بازی Need for Speed Unbound

بازی Need for Speed Unbound با خودش مسابقه می‌دهد!

رقابتی سخت برای فرنچایز!

در حالی که بازاریابی برای بازی Need for Speed Unbound شروع می‌شود، سازندگان اعلام کرده‌اند که این عنوان مورد انتظار در حال مسابقه دادن با خودش است! تا طرفداران را متقاعد کنند که این بازی در حال پیشرفت است و از دیگر قسمت‌های این فرنچایز متمایز خواهد بود.

کمتر از دو ماه است که از عرضه و معرفی Need for Speed Unbound به دنیای بازی‌های ویدیویی می گذرد اما از چند هفته پیش تریلرهای مختلفی از آن نیز پخش شدند؛ تریلرهایی که گیم‌ پلی و حالت‌های گرافیکی منحصر به فرد آن را به رخ می‌کشند. از زمان تایید بازی بعدی نید فور اسپید، تبلیغات زیادی در مورد بازی جدید وجود داشته است، اما این هیاهوها قطعا در مقایسه با دیگر فرنچایزهای محبوب بسیار کم بوده است. البته موضوع ذکر شده به این معنا هم نیست که این فرنچایز دارای طرفداران خاص خود یا دلایلی برای هیاهو کردن نیست بلکه به خاطر این است که سبک بازی‌های مسابقه‌ای در طول سال‌های اخیر کاهش یافته است. چالشی که به خودی خود باعث شده Need for Speed Unbound این مسابقه را با خود شروع کند.

هر وقت که از طرفداران بازی‌های مسابقه‌ای پرسیده شده بهترین بازی نید فور اسپید کدام است، بسیاری Most Wanted (2005) را نام برده‌اند. بازی‌های دیگری در آن دوران مانند Need for Speed Underground، Carbon یا عناوین دیگری نیز در این لیست وجود دارند، اما تنها تعداد کمی از هواداران به بازی‌های اخیر مانند Need for Speed Payback یا Heat اشاره کرده‌اند. دلیلش این نیست که آنها به خودی خود بازی‌های مسابقه‌ای خوبی نیستند، بلکه به این دلیل است که بازی‌های مسابقه‌ای به اوج خود رسیده اند. مطمئناً، عناوینی مانند گرن توریسمو (Gran Turismo) یا فورزا هورایزن (Horizon Forza) وجود دارند که کارهای زیادی برای شناساندن خود به عنوان بخشی متمایز و خاص از ژانر مسابقه‌ای انجام داده اند. اما نید فور اسپید واقعاً تنها عنوان مسابقه خیابانی AAA است که همگی فورا به ذآن فکر می‌کنند و به همین خاطر است که بازی جدید راه‌های زیادی برای رفتن دارد تا بتواند طرفداران را راضی و برند خود را مشهور نگه دارد.

بازی Need for Speed Unbound در مبارزه با زمان

نکته این است که Need for Speed Unbound تنها دو ماه فرصت دارد تا طرفداران بازی‌های ویدیویی را متقاعد کند که یک بازی مسابقه‌ای را، آن هم کمی پس از عرضه بازی‌هایی مانند God of War Ragnarok و Pokemon Scarlet و Violet، برای خرید انتخاب کنند. این عنوان جدید باید برای جلب توجه مجبور است با The Callisto Protocol رقابت کند، که با آن تاریخ انتشار مشترکی دارد و فروشی سخت در مدت زمان محدود با خود به دنبال می‌آورد. اما در کنار این تلاش‌ها توسعه دهنده همچنین باید ثابت کند که قسمت جدید از بازی‌های گذشته این فرنچایز متفاوت است. گیم ‌پلی محدود و جلوه‌های بصری نشان‌ داده‌ شده تاکنون خوب به نظر می‌رسند، اما اگر بازی Need for Speed Unbound تنها شکل متفاوتی داشته باشد اما از دیگر جهات با NFS Heat یکسان باشد، ممکن است ناشران به موفقیت مورد نظر نرسند.

در حالی که ژانر مسابقه‌ای بازی همیشه جزء اصلی دنیای گیمینگ خواهد بود، اما در دهه اخیر دوران شکوه آن از بین رفته است. حالا قسمت آینده نید فور اسپید این مسئولیت را دارد که دوران حکمرانی این سبک را به جهان بازی‌های ویدیویی بازگرداند، زیرا حتی بهترین بازی‌های مسابقه‌ای دیگر در محافل مشابه بازی‌های اصلی AAA هم ذکر نمی‌شوند. بازی‌های ورزشی سال‌هاست که پایگاه سخت‌گیرانه‌ای داشته‌اند، اما نید فور اسپید در هر حال شاهد بازگشت طرفداران خود بوده است.

نوآوری و تغییر در فرمول‌های گیم پلی یک بازی که مسیر ماشین از نقطه الف شروع می‌شود و در پایان به نقطه ب می‌رسد، قطعا کار دشواری است. برخی از توسعه دهندگان این سبک سعی کرده‌اند تا بر روی عناصر شبیه سازی تمرکز کنند، در حالی که برخی دیگر مانند، فورزا هورایزن، با سبکی متفاوت و تاکید بر جهان باز بودن بازی تلاش کرده‌اند عناوین خود را گسترش دهند. به هر حال سبک بازی‌های مسابقات خیابانی جایگاهی است که باید پر شود و نیاز به پیشرفت دارد. فرنچایز نید فور اسپید، چه با بازی Need for Speed Unbound و چه با قسمت‌های آینده دیگر خود، باید ثابت کند که بازی‌های مسابقه خیابانی جایگاهی هستند که هر سال ارزش خریداری را دارند. اگرچه سازندگان با چالش سختی روبرو هستند اما نید فور اسپید به تلاش خود برای متمایز و برجسته بودن ادامه خواهد داد.

Need for Speed Unbound در تاریخ ۲ دسامبر (۱۱ آذر ماه) برای رایانه‌های شخصی، پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس منتشر خواهد شد.

نظر شما درباره این بازی چیست؟ آیا نید فور اسپید موفق به نجات سبک بازی‌های مسابقه‌ای خواهد شد؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا