برگزیده
📣 پخش زنده مسابقات زولا هر روز ساعت 17 از آپارات
بهترین لحظات ارباب حلقه ها
1%
  • 0/10

۱۵ مورد از بهترین لحظات ارباب حلقه ها در دنیای سینما

نگاهی دوباره به اقتباس شاهکار پیتر جکسون از قلم تالکین

۱۵ مورد از بهترین لحظات ارباب حلقه ها در دنیای سینما ۱ ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ ترین‌ها (سینمایی) کپی لینک

داستان ارباب حلقه‌ها بدون شک چه در دنیای ادبیات و چه در دنیای سینما یکی از مهم‌ترین و آموزنده‌ترین داستان‌ها است. در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین لحظات ارباب حلقه ها در دنیای سینما داشته باشیم.

سه گانه سینمایی ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون (Peter Jackson) بهترین اقتباس از جهان خارق العاده سرزمین میانه است. کشور زیبای نیوزیلند که محل فیلم برداری این سه گانه بوده، به ما برخی از زیباترین نماها و چشم اندازها را ارائه داد. در کنار آن، موسیقی متن فراموش نشدنی و ایفای نقش بی نظیر بازیگران، سبب جاودانه شدن این سه گانه سینمایی شد.

این سه گانه جذاب امروزه نقشی بسیار مهم در فرهنگ عوام داشته و مردم در نقاط مختلف جهان به شکل قابل توجهی از صحنه‌ها یا گفته‌های شخصیت‌ها در زندگی روزمره خود بهره می‌برند. این سه گانه به قدری شهرت داشته که حتی برخی افرادی که به تماشای آن ننشسته‌اند نیز قدرت تشخیص شخصیت‌های آن را دارند. به همین بهانه در این مطلب قصد داریم نگاهی به بهترین لحظات ارباب حلقه ها داشته باشیم و خاطرات دور و نزدیک خود را از این فرنچایز بی نظیر زنده کنیم.

طرد گالم توسط اسمیگل

گالم (Gollum) در گذشته موجودی هابیت مانند به نام اسمیگل (Smeagol) بوده است. پس از یافتن حلقه یگانه، اسمیگل در برابر حلقه ضعف نشان داده و شخصیتی ثانویه شکل می‌دهد. شخصیت ثانویه به دلیل سرفه‌های بدخیم گالم نام می‌گیرد. گالم و اسمیگل در یک بدن برای قرن‌ها به مبارزه پرداخته و اسمیگل را راهی کوهستان مه آلود (Misty Mountains) کردند.

در آغاز داستان دو برج، اسمیگل پس از همراهی با فرودو (Frodo) از نو قدرت گرفته و در نهایت گالم را به طور کامل سرکوب کرده و به زندگی شادتری در کنار ارباب جدید خود می‌پردازد. صحنه طرد گالم توسط اسمیگل به خلاقانه‌ترین شکل ممکن کارگردانی شده است. ما می‌توانیم هر دو شخصیت را در آن واحد درون برکه تماشا کنیم.

آغاز نبرد هلمز دیپ

پس از اثبات خیانت سارومان (Saruman)، پادشاه تئودون (King Theodon) به مردم روهان دستور عقب نشینی به هلمز دیپ (Helm’s Deep) را داد، غافل از اینکه این اتفاق به سود سارومان بود. پس از آن سارومان به ارتش هزاران اوروک های خود دستور حمله به هلمز دیپ و کشتن تمام مردم روهان را داد.

مردم که متوجه این اتفاق شدند، شروع به جدل با یکدیگر کردند و به این نتیجه رسیدند که باید در برابر ارتشی منظم و تعلیم دیده صف آرایی کنند. انسان‌ها و الف‌ها برای مقابله با ارتش شیطانی سارومان آماده شده و همزمان با آغاز مبارزه بارانی شدید بارش گرفت که تنش، اضطراب و البته جذابیت نبرد را چندین برابر کرد.

تعقیب و گریز نازگول و هابیت‌ها

نازگول ها در ارباب حلقه ها

فرودو و سم (Sam) در ابتدای مسیر خود با مری (Merry) و پیپین (Pippin) برخورد کردند. چهار هابیت جوان مسیر خود را پیش گرفته که ناگهان فرودو دستور مخفی شدن داد! لحظاتی کوتاه پس از دستور فرودو، یکی از نازگل‌ها (Nazgul) سوار بر اسب فرا رسید.

لحظاتی بعد نازگل خشمگین از اسب خود پیاده شده و به جستجوی هابیت‌هایی پرداخت که زیر ریشه درختی تنومند اختفا کرده بودند. حلقه در این لحظه فرودو را به شدت وسوسه کرده و از او می‌خواست تا حلقه را بپوشد. اما پیپین در همان لحظه کیسه قارچ خود را به گوشه‌ای پرتاب کرده و حواس نازگل را پرت کرد. صحنه نزدیکی نازگل به حلقه یگانه بدون شک یکی از استرس آورترین صحنه‌ها در داستان یاران حلقه است.

مهمانی تولد بیلبو

بر خلاف اکثر بخش‌های سه گانه ارباب حلقه‌ها که ما به تماشای مبارزه و مشاجره می‌پردازیم، مهمانی تولد بیلبو (Bilbo) لحظاتی خنده دار و سرگرم کننده ارائه می‌دهد. هابیت‌ها علاقه زیادی به غذا و دور همی‌های پر جمعیت داشته و در تولد ۱۱۱ سالگی بیلبو نیز برای او سنگ تمام گذاشته و تمام مردم شایر را به مهمانی تولد بیلبو دعوت می‌کنند.

این مهمانی نه چندان مجلل اما بسیار گرم، نه تنها لبخند بر لب ما آورده، بلکه نشانه‌هایی واضح از ارتباط بسیار نزدیک هابیت‌های داستان در اختیار مخاطب خود قرار می‌دهد. در این بخش ما نه تنها بیش از پیش از ارتباط نزدیک فرودو و بیلبو و اهمیت بیلبو در داستان مطلع می‌شویم، بلکه فرودو به قدرت مخفی شدن با استفاده از حلقه پی می‌برد!

آخرین رژه انت‌ها

داستان ارباب حلقه‌ها مملو از جملات و سخنرانی‌های انگیزشی و لحظات احساسی است. انت‌ها (Ents) اما در طول داستان نه در جبهه خیر و نه در جبهه شر قرار نمی‌گیرند و ادعا می‌کنند که در زمان نیاز هیچکس به کمک آن‌ها نیامد. پیپین اما با نقشه‌هایی هوشمندانه و خلاقانه، انت‌ها را به حمله به آیزنگارد (Isengard) ترغیب کرد. کمک رسانی آن‌ها در نهایت به سود تمام موجودات سرزمین میانه، از جمله انت‌ها بود!

تریبارد (Treebard) پس از تماشای بخشی از خانه خود که توسط سارومان تخریب شده به خشم آمده و با کمک یاران خود به سوی آیزنگارد روانه شد. او پیش از آغاز حملات و از بین بردن ارتش سارومان، سخنرانی حماسی داشته و اعلام می‌کند که قصد دارد برای آخرین بار وارد میدان نبرد شود.

مبارزه سم در برابر شلوب

پس از صعود به کوه‌های وحشت آور موردور، گالم با فریب دادن فرودو تلاش کرد سم را از او دور کند. متاسفانه هیچ یک از هابیت‌ها از وجود لانه عنکبوتی با نام شلوب (Shelob) اطلاع نداشتند. پس از تلاش‌های مستمر، فرودو در برابر شلوب شکست خورد و شلوب او را در تار خود پیچید و برای وعده غذایی بعدی خود آماده کرد.

سم اما برخلاف فرودو از نقشه شوم گالم مطلع شد و به تنهایی به ارتفاعات کوهستان صعود کرد. سم، مسلح به هدیه نورانی گالادریل (Galadriel) و شمشیر استینگ (Sting) مبارزه‌ای حماسی با شلوب داشت. در نهایت سم موفق به کشتن این موجود ترسناک و عظیم الجثه نشد، اما موفق شد ضربه‌ای مهلک به چشم او بزند و به درون لانه خود بفرستد!

مبارزه آخرین پیمان

مخاطبین باید با داستانی به پهنای تاریخ آشنا باشند تا اهمیت عملیات فرودو یعنی از بین بردن حلقه یگانه را درک کنند و داستان یاران حلقه به خوبی در مدت زمانی کوتاه به آن‌ها درس تاریخ می‌دهد. گالادریل، از مهم‌ترین الف‌های داستان ارباب حلقه‌ها، تاریخچه حلقه را برای ما شرح داده و ما از اهمیت آن و اهمیت نابودی آن به زیباترین شکل ممکن مطلع می‌شویم.

در سکانس‌های پایانی این بخش از فیلم، مردان نومنور (Numenor) با الف‌های سرزمین میانه عهد بسته و به مبارزه مستقیم در برابر سائورون، پادشاه تاریکی، در سرزمین موردور می‌روند. این نبرد یکی از حماسی‌ترین نبردهای تاریخ سینما بوده و تماشای مبارزه میان دو ارتش پهناور به خوبی ما را با چاشنی اصلی سه گانه ارباب حلقه‌ها آشنا می‌کند.

حمله روهیریم در هلمز دیپ

نبرد هلمز دیپ که پیش‌تر نیز نگاهی به آن داشتیم بدون شک یکی از حماسی‌ترین نبردها در تاریخ سینما است. قلعه قدرتمند کشور روهان در گذشته طی حملات هرگز مردم خود را ناامید نکرده و در نتیجه شاه تئودون بار دیگر به این قلعه اعتماد کرده و مردم خود را در این قلعه در برابر هجوم نیروهای سارومان پناه می‌دهد.

اما او خبر نداشت که سارومان به همراه ارک‌های قدرتمند و وحشی خود، مقدار زیادی مواد منفجره نیز برای حمله به این قلعه فرستاده است. در آغاز نبرد، با تبدیل دیوار بیرونی قلعه به ویرانه، نیروهای روهان مجبور به عقب نشینی به بخش‌های داخلی قلعه شدند. شکست بسیار نزدیک بوده، اما با طلوع خورشید، گندالف (Gandalf)، اومر (Eomer) و دو هزار سرباز تازه نفس از راه می‌رسند. حمله قدرتمند آن‌ها نیروهای سارومان را تار و مار می‌کند.

این فقط یک دشمن حساب می‌شود!

نیروهای قدرتمند سائورون به صورت موج موج در دشت‌های پلنور و در نزدیکی میناس تیریث (Minas Tirith) حضور یافتند. اولین موج آن‌ها موج ارک‌ها با قلعه‌های متحرک بود. موج دوم موجی قدرتمندتر شامل هیولایاهایی فیل مانند بود که با نام موماکیل (Mumakil) شناخته می‌شوند.

تیراندازان بر کمر این هیولاها صدماتی جبران ناپذیر به نیروهای روهان وارد کردند. لگولاس (Legolas) که مبارزی بسیار فرصت طلب بوده به محض یافتن روزنه امید به یکی از موماکیل‌ها حمله کرده و آن را به قتل می‌رساند. پس از نابودی نیروهای سوار بر موماکیل و قتل آن، از خرطوم موماکیل پایین آمده و در کمال تعجب و البته تمسخر گیملی (Gimli)، دوست و هم رزم لگولاس جمله «این فقط یک دشمن حساب می‌شود!» را بیان می‌کند.

مجمع الراند

زمانی که مجمع الراند (The Council of Elrond) کار خود را در ریوندل (Rivendell) آغاز کرد، فرودو گمان برد که عملیاتش به پایان رسیده است. فرودو با گندالف در منطقه بری (Bree) قرار ملاقات داشت، اما مسیر او بسیار طولانی‌تر شد و در نهایت او با کمک هابیت‌های همراه و آراگورن (Aragorn) محبوب به ریوندل رسید.

فرودو در مدت زمانی کوتاه متوجه شد که رهبران نژادهای مختلف هرگز موفق به انتخاب شخصی واحد به عنوان شخص معتمد برای حمل حلقه نمی‌شوند و در نتیجه او به عنوان داوطلب پیش رفت. این تصمیم بسیار مهم فرودو و به دنبال آن شکل گیری گروه یاران حلقه، این بخش از داستان را تبدیل به یکی از خاطره انگیزترین بخش‌های این سه گانه کرد.

پیاده روی یاران به سوی هدف

داستان ارباب حلقه‌ها تمرکز زیادی بر سفر و رسیدن به هدف نهایی دارد و هیچ صحنه‌ای مانند صحنه پیاده روی یاران حلقه‌ها پس از خروج از ریوندل و راهی شدن به سوی کوهستان مه آلود این مفهوم را به خوبی به نمایش نمی‌گذارد.

داستان یاران حلقه با استفاده از این صحنه‌ها در چشم اندازهای متفاوت و در کنار آن موسیقی جذاب، به بهترین شکل ممکن تلاش برای رسیدن به هدف نهایی را به نمایش می‌گذارد. ما در این صحنه‌ها به تماشای زیبایی خیره کننده سرزمین میانه نشسته و در عین حال بهتر از هر زمان دیگری با سخت کوشی یاران حلقه برای رسیدن به هدفی والا آشنا می‌شویم.

سخنرانی آراگون در بلک گیت

پس از شکست مفتضحانه سائورون در میناس تیریث، هزاران ارک تحت فرمان او به سوی موردور حرکت کردند. این اتفاق برای بازماندگان نبرد اتفاقی خوب بود، اما از سوی دیگر اطمینانی به پیروزی نهایی نبود. پیروزی نهایی در گرو پرتاب حلقه توسط فرودو در کوه نابودی (Mount Doom) بود. در نتیجه سائورون تمام قوای باقی مانده خود را برای تسلط بر سرزمین میانه به موردور فرستاد.

تنش در این لحظات بسیار بالا بود و تعداد اندک نیروهای بازمانده روهان و گاندور برای مبارزه به سوی بلک گیت (Black Gate) حرکت کردند. آراگورن، رهبر محبوب و البته قدرتمند این ارتش تضعیف شده، پیش از آغاز آخرین و البته مهم‌ترین نبرد تاریخ سرزمین میانه سخنرانی را ادا کرد که تک تک سلول‌های بدن ما را به وجد آورد. پادشاه جدید گاندور با جمله زیبای «برای فرودو» تمام سربازان را به خط کرد و به مبارزه پرداخت.

تاج گذاری آراگورن

سه گانه سینمایی ارباب حلقه‌ها بسیار طولانی بوده و در ساعات پایانی این سه گانه جذاب حلقه یگانه بالاخره از بین می‌رود. اما از بین رفتن حلقه به معنای پایان داستان شخصیت‌های جذاب این داستان نبوده و به عبارتی نابودی حلقه به معنی پایان داستان نیست.

ما پیش از پایان حقیقی داستان، شاهد تاج گذاری آراگورن هستیم تا او به شکل رسمی تبدیل به پادشاه گاندور شود. او در این لحظه بار دیگر به آغوش معشوقه‌اش آرون (Arwen) نیز باز می‌گردد. آراگورن پس از تاج گذاری به سوی قهرمانان داستان، چهار هابیت دوست داشتنی رفته و در برابر آن‌ها زانو می‌زند. این لحظات زیبا با ادای جمله «دوستان من، شما در برابر هیچکس سر خم نمی‌کنید» خطاب به هابیت‌ها و سر خم کردن پادشاه گاندور در برابر هابیت‌ها ادامه می‌یابد. این لحظات نشان از پادشاهی و قهرمانی بر حق آراگورن دارند.

حمله روهیریم در دشت‌های پلنور

با آغاز نبرد میناس تیریث، سربازان گاندور خود را در حال شکست می‌بینند. ترول‌ها در حال حمله به دیوارهای دفاعی بوده و دیگر نیروها با گراند (Grond) در حال بازگشایی نقاط مهم هستند. نتیجه این نبرد نیز مانند نبرد هلمز دیپ با سر کشی ناگهانی سوار کاران روهان تغییر می‌کند.

سوار کاران روهان با سخنرانی و به دستور پادشاه تئودون به سوی نیروهای مهاجم حمله می‌کنند. سخنرانی پادشاه رفته رفته تبدیل به موسیقی حماسی شد و هفت هزار سرباز روهانی با فریاد «مرگ!» نبرد حماسی خود را آغاز کرده و ارک‌ها را یکی پس از دیگری از دم تیغ می‌گذرانند.

پل خازاد دوم

بالروگ (Balrog) اهریمنی است که پس از مرگ استاد سائورون یعنی مورگوث (Morgoth) در سرزمین میانه باقی مانده است. طی سفر و گذر یاران حلقه از معادن موریا (Mines of Moria) گندالف آگاه بود که آن‌ها یارای مقابله با بالروگ نبوده و تنها راه چاره فرار است.

پلی که به سوی شرق موریا کشیده شده، بسیار باریک بوده و کار گذر از آن برای یاران حلقه بسیار سخت است. در نتیجه گندالف تصمیم گرفته خود به تنهایی به مصاف بالروگ برود و مسیر را برای یاران حلقه باز بگذارد. او پس از مبارزه‌ای سهمگین در برابر بالروگ، جمله معروف و خاطره انگیز «تو نباید عبور کنی!» را بیان کرده و با چوب دستی خود نه تنها پل را تخریب کرده، بلکه بالروگ را به عدم می‌کشاند. تماشای اشتیاق گندالف برای کمک به یاران حلقه یکی از بهترین اتفاقات این سه گانه است. گرچه ما از تماشای پیروزی یاران خوشحال می‌شویم، اما تصور ما از مرگ گندالف آن هم در ابتدای مسیر بسیار دردناک است!

شکی نیست که حداقل یک مورد از میان بهترین لحظات ارباب حلقه ها جز سرگرم کننده‌ترین خاطرات شما بوده و حال با مطالعه این مطلب می‌توانید بخش‌های بیشتری از بهترین لحظات ارباب حلقه ها را به یاد بیاورید.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments