی شرکت سونی تحت نام پلی استیشن، ما در اوایل ماه اکتبر سال ۲۰۲۳ با کنسول PS5 Slim آشنا شدیم. سونی طبق روند همیشگی خود در رابطه با کنسول‌های دوست داشتنی و محبوب پلی استیشن، پس از گذشت حدودا نیمی از عمر جدیدترین کنسول خود، نسخه‌ای کوچک‌تر، جدیدتر و البته بهینه‌تر از لحاظ عملکرد را به بازارهای جهانی ارائه کرد.

در نسل پیشین، ما پس از معرفی نسخه اسلیم پلی استیشن ۴، نسخه قوی‌تر از آن با نام پلی استیشن ۴ پرو نیز دریافت کردیم، اما اینگونه به نظر رسیده که ما شاهد چنین نسخه‌ای تحت نام پلی استیشن ۵ حداقل در آینده نزدیک نخواهیم بود. البته نباید فراموش کرد که پلی استیشن ۵ به خودی خود قدرتی بی نظیر داشته و همین حالا نیز تقریبا هیچ بازی از تمام قدرت پلی استیشن ۵ بهره نمی‌برد. حال در این مطلب قصد داریم به مقایسه پلی استیشن ۵ و PS5 Slim بپردازیم که البته به طرز عجیبی کنسول جدید پلی استیشن ۵ با پسوند اسلیم عرضه نشده و ما صرف سهولت شناسایی از این پسوند برای آن استفاده می‌کنیم.

پس از عرضه کنسول PS5 Slim در بازارهای جهانی، شایعات زیادی پیرامون رقیب پلی استیشن ۵ یعنی ایکس باکس سری ایکس شکل گرفته است. مدتی پیش، شایعاتی موثق مبنی بر توسعه نسخه‌ای جدید از ایکس باکس نیز به گوش رسید. این شایعات خبر از نسخه‌ای با قدرت بیشتر از ایکس باکس سری ایکس اما به صورت کاملا دیجیتالی خبر می‌دادند. در سوی پلی استیشن ۵ اما کاربران هنوز می‌توانند از دیسک‌های فیزیکی خود در نسخه استاندارد PS5 Slim بهره ببرند.

مقایسه پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم

همانطور که اشاره شد کنسول پلی استیشن ۵ سال ۲۰۲۳ که آن را با نام PS5 Slim به شما معرفی کردیم، از لحاظ ابعاد نسبت به نسخه پیشین کوچک‌تر است و این تفاوت ابعاد چه در نسخه دیجیتال و چه در نسخه استاندارد به وضوح قابل تماشا است. البته نباید فراموش کرد که این تفاوت ابعاد چندان زیاد نبوده و با وجود اینکه طبق گزارشات رسمی نسخه اسلیم ۳۰ درصد کوچک‌تر از نسخه پیشین است، از فاصله دور چندان نمی‌توان متوجه این موضوع شد. اما اگر این دو کنسول را دقیقا در کنار یکدیگر قرار دهید، به وضوح می‌توانید تفاوت ابعاد میان دو کنسول را تماشا کنید.

همچنین باید اشاره داشت که تغییر ابعاد کنسول PS5 Slim به گفته دارندگان این کنسول، باعث شده مدیریت فضا به دلیل ابعاد کوچک‌تر آن آسان‌تر شود که به باور ما مهم‌ترین موضوع در رابطه با کنسول‌های نسخه اسلیم است. این دو کنسول تفاوت‌های ناچیز دیگری در خود نیز دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. این تفاوت‌ها شامل حافظه داخلی دستگاه و درایو دیسک می‌شوند. پیش از پرداختن به جزئیات این تفاوت‌ها، آن‌ها را به صورت جدولی مقایسه می‌کنیم.

پلی استیشن ۵ در برابر پلی استیشن ۵ اسلیم

مشخصاتپلی استیشن ۵ استانداردپلی استیشن ۵ دیجیتالپلی استیشن ۵ اسلیم استانداردپلی استیشن ۵ اسلیم دیجیتال
ابعاد۱۰۴ در ۳۹۰ در ۲۶۰ (میلی‌متر)۹۲ در ۳۹۰ در ۲۶۰ (میلی‌متر)۹۵ در ۳۵۸ در ۲۱۶ (میلی‌متر)۸۰ در ۳۵۸ در ۲۱۶ (میلی‌متر)
حافظه داخلی۸۲۵ گیگابایت۸۲۵ گیگابایت۱‍ ترابایت۱‍ ترابایت
قیمت۴۹۹ دلار۳۹۹ دلار۴۹۹ دلار۴۴۹ دلار
درایو نوری جدا شوندهخیرخیرخیربله

نسخه اولیه پلی استیشن ۵ با نام کنسول ۱ ترابایتی عرضه شد، با این حال شما پس از روشن کردن کنسول متوجه می‌شوید که تنها ۸۲۵ گیگابایت از حافظه ۱ ترابایتی این کنسول قابل استفاده بوده و باقی این حجم در اختیار سیستم کنسول است. یکی از نکات مثبت کنسول PS5 Slim افزایش حجم قابل استفاده است. کنسول‌های PS5 Slim چه در نسخه استاندارد و چه در نسخه دیجیتال دارای ۱ ترابایت حافظه قابل استفاده هستند. لازم به ذکر است که هر دو نسخه کنسول از اسلات اس اس دی جداگانه نیز پشتیبانی می‌کنند.

نسخه دیجیتال کنسول پلی استیشن ۵ اسلیم یک ویژگی دیگر نیز در خود داشته که آن قابلیت نصب درایو نوری بوده که در سال ۲۰۲۴ قابل خرید است. این درایو نوری جداگانه سونی با قیمت ۷۹.۹۹ دلار به فروش رسیده و به شما اجازه داده تا کنسول پلی استیشن ۵ دیجیتال خود را تبدیل به کنسول پلی استیشن ۵ استاندارد کنید. البته نباید فراموش کرد که قیمت کنسول پلی استیشن ۵ اسلیم دیجیتال نسبت به نسخه ابتدایی ۵۰ دلار افزایش داشته و خرید درایو نوری جداگانه برای کنسول پلی استیشن ۵ دیجیتال شما قیمت نهایی این کنسول را به ۵۱۹.۹۸ دلار رسانده که در حدود ۲۰ دلار از نسخه استاندارد پلی استیشن ۵ اسلیم بیشتر است!

در آخر باید افزود که سخت افزار داخلی نسخه‌های قدیمی و نسخه‌های اسلیم پلی استیشن ۵ هیچگونه تفاوتی با یکدیگر نداشته و در نتیجه این کنسول‌ها در امر اجرای بازی‌ها هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند. در نتیجه به وضوح می‌توان گفت که نسخه‌های جدید پلی استیشن مستحق دریافت پسوند پرو نیستند و سونی صرفا برای کوچک‌تر کردن کنسول و بخشیدن روحی تازه به این کنسول دوست داشتنی قدرتمند به عرضه آن روی آورده است.

کنسول پلی استیشن ۵ اسلیم کنسولی امیدوار کننده، به خصوص برای افرادی است که قصد خرید داشته، اما هنوز موفق به این کار نشده‌اند. به باور ما نسخه اسلیم کنسول پلی استیشن ۵ استاندارد این روزها بهترین انتخاب برای پیوستن به تیم پلی استیشن در نسل نهم است. نظر شما چیست؟ آیا تفاوت‌های پلی استیشن ۵ و پلی استیشن ۵ اسلیم سبب شده به فکر تعویض کنسول خود باشید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments