جهان تالکین
1%
  • 0/10

آیا سرزمین میانه تنها قاره در جهان تالکین است؟

جهان تالکین را فقط با داستان ارباب حلقه‌ها نسنجید!

آیا سرزمین میانه تنها قاره در جهان تالکین است؟ ۰ ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ یادداشت (سینمایی) کپی لینک

جهان تالکین به قدری وسیع بوده که با وجود بسیاری فیلم، سریال و بازی‌های ویدیویی همه چیز درباره آن به گوش مخاطبین نرسیده است. جهان تالکین تنها از سرزمین میانه تشکیل نشده است!

سرزمین میانه (Middle-Earth) خلق شده توسط تالکین (Tolkien) به خودی خود قاره‌ای گسترده بوده که رازهای زیادی در خود دارد. داستان ارباب حلقه‌ها نیز در این قاره رخ می‌دهد، اما جالب است بدانید که سرزمین میانه تنها قاره در جهان تالکین نبوده و داستان‌های زیادی در خارج از این قاره برای ما تعریف شده است! با این وجود تنها قاره شناخته شده میان طرفداران سرزمین میانه بوده و دلیل آن رخ ندادن وقایع ارباب حلقه‌ها در دیگر قاره‌ها است.

دیگر دلیل ناشناس ماندن دیگر قاره‌های جهان تالکین از بین رفتن آن‌ها در وقایع متفاوت یا از بین رفتن مردم درون این قاره‌ها است. بسیاری از اطلاعات مربوط به دیگر قاره‌های جهان تالکین از یادداشت‌های این نویسنده برداشته شده و بر اساس حدس و گمان در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

آردا چیست؟

در نوشته‌های تالکین، آردا (Arda) به عنوان سیاره‌ای بزرگ یا به عبارتی سیاره زمین شناخته می‌شود. آردا به عنوان سیاره و ایا (Eä) به عنوان هستی که آردا در آن قرار داشته شناخته می‌شود. آردا شامل دو خشکی عظیم به نام‌های سرزمین میانه و آمان (Aman) بوده که توسط دریاها و اقیانوس‌ها احاطه شده‌اند. آردا توسط موسیقی آینور (Music of Ainur) خلق شده، در ابتدا مسطح بوده و سپس به کره تغییر شکل داده است. این اتفاق به دست ارو ایلوواتار (Eru Iluvatar)، خالق جهان، صورت گرفته تا مردم عادی نتوانند وارد آمان شوند.

بسیاری از قاره‌های آردا توسط بلگر (Belegaer) یا دریای بزرگ از یکدیگر جدا شده و طی جنگ والارها (Valar) در برابر ملکور (Melkor) بسیاری از بخش‌های غربی سرزمین میانه به زیر آب رفته‌اند. در ابتدای عصر اول، بلریاند (Beleriand) در شمال سرزمین میانه طی جنگ خشم (War of Wrath) نابود شده و سرزمین نومنور (Numenor) در عصر دوم به دلیل طغیان مردم و تلاش برای شکست تحریم والار (Ban of the Valar) و رسیدن به آمان از بین رفته است.

آمان چیست؟

اگر سرزمین میانه را جهان فانی در نظر گرفته که مردم میرا در آن زندگی می‌کنند، آمان جهان فنا ناپذیری بوده که نژاد‌های فنا ناپذیر چون والار، مایارا (Maiar) وانیار (Vanyar)، نیولدور (Noldor) و تلری الف‌ها (Teleri Elves) در آن سکونت دارند. در عصرهای ابتدایی آردا، والارها محل استقرار خود والینور (Valinor) را در آمان بنا کرده و خود را از دنیای فانی توسط موانعی چون جزایر طلسم شده (Enchanted Isles) به طور کامل جدا کرده و منزوی شدند. ارندیل (Earendil) اما موفق به گذر از جزایر شده، به والینور راه یافت و از والارها برای مبارزه در برابر مورگوث (ملکور سابق) درخواست کمک کرد.

پس از آنکه مردم نومنور در صدد شکست تحریم والار بر آمدند، والارها به ارو ایلواتار مراجعه کرده و او نیز جهان فانی را به کره تغییر داد و اینگونه هر موجود فانی که برای رسیدن به آمان تلاش کند، از آن گذر کرده و در عوض آمان به خاور دور می‌رسد! البته او مسیری مخصوص الف‌ها شکل داده تا بتوانند به سرزمین‌های نامیرا (Undying Lands) دسترسی پیدا کنند. به غیر از الف‌ها تنها چند غیر الف در این جهان دیده شده که قهرمانان داستان ارباب حلقه‌ها یعنی فرودو (Frodo)، بیلبو (Bilbo) و گیملی (Gimli) هستند.

چند قاره در آردا وجود دارد؟

همانطور که پیش‌تر نیز اشاره شد، سرزمین میانه یکی از اصلی‌ترین قاره‌های آردا است. در کنار آن، می‌توان سرزمین تاریک (Dark Land) در جنوب، سرزمین سوخته خورشید (Burnt Land of the Sun) در شرق و آمان در غرب را به عنوان دیگر سرزمین‌های آردا معرفی کرد. متاسفانه، به غیر از آمان و سرزمین میانه، تقریبا هیچگونه اطلاعاتی از دیگر قاره‌های آردا در دسترس نیست. بخش اصلی داستان‌های تالکین در سرزمین میانه رخ داده و به همین دلیل مهم‌ترین مکان در داستان‌های او شناخته می‌شود. همانطور که در ابتدای مطلب نیز مطالعه کردید، تمام اطلاعات درج شده در این مطلب درباره دیگر قاره‌ها برگرفته از یادداشت‌ها و دست نوشته‌های تالکین هستند.

سرزمین تاریک دارای رشته کوه‌های عظیم بوده که مهم‌ترین آن‌ها با نام کوه‌های زرد (Yellow Mountians) شناخته شده که در گذشته بخشی از سرزمین میانه بوده است. این رشته کوه طی نبرد قدرت‌ها (Battle of the Powers) که سبب جدایی سرزمین میانه و سرزمین تاریک از یکدیگر شد، به عنوان بخشی از سرزمین تاریک شناخته می‌شود. سرزمین سوخته خورشید که با نام‌های خاوره (Easterness) و سرزمین‌های شرقی (Eastlands) نیز شناخته شده، سرزمینی خالی در شرق سرزمین میانه بوده که خورشید از آنجا طلوع می‌کند.

تنها یک نکته از جغرافیای این قاره در دسترس است. سرزمین سوخته خورشید دارای رشته کوه‌هایی خمیده بوده که با نام دیوارهای خورشید (Wall of the Sun) شناخته می‌شوند. تالکین تنها یک مرتبه به توضیح این بخش از آردا پرداخته است. شما نام این سرزمین را تنها زمانی که مردم نومنور به دور دریا در حال سفر بوده‌اند می‌شنوید. مردم نومنور حتی موفق به دیدن دروازه‌های صبح (Gates of Morning)، جایی که خورشید هر روز از آن طلوع می‌کند نیز شده‌اند.

جهان تالکین یکی از زیباترین جهان‌ها در دنیای کتاب‌ها، سینما و البته بازی‌های ویدیویی بوده که الهام بخش داستان‌های بسیاری در طول تاریخ بوده است. شما چه خاطراتی از این جهان زیبا دارید؟ آیا از وجود دیگر قاره‌ها در این جهان اطلاع داشتید؟ در انتظار نظرات شما هستیم.مطالب مرتبط

دیگران نیز خوانده‌اند

نظرات

دیدگاه خود را اشتراک گذارید
اشتراک
به من اطلاع بده
guest

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments