جانی دپ از تبعات بسیار خطرناک فرهنگ کنسل می‌گوید

آیا روزهای اوج به انتها رسیده است؟

فرهنگ کنسل

جانی دپ بازیگر و تهیه‌کننده آمریکایی در جریان سخنرانی خود در جشنواره فیلم سن سباستین درباره فرهنگ کنسل و تبعات بسیار خطرناکش صحبت کرده است.

جانی دپ (Johnny Depp) حدودا سه دهه پیش وارد سینما و تلویزیون شد و طی این مدت نقش‌های به یادماندنی زیادی را ایفا کرده است. اگرچه موفق نشده جایزه اسکار را بدست بیاورد، طرفداران فراوانی در سراسر جهان داشته و یکی از چهره‌های شاخص هالیوود است. محبوبیت او ادامه داشت تا اینکه رابطه عاشقانه‌اش با امبر هرد (Amber Heard) با چالش‌های فراوانی مواجه شد. آن‌ها رسما جدا شده و توافق کردند چیزی علیه یکدیگر نگویند اما هرد یک مطلب برای The Washington Post نوشت و همسر سابقش را به آزار و اذیت متهم کرد.

در حالی که اختلافات جانی دپ و امبر هرد به انتها نرسیده بود، The Sun در یکی از مطالب خود مدعی شد ستاره Edward Scissorhands همسر خود را زده است. مطابق انتظار، دپ شکایتی را علیه رسانه انگلیسی تنظیم کرد اما پس از بررسی شواهد و مدارک، قاضی به این نتیجه رسید که ادعای مطرح شده صحت داشته و بازیگر آمریکایی حداقل یکبار همسر سابق خود را مورد اذیت و آزار فیزیکی قرار داد. اعلام شکست دپ در دادگاه برایش سنگین تمام شد. نه تنها جوی منفی علیه او در شبکه‌های اجتماعی به وجود آمد، بلکه وارنر به همکاری خود با او پایانی داده است. در نتیجه، خبری از دپ در Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore نبوده و نقش گلرت گریندلوالد به مس میکلسن (Mads Mikkelsen) سپرده شده است.

اینطور که به نظر می‌رسد، تنها وارنر نیست که تمایلی به همکاری با جانی دپ نداشته و دیگر استودیوهای هالیوودی هم سیاست مشابهی را اتخاذ کرده‌اند؛ برای مثال، می‌توان به مترو گلدوین میر اشاره کرد که  امتیاز پخش فیلم جدید دپ، یعنی Minamata را در اختیار دارد اما چندان به اکرانش در ایالات متحده آمریکا متمایل نیست؛ زیرا مدیرانش معتقد هستند دپ محبوبیت گذشته را نداشته و حالا چهره‌ای منفی در میان علاقه‌مندان به سینما است. بد نیست بدانید علی‌رغم چنین اتفاقاتی، جشنواره فیلم سن سباستین تصمیم گرفته جایزه دونوستیا را به او اهدا کند.

جانی دپ چندی پیش در جشنواره سن سباستین حضور یافت تا جازه افتخاری دونوستیا را دریافت کند. او در جریان سخنرانی خود به فرهنگ کنسل (Cancel Cultue) اشاره کرد که در میان فارسی زبانان با نام‌های فرهنگ اخراج یا فرهنگ تبعید هم شناخته می‌شود. دپ به رسانه‌ها اخطار داد فرهنگ کنسل از کنترل خارج شده و دیگر هیچ فردی از تبعاتش در امان نیست:

فرهنگ کنسل کاملا از کنترل خارج شده و می‌توانم به شما قول بدهم دیگر هیچ کس در امان نیست، نه شماها و نه حتی آن‌هایی که بیرون در ایستاده‌اند. هیچ کس امنیت ندارد. یک جمله کافی است تا فرش را کشیده و زیر پایتان خالی شود.

فرهنگ کنسل
جانی دپ در مجموعه فیلم‌های جانوران شگفت‌انگیز

فرهنگ کنسل تنها روی زندگی من تاثیر نگذاشته و برای بسیاری دیگر اتفاق افتاده است. متاسفانه از یک نقطه‌ای به بعد قربانانیان فکر می‌کنند این اتفاق عادی نیست یا تقصیر خودشان بوده است، در حالی که این حقیقت ندارد.

وقتی یک بی‌عدالتی رخ می‌دهد، مهم نیست علیه شما، علیه کسی که دوستش دارید یا علیه کسی که به آن اعتقاد دارید، [برای حمایت از قربانی] بایستید چون به شما نیاز دارد.

فرهنگ کنسل، یک مفهوم جدید است که در قبال افراد مشهور و محبوب رخ می‌دهد. آن‌ها معمولا به خاطر یک جمله یا یک عمل بحث‌برانگیز مورد انتقاد شدید قرار گرفته و نهایتا اعتبارشان را از دست می‌دهند. در نتیجه، دیگر نمی‌توانند در حوزه خود فعالیتی انجام دهند؛ مانند اتفاقی که برای جانی دپ رخ داده است.

طبق برخی گمانه‌زنی‌ها، ماجرای بایکوت جانی دپ از سوی هالیوود جدی بوده و استودیوها تمایلی ندارند آثار پرهزینه خود را با مشارکت او بسازند.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
بالا