#مهسا_امینی
آیا سریال Loki قصد دارد شرایط را برای معرفی مردان ایکس مهیا کند؟

حضور مردان ایکس در سریال Loki؛ یک فانتزی یا یک آرزوی دست‌یافتنی؟

خودتان را برای تماشای احتمالیِ اولین جهش یافته در این سریال آماده کنید!

سریال Loki در اولین قسمت خود به مفهومی اشاره دارد که نخستین بار در کمیک بوک‌های مرتبط با مردان ایکس مورد پرداخت قرار گرفت.

والت دیزنی در دسامبر سال ۲۰۱۷ رسما از برنامه خود برای خرید بخشی از دارایی‌های فاکس قرن بیست و یک از جمله فاکس قرن بیستم خبر داد. این شرکت همچنین ابراز آمادگی کرد به منظور نهایی شدن قرارداد مبلغ ۵۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار را بپردازد. پس از اینکه شرکت کامکست مبلغ بیشتری را پیشنهاد داد، والت دیزنی رقم خود را به ۷۱ میلیون و ۳۰۰ میلیون دلار افزایش داد. در نهایت، مدیران دیزنی و فاکس قرن بیست و یک پیرامون ادغام مجموعه‌هایشان به توافق رسیدند.

خریداری فاکس قرن بیست و یک، فواید زیادی برای والت دیزنی داشت که یکی از آن‌ها به دست آوردن امتیاز شخصیت‌های مختلف مانند مردان ایکس بود. بدین ترتیب، شرایط مهیا شده تا مارول از جهش‌یافتگان در Marvel Cinematic Universe استفاده کند. در صورتی که نمی‌دانید، باید بگوییم مارول یکی از زیرمجموعه‌های دیزنی به شمار می‌رود.

کوین فایگی مدیر مارول است. او در یکی از مصاحبه‌های قدیمی خود تاکید کرده بود علی‌رغم انتشار خبر پیرامون ریبوت مردان ایکس، کار روی این پروژه شروع شده تا راه مناسبی را برای افزودن جهش‌یافتگان به Marvel Cinematic Universe بیابند. با انتشار این مصاحبه، طرفداران مارول به گمانه‌زنی پرداخته و راه‌های مختلفی که می‌توان مردان ایکس را به فرنچایز اضافه کرد مورد بررسی قرار دادند. گروهی از آن‌ها معتقد بودند فیلم Eternals یکی از اصلی‌ترین گزینه‌ها خواهد بود؛ اثری که در سال جاری میلادی به سینماها می‌آید. اینطور که به نظر می‌رسد، حق با این دسته از طرفداران نبود.

دیزنی پلاس به وعده خود عمل کرد و اولین قسمت سریال Loki را چندی پیش در دسترس علاقه‌مندان قرار داد. مخاطبان در اولین قسمت با مجموعه‌ای به نام سازمان اختلالات زمانی آشنا می‌شوند که وظیفه دارد از خط زمانی مقدس محافظت کرده و اجازه ندهد هیچ متغیری در آن اختلال ایجاد کند. اگر از علاقه‌مندان به کمیک بوک‌ها باشید، باید بدانید خط زمانی مقدس مستقیما به مردان ایکس ربط دارد، نه انتقامجویان یا شخصیت‌های مرتبط با آن‌ها.

دکتر بولیوار ترسک، خالق ربات‌هایی خاص است که تحت عنوان سنتینل‌ها شناخته می‌شوند. او هیچ ارتباطی با خط زمانی مقدس ندارد اما چنین جمله‌ای را نمی‌توان در قبال دخترش به کار برد. دختر او تانیا نام داشته، با لقب مادام سنکتیتی شناخته شده و نخستین بار در شماره یک کمیک بوک Askani’son معرفی شد. در ابتدا اطلاعاتی از هویت واقعی‌اش در دسترس گرفت تا اینکه در شماره ۵۲ کمیک بوک Cable فاش شد تانیا نه تنها یک جهش‌یافته است، بلکه محافظ خط زمانی مقدس بوده و یکی از اعضای سازمان اسکانی به شمار می‌رود؛ سازمانی که در آینده شکل گرفته و به قرن ۳۷ میلادی تعلق دارد.

آیا سریال Loki قصد دارد شرایط را برای معرفی مردان ایکس مهیا کند؟
تانیا ترسک

سازمان اسکانی توسط ریچل سامرز ایجاد شد. ریچل، حاصل ازدواج اسکات سامرز و جین گری در یکی از خطوط زمانی است. اعضای اسکانی سعی دارند از طریق سفر به خطوط زمانی مختلف جلوی خرابکاری‌ها را گرفته و بدین ترتیب، از خط زمانی مقدس محافظت کنند. با در نظر گرفتن جملات پیشین، می‌توان گفت شباهت‌هایی میان اسکانی و سازمان اختلالات زمانی وجود دارد. با این تفاوت که اسکانی به آینده تعلق داشته و سازمان اختلالات زمانی به زمان حال مربوط می‌شود.

خط زمانی مقدس یا The Sacred Timeline مفهومی است که نخستین بار در کمیک بوک Cable مطرح شد و هیچ ارتباطی به سازمان اختلالات زمانی ندارد. شباهت‌هایی که میان Loki و کمیک بوک‌های مزبور وجود دارد، به همین یک مورد خلاصه نمی‌شود. تعدادی از المان‌هایی که در ماجراجویی‌های تانیا مورد پرداخت قرار می‌گیرد، در سریال وجود دارد؛ برای مثال، سازمان اختلالات زمانی مانند اسکانی عقیده دارد هیچ تغییری نباید در خط زمانی به وجود بیاید. علاوه بر این، لوکی مانند تانیا علاقه چندانی به پایبندی به قوانین نداشته و گهگاهی آن‌ها را زیر پا می‌گذارد.

حالا به یک سوال بسیار مهم می‌رسیم: چرا تانیا در یکی از شماره‌های کمیک بوک Cable هویت خود را فاش کرد؟ در پاسخ باید گفت نیتنیل سامرز، فرزند بیولوژیکی اسکات سامرز و مادلین پرایر (کلون جین گری) است. بدین ترتیب، باید او را برادر ریچل سامرز دانست. نیتن در دوران مدرن به دنیا می‌آید اما در حالی که همچنان یک نوزاد است، به ویروس کشنده‌ای مبتلا می‌شود. در پی این اتفاق، او به همراه یکی از اعضای اسکانی به آینده فرستاده می‌شود تا شاید دکترهای آن زمان بتوانند کاری برایش انجام دهند.

آیا سریال Loki قصد دارد شرایط را برای معرفی مردان ایکس مهیا کند؟
کیبل

از آن‌جایی که سفر نیتنیل سامرز بنا به دلایلی یک طرفه بوده، پس از بهبودی در آینده مانده، بزرگ شده و به عضویت اسکانی درمی‌آید. او همچنین طی اتفاقاتی لقب کیبل را دریافت می‌کند؛ همان شخصیتی که در فیلم Deadpool 2 معرفی شده است. یکی از ویژگی‌های کیبل، مسافرت مداوم در زمان به خصوص به زمان حال است؛ ویژگی‌ای که باعث شد شاهد تقابل او و سازمان اختلالات زمانی در کمیک بوک‌ها باشیم. نمونه این مورد را اتفاقا در دومین اقتباس لایو اکشن ددپول مشاهده کردیم.

مارول دارای برنامه‌ریزی دقیقی بوده و تمامی اقداماتش با دلیل انجام می‌گیرند. از همین رو، نباید برداشتن یکی از مفاهیم مهم کمیک بوک‌های Cable (خط زمانی مقدس) و به کار بردن آن در Loki را اقدامی بدون منظور در نظر گرفت. با این حال، نمی‌توان گفت کیبل قطعا در قسمت‌های بعدی اولین سریال خدای شرارت حضور می‌یابد اما به نظر می‌رسد استودیو آمریکایی مشغول زمینه‌چینی است تا جهش‌یافتگان را وارد ماجرا کند.

نظر شما در این باره چیست؟


نظرات

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا