فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

نگاهی به پروژه‌های احتمالی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول

قدم بعدی استودیو مارول!

نگاهی به پروژه‌های احتمالی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول پارسا خلیلی ۴ ۳۱ تیر ۱۴۰۱ مارول

استودیو مارول هنوز به‌طور رسمی تایید نکرده که فاز چهارم دنیای سینمایی مارول چه زمانی به پایان می‌رسد و فاز پنجم چگونه و با چه پروژه‌ای آغاز می‌شود. اما تا حدودی به نظر می‌رسد تا دنباله فیلم کاپیتان مارول که The Marvels نام دارد، بخشی از فصل فعلی MCU باشد. با این حال رئیس استودیو مارول، کوین فیگی (Kevin Feige)، اخیرا اظهار داشت که فاز چهارم کم کم به پایان خود نزدیک شده و هواداران به‌زودی از مسیری که دنیای سینمایی مارول در آن قدم گذاشته با خبر خواهند شد.

با توجه به نشانه‌ها و اشارات موجود در فیلم و سریال‌های فاز چهارم و همچنین شایعات گوناگون، میشه تا حدودی آینده و نقشه راه فاز پنجم دنیای سینمایی مارول را مانند قطعات پازل کنار هم قرار داد. در حالی که ممکن است اختلافاتی با برنامه اصلی فایگی وجود داشته باشد، در این مقاله قصد داریم ۳۰ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی که احتمال دارد فاز پنجم دنیای سینمایی مارول را شکل بدهد، بررسی کنیم.

پروژه‌های باقی مانده از فاز چهارم

با اکران فیلم The Marvels در سال ۲۰۲۳، شاهد گردهم آمدن گروهی بزرگ خواهیم بود که طبق شایعات مطرح شده، با تهدیدی رو به رو می‌شوند که به فیلم بعدی انتقام جویان منجر می‌شود. با در نظر گرفتن همچین سناریویی، می‌توان دنباله فیلم کاپیتان مارول را نقطه پایانی فاز چهارم توصیف کرد. حالا چه ماجراجویی‌ها و داستان‌های ناگفته‌ای قبل از آغاز فصل جدید MCU باقی مانده است؟

در تابستان امسال شاهد اکران فیلم Thor: Love and Thunder در سینماها بودیم و هر دو سریال کوتاه I am Groot و She-Hulk: Attorney at Law به‌زودی در ماه آگوست از دیزنی پلاس پخش خواهند شد. چند ماه بعد نیز شاهد پخش فصل دوم انیمیشن سریالی ?…What If خواهیم بود و نهایتا در تاریخ ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان ماه) با اکران فیلم به‌شدت مورد انتظار Black Panther: Wakanda Forever در سینماها، برنامه سال ۲۰۲۲ استودیو مارول به اتمام خواهد رسید.

با نگاهی به پروژه‌های سینمایی بزرگ مارول در سال ۲۰۲۳، Ant-Man The Wasp: Quantumania برای ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن)، Guardians of Galaxy Vol. 3 برای ۵ می (۱۵ اردیبهشت) و در آخر فیلم The Marvels برای ۲۸ جولای (۶ مرداد) در نظر گرفته شده که به احتمال زیاد دفتر فاز چهارم MCU را خواهد بست.

هر دو سریال تلویزیونی Echo و Secret Invasion نیز مراحل فیلمبرداری خو را به اتمام رساندند و انتظار می‌رود در نیمه اول سال ۲۰۲۳ از دیزنی پلاس پخش شوند. از آنجا که بنا بر گزارش‌ها، سریال اسکرول محور Secret Invasion برای چهار ماه فیلمبرداری مجدد به‌زودی دوباره شروع به کار می‌کند، این احتمال وجود دارد که اسپین آف هاکای زودتر از دیزنی پلاس پخش شود.

انیمیشن سریالی X-Men 97 در خط زمانی اصلی MCU اتفاق نمی‌افتد، زیرا استودیو مارول صرفا سریال کلاسیک دهه ۹۰ را احیا خواهد کرد. بنابراین قرار دادن آن بین پروژه‌های فاز پنجم بی‌ربط است، اما با توجه به ادعاهایی که اخیرا مطرح شده، انتظار می‌رود تابستان سال ۲۰۲۳ از دیزنی پلاس پخش شود.

اما قبل از بسته شدن برنامه سال ۲۰۲۲، قراره شاهد پخش دو فیلم ویژه با تم هالووین و کریسمس از استودیو مارول باشیم، یعنی Guardians of the Galaxy Holiday Special و Werewolf By Night Holloween Special. در حالی که اولی باید به شکل گیری داستان سومین و آخرین فیلم نگهبانان کهکشان کمک کند، دومی به MCU در به آغوش گرفتن بعد ماوراء الطبیعه مارول کمک می‌کند.

در ادامه می‌توانید نقشه راه پیش بینی شده باقی پروژه‌های فاز چهارم را مشاهده کنید:

۱۰ آگوست ۲۰۲۲ (۱۹ مرداد) – I am Groot

• ۱۷ آگوست ۲۰۲۲ (۲۶ مرداد) – She-Hulk

• پاییز ۲۰۲۲ – ?…Season 2 What If

• اکتبر ۲۰۲۲ –Werewolf by Night 

• ۱۱ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۰ مرداد) – Black Panther: Wakanda Forever 

• دسامبر ۲۰۲۲ – The Guardians of the Galaxy Holiday Special

• اوایل سال ۲۰۲۳ – Echo 

• ۱۷ فوریه ۲۰۲۳ (۲۸ بهمن) – Ant-Man and the Wasp: Quantumania

• بهار ۲۰۲۳ – Secret Invasion 

• ۵ می ۲۰۲۳ (۱۲ اسفند) – Guardians of the Galaxy Vol. 3

• تابستان ۲۰۲۳ – X-Men 97

• ۲۸ جولای ۲۰۲۳ (۶ مرداد) -The Marvels 

فیلم و سریال‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۳

تعیین دقیق شروع فاز پنجم دنیای سینمایی مارول امری دشوار است، اما حدس زدن اینکه کدام یک از سریال‌های اعلام شده در فاز بعدی قرار خواهد گرفت، بیشتر به پیش بینی تاریخ پخش آنها از دیزنی پلاس بستگی دارد.

فصل دوم سریال Loki

تام هیدلستون (Tom Hiddleston) و بقیه بازیگران سریال بی‌نظیر Loki که اخیرا در انگلستان جهت فیلمبرداری فصل دوم دوباره دور هم جمع شدند. از آنجا که انتظار می‌رود پروژه‌های بعدی به رویارویی انتقام جویان با کنگ فاتح منجر شود، فصل دوم لوکی می‌تواند بهترین استارت برای شروع فاز پنجم دنیای سینمایی مارول باشد.

همچنان حضور جاناتان میجرز (Jonathon Majors) در قامت کنگ فاتح در شش قسمت بعدی لوکی توسط هیچ منبع خبری تایید نشده است. فصل اول ما را نسخه‌ای متفاوت از کنگ آشنا کرد، اما خط زمانی دیگری نیز وجود دارد که نسخه اصلی کنگ فاتح در آن مشغول مدیریت کردن TVA است، همان خط زمانی‌ که خدای شرارت به‌واسطه سیلوی در پایان فصل اول منتقل شد.

در پنل کمیک کان سن دیگو ۲۰۲۲ مارول، فصل دوم سریال Loki بالاخره بخشی از فاز پنجم اعلام شد که از سال ۲۰۲۳ با قسمت سوم مردمورچه‌ای آغاز می‌شود. با اینکه هیچ تاریخ انتشار دقیقی اعلام نشد، اما طبق تایید فایگی فصل جدید لوکی قرار است در تابستان سال ۲۰۲۳ از دیزنی پلاس پخش شود.

 

 

سریال Ironheart

سریال Ironheart به تازگی مراحل فیلمبرداری خود را آغاز کرده و انتظار می‌رود سال آینده با پخش از دیزنی پلاس داستان ریری ویلیامز را در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول روایت کند. در حال حاضر، معلوم نیست آیا قبل از لوکی پا به MCU میگذارد یا خیر، زیرا این امر به مشکلات فیلمبرداری و الزامات پس از تولید بستگی دارد. اما به دلیل اهمیت بیشتری که لوکی باید در آینده MCU داشته باشد، معقول است که فاز پنجم با فصل دوم لوکی آغاز شود.

این اسپین آف سریالی از فرانچایز مرد آهنی رابرت داونی جونیور (.Robert Downey Jr)، بازگشت دومینیک تورن (Dominique Thorne) در قامت ریری ویلیامز را بعد از اولین حضورش در فیلم Black Panther: Wakanda Forever به دنبال دارد. او در این سریال همراه با آلدن ارنیاچ (Alden Ehrenreich)، آنتونی راموس (Anthony Ramos) و خیلی ستاره‌های دیگر وارد ماجراجویی جدیدی می‌شود. رایان کوگلر (Ryan Coogler) تولید و سام بیلی (Sam Bailey) و آنجلا بارنز (Angela Barnes) کارگردانی پروژه را بر عهده دارند.

در این سریال ریری ویلیامز باید با گروهی دانشمند که گفته می‌شود شامل پسر یا دختر اوبادیا استین، ابرشرور اولین فیلم Iron Man است، مقابله کند.

انیمیشن سریالی Marvel Zombies

از آنجا که بخش انیمیشن استودیو مارول با سرعت بالا به توسعه پروژه‌های مختلف مشغول است، فایگی در رویداد Disney plus Day از انیمیشن سریالی Marvel Zombies به‌طور رسمی رونمایی کرد. گفته می‌شود این پروژه در جهانی کاملا متفاوت نسبت به چیزی که در فصل اول وات ایف دیدیم، جریان دارد.

طبق تایید رسمی تیم توسعه در کمیک کان، انیمیشن سریالی Marvel Zombies با درجه سنی TV-MA در دست ساخت است که به‌طور رسمی اولین پروژه R-Rated استودیو مارول محسوب می‌شود. طبق اولین تصاویر منتشر شده، در این سریال قراره شاهد داستان‌هایی مهیج و دلهره آور از شخصیت‌هایی مثل واندا ماکسیموف، گوست، هاکای، آبامینیشن، کاپیتان مارول، کاپیتان آمریکا و ایکاریس باشیم. همچنین به‌طور رسمی تایید شد که وقایع این سریال در همان جهانی جریان دارد که در قسمت پنجم وات ایف دیدیم. توسعه این انیمیشن سریالی در کنار استریم فیلم‌های ددپول و لوگان از دیزنی پلاس، نشان می‌دهد که این کمپانی غول پیکر قصد دارد پروژه‌های R-Rated بیشتری را در آغوش بگیرد. ناگفته نماند که فیلم به‌شدت موردانتظار Deadpool 3 نیز لحن بزرگسالانه خود را حفظ کرده و با همان حال و هوای دو فیلم اول خود به پرده سینماها برود. از آنجا که هیچ تیزر یا تریلری از سریال Marvel Zombies در کمیک کان به نمایش گذاشته نشد، اما تصاویر منتشر شده به تنهایی برای ایجاد هیجان کافی است. اولین پروژه R-Rated استودیو مارول در سال ۲۰۲۴ از دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

 

 

سریال Agatha: House of Harkness

در لیست اخیر ادعا شده است که اسپین آف وانداویژنی کاترین هان (Kathryn Hahn)، یعنی Agatha: House of Harkness قرار است در ماه اکتبر مراحل فیلمبرداری خود را آغاز کند و درنهایت تا اواخر سال ۲۰۲۳ یا اوایل سال ۲۰۲۴ از دیزنی پلاس پخش شود. با نگاهی به برنامه انتشار فعلی، منطقی است که این کمدی تاریک آخرین پروژه MCU در سال ۲۰۲۳ باشد.

پیتر کامرون (Peter Cameron)، کامرون اسکویرز (Cameron Squires) و لورا دونی (Laura Donney) از وانداویژن، همگی به‌عنوان نویسنده زیر نظر جک شفر (Jac Schaeffer)، روی این پروژه کار می‌کنند. آخرین باری که آگاتا را دیدیم، واندا او را به همسایه فضول وستویو تبدیل کرده بود. بنابراین معلوم نیست ماجراجویی تاریک بعدی او کجا و چگونه آغاز می‌شود.

فیلم سینمایی Blade

ماهرشلا علی (Mahershala Ali) در کمیک کان ۲۰۱۹ به‌عنوان Blade معرفی شد، اما از آن زمان هیچ خبری از این فیلم موردانتظار منتشر نشده است. اما سرانجام، با خبر آغاز فیلمبرداری در ماه اکتبر بالاخره سکوت مرموزانه این پروژه شکست. به‌عنوان فیلم بعدی MCU که تازه وارد مراحل فیلمبرداری می‌شود، بخشی از فاز پنجم دنیای سینمایی مارول بودنش کاملا منطقی است. همچنین احتمال دارد ۶ اکتبر ۲۰۲۳ (۱۴ مهر) که هنوز توسط هیچ پروژه‌ای رزرو نشده، تاریخ اکران بلید باشد.

ماهرشلا که تا به حال دو بار برنده جایزه اسکار شده، در قامت بلید دی واکر در این فیلم ظاهر خواهد شد. بسام طارق (Bassam Tariq) کارگردان و استیسی اوزیکوفور (Stacy Osei-Kuffour) نوشتن فیلمنامه را بر عهده دارد. دلروی لیندو (Delroy Lindo)، میلان ری (Milan Ray) و آرون پیر (Aaron Pierre) نیز همگی برای ایفای نقش‌های نامعلوم به لیست بازیگران پیوسته‌اند. همچنین شایعات نشان می‌دهند که دراکولا آنتاگونیست اصلی فیلم Blade خواهد بود.

در سکانس پس از تیتراژ اترنالز، زمانی که شخصیت دن ویتمن با بازی کیت هارینگتون (Kit Harrington) سعی می‌کند به شمشیر ابونی دست بزند، می‌توان صدای بلید را شنید. به همین خاطر برای بسیاری سواله که آیا قراره شاهد حضور شخصیت بلک نایت در این فیلم باشیم؟ احتمال حضور افتخاری وجود دارد، اما ممکنه مارول قصد داشته باشد او را به داستان Eternals 2 یا سریال اختصاصی Black Knight گره بزند.

 

انیمیشن سریالی Spider-Man: Freshman Year

یکی دیگر از انیمیشن‌های سریالی دنیای سینمایی مارول، Spider-Man: Freshman Year نام دارد که قراره داستان خاصی از پیتر پارکر را در MCU به تصویر بکشد. جف ترامل (Jeff Trammel) مسئولیت تولید این سریال را بر عهده دارد.

شایعات نیز حاکی از آن است که برنامه‌های بزرگی برای مرد عنکبوتی در دیزنی پلاس وجود دارد. ممکن است شاهد یک سریال تلویزیونی یا حتی یک پروژه سینمایی بزرگ در ادامه این انیمیشن سریالی باشیم. اما در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از فیلم Spider-Man 4 در سال ۲۰۲۳ وجود ندارد که باعث می‌شود فصل اول Freshman Yeay تا پایان سال آینده پخش و فصل دوم نیز به‌طور بالقوه در سال ۲۰۲۵ دنبال شود.

استودیو مارول در پنل انیمیشن کمیک کان خود اولین تصاویر سریال که شامل ابرشرورها، لباس‌های جدید مرد عنکبوتی و طراحی کلی شخصیت‌ها می‌شود را با طرفداران به اشتراک گذاشت. شاید دیدن شخصیت‌هایی مثل نورمن آزبورن، دکتر اختاپوس، دکتر استرنج و اسکورپیون هیجان انگیز باشد، اما حضور مت مورداک با صداپیشگی چارلی کاکس (Charlie Cox) بهترین و مهیج‌ترین بخش رونمایی از اولین تصاویر این پروژه محسوب می‌شود.

زمانی که این پروژه سریالی برای اولین بار در رویداد مجازی Disney Plus Day رونمایی شد، سوالات زیادی در رابطه با ارتباطش با دنیای سینمایی مارول مطرح شد. اما حال با جایگزینی نورمن آزبورن با تونی استارک در تصاویر منتشر شده، به نظر می‌رسد این انیمیشن سریالی هیچ ارتباطی با دنیای سینمایی مارول نخواهد داشت. جدای از حضور نورمن آزبورن به‌جای تونی استارک، شواهد زیادی وجود دارد که چرا این سریال در MCU جریان ندارد. برای مثال در فیلم Avengers: Infinity War، دکتر استرنج و مرد عنکبوتی برای اولین بار در فضا با هم ملاقات کردند اما حضور او در سریال، این امر را نفی می‌کند. علاوه بر این حضور هری آزبورن و دکتر اختاپوس نیز با آخرین ماجراجویی پیتر پارکر در Spider-Man: No Way Home مطابقت ندارد.

علیرغم مرتبط نبودنش با MCU، این پروژه با تعریف مجموعه داستان‌های جدید از ابرقهرمان دوست داشتنی دنیای مارول، می‌تواند تنوعی جذاب برای طرفداران به حساب بیاید. انیمیشن سریالی Spider-Man: Freshman Year در سال ۲۰۲۴ از سرویس استریم دیزنی پلاس پخش خواهد شد.

 

در ادامه می‌توانید نقشه راه پیش بینی شده پروژه‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۳ را مشاهده کنید:

• تابستان – Ironheart 

• تابستان – Loki Season 2

• هالووین – Marvel Zombies

• پاییز – Agatha: House of Harkness

• ۳ نوامبر (۱۲ آبان) – Blade 

• زمستان – Spider-Man: Freshman Year

 

فیلم و سریال‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۴

سریال Armor Wars

سریال Armor Wars یکی از پروژه‌هایی است که از زمان معرفیش در رویداد Disney Investors Day تا الان، هیچ اطلاعاتی یا خبری در رابطش منتشر نشده است. در این پروژه سریالی دان چیدل (Don Cheadle) با ایفای نقش دوباره جیمز رودز ملقب به ماشین جنگی، داستان جدیدی از رودی را پیرو وقایع پایان بازی روایت می‌کند. این سریال اقتباسی است از خط داستانی محبوب Armor Wars، زمانی که فناوری تونی استارک دست آدم‌های اشتباه می‌افتد.

بنا به گزارش‌ها، بعد از جلب توجه روسای مارول، یاسر لستر (Yassir Lester) موفق شد به‌عنوان سرپرست نویسنده روی فیلمنامه کار کند. این سریال در ابتدا انتظار می‌رفت که در سال ۲۰۲۲ از دیزنی پلاس پخش شود، اما با توجه به شروع مراحل فیلمبرداری در پاییز سال جاری در آتلانتا، به احتمال زیاد اوایل سال ۲۰۲۴ شاهد پخش سریال باشیم. همچنین به دلیل اینکه این سریال اسپین آفی از فرانچایز Iron Man است، بسیاری معتقدند داستان سریال Armor Wars و Ironheart به هم مرتبط باشند.

 

فیلم سینمایی Deadpool 3

چهار سال از اکران Deadpool 2 در سینماها می‌گذرد و با نهایی شدن ادغام دیزنی و فاکس، سرانجام می‌توانیم درباره فیلم Deadpool 3 صحبت کرد. شاون لیوای (Shawn Levi)، کارگردان فیلم Free Guy، همراه با رایت ریس (Rhett reese) و پاول ورنیک (Paul Wernick)، با کار کردن روی فیلمنامه قسمت سوم ددپول سعی دارند راه را برای بازگشت رایان رینولدز (Ryan Reynolds) فراهم کنند.

استودیو مارول با کمترین دخالت فرصتی را برای کارگردان و عوامل فیلم ایجاد کردند تا ددپول آن‌طور که انتظار می‌رود به فاز پنجم دنیای سینمایی مارول ورود کند. با آماده شدن برای آغاز مراحل فیلمبرداری و همچنین اضافه شدن کارگردان هنری جدید به پروژه، به نظر می‌رسد مراحل تولید به زودی آغاز میشه و Deadpool 3 را در موقعیتی قرار می‌دهد تا تاریخ اکران ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) را از آن خود کند.

 

سریال تلویزیونی Daredevil

احیای سریای Daredevil به تازگی با حضور مت کورمن (Matt Corman) و کریس اورد (Chris Ord) به‌عنوان نویسنده به‌طور رسمی توسط مارول تایید شده است. مت مورداک چارلی کاکس (Charlie Cox) به‌زودی در سریال Echo باز خواهد گشت که طبق شایعات مطرح شده، او در سریال به دنبال جسیکا جونز کریستن ریتر (Crysten Ritter) خواهد بود.

علاوه بر این، وینسنت دینافریو (Vincent D’Onofrio) نیز در سریال اکو حضور داشته و به ایفای نقش مجدد کینگ پین می‌پزدازد. به همین خاطر حضور او در سریال دردویل نیز قطعی است. پروژه دردویل به‌عنوان ریبوتی در ادامه سریال قبلی احیا خواهد شد و لحن و عناصر سریال نتفلیکس را در خود منعکس خواهد کرد. همچنین طبق تایید رسمی کوین فایگی در کمیک کان، این پروژه هیجان انگیز ۱۸ قسمت داشته و Daredevil: Born Again نام دارد که پاییز سال ۲۰۲۴ از دیزنی پلاس پخش خواهد شد. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی نسبت به ارتباط این سریال جذاب با سه فصل منتشر شده از نتفلیکس و همچنین درجه سنی در دست نیست، اما اگر این پروژه ادامه داستان تکرار نشدنی نتفلیکس باشد به احتمال زیاد شاهد بازگشت شخصیت بولزای به‌عنوان آنتاگونیست اصلی در این سریال ۱۸ قسمتی خواهیم بود.

 

 

فیلم سینمایی Fantastic Four

با توجه نهایی شدن ادغام دیزنی و فاکس، ریبوت Fantastic Four تو راهه، اما اوضاع کمی پیچیده‌تر از آن چیزی است که گمان می‌کنید. این ریبوت بلاک باستری به تازگی کارگردان سه گانه مرد عنکبوتی، یعنی جان واتس (John Watts) را از دست داد و استودیو مارول همچنان به دنبال استخدام نامی بزرگ به‌منظور کارگردانی این اثر موردانتظار است.

علیرغم اینکه رید ریچاردز جان کراسینسکی (John Krasinski) در دنباله دکتر استرنج حضور داشت، اما بازگشت او هنوز به‌طور قطعی مشخص نیست. در حال حاضر هیچ خبری از کارگردان، نویسنده و لیست بازیگران نیست، بنابراین زمان آغاز مراحل تولید نیز همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. ریبوت Fantastic Four مدت‌هاست که برای اکران در سال ۲۰۲۴ پیش بینی شده است که احتمالا تاریخ دقیق ۳ می ۲۰۲۴ (۱۳ اردیبهشت) را برای اکران برگزینند.

 

فصل دوم سریال Ms. Marvel

تاکنون، استودیو مارول نسبت به تمدید سریال میس مارول برای فصل دوم مردد بوده است، اما به نظر می‌رسد عملکرد غیرقابل انتظار سریال تردد مارول را برای همیشه از بین برده باشد. قسمت پایانی فصل اول درب را برای تعریف ادامه داستان کامالا بعد از ماجراجویی با کارول دناورز و مونیکا رامبو در The Marvels باز گذاشته است.

با توجه به سن پایین ایمان ولانی (Iman Vellani)، استودیو مارول احتمالا مشتاق توسعه چندین فصل از سریال میس مارول باشد. همیشه حدس زدن تاریخ پخش سریال‌ها امری دشوار است، اما فصل اول با موفقیت غیرقابل انتظاری مواجه شد که به‌طور بالقوه به ساخت فصل دوم برای فاز پنجم دنیای سینمایی مارول چراغ سبز نشان داد.

 

فیلم سینمایی Captain America 4

با نگاه به همه فیلم‌های تایید شده و در حال توسعه مارول، Captain America 4 به احتمال زیاد مراحل فیلمبرداری خود را در سال ۲۰۲۳ آغاز می‌کند تا بتواند تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۴ (۴ مرداد) را برای اکران در سینماها درنظر بگیرد. سال گذشته در پی پخش قسمت آخر سریال The Falcon and The Winter Soldier، مالکوم اسپلمن (Malcolme Spellman) به‌عنوان نویسنده قسمت چهارم کاپیتان آمریکا توسط استودیو مارول به‌طور رسمی معرفی شد. به این معنی که فیلمنامه این عنوان هیجان انگیز مدتی است که در حال انجام است.

آنتونی مکی (Anthony Mackie) به‌عنوان سم ویلسون، کاپیتان آمریکا جدید دنیای سینمایی مارول در آینده نزدیک برای بازی در کاپیتان آمریکا ۴ باز خواهد گشت و جولیوس اونا (Julius Onah) که اخیرا وارد تیم شده، کارگردانی پروژه را بر عهده خواهد داشت. بسیاری انتظار دارند که کاپیتان آمریکا ۴ بیشتر شخصیت‌های سریال The Falcon and The Winter Soldier را بازگرداند که شامل باکی بارنز، شارون کارتر، الی بردلی و جوآکین تورس است.

با اعلام رسمی در کمیک کان، قسمت چهارم کاپیتان آمریکا، Captain America: New World Order نام دارد. این عنوان جذاب نام اولین قسمت سریال فالکون و سرباز زمستان بود که می‌تواند به خط داستانی مشهور کیمک‌ها اشاره داشته باشد. داستانی که در آن جمجمه قرمز بعد از نزول هایدرا، با استخدام ابرشرورهایی مثل Juggernaut و Absorbing Man، سازمان تروریستی جدیدی با همین نام را تاسیس کرد. همچنین بسیاری انتظار دارند که این دنباله بیشتر شخصیت‌های سریال The Falcon and The Winter Soldier را بازگرداند که شامل باکی بارنز، شارون کارتر، الی بردلی و جوآکین تورس است. اکنون که شارون کارتر به‌ سردسته تبهکاران مادریپور تبدیل شده است، شاید او آنتاگونیست اصلی باشد.

فیلم موردانتظار Captain America: New World Order در تاریخ ۵ مارچ سال ۲۰۲۴ (۱۴ اسفند) در سینماها اکران خواهد شد.

 

 

سریال تلویزیونی Wakanda

در آغاز سال ۲۰۲۱، رایان کوگلر (Ryan Coogler)، کارگردان فیلم پلنگ سیاه یک قرارداد ۵ ساله تلویزیونی با دیزنی امضا کرد که شامل تولید یک سریال اسپین آف با محوریت سرزمین واکاندا می‌شود. تنها چند ماه بعد، گزارشی نشان داد که سریالی با محوریت شخصیت Okoye نیز در دست ساخت است. احتمال بالایی وجود دارد که این دو مورد در واقع یک پروژه باشند.

در حال حاضر تمرکز کوگلر روی به پایان رساندن Black Panther 2 و آغاز تولید سریال Ironheart است. پس از اتمام این پروژه‌ها، وی می‌تواند به توسعه اسپین آف واکاندا بپردازد.

 

فصل سوم انیمیشن سریالی ?…What If

از آنجا که بخش انیمیشن در حال حاضر به توسعه پروژه‌های زیادی مشغول است، این احتمال وجود دارد که انیمیشن سریالی وات ایف با فصل سوم در سال ۲۰۲۴ به سرویس دیزنی پلاس بازگردد. البته نشان دادن چراغ سبز به فصل جدید بستگی به پاسخ منتقدین و مخاطبان به فصل دوم دارد، اما استودیو مارول می‌تواند براساس همین ایده جذاب محتواهای بی‌شماری تولید کند.

هنوز چندین ماه تا پخش فصل دوم از دیزنی پلاس باقی است، بنابراین فکر کردن درباره فصل سوم فعلا زود است. با این حال، نویسندگان تایید کردند که کاپیتان کارتر هایلی آتول (Hayley Atwell) در تمام فصول آینده باز خواهد گشت. بنابراین طرفداران می‌توانند در کنار سناریوهای مبتنی بر ابرقهرمانان و داستان‌های فاز چهارم و بعد از آن، شاهد داستان‌های بیشتری از کاپیتان کارتر در دنیاهای موازی باشند.

 

فیلم سینمایی Thunderbolts

از زمانی که جولیا لوئیس دریفوس (Julia Louis Dreyfus) در قامت شخصیت والنتینا برای اولین بار در سریال The Falcon and The Winter Soldier ظاهر شد و شخصیت جان واکر ملقب به U.S Agent را به یک تیم ناشناخته دعوت کرد، طرفداران تعجب کرده‌اند که هدف نهایی او چیست. درست زمانی که مشخص شد یلنا بلووا فلورانس پیو (Florence Pugh) برای او کار می‌کند و قراره کلینت بارتون را به قتل برساند، این رمز و راز فقط از قبل عمیق‌تر شد.

اکنون، بالاخره مشخص شد که نقطه پایانی نقشه‌های ولنتینا، فیلم Thunderbolts است که در حال حاضر توسط نویسنده فیلم Black Widow، اریک پیرسون (Eric Pearson)، نوشته شده و توسط جیک شریر (Jake Schreier) نیز کارگردانی خواهد شد. با رونمایی رسمی از لوگوی فیلم در پنل مارول کمیک کان، فیلم Thunderbolts با اکران در تاریخ ۲۶ جولای سال ۲۰۲۴ (۴ آبان) به فاز پنجم دنیای سینمایی مارول پایان خواهد داد.

 

سریال تلویزیونی Wonder Man

طبق اعلام رسمی استودیو مارول، سرنوشت دستین دنیل کرتون (Destin Daniel Cretton)، کارگردان فیلم شنگ چی با توسعه سریال تلویزیونی Wonder Man همراه با نویسنده سریال Brooklyn Nine-Nine گره خورده است. این پروژه به‌عنوان طنز هالیوود توصیف شده است که گفته می‌شود در اوایل مراحل توسعه قرار دارد و ممکن است آن را قبل از فیلم Shang-Chi 2 تا پایان سال ۲۰۲۴ به پایان برساند.

 

فیلم سینمایی Spider-Man 4

بعد از موفقیت Spider-Man: Homecoming، سونی تصمیم گرفت تا سه گانه تام هالند (Tom Holland) در دنیای سینمایی مارول را تکمیل کند. با وجود اینکه هالند هنوز برای فیلم Spider-Man 4 و سه گانه دومش با سونی و مارول قرارداد امضا نکرده است، احتمال اینکه مراحل فیلمبرداری به موقع به اتمام برسد و در سال ۲۰۲۳ اکران شود بسیار ضعیف است. به همین خاطر ممکن است سه گانه دوم تام هالند در MCU به سال ۲۰۲۴ موکول شود.

فعلا نمی‌توان درباره تاریخ اکران دقیق Spider-Man 4 اظهار نظر کرد. هر دو فیلم Homecoming و Far From Home در ماه جولای در سینماها اکران شدند، در حالی که قسمت سوم این سه گانه در ماه دسامبر به پرده سینماها رفت. با توجه به موفقیت No Way Home در فصل زمستان، سونی ممکن است استراتژی خود را دوباره تکرار کرده و قسمت چهارم مرد عنکبوتی را در نیمه پایانی سال ۲۰۲۴ روانه سینماها کند.

علاوه بر تاریخ اکران، هیچ نشانه‌ای از ماجراجویی بعدی پیتر پارکر نیز در فیلم Spider-Man 4 وجود ندارد، اما انتظار می‌رود که شاهد بازگشت زندایا (Zendaya) و جیک باتالون (Jacob Batalon) برای ایفای مجدد نقش‌هایشان باشیم. فعلا تکه‌ای کوچک از سیمبیوت ونوم تام هاردی (Tom Hardy) در گوشه‌ای از دنیای سینمایی مارول در حال خزیدن است، بنابراین معلوم نیست در سه گانه دوم باید انتظار چه چیزی را کشید.

 نقشه راه پیش بینی شده پروژه‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۴

• بهار  – Armor Wars 

• ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) – Deadpool 3 

• بهار – Daredevil 

• ۳ می (۱۳ اردیبهشت) – Fantastic Four 

• تابستان – Ms. Marvel Season 2

• ۲۶ جولای (۴ مرداد) – Captain America 4 

• تابستان – Wakanda 

• پاییز – What If…? Season 3

• ۸ نوامبر (۱۷ آبان) – Thunderbolts

• پاییز – Wonder Man

• زمستان – Spider-Man 4 

 

فیلم‌ و سریال‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۵

فیلم سینمایی اسکارلت ویچ

با ورود به فاز چهارم، واندا ماکسیموف شخصیت مورد علاقه طرفداران بود. حضور پررنگ او تنها در دو پروژه Wandavision و Doctor Strange 2 مورد ستایش قرار گرفت. حتی با توجه به اینکه پایان مبهم دکتر استرنج ۲، بسیاری هنوز هم معتقدند که او زنده است و داستان‌های زیادی از واندا باید در یک پروژه اختصاصی بزرگ به تصویر کشیده شود.

در حالی که مرگ قوی‌ترین انتقای جو MCU بعید و دور از ذهن است، اما به نظر می‌رسد الیزابت اولسن (Elizabeth Olsen) قصد دارد برای مدتی کوتاه از MCU فاصله گرفته و استراحت کند. بنابراین پس از مدتی مرخصی، سال ۲۰۲۵ می‌تواند زمان معقولی برای بازگشت اسکارلت ویچ باشد. قالب پروژه اختصاصی او هنوز مشخص نیست اما با توجه به موفقیت بی‌سابقه وانداویژن، ممکن است دوباره در قالب سریال تلویزیونی در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول بدرخشد. 

 

فیلم سینمایی World War Hulk

گزارش‌های اخیر ادعا کرده است که یک فیلم سینمایی با اقتباس از خط داستانی World War Hulk کمیک‌ها در دست ساخت است و امسال وارد مراحل فیلمبرداری می‌شود. بنا بر گزارش‌ها، این رویداد بلاک باستری در سریال She-Hulk پایه‌ریزی خواهد شد. زمانی که آبامینیشن هالک‌های بی‌شماری خلق می‌کند و باعث میشه تا بروس بنر و جنیفر والترز در درگیر جنگ جهانی هالک شوند.

با در نظر گرفتن استخدام نویسنده، کارگردان، آماده شدن برای مراحل تولید و همچنین تمرکز سنگین روی جلوه‌های ویژه، فیلم جنگ جهانی هالک می‌تواند در سال‌ ۲۰۲۵ در سینماها اکران شود.

 

سریال تلویزیونی The Ten Rings

پس از موفقیت فیلم Shang-Chi and The Legend of The Ten Rings، مشخص شد که دستین دنیل کریتون همزمان در حال توسعه قسمت دوم شانگ چی و اسپین آف سریالی با محوریت فرقه ده حلقه است. پیش بینی می‌شود که این اسپین آف روی شخصیت Xialing، رهبر جدید ده حلقه متمرکز ‌شده و داستانی جدید با حال و هوای شانگ چی را به تصویر خواهد کشید. این سریال به احتمال زیاد یا وقایع فیلم Shang-Chi 2 را پایه‌ریزی می‌کنه یا مستقیما بعد از آن دنبال می‌شود.

 

فیلم سینمایی The Mutants

پس از آنكه كامالا کان در سریال میس مارول جهش یافته خطاب شد، از راه رسیدن ریبوت جهش یافته‌ها ممکن است زودتر از آنچه تصور می‌شد به واقعیت بپیوندد. گفته می‌شود که این پروژه تحت عنوان The Mutants زیر نظر استودیو مارول در حال توسعه است.

از الان خیلی زود است که بگوییم کدام یک از جهش یافته‌ها در این ریبوت توجه همه را به خود جلب می کند، اما حضور شخصیت‌هایی مانند پروفسور ایکس، مگنیتو، ولورین، سایکلاپس و جین گری تضمین شده‌اند. ولورین به‌تنهایی مرکز توجه فرانچایز مردان ایکس فاکس قرار گرفت، اما شاید شخصیتی جوان‌تر مانند روگ یا کیتی پراید بتواند همین کار را برای MCU انجام دهد.

 

سریال تلویزیونی Nova

هواداران مارول بیش از یک دهه است که منتظر دیدن نوا در MCU هستند. برخی خواستار نسخه ریچارد رایدر هستند، در حالی که برخی دیگر امیدوارند که سم الکساندر جوان را در آسمان‌های MCU ببینند. حال گزارش‌ها حاکی از آن است که نوا با سریال تلویزیونی خود پا به دنیای سینمایی مارول خواهد گذاشت. این پروژه در حال حاضر در مراحل اولیه تولید قرار دارد و به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۵ از دیزنی پلاس پخش می‌شود.

 

فیلم سینمایی Shang-Chi 2

دستین دنیل کریتون بلافاصله پس از موفقیت شانگ چی، مراحل توسعه قسمت دوم را آغاز کرد. در حال حاضر هیچ اطلاعاتی از این دنباله در دست نیست، اما صحنه پس از تیتراژ شانگ چی سوالاتی راجع به منشا سلاح‌های باستانی ایجاد کرد که ممکن است در قسمت دوم پاسخ داده شود.

در حال حاضر نمی‌توان به‌طور دقیق درباره تاریخ انتشار صحبت کرد، اما با توجه به این که کارگردان به‌طور همزمان روی چندین پروژه اسپین آف کار می‌کند، ۲۰۲۵ می‌تواند بازه زمانی واقع بینانه‌ای باشد. بسیاری از بازیگران برای فیلم Shang-Chi 2 بازخواهند گشت، اما برخی شایعات به حضور آیرون فیست در این دنباله هیجان انگیز اشاره دارند.

 

فصل دوم سریال Hawkeye

سریال هاکای هنوز به‌طور رسمی برای فصل تمدید نشده، اما اخیرا از دسته‌بندی سریال کوتاه به ژانر کمدی تغییر یافته، که تا حدودی یه احتمال ساخت فصل دوم اشاره می‌کند. با توجه به اینکه کیت بیشاپ اکنون به‌عنوان هاکای جدید در دنیای سینمایی مارول شناخته شده است، احتمالا پیرو بازنشستگی کلینت بارتون، او شخصیت اصلی فصل دوم خواهد بود.

 

فیلم سینمایی Eternals 2

با توجه به پایان قسمت اول، سال ۲۰۲۵ ممکن است منطقی‌ترین زمان برای اکران Eternals 2 باشد. نیمی از اترنال‌ها توسط آریشم از زمین ربوده شدند، در حالی که دیگران همراه با اروس در جستجوی باقی اترنال‌ها هستند. دن ویتمن نیز به تازگی با بلند کردن شمشیر ابونی، سفر خود را به سمت تبدیل شدن به شوالیه سیاه آغاز کرده است.

کارگردان فیلم، کلویی ژائو (Chloe Zhao) مطمئنا سورپرایزهای زیادی برای طرفداران کنار گذاشته است، اما پس از پاسخ ضعیف غیر قابل انتظار به قسمت اول، استودیو مارول باید برای دنباله اترنالز وقت بیشتری بگذارد تا آن اتفاق تلخ دوباره تکرار نشود. حتی ممکن است کوین فایگی این‌بار با رویکردی متفاوت مراحل توسعه قسمت دوم را دنبال کند. به هر حال یک تاریخ اکران در اواخر سال ۲۰۲۵ باید زمان زیادی برای بهبود Eternals 2 برای استودیو مارول و کلویی ژائو فراهم کند.

 

فصل دوم سریال Moon Knight

با توجه به اینکه استودیو مارول برای ساخت فصل دوم مون نایت مردد است، همه علائم و نشانه‌ها به انتظاری طولانی برای دیدن ادامه داستان استیوم و مارک اشاره دارند. قسمت پایانی فصل اول مخاطبان را با هویت سوم مارک اسپکتور، یعنی جیک لاکلی آشنا کرد اما آشنایی مخاطبان با جیک کوتاه‌تر از چیزی بود که انتظار می‌رفت. در حال حاضر هیچ تایید رسمی مبنی بر ساخت فصل دوم وجود ندارد، اما اگر هم وجود داشته باشد، باید امیدوار بود تا در سال ۲۰۲۵ شاهد درخشیدن دوباره اسکار ایزاک (Oscar Isaac) در قامت مون نایت باشیم.

در ادامه می‌توانید نقشه راه پیش بینی شده پروژه‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۵ را مشاهده کنید:

• اوایل سال – Scarlet Witch 

• ماه فوریه – World War Hulk 

• بهار – The Ten Rings

• ماه می – The Mutants 

• تابستان – Nova 

• ماه جولای – Shang-Chi 2 

• تابستان – Hawkeye Season 2

• ماه نوامبر – Eternals 2 

• پاییز – Moon Knight Season 2

 

فیلم و سریال‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۶

سریال تلویزیونی Wolverine

هنگامی که استودیو مارول مراحل توسعه ریبوت فرانچایز X-Men خود را آغاز کند، دنیای سینمایی مارول به‌طور طبیعی بسیاری از ابرقهرمانان جدید خود را به فیلم‌ و سریال‌های گوناگونی دعوت می‌کند. به احتمال زیاد اولین ابرقهرمان لیست هم Wolverine است که به نظر می‌رسد با استعداد بازیگری تارون اگرتون (Taron Egerton) در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول متولد ‌شود.

با وجود سه گانه هیو جکمن (Hugh Jackman)، یک سریال تلویزیونی می‌تواند فرصتی مناسب برای به تصویر کشیدن ولورین در MCU باشد. به احتمال زیاد معرفی ولورین در فاز پنجم، در اوایل سال ۲۰۲۶ رخ دهد و به اولین اسپین آف جهش یافته MCU تبدیل شود.

 

فیلم سینمایی Doctor Strange 3

بعد از درگذشت تونی استارک، دکتر استرنج بندیکت کامبربچ (Benedict Cumberbatch)، با دو فیلم Spider-Man: No Way Home و Doctor Strange 2 وارد دوتا از بزرگ‌ترین ماجراهای فاز چهارم شد و حال به نظر می‌رسد قسمتی سوم اجتناب ناپذیر است.

استودیو مارول هنوز تاریخ انتشار فیلم را برای سال ۲۰۲۵ اعلام نکرده است، اما شاید آن را به تعویق انداخته و فوریه سال ۲۰۲۶ را برای قسمت سوم دکتر استرنج برگزیند. داستان قسمت سوم مسلما حول محور کلیا و استرنج می‌چرخد، دو شخصیتی که روابط محکمی در کمیک‌ها با هم دارند. هر ماجراجویی که باهم آغاز کنند به احتمال زیاد وقایع فیلم Avengers 5 را پایه‌ریزی خواهد کرد.

 

سریال تلویزیونی Ghost Rider

با نگاه به سایر ابرقهرمانان که برای مدتی طولانی منتظر اولین حضور خود در MCU هستند، شخصیت روح سوار سال‌هاست که شایعه توسعه پروژه‌ اختصاصی‌اش در فضای مجازی پر شده است. گزارش‌های منتشر شده نشان می‌دهد استودیو مارول در حال مذاکره با یک بازیگر بزرگ به جهت ایفای نقش روح سوار است و نورمن ریدوس (Norman Reedus) از فرانچایز مردگان متحرک می‌تواند گزینه مناسبی برای به تصویر کشیدن شخصیت جهنمی مارول در MCU باشد.

ظاهرا روح سوار قرار بود حضوری افتخاری در فیلم Doctor Strange 2 داشته باشد، اما این ایده در مراحل ابتدایی توسعه فیلم رد شد. اکنون یک سریال تلویزیونی در سال ۲۰۲۶ می‌تواند معرفی خوبی در فاز پنجم دنیای سینمایی مارول باشد. اما احتمالا قبل از درخشیدن در سریال خود، در یک پروژه دیگر مثل Midnight Sons ظاهر شود.

 

فیلم سینمایی Avengers 5

بسیاری امیدوارند که فیلم Avengers 5 زودتر از موعد به پرده سینماها برود اما با توجه به تعداد زیادی از پروژه‌ها که در حال حاضر در مرحله توسعه قرار دارند، اکران قبل از سال ۲۰۲۶ کمی دور از ذهن است. اگرچه هیچ کسی دقیق نمی‌داند که استودیو مارول چه مسیری را برای آینده دنیای سینمایی مارول در نظر دارد، انتظار می‌رود جاناتون میجرز در قامت کنگ فاتح به تهدید بزرگ بعدی MCU تبدیل شود.

اما پیرو لو رفتن مجموعه تصاویری از  پرونده‌های دفتر مالکیت معنوی اتحادیه اروپا توسط یک لیکر که به ثبت اسامی تجاری هیجان انگیزی توسط استودیو مارول اشاره داشت، کوین فایگی در کیمک کان سن دیگو ۲۰۲۲ از دو فیلم عظیم Avengers: Secret Wars و Avengers: The Kang Dynasty به‌عنوان عناوین پایانی فاز ششم MCU رونمایی کرد. ایده پروژه Secret Wars مدتی است که توسط طرفداران مورد بحث قرار گرفته است و با توجه به اظهار علاقه برادران روسو برای کارگردانی این دو پروژه، هیچ اطلاعاتی مبنی بر بازگشت آنها وجود ندارد ولی قسمت پنجم انتقام جویان توسط کارگردان فیلم شانگ چی، یعنی دستین دنیل کرتون کارگردانی خواهد شد.

با نگاهی به این عناوین موردانتظار، به راحتی می‌توان مسیر جذابی که دنیای سینمایی مارول در آن قدم گذاشته را مشاهده کرد. کنگ فاتح قرار است با ظاهر کمیکی خود در قسمت سوم مردمورچه‌ای ظاهر شده و سپس جهان را با تهدیدی بزرگ در دو فیلم جدید انتقام جویان مواجه کند. مسلما در فاز ششم با رویدادی حماسی در مقیاسی عظیم نسبت به جنگ بی‌نهایت و پایان بازی طرف خواهیم بود. در حالی که فایگی سال ۲۰۲۵ را برای اکران هر دو فیلم در نظر گرفته، اما به احتمال زیاد با به تعویق انداختن یکی از آنها، فیلم Avengers: The Kang Dynasty را در سال ۲۰۲۵ و فیلم Avengers: Secret Wars را در سال ۲۰۲۶ در سینماها اکران خواهد کرد. 

 

در ادامه می‌توانید نقشه راه پیش بینی شده پروژه‌های فاز پنجم در سال ۲۰۲۶ را مشاهده کنید:

• اوایل سال – Wolverine 

• ماه فوریه – Doctor Strange 3 

• بهار – Ghost Rider 

• ماه می – Avengers 5 

 

ایده داستانی فاز پنجم دنیای سینمایی مارول چه خواهد بود؟

با از راه رسیدن مردان ایکس و چهار شگفت انگیز در کنار ابرقهرمانان جدید پیش بینی شده، به نظر می‌رسد فاز پنجم حتی بزرگ‌تر و شلوغ‌تر از فاز چهارم باشد. فصل جدید MCU باید طوری پیش برود تا درنهایت به رویداد بزرگ Secret Wars یا همان جنگ‌های مخفی ختم شود. هنوز به‌طور قطع مشخص نیست که آیا کنگ فاتح تهدید نهایی و بزرگ حماسه جدید خواهد بود یا فاز پنجم تنها فرصتی است که انتقام جویان دوباره دور هم جمع شوند.

دقیقا مانند فاز چهارم، موضوع بزرگ و به‌شدت مهم مولتی ورس یا همان جهان‌های موازی باید مرکز توجه فاز پنجم باشد و درنهایت با رویداد جنگ‌های مخفی، حماسه فعلی MCU را به سمت و سویی جدید ببرد. شاید هم این قضیه منجر به بازگشت شخصیت‌های نمادین بیشتری مانند ولورین هیو جکمن یا مرد آهنی رابرت داونی جونیور شود.

به هر حال آخر هفته کوین فایگی در کمیک کان سن دیگو به رونمایی از فاز پنجم دنیای سینمایی مارول پرداخته و اخبار هیجان انگیزی را از طریق پنل بزرگ خود در تاریخ ۲۳ جولای (۱ مرداد) با طرفداران مارول از سراسر دنیا به اشتراک خواهد گذاشت.

نظر شما در رابطه با فاز پنجم چیست؟ آیا برای فاز پنجم هیجان دارید؟ نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.
0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

4 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا