#مهسا_امینی
بازی Phoenix Point

بررسی بازی Phoenix Point

استراتژی کاملی که نیاز به بهبود دارد

بررسی بازی Phoenix Point نیکان صبوری ۰ ۱۰ شهریور ۱۳۹۸ بررسی بازی

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر بازی X-COM را برداریم و مشکلات جزئی آن را رفع کنیم؟ جواب سوال ساده است بازی Phoenix Point ساخته خواهد شد.

بازی‌های استراتژیک تاریخ عمیق و جالبی در صنعت بازی‌های رایانه‌ای دارند و متاسفانه در حال حاضر کم‌ترین تیمی به سمت ساخت یک عنوان استراتژیک می‌رود. جولیان گالوپ (Julian Gollop) نامی آشنا در بین طرفداران بازی‌های استراتژیک است، شهرت این مرد بیشتر به دلیل خلق بازی X-COM بوده و در حال حاضر گالوپ در آخرین بازی خود عنوان جدیدی در سبک استراتژیک می‌سازد. این بازی‌، Phoenix Point نام دارد و توسط تیم مستقلش اسنپ‌شات گیمز در حال توسعه است.

توجه داشته باشید، این نقد و بررسی بر اساس آخرین آپدیت نسخه‌ی اولیه انجام شده و در صورت انتشار رسمی بازی با نقد کامل‌تری نوشته خواهد شد.

بازی Phoenix Point
بازی Phoenix Point

یک بازی در سبک استراتژیک و Turn-based tactics است که از المان‌های موفق X-COM استفاده می‌کند

Phoenix Point یک بازی در سبک استراتژیک و Turn-based tactics است که از المان‌های موفق X-COM استفاده می‌کند و حتی داستانی مشابه‌ی آن را دارد. در X-COM دیدیم که چگونه بیگانگان فضایی می‌توانند زمین را تهدید کنند؛ حال در بازی Phoenix Point یک ویروس باعث این اتفاق می‌شود. بازی در سال 2047 جریان دارد، جایی که پاندوراویروس (Pandoravirus) تمام موجودات دریا و بخش‌هایی از زمین را گرفته و با خلق موجودات عجیب و جهش یافته نسل بشریت را به مرز انقراض کشانده است و در این زمان پروژه‌ای توسط سازمان Cell به نام Phoenix ایجاد می‌شود تا راه حلی برای پایان این بحران جهانی باشد.

بازی Phoenix Point می‌تواند داستان غنی مانند داستان بازی X-COM 2 داشته باشد و هنوز سازندگان هیچ اطلاعاتی در خصوص جزئیات داستان بازی Phoenix Point منتشر نکرده‌اند، اینکه ما در نقش چه کسی هستیم و چه چیزی در انتظارمان خواهد بود ولی می‌دانیم بازی فاقد میان‌پرده است و تمام داستان بازی توسط دیالوگ‌ها و نوشته‌ها جریان دارد. بنابراین ما شاهد یک بازی مستقل هستیم که روایت داستان آن بیشتر شبیه بازی‌هایی چون Frostpunk و This War of Mine است.

شاید مقایسه بین بازی Phoenix Point با X-COM 2 کار زیاد درستی نباشد ولی شباهت‌های بسیاری با یک دیگر دارند. در بازی X-COM 2 شاهد وجود نواری بودیم به نام Avatar Project که اگر ماموریت‌ها را با موفقیت عبور نمی‌شد، این نوار پر شده و بیگانگان دنیا را تحت اختیار خود قرار می‌دهند در بازی Phoenix Point نواری مشابه وجود دارد. با توجه به روایت داستان گروه اصلی باید دنبال پادزهر این ویروس باشد و اگر این کار را زودتر انجام ندهد و جلوی پیشروی دشمنان را نگیرند، این نوار پر شده و طبق روایت داستان با پر شدن نوار انقراص نسل بشر رخ می‌دهد.

بازی Phoenix Point
طبق روایت داستان، انسان‌ها برای مقابله با موجودات جهش یافته، پایگاهایی در کوه‌ها ‌بنا کردند.

در بازی Phoenix Point سه حزب وجود دارد که کنترل شهر‌ها را در اختیار داشته و این سه فرقه، گاها مورد حمله‌ی جهش یافتگان، دزدان و یاغیان قرار می‌گیریند. بازیکن در صورت تمایل می‌توانند مشکلات آنها را حل کنند و همانطور گفتیم دزدان و یاغیان هم در بازی وجود دارند که انسان هستند. پس بنابراین دشمنان متنوعی خواهیم دید مانند گروه انسان‌هایی که سلاح سبک دارند یا دشمنانی که با خود شاتگان حمل می‌کنند. در صورت انجام ماموریت آنها، روند دوستی شما با حزب‌ها بیشتر می‌شود. هر یک از این حزب‌ها سلاح‌ها، لباس‌ها و تکنولوژی‌های بخصوصی دارند. با انجام ماموریت‌‌ها، آنها امکانات، سلاح‌ها و تکنولوژی‌های خود را با شما اشتراک می‌گذارند. بازی دارای صفحه‌ی دیپلماسی است که می‌توانید روند دوستی این سه حزب با شما و دیگر احزاب را ببینید.

اما دوستی با این سه حزب فقط برای گرفتن سلاح‌ها و تکنولوژی‌های آنها ختم نمی‌شود. تمام فرقه‌ها مکان‌هایی برای تجارت و آموزش سرباز دارند شما می‌توانید با ایجاد روابط دوستی با این فرقه‌ها از تخفیفات آنها بهره‌مند شوید و اگر درصد دوستی شما به هر یک از این حزب‌ها 75 درصد شود شما به تمام تکنولوژی‌های آنها دسترسی خواهید داشت و می‌توانید آنها در آزمایشگاه خود پژوهش کنید.

منابع حیاتی بازی به سه بخش تکنولوژی (Tech)، مواد اولیه (Material) و غذا (Food) تقسیم می‌شوند. مانند X-COM بازیکنان باید مرکز فرماندهی خود را مدیریت کنند

منابع حیاتی بازی به سه بخش تکنولوژی (Tech)، مواد اولیه (Material) و غذا (Food) تقسیم می‌شوند. مثل X-COM بازیکنان باید مرکز فرماندهی خود را مدیریت کنند در این بخش می‌توانند ساختمان‌هایی مانند آزمایشگاه برای پژوهش، کارگاه برای ساخت سلاح و لباس، بیمارستان برای بهبود وضعیت سلامتی سربازان، محل استراحت برای بهبود خستگی سربازان (Stamina) ، گلخانه برای تولید غذا و … بسازند. این بخش شامل 10 ساختمان خواهد بود و هر ساختمان تاثییر خاصی برای شما خواهد گذاشت.

در بازی Phoenix Point تنها شما سرگرم ساخت سلاح و وسایل جانبی برای جنگ نیستید، بلکه می‌توانید ماشین‌های جنگی ساخته و آن را در ماموریت‌ها استفاده کنید یا یک هواپیما دیگر بسازید و به صورت همزمان دو نقطه‌ی مختلف را کنترل کنید. بخش دیگری که می‌خواهیم به آن بپردازیم به مدیریت سربازان است. در بازی سه نوع کلاس داریم که عبارت‌اند از: Heavy ،Sniper ،Assault که هر کدام از این کلاس‌ها به صورت پیشفرض سلاح و توانایی‌هایی خاصی دارند که قابل ارتقاء و تغییراند. برای ارتقا شما نیاز به امتیاز دارید، هر سربازی که در بازی دشمنی می‌کشد به او امتیاز داده می‌شود و اگر روند یک درگیری را با کمترین خسارت انجام شود، بازی امتیاز کلی به شما می‌دهد که می‌توانید برای هر کدام از سربازان استفاده شود.

هر سرباز سه نوار برای پیشرفت دارد که با امتیازات جمع کرده، می‌توانید آنها را ارتقاء دهید. Strength میزان Health را مشخص می‌کند و اینکه چقدر یک سرباز می‌تواند با وسایل سنگینی که حمل می‌کند حرکت کند. Willpower یا همان قدرت اراده یک سرباز است و به نوعی یک فاکتور بسیار مهم در روند درگیری محسوب می‌شود، با Willpower می‌توانید از ویژگی و توانایی‌هایی که برای سربازتان انتخاب کردید، استفاده کنید ولی باید توجه داشته باشید که Willpowerها محدود هستند و اگر به اتمام برسند کاراکتر شما بعد از دریافت یک دمیج دچار وحشت (Panic) در بازی می‌شود و کنترل او از دست شما خارج خواهد شد. آخرین فاکتور این بخش Speed است که مشخص می‌کند سرباز – با توجه به میزان سنگینی وسایل آن – در یک راند، چه مقدار می‌تواند حرکت کند.

تمام موضوعاتی که گفتیم در خصوص چگونگی حرکت شما روی نقشه‌ی کره‌ی زمین و مدیریت در بازی Phoenix Point است. حال به بخش تاکتیکال آن می‌پردازیم که شامل ویژگی‌هایی است که می‌توان در نوع خود جالب است. اگر بازی X-COM را به یاد داشته باشید، برای شلیک دشمن، میزان شانس شما را به صورت درصد نشان می‌داد، در بازی Phoenix Point شانس وجود دارد اما بازیکن می‌توانند به این شانس زاویه بدهد، این بدین معنی است که مکانیک هدف گیری در بازی وجود دارد و هر کاراکتری که در زمین باشد می‌توان نشانه گیری کند. اگر تمام بدن دشمن در شعاع نشان باشد دمیج دریافتی او حتمی می‌شود.

بازی Phoenix Point
مکانیک هدف‌گیری شدیدا بازی را جذاب می‌کند و اینکه کنترل بهتر اوضاع را خواهید داشت.

میزان آسیب وارد شده به دشمن به نوع سلاح، فاصله و توانایی‌هایی که برای کاراکتر آزاد کرده باشید بستگی خواهد داشت به عنوان مثال تک تیرانداز در داخل زمین نسب به دیگر کلاس‌ها توانایی بهتری در تیر اندازی و نشانه گیری دارد ولی در کلاس تک تیرانداز آپدیتی وجود دارد که این روند را قوی‌تر می‌کند. همین امر باعث شده که بازی کمی از بالانس بودن خارج شود این امر زمانی تشدید می‌شود که تمام کاراکترها در لول 4 می‌توانند کلاس دوم انتخاب کنند، پس بنابراین می‌توانید 8 نفر داشته باشید با تیراندازی‌های بسیار ماهرانه و بدون هیچ مشکلی بازی را به تمام برسانید.

مراحل در بازی Phoenix Point بسیار تنوع دارد شما در بازی تنها به اکتشاف و درگیری با یک نوع دشمن نمی‌پردازید بلکه باید مدام در نقاط مختلف رفته، محیط اطراف را اسکن کرده و ماموریت‌ها را انجام دهید. همانطور که گفته شد گاها یکی از این سه حزب دچار مشکلاتی مانند حمله‌ی جهش یافتگان می‌شوند. زمانی که نوار پاندوراویروس فعال می‌شود منطقه‌های قرمز شروع به فعالیت و رشد کرده و گاهی اوقات در مناطقی از روی خشکی برای خود پایگاه‌هایی ایجاد می‌کنند که باید با یک تیم به آنجا رفته و پایگاه آن‌ها را نابود کرد. این مراحل کمی چالش برانگیز است زیرا تا زمانی که دشمن اصلی را شکست ندهید دشمنان احضار می‌شوند که تنوع بسیار خوبی به بازی می‌دهد.

میزان آسیب وارد شده به دشمن به نوع سلاح، فاصله و توانایی‌هایی که برای کاراکتر آزاد کرده باشید بستگی خواهد داشت

از دیگر خصوصیت‌های این بازی می‌توانیم به درگیری با مینی باس‌ها و باس‌های اشاره کرد که بازی را شدیدا زیر و رو می‌کنند. نکته‌ی جالب اینجاست که گاهی اوقات اگر باس‌ها احساس نا امنی کنند از محل درگیری فرار کرده و در مرحله‌ی دیگری ظاهر می‌شوند و اگر باس‌ها را نکشید ممکن از در طولانی مدت شما را آزرده خاطر کنند. در بازی لوت کردن وجود دارد، جبعه‌هایی برای بازیکنان تعبیه شده که آیتم‌هایی مانند تیر، سلاح و یا بمب در آنها وجود دارد و بازیکنان با توجه به Strength سربازان می‌توانند هر مقداری از این آیتم‌ها را حمل کنند. افزایش بیشتر از حد Strength ممکن است کاراکتر شما کند شود.

همان طور که گفتیم Willpowerها توانایی‌های ویژه سربازان است در بازی برخی از مناطق وجود دارد که با رفتن به این مناطق به تمام سربازان Willpower اضافی می‌دهد حتی باز کردن جعبه‌ها برای لوت و کشتن دشمنان به سرباز مورد نظر Willpower اضافی می‌دهد. مکانیک بسیار خوبی است ولی همانطور که گفته شد برخی از توانایی‌ها به قدری خارج از بالانس است که بازی را بسیار آسان خواهد کرد.

نمی‌توانیم در خصوص گرافیک بازی حرف نهایی را بزنیم، زیرا بازی همچنان در حال توسعه بوده و دچار باگ‌های عجیب و افت فریم‌های شدید است. به عنوان مثال باگی وجود دارد که به شما نشان می‌دهد در صورت پرتاب بمب امکان آسیب زدن به دشمن وجود دارد ولی بعد از پرتاب هیچ آسیبی وارد نمی‌شود. بازی‌های تاکتیکال همیشه در محیط‌های بسته انجام می‌شود و این و فضای خارج نحوی پر می‌شود و اجازه حرکت به کاراکتر‌ها را به بیرون از این منطقه نخواهد داد ولی در بازی Phoenix Point تنها محیط قابل تعامل وجود دارد و فضای خارج آن، بخش خالی انجین یونیتی بوده که تنها با دود پر شده است. بافت‌ها و گرافیک بصری بازی کاملا برازنده‌ی یک عنوان استراتژیک تاکتیکی است.


7.5 خوب
بازی Phoenix Point یک عنوان استراتژی بسیار خوب برای علاقه‌مندان به این سبک است. ادغام دوربین اول شخص برای نشانه‌گیری در مبارزات بسیار خوب عمل می‌کند و همین باعث می‌شود Phoenix Point از نظر گیم‌پلی یک درجه از بازی XCOM بالاتر می‌رود. باید توجه کرد که استودیوی اسنپ‌شات گیمز در حال کار روی یک عنوان مستقل است، پس بنابراین نباید انتظار یک عنوان تمام و کامل مانند عنوان XCOM داشت.
  • وجود باس و مینی باس‌ها در بازی
  • نوآوری‌های جدید در بخش گیم پلی
  • گرافیک قابل قبول
  • تخریب پذیری
  • صداگذاری بی‌روح
  • بهینه نبودن بازی
  • افت فریم
  • باگ
راهنمای امتیازات

نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا