پایان بندی سریال مون نایت - Moon Knight

توضیح پایان سریال Moon Knight

پاسخ سوال‌هایتان را اینجا بخوانید!

1%
  • 0/10
توضیح پایان سریال Moon Knight ۰ ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ مقالات جانبی (تلویزیون) کپی لینک

حالا که مدتی از از پخش جهانی قسمت آخر می‌گذرد، بهتر است نگاهی دقیق به پایان بندی سریال مون نایت انداخته و اتفاقات را موشکافی کنیم.

فاز چهارم دنیای سینمایی مارول تفاوت‌های متعددی با فازهای پیشین دارد که یکی از آن‌ها پخش سریال است. استودیو آمریکایی حالا برای روایت قصه‌های خود تنها به آثار سینمایی متکی نبوده و از سریال هم بهره می‌برد. جدیدترین سریال مارول که در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته، Moon Knight نام دارد. این اثر اقتباسی از یک کمیک بوک به همین نام بوده و درباره مزدوری به نام مارک اسپکتر است که از اختلاف تجزیه هویت رنج می‌برد. او پیش از مرگ بدن خود را در اختیار یکی از الهه‌های مصر باستان قرار داده و به آواتار او در دنیای مادی بدل شده است. این الهه کانشو نام داشته و وظیفه‌اش مقابله با تاریکی‌ها است.

مون نایت در قالب شش قسمت بین مارس و مه سال جاری میلادی از طریق سرویس استریم دیزنی پلاس منتشر شد و به واسطه عوامل مختلف از جمله عملکرد کم نقص اسکار آیزاک و ایتن هاوک بازخوردهای مثبتی را از سوی منتقدان و مخاطبان دریافت کرد. البته تُن سریال هم دخیل بوده است. محصول استودیو در مقایسه با موارد قدیمی تن تاریک‌تری دارد.

حالا که مدتی از پخش قسمت پایانی می‌گذرد، تصمیم گرفتیم در قالب یک مقاله به موشکافی پایان بندی سریال مون نایت پرداخته و درک بهتری از آنچه رخ داد پیدا کنیم.

مروری بر قسمت پایانی سریال مون نایت

از آنجایی که ممکن است اتفاقات قسمت پایانی را فراموش کرده باشید، در این بخش آن را مرور کرده و سپس به سوالات پیرامون اتفاقات مهم پاسخ می‌دهیم. در قسمت پایانی می‌بینیم که آرتور هرو به خواسته خود رسیده و موفق می‌شود تندیس آمیت را شکسته و این الهه را آزاد کند. در همین حین، مارک اسپکتر و استیون گرنت در جهان پس از مرگ گرفتار شده و در انتظار مشخص شدن سرنوشتشان هستند. لیلا هم به دنبال آرتور بوده و می‌خواهد جلویش را بگیرد. تاورت که می‌داند لیلا نمی‌تواند به تنهایی مقابل آرتور بایستد، با او ارتباط برقرار کرده و فاش می‌کند راه آزاد کردن کانشو، شکستن تندیسش است. تاورت همچنین فاش می‌کند مارک و استیون و مارک در تلاش هستند تا راهی برای بازگشت به زندگی بیابند.

استیون گرنت در جریان یک درگیری از کشتی پایین افتاده و در شنزار گرفتار شد. مارک که نمی‌تواند دیگر هویت خود را رها کند، تصمیم می‌گیرد به سمتش بازگشته و او را آزاد کند. او پس از رسیدن به استیون، جملاتی احساسی را به زبان می‌آورد اما این اقدام کافی نبوده و خودش هم به مجسمه‌ای شنی تبدیل می‌شود. با گذشت مدت کوتاهی از این اتفاق، اوسیریس دروازه ورود به جهان مادی را باز کرده و آن دو به حالت عادی باز می‌گردند. بدین ترتیب، مارک و استیون بار دیگر کنترل بدن خود را بدست می‌گیرند.

لیلا به صورت موقت می‌پذیرد آواتار تاورت باشد. در نتیجه پذیرش، او مانند مارک اسپتکر لباسی مخصوص دریافت می‌کند. البته لباس او به جای شنل دارای بال‌های بزرگی بوده و قابلیت پرواز را دارد. لیلا سپس به پروتاگونیست پیوسته و او را در نبرد با آرتور هرو همراهی می‌کند. در همین حین، کانشو و آمیت که جثه بسیار بزرگتری پیدا کرده‌اند، در میان اهرام ثلاثه به نبرد پرداخته و با یکدیگر دست و پنجه نرم می‌کنند.

شرایط مارک و لیلا در نبرد مطابق انتظار پیش نرفته و آن‌ها در آستانه شکست قرار می‌گیرند. در این بین، مارک کاملا ناگهانی دچار بیهوشی شده و پس از بدست آوردن هوشیاری، متوجه می‌شود هرو و افرادش تماما از پا درآمده‌اند. نکته عجیب اینجاست که نه مارک و نه استیون هیچ کدام کنترل بدن را در دست نداشته‌اند. مارک و لیلا سپس بدن نیمه جان هرو را به داخل تالار خدایان برده و مراسمی را برگزار می‌کنند که به واسطه آن آمیت داخل بدن آنتاگونیست زندانی می‌شود.

پس از زندانی کردن آمیت داخل بدن هرو، مارک از کانشو می‌خواهد به قولش عمل کند؛ اتفاقی که رخ می‌دهد. پس از آزاد شدن، مارک و استیون را دوباره داخل بیمارستان روانی و مقابل هرو می‌بینیم. البته هرو اینبار دچار صدمه شده و رد خون از خود بر جای می‌گذارد. با اتمام مکالمه میانشان، شخصیت اصلی در آپارتمانش واقع در لندن از خواب بیدار می‌شود.

در صحنه پس از تیتراژ پایانی می‌بینیم که هرو به یک تیمارستان فرستاده شده است. فردی به سراغش آمده و او را به داخل یک خودرو می‌برد. در اوج ناباوری، او در داخل خودرو با کانشو و صد البته شخصیت اصلی داستان مواجه می‌شود. البته اینبار خبری از مارک اسپکتر یا استیون گرانت نیست و هویتی به نام جیک لاکلی کنترل را بدست دارد. جیک به سمت هرو شلیک کرده و او را به کام مرگ می‌فرستد.

جیک لاکلی کیست؟

جیک لاکلی در کمیک بوک‌های مارول یکی از دیگر از هویت‌های جعلی مارک اسپکتر است. مارک در کمیک بوک‌ هویت‌های جعلی مختلفی برای خود می‌سازد تا بتواند به واسطه آن‌ها به اهداف متفاوت دست یابد. او در زمان‌های خاص از هویت استیون گرانت استفاده می‌کند تا بتواند با سیاستمدارها و ثروتمندان پرنفوذ بور خرده و خودش را در میانشان جا کند؛ افرادی که در بالاترین طبقه اجتماعی قرار دارند.

هویت دیگری که مارک اسپکتر برای خود می‌سازد، جیک لاکلی است که یک راننده تاکسی بوده و به واسطه همین شغل، با آدم‌های متعددی روبرو می‌شود که از طبقات پایین اجتماع هستند. او بدین طریق یک شبکه از خبرچین‌ها ساخته و به گروه‌های مافیایی و تبهکاری نفوذ می‌کند. در نتیجه، همیشه از دشمنانش یک قدم جلوتر است. ویژگی‌های رفتاری متفاوت این هویت‌های جعلی به مرور زمان روی روان مارک تاثیر گذاشته و باعث می‌شوند به اختلال تجزیه هویت مبتلا شود.

اگرچه رونمایی اصلی از جیک لاکلی در صحنه پس از تیتراژ پایانی رخ می‌دهد، در جریان سریال بارها به حضور این هویت اشاره می‌شود. یکی از این اشاره‌ها، در نبرد نهایی در قاهره رخ می‌دهد. شخصیت اصلی حین نبرد بیهوش شده و پس از بهوش آمدن هیچ چیز به یاد نمی‌آورد. به بیان دیگر، حین مبارزه نه مارک و نه استیون کنترل بدن را در دست داشته‌اند.

جیک لاکلی آواتار جدید کانشو است؟

کانشو در مکالمه پایانی خود با هرو، یک جمله بسیار مهم را به زبان می‌آورد: «اصلا چرا یه نفر دیگه رو لازم داشته باشم، وقتی روحشم خبر نداره اوضاعش چقدر داغونه.»

با توجه به جمله‌ای که در پاراگراف بالا گفته شده، می‌توان نتیجه گرفت کانشو دست بردار نبوده و همچنان از فرم فیزیکی مارک اسپکتر برای رسیدن به خواسته‌های خود استفاده می‌کند. البته اینبار خبری از هویت مارک یا استیون نیست و الهه ماه از هویت جیک لاکلی سوء استفاده می‌کند. اینکه هویت مزبور چگونه شکل گرفته، احتمالا در آینده مورد کند و کاو قرار می‌گیرد.

صحنه پس از تیتراژ پایانی سریال Moon Knight یک رویا بود یا بخشی از واقعیت؟

یکی از بزرگترین پیچش‌های داستانی سریال مون نایت، بیدار شدن مارک اسپکتر در بیمارستان روانی پاتنام است؛ اتفاقی که باعث می‌شود واقعی بودن تمام آنچه که دیده‌ایم، در هاله‌ای از ابهام قرار بگیرد. هر چند، با پیش رفتن داستان متوجه می‌شویم بیمارستان روانی در واقع بخشی از دنیای پس از مرگ بوده که برای مارک و استیون بدین صورت تجسم یافته است.

اتفاق مشابهی اینبار برای آرتور هرو رخ داده و او را در یک تیمارستان می‌بینیم. این اتفاق، یک سوال بسیار مهم را در ذهن مخاطب به وجود می‌آورد: آیا امکانش هست مرگ آرتور یک کابوس باشد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که این موضوع را تایید کند. علاوه بر این، نکاتی در صحنه مرگ هرو وجود دارد که واقعی بودنش را تایید می‌کند. در صورتی که حافظه‌تان یاری کند، هرو هیچ گونه اطلاعاتی از وجود هویت سوم در جسم مارک نداشت. از آنجایی که رویا معمولا با استفاده از خاطرات شکل می‌گیرد، می‌توان نتیجه گرفت آنچه رخ داده واقعی بود.

نکته دیگر باز هم به هویت جیک لاکلی مربوط می‌شود. در صورتی که صحنه پس از تیتراژ پایانی را یک رویا بدانیم، یکی از اتفاقات مهم داستان در قسمت پایانی سریال Moon Knight غیرقابل توجیه می‌شود؛ پیروزی‌اش در نبرد نهایی. در صورتی که حافظه‌تان یاری کند، نه مارک و نه استیون پس از بیهوشی هیچ خاطره‌ای از چگونگی شکست هرو و افرادش نداشتند.

چرا مارک و استیون پس از آزاد شدن از شر کانشو به تیمارستان بازگشتند؟

پس از محبوس کردن آمیت در بدن آرتور هرو، کانشو به وعده خود عمل کرده و آزادی را به مارک اسپکتر و استیون گرانت بازمی‌گرداند. با رخ دادن این اتفاق، شاهد به هوش آمدن شخصیت اصلی در بیمارستان روانی پاتنام هستیم که صحنه گیج‌کننده‌ای محسوب می‌شود. به هر حال، بیمارستان روانی بخشی از دنیای پس از مرگ بوده و می‌دانیم که پروتاگونیست زنده است.

آرتور هرو حین دور شدن از پروتاگونیست، رده پاهایی خونین از خود به جا می‌گذارد. پروتاگونیست در همین صحنه تشخیصی که هرو به عنوان پزشکش انجام داده را نپذیرفته و تاکید دارد بیمار نیست و می‌خواهد جهان را نجات دهد. سپس به سمت عقب افتاده و پس از آن در آپارتمان خود از خواب بیدار می‌شود. سپس می‌بینیم که مارک و استیون با یکدیگر کنار آمده‌اند. اینطور که به نظر می‌رسد، آخرین حضور پروتاگونیست در بیمارستان روانی بخشی از فرایندی بوده که طی آن مارک و استیون توانستند با یکدیگر کنار بیایند.

آیا فصل دوم سریال مون نایت ساخته خواهد شد؟

دیزنی یا مارول تا به این لحظه هیچ صحبتی از فصل دوم Moon Knight به زبان نیاورنده‌اند. با این حال، دلایل زیادی وجود دارد که ساخت ادامه سریال را اجتناب ناپذیر می‌کند. یکی از دلایل، موفقیت آن در جلب نظر منتقدان و مخاطبان است. دلیل دیگر، به سوالات متعدد پیرامون داستان مربوط می‌شود. در حال حاضر مخاطب چیزی درباره جیک لاکلی نمی‌داند، اشاره‌ای به سرنوشت لیلا نشده و شخصیت‌های مختلفی از جمله بوشمن هنوز عرض اندام نکرده‌اند؛ شخصیت مهمی که در طول داستان به او اشاره شده است.

اگرچه ساخته شدن فصل دوم در هاله‌ای از ابهام است، یک چیز را با قطعیت می‌دانیم: شخصیت مون نایت قطعا در پروژه‌های آینده Marvel Cinematic Universe حضور خواهد داشت. کوین فایگی مدیر عامل استودیو مارول این موضوع را در یکی از مصاحبه‌های خود در نوامبر ۲۰۱۹ صریحا تایید کرد.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments