John Wick

مروری بر قدرتمندترین دشمنان سری فیلم‌های John Wick

تجدید خاطره با بابا یاگا

کیانو ریوز در نقش جان ویک در طی سه فیلمی که با عنوان John Wick اکران شده، انسان‌های بی‌شماری را قلع و قمع کرده و خود را به شکل نیروی غیرقابل شکستی جلوه داده است؛ به طوری‌که هیچ انسان عاقلی دوست ندارد با در افتادن با او، آن روی بدش را ببیند. به بهانه‌ی مروری بر خاطرات گذشته می‌خواهیم به یک سوال پاسخ دهیم: قدرتمندترین دشمنان John Wick چه کسانی‌ هستند؟

با این‌که جان می‌تواند با تیری که با دقت نشانه‌گیری شده، برخی از دشمنانش را از پای در آورد، بعضی دیگر هستند که مقداری تلاش و تمرکز بیشتری نیاز دارند. در این مقاله قصد داریم مروری داشته باشیم بر دشمنان قدرتمندی که جلوی جان ویک ظاهر شده‌اند.

۸. Viggo Tarasov

فیلم: John Wick

می‌خواهیم کمی ساز مخالف بزنیم و با ویگو تاراسوو (به بازیگری مایکل نیکویست) همدردی کنیم. حق با شماست، این مرد یک هیولا است؛ چون تمام درآمدی که کسب می‌کند، از آزار و اذیت رساندن به دیگران به‌دست می‌آید، اما تنها دلیل وارد شدن او به ماجرای انتقام‌جویانه‌ی جان ویک در فیلم اول، به لطف پسر احمق اوست. بازنشسته ماندن جان ویک، ویگو را بی‌نهایت خوشحال می‌کرد، اما فرزند کودن او تصمیم گرفت غول خفته‌ای را از خواب بیدار کند. ویگوی پدر از همان اول می‌دانست که هیچ شانسی در برابر این قاتل نامدار ندارد و هر موقع که فرصت می‌شد، پاداش در نظر گرفته شده برای سرش را افزایش می‌داد، ولی در سکانس آخر مجبور شد تا خودش آستین‌هایش را بالا بزند و خودش برای حل مشکل قدم پیش بگذارد.

ویگو نیازی ندارد که یک رزمی‌کار حرفه‌ای باشد، چون افرادی را برای انجام امور خشونت‌بارش استخدام می‌کند، اما باید کمی او را مورد ستایش قرار دهیم، به این دلیل که دشمنانِ جان ویک به طور معمول در کسری از ثانیه سربه‌نیست می‌شوند، ولی ویگو در نبردش با جان مشکلاتی را برایش به‌وجود می‌آورد. جان حتی مجبور شد چاقویی را در بدن خودش فرو کند تا بر وضعیت تسلط یابد، پس از این لحاظ باید ویگو را مورد تحسین قرار دهیم. با این حال، مهارت‌های فیزیکی ویگو در برابر سایر افراد درون لیست هیچ است و به همین دلیل او آخرین جایگاه را در لیستمان دارد.

۷. Ernest

فیلم: John Wick: Chapter 3 – Parabellum

وقتی به شخصیت ارنست در جان ویک 3 نگاه می‌کنید، برتری خاص او را به وضوح می‌بینید. بازیگر ارنست کسی نیست جز بوبان ماریانوویچ صربستانی که از ستاره‌های بسکتبال آمریکا است و با قد ۲۲۴ سانتی‌متری خود، همچون برج زهرمار بر سر جان ویک می‌ایستد. او می‌تواند با برد زیادی که دستانش دارند، یکی از دستانش را دراز کرده و «جان» را مانند اسباب‌بازی به این طرف و آن طرف پرتاب کند. ارنست به همین شکل در اولین سکانس مبارزه‌ی فیلم در کتاب‌خانه‌ی عمومی نیویورک، به جان ویک آسیب زیادی می‌رساند.

ایرادی که ارنست دارد این است که بیش از حد به قد و قواره‌اش برای پیروزی در مبارزات تکیه می‌کند و وقتی با کسی به چابکی جان ویک درگیر می‌شود، این استراتژی به نفع او تمام نمی‌شود. قدرت خالص او بی‌نظیر است، ولی مهارت‌های رزمی زیادی ندارد و دلیل رتبه‌ی پایین او در لیست دشمنان John Wick نیز همین است. فراموش نشود که دلیل شکسته شدن گردنش توسط یک کتاب نیز همین بود!

۶. Ms. Perkins

فیلم: John Wick

همان‌طور که در فیلم اول جان ویک دیدیم، خانم پرکینز قدرت‌های زیادی در حوزه‌ی کشت و کشتار دارد. او اعتقاد زیادی به پیروی از قوانین ندارد، چون تنها جایی که اجازه‌ی این کار را ندارد، به قهرمان داستانمان حمله می‌کند، ولی در عوض ارزش پول را به خوبی درک می‌کند و وقتی موقعیت مناسبی برای حمله‌ی پنهانی می‌بیند، آن را از دست نمی‌دهد. در نبرد بین خانم پرکینز و جان ویک در هتل کانتیننتال، لحظاتی را می‌بینیم که او نسبت به جان برتری دارد و این موفقیت او را ستایش می‌کنیم.

البته خانم پرکینز بی‌نقص نیست چون نسبت به محیط اطراف خود آگاهی خوبی ندارد. به‌طور مثال، او قطعا باید می‌دانست که راه انداختن یک درگیری در هتل به مرگ او ختم می‌شود، ولی از آن مهم‌تر یک، حضور مارکوس (به بازیگری ویلم دفو) را به عنوان تک‌تیر‌اندازی در آن طرف خیابان نفهمید و دو این‌که او اجازه داد تا مبارزه‌اش به راهرو کشیده شود و این‌جا بود که هری به کمک جان آمد.

۵. Cassian

فیلم: John Wick: Chapter 2

کاسیان به وضوح و بر اساس آن‌چه تماشا کرده‌ایم بهترین بادیگارد دنیا نیست، چون به قهرمان داستان اجازه می‌دهد تا با زیرکی از کنار او عبور کرده و راهی مسیرش برای کشتن جیانا د آنتونیو شود. با این حال، یک‌دندگی کاسیان برای انتقام گرفتن از جان قابل‌تحسین است؛ حتی اگر در آخر هم همه‌چیز آن‌طور که می‌خواست پیش نرفت.

قبل از این‌که پرونده‌ی این شخصیت را ببندیم، باید بگوییم که کاسیان توانست خلل زیادی در کار جان ویک ایجاد کند. مبارزه‌ی جان و کاسیان در کوچه پس‌کوچه‌های رُم فوق‌العاده بود و آن‌ها به‌طور مضحکی روی پله‌هایی بسیار طولانی غلط می‌خورند تا به لابی هتل کانتیننتال برسند و به‌خاطر قوانین هتل مجبور به توقف نبردشان شوند. هم‌چنین کاسیان توانست بدون آن‌که کسی متوجه شود، درون مترویی شلوغ تیر بزند و به همین دلیل به امتیازات مثبت او اضافه می‌کنیم. او قطعا فرد با استعدادی است، ولی این استعدادها به اندازه‌ی چهار رتبه‌ی اول لیست دشمنان John Wick محسوب نمی‌شوند.

۴. Ares

فیلم: John Wick: Chapter 2

بخش “Reflections on the Soul” در فیلم دوم جان ویک یکی از بهترین‌های سکانس‌های فرنچایز است. این سکانس نه تنها کارگردانی هنری خارق‌العاده با استفاده‌ی پررنگ از آینه‌ها را دارد، بلکه روبی رُز در نقش اِریز به یکی از قدرتمند‌ترین دشمن‌های جان ویک تبدیل می‌شود. سلاح سردی که اِریز از آن استفاده می‌کند، خنجری است که سخت در مشت گرفته که تیغ آن از لای انگشتانش به بیرون می‌آید و حرکات شلاق‌مانند دستانش با این خنجر، صحنه‌ی نفس‌گیری برای جان ویک و بینندگان تداعی می‌کند. بر خلاف The Bowery King (با بازیگری لارنس فیشبرن) که در جان ویک 3 چهره‌اش با ضربات چاقوی زیرو تزئین شد، خوشبختانه جان مهارت جاخالی دادن از حرکات سریع اریز را دارد.

در فیلم جان ویک 2، سانتینو د آنتونیو هیچ مانع عظیمی برای جان ویک نیست، چون وقتی جان وارد سالن غذاخوری هتل کانتیننتال می‌شود، با یک تیر مغز سانتینو را از هم می‌شکافد. با توجه به این مورد،‌ مبارزه‌ی قهرمان داستان علیه اِریز، به عنوان «باس‌فایت آخر» فیلم شناخته می‌شود و با ایجاد صحنه‌های دلهره‌آور، به خوبی آن را به تصویر می‌کشد. هماهنگی بسیار خوب (اما در نهایت ناموفق) اریز را برای کشتن جان در نظر می‌گیریم و می‌بینیم که اریز لایق رتبه‌ای بالا در لیست قدرتمندترین دشمنان John Wick است.

۳. Kirill

فیلم: John Wick

احتمالا اکنون این سوال ذهنتان را درگیر کرده؛ «کیریل دیگر کیست؟»، اما خبر خوش این‌که من آمده‌ام تا او را برایتان یاد‌آوری کنم! نقش‌آفرینی کیریل بر عهده‌ی دنیل برنارد (رزمی‌کار سوئیسی) بود. کیریل کسی است که در فیلم اول، به کشتن جان ویک بسیار نزدیک می‌شود. این دو شخصیت برای اولین بار در The Red Circle Club با هم رو در رو می‌شوند و این در حالی اتفاق می‌افتد که جان طعمه‌ی خود، یعنی یوسف تاراسوو را دنبال می‌کند. با این‌که قهرمانمان همچون چاقوی داغی است که محافظان تاراسوو را مانند کره از هم می‌شکافد، کیریل همچون دیواری آجری در برابرش می‌ایستد. او نه تنها جان را درست و حسابی کتک‌کاری می‌کند، بلکه او را از روی بالکن پرتاب می‌کند تا مطمئن شود که جان با تن سالم از ماجرا خارج نمی‌شود. همچنین هنگامی که جان با ویگو تاراسوو درگیر بود، کیریل با ماشینی به او کوبید و برای این کار شایان تکریم است. اگر کیریل می‌توانست همان‌جا کار جان را تمام کند، رتبه‌ی بالاتری به او در لیست قدرتمندترین دشمنان John Wick می‌دادیم، اما روایت داستانی فیلم اول این حق را از او ربود. به همین دلیل، به‌جای آن‌که به عنوان «کسی که بابا یاگا را کشت» شهرت یابد، تنها به عنوان «کسی که جان ویک او را با دستبند پلیس خفه کرد» شناخته می‌شود.

۲. Shinobi #1 و Shinobi #2

فیلم: John Wick: Chapter 3 – Parabellum

به دلیل این‌که این دو شخصیت همواره در حملاتشان به یک‌دیگر کمک می‌کنند، ما شینوبی ۱ (به بازیگری چِچِپ عارف رحمان) و شینوبی ۲ (با نقش‌آفرینی یایان روحیان) را در یک جایگاه قرار دادیم و رتبه‌ی دوم را به آن‌ها اختصاص می‌دهیم، چون مهارت‌های به نمایش گذاشته شده توسط آن‌ها واقعا شگفت‌انگیز هستند، البته برای این دو بازیگر که سابقه‌ی نقش‌آفرینی در فیلم‌های The Raid دارند، چیزی کمتر از این انتظار نمی‌رود.

یک حس به ما می‌گفت که جایگاهشان در لیست را پایین‌تر قرار دهیم، چون مبارزات دو-به-یک شدیدا به نفع تیم بزرگ‌تر است، اما در نهایت از تصمیم خود منصرف شدیم. احترام این دو شینوبی برای جان ویک نه تنها به او اجازه می‌دهد که از موقعیت‌های مهلک فرار کند، بلکه این دو، نینجاهای متبهری با استعدادهای مثال‌زدنی هستند، که این مهم‌ترین ویژگی برای گرفتن رتبه‌ی خوب در لیست قدرتمندترین دشمنان John Wick است. این را هم فراموش نکنیم که این دو از معدود افرادی هستند که وارد یک درگیری با جان ویک شدند و همچنان نفس می‌کشند.

۱. Zero

فیلم: John Wick: Chapter 3 – Parabellum

زیرو (به بازیگری مارک داکاسیوس) رفتاری بسیار گستاخ و مغرورانه دارد، ولی برخلاف یوسف تاراسوو، زیرو صرفا یک تبهکار بزدل نیست. در عوض وقتی شمشیری را در دستانش قرار دهید، دلیل ترس افراد از او را درک می‌کنید، چون هم با سلاح سرد مهارت دارد، هم دستوراتی را که High Council به او می‌دهد را با نهایت دقت و ظرافت به انجام می‌رساند.

زیرو به عنوان یک ژنرال، تصمیم‌های هوشمندانه‌ای می‌گیرد و توانسته حملات بی‌رحمی را به پایگاه‌های The Director و The Bowery King رهبری کند، ولی این آخرین مبارزه‌ی اوست که به این شخصیت، اجازه‌ی درخشش می‌دهد. با این‌که در آخر زیرو توسط جان ویک کشته می‌شود، نمی‌توان استعدادهایش را دست کم گرفت. از آن‌جا که آخرین سخنان زیرو درباره‌ی این بود که جان دارد «به گرد پای او می‌رسد»، می‌توان گفت که غرورش باعث از پا در آمدن او شد، اما همه‌ی این‌ها به جذبه‌ی او اضافه می‌کند.

این دیدگاه ما درباره‌ی قدرتمندترین دشمنان John Wick بود، اما شاید شما دیدگاه‌تان با لیست این مقاله متفاوت باشد؛ پس نظرتان را زیر همین پست با ما به اشتراک بگذارید.

0 0 آراء
امتیاز مطلب

نظرات

guest

1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا