نید فور اسپید - Need For Speed

رتبه‌بندی داستان بازی‌های سری نید فور اسپید – Need For Speed

بلک لیست یا خیابان‌های پالمونت؟

1%
  • 0/10
رتبه‌بندی داستان بازی‌های سری نید فور اسپید – Need For Speed ۵ ۲۹ آذر ۱۴۰۱ مقالات جانبی (گیم) کپی لینک

در این مطلب قصد داریم تا مروری بر بازی‌های سری نید فور اسپیدNeed For Speed داشته باشیم و ببینیم که کدامیک از آن‌ها، شایسته لقب بهترین، از نظر روایت داستان خواهد بود.

معمولا بازی‌های ویدیویی که در سبک مسابقه‌ای ساخته می‌شوند، دارای داستان خاصی نیستند؛ یعنی اینکه شما صرفا وارد منو می‌شوید و پس از زدن چند دکمه، یک ماشین رده‌پایین انتخاب کرده و سپس وارد رقابت با هوش مصنوعی بازی خواهید شد. این موضوع برای بسیاری از عناوین مختلف این سبک، که داستان برای آن‌ها محوریت اصلی نیست صدق می‌کند. اما جدای از بازی‌های مختلف، برخی عناوین در سری نید فور اسپید دارای داستانی هیجان‌انگیز هستند که شما را پای بازی میخکوب می‌کنند.

در واقع این ویژگی بازی‌های سری Need For Speed است که در کنار تجربه هیجان‌انگیز مسابقه با سریع‌ترین ماشین‌های روز دنیا، بتوانید یک روایت فوق‌العاده جذاب را هم تجربه کنید. اما نکته قابل توجه اینجاست که داستان‌های سری نید فور اسپید همیشه هم عالی نبوده‌اند! در واقع برخی از آن‌ها به حدی خاطره‌انگیز هستند که پس از گذشت سال‌ها، هنوز هم از آن لذت می‌بریم، اما بعضی از دیگر موارد فوق‌العاده سطحی هستند و صرفا سازندگان برای خشک و خالی نبودن بازی، روایتی را در آن دخیل کرده‌اند.

در ادامه ۱۰ بازی داستانی از سری بازی‌های نید فور اسپید را لیست کرده و به ترتیب رتبه‌بندی می‌کنیم. اما در نظر داشته باشید که در انتهای این مطلب، شما هم می‌توانید از بین ۱۰ بازی انتخاب شده، به عنوان مورد علاقه خود رای بدهید تا یک رتبه‌بندی جداگانه، مخصوص شما کاربران را هم داشته باشیم!

۱۰. بازی Need For Speed Undercover

بازی Need For Speed Undercover در سال ۲۰۰۸ عرضه شد، درست پس از انتشار عناوین موفقی مانند NFS Carbon و Most Wanted که توانسته بودند انتظار طرفداران را برآورده کنند. این در حالی بود که Undercover اصلا چیزی که بازیکنان فکرش را می‌کردند نبود و حتی باعث شد تا کمپانی الکترونیک آرتس (Electronic Arts)، استودیو بلک باکس (Black Box) را تعطیل کند!

در واقع این بازی درست مثل MW و Carbon از صحنه‌های سینماتیک با حضور بازیگرانی واقعی استفاده می‌کرد تا بین گیم پلی، داستانی را برای بازیکنان روایت کند. داستان هم همانطور که از اسم بازی پیداست، درباره یک مامور نفوذی بود که قصد داشت تا کار و زندگی افرادی که در مسابقات خیابانی شرکت می‌کردند را نابود کند. حال ایده داستان اصلا بد نبود، اما چیزی که به عنوان سکانس‌های داستانی مشاهده می‌کردیم، کمترین ارتباط را با گیم پلی داشتند؛‌ طوری که انگار وسط تجربه بازی، شاهد یک پیام بازرگانی باشید.

۹. بازی Need For Speed 2015

بازی Need For Speed 2015 از نظر گیم پلی یک عنوان درجه ۱ و محشر بود که بسیاری از طرفداران هم از آن راضی بودند، اما در این مقاله ما با داستان بازی‌‌های نید فور اسپید آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کنیم؛ در نتیجه، این بازی واقعا چیزی بیشتر از رتبه نهم را نسیب خود نمی‌کند!

داستان این بازی که توسط استودیو گوست گیمز (Ghost Games) طراحی شده، درباره فردی بود که در کنار چند نقر دیگر از مسابقه‌دهنده‌های خیابانی، قصد داشت تا نظر راننده‌های معروف را به خود جلب کند. در واقع این هدف چند نفر از همین افراد بود و وقتی بازیکن به جای آن‌ها نظر این راننده‌های بزرگ را جلب می‌کند، آن‌ها عصبانی می‌شوند و در نتیجه رقابتی تازه شکل می‌گیرد. این داستان اصلا چیزی که بازیکنان را مجذوب خود کند نیست.

۸ بازی Need For Speed Underground

شاید به دلیل قدیمی بودن و گرافیک پایین صحنه‌ها، زیاد کسی داستان بازی Need For Speed Underground را به خاطر نداشته باشد، اما روایت تبدیل شدن شخصیت اصلی به بهترین راننده مسابقات خیابانی در شهر المپیک سیتی (Olympic City)، یکی از بهترین‌هایی است که در سری نید فور اسپید وجود دارد.

ابتدا شخصیت اصلی در حال خیال‌پردازی درباره مسابقه دادن با سایر راننده‌ها در شهر است و پشت سر هم با یک ماشین درجه ۱، همه آن‌ها شکست می‌دهد. اما ناگهان شخصیتی به نام سامانتا (Samantha) او را بیدار می‌کند و همراه با دیگران شخصیت اصلی را مسخره می‌کنند! سپس بعد از خریدن اولین ماشین و گذشت مدتی، توجه فردی به نام ادی (Eddie) به سمت شخصیت اصلی جلب می‌شود. ادی بهترین راننده مسابقات خیابانی در شهر المپیک سیتی است و افراد زیادی مثل تی جی (TJ) برای او کار می‌کنند. احتمالا خودرو Nissan Skyline معروف ادی را به خاطر دارید یا در سایر عناوین سری (مثل Need For Speed Heat) دیده‌اید.

۷. بازی Need For Speed Underground 2

کاراکتر اصلی داستان، معروف‌ترین و بهترین راننده شهر شده و شهرت بسیاری دارد، اما پس از شکست دادن ادی، فردی ناشناس به او زنگ می‌زند و می‌گوید که قصد دارد تا شخصیت اصلی بازی را به تیم خود ملحق کند. بدین ترتیب، کاراکتر اصلی داستان با خودرو Nissan Skyline GT-R معروف خود به سراغ قرار گذاشته شده می‌رود، تا اینکه ناگهان بین راه توسط یک کامیون ماشینش نابود می‌شود!

در واقع فردی از قصد این حمله را به او انجام داده و باعث می‌شود تا شخصیت اصلی مجروح شود. با این حال پس از ۶ ماه و به دوباره دست آوردن وضعیت جسمانی، او اینبار به شهری به نام Bayview می‌رود؛ جایی که متوجه می‌شود مسابقه‌های خیابانی توسط برخی از شرکت‌ها، اسپانسری می‌شوند و رئیس آن نیز همان کسی است که به او با یک کامیون حمله کرده بود!

این داستان عملا لیاقت قرار گرفتن بالاتر بازی‌های قبلی را دارد، و شاید اگر در آن زمان تکنولوژی پیشرفته‌تر بود، شاهد صحنه‌های سینماتیک جذابی برای این عنوان از سری نید فور اسپید بودیم.

۶. بازی Need For Speed Payback

داستان Need For Speed Payback دقیقا معنای همان چیزی است که از اسمش می‌توان گرفت؛ انتقام و تلافی! این سبک داستان چیزی است که در برخی عناوین دیگر از سری نید فور اسپید هم استفاده شده و در حقیقت باعث می‌شود تا هنگام تجربه بازی، برای شکست دادن کسی که کاراکتر اصلی را نابود کرده حرص بخورید!

در بازی سه شخصیت برای کنترل وجود دارند؛ استاد بریتانیایی دریفت و مسابقات آفرود، شان مک‌الیستر (Sean McAlister)، راننده حرفه‌ای در انجام ماموریت‌های خاص جسیکا میلر (Jessica Miller) و همچنین کسی که می‌تواند با فرمان ماشین‌ها صحبت کند، تایلر مورگان (Tyler Morgan). در داستان Payback این سه شخصیت برای مدتی همکار هستند و سعی می‌کنند تا در شهر سیلور راک (Silver Rock)، معروف شوند و از راه مسابقات خیابانی پول زیادی به جیب بزنند. اما ناگهان یکی از دوستان آن‌ها به نام لینا ناوارو (Lina Navarro)، به تیم خود پشت می‌کند و تحت نظارت گروهی به نام The House، تایلر را شکست می‌دهد و دوست او رو (Rav) را زخمی می‌کند.

لینا سعی می‌کند تا با همکاری این گروه تمامی مسابقات خیابانی را با شرطبندی در کازینو اصلی شهر فیکس کند و پولدار شود، طوری که حتی اعضای The House برای پیروز شدن در مسابقات از قطعاتی استفاده می‌کنند که فوق‌العاده قوی‌تر هستند و راننده‌ها با ماشین‌های معمولی نمی‌توانند با آن‌ها رقابت کنند!

۵. بازی Need For Speed Unbound

داستان بازی NFS Unbound عملا مصداق بارز پتانسیلی بود که خیلی ساده هدر رفت. روایت درباره دو دوست در شهر لیکشور (Lakeshore) است که سعی می‌کنند تا در مسابقات زیرزمینی، بهترین و پولدار شوند. آن‌ها پیش مردی میانسال به نام رایدل (Rydell) در گاراژ او به عنوان یک تیم کار می‌کنند. با این وجود بعد از برنده شدن در چند مسابقه و ساختن یک ماشین درجه ۱، یکی از آن‌‌ها به نام یز (Yaz) به تیم پشت می‌کند و در نهایت، تمامی ماشین‌های گران قیمت گاراژ رایدل را به کمک فردی دیگر می‌دزدد.

این باعث می‌شود تا به مدت دو سال شخصیت اصلی بازی و رایدل در شرایط سخت زندگی کنند، تا اینکه یک روز سر و کله کسی پیدا می‌شود که می‌تواند روی استعدادهای آن‌ها سرمایه‌گذاری کند؛ کاری که در نهایت برای پس گرفتن ماشین و انتقام‌گیری از یز به پیش می‌رود و در نهایت، به یک جمع‌بندی عجیب می‌رسد. شاید اگر پایان داستان طور دیگری تمام می‌شد یا روایت با حضور یک شخصیت منفی اصلی ادامه پیدا می‌کرد، شانس Unbound برای گرفتن رتبه‌ای بهتر در این لیست خیلی بیشتر می‌بود.

۴. بازی Need For Speed The Run

داستان عنوان The Run با اختلاف متفاوت‌ترین مورد بین تمامی بازی‌های نید فور اسپید است که در این لیست نام آن‌ها را می‌بینید! طوری که روایت اینبار درباره راننده‌ای به نام جک (Jack) است که به افرادی بدهکار است و همان اول کار قصد دارند تا او را داخل یک پورشه قرمز رنگ بکشند. اما او فرار می‌کند و با کمک یک دوست، وارد یک دوره از مسابقات خیابانی می‌شود که از شرق تا غرب کل ایالات متحده آمریکاست!

در واقع این تنها بازی سبک مسابقه‌ای است که در آن باید رویدادهای لحظه‌ای را با زدن دکمه‌های خاص رد کنید و جک را از مرگ حتمی نجات دهید، به همین دلیل نیز باید گفت که NFS The Run کاملا یک بازی داستان‌محور است.

۳. بازی Need For Speed Heat

عنوان Heat پس از گذشت سال‌ها دوباره داستان هیجان‌انگیزی را به سری نید فور اسپید هدیه داد تا بازیکنان در شهر پالم سیتی (Palm City) مشغول به رقابت در مسابقه‌های خیابانی و همچنین درگیری با پلیس‌هایی باشند که اصلا با شما شوخی ندارند!

در واقع لحظه‌های شروع بازی برای روایت داستان و جذب کردن مخاطب بسیار مهم هستند و NFS Heat حجت را در این زمینه بر طرفداران قدیمی سری تمام می‌کند؛ طوری که ابتدا شما در نقش جو (Joe) ظاهر می‌شوید، کسی که همراه با آنا (Anna) و ریچی (Richie) در یک مسابقه خیابانی در حال رقابت با سایر راننده‌ها هستند و در نهایت با پلیس‌ها مواجه می‌شوند. سپس ما می‌بینیم که پلیسی به نام شاو (Shaw)، ماشین جو را می‌زند و از پل به پایین پرتاب می‌کند، در حالی که رئیس پلیس شهر و نیروهای آن بالای سر جو حاضر می‌شوند و حتی قصد غرق کردن او را دارند!

با این وجود یکی از پلیس‌ها اجازه می‌دهد تا جو فرار کند و از شهر برود، در حالی که آنا بعد از رسیدن به او، تک و تنها باقی می‌ماند. این در حالی است که شخصیت اصلی وارد داستان می‌شود و با آنا برای رسیدن به لیگ بهترین راننده‌های مسابقات غیرقانونی تیمی را تشکیل می‌دهند. اما درست حین اینکه آن‌ها وارد رقابت در خیابان‌های شهر پالم سیتی می‌شوند، پلیس فاسد شهر سعی می‌کند تا هربار ماشین هرکدام از راننده‌ها را بدزدد و قطعات آن را به نفع رئیس پلیس، فرانک مرسر (Frank Mercer) بفروشد!

۲. بازی Need For Speed Most Wanted

امکان دارد که طرفدار سری نید فور اسپید باشید و صدای خودرو BMW M3 GTR را به خاطر نداشته باشید؟ داستان عنوان Most Wanted با معرفی کردن شخصیت اصلی بازی همراه با یک ماشین خاص، نشان می‌دهد که در شهری به نام راکپورت (Rockport)، رقابت سر بهترین راننده خیابانی طوری است که افراد حتی برای فرار کردن از دست پلیس و اینکه چه کسی بیشتر از همه تحت تعقیب قرار گرفته، ارزش قائل هستند و به آن بها می‌دهند!

با این حال پس از رسیدن به شهر راکپورت، شخصیت اصلی داستان سعی می‌کند تا با فردی به نام ریزور (Razor) رقابت کند؛ کسی که ابتدا نوچه‌های خود را جلو می‌فرستد و در نهایت، سعی می‌کند تا با خراب کردن بی ام دبلیو شخصیت اصلی، او را شکست داده و ماشینش را برنده شود. سپس شخصیت اصلی زندانی می‌شود و وقتی آزاد شد، می‌بیند که ظاهرا ریزور با ماشین او از نفر شماره ۱۵ لیست سیاه (Blacklist)، به نفر اول شهر راکپورت تبدیل شده است.

داستان انتقام و پس گرفتن ماشین یک طرف، مواجه شدن با فرمانده کراس (Cross) هم یک طرف؛ داستان بازی NFS Most Wanted بدون شک دارای یکی از بهترین داستان‌هایی است که می‌توانید در سری نید فور اسپید شاهد آن باشید.

۱. بازی Need For Speed Carbon

ممکن است شما داستان Most Wanted را بهترین بدانید، اما بگذارید بگویم که چرا در این لیست رتبه اول را به عنوان Carbon تعلق داده‌ایم. در واقع داستان Carbon نشان می‌دهد که شخصیت اصلی پیش از آنکه به شهر راکپورت فرار کرده باشد، در شهری دیگر به نام پالمونت (Palmont) مشغول مسابقات خیابانی بوده، تا اینکه پلیس همه را دستگیر می‌کند و او مجبور می‌شود که از منطقه خارج شود.

با این وجود، سبک شروع بازی با نابود کردن BMW M3 GTR معروف توسط فرمانده کراس، و همچنین مواجه شدن با سیستم جدید مسابقات خیابانی به صورت گروهی، همان چیزی است که NFS Carbon را به یکی از بهترین‌های سری تبدیل می‌کند. همچنین شما در بازی صحنه‌های سینماتیک بسیاری را می‌بینید که بازیگران آن واقعا سنگ تمام گذاشته‌اند، در حالی که وقتی در باس فایت‌ها با سردسته گنگ‌های شهر مسابقه می‌دهید، هر اقدام شما با واکنشی از سوی آن‌ها همراه خواهد بود.

به هر حال سری نید فور اسپید همیشه درباره مسابقه دادن در خیابان‌ها و حتی به صورت قانونی در پیست بوده و هست. به همین ترتیب نیز داستان همیشه برای سازندگان الویت ۱ نبوده و شاید شما از تجربه عنوانی مثل Need For Speed Hot Pursuit خیلی هم بیشتر لذت برده باشید. اما اگر قرار به رتبه‌بندی عناوین این سری، براساس داستان باشد، Need For Speed Carbon این پتانسیل را دارد که به عنوان بهترین انتخاب شود.

با این وجود، آيا به نظر شما داستان بازی دیگری بهتر بوده و جایگاه بهترین برای عنوان Carbon نیست؟ پس در لیست زیر نظر خود را ثبت کنید تا ببینیم کدام بازی از دید شما کاربران مقام بهترین داستان در سری نید فور اسپید را از آن خود می‌کند!

کدام بازی از سری نید فور اسپید بهترین داستان را داشته است؟

آرشیو پرسش و پاسخ

درحال لود ... درحال لود ...


مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

5 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments