مرد آهنی

۱۰ باری که مرد آهنی در نقش شخصیت منفی MCU قرار گرفت

مرد قلب آهنی

تونی استارک بی هیچ شکی قهرمان دنیای سینمایی مارول است، اما با نگاه دقیق‌تر به فیلم‌های این مجموعه، لحظاتی را نیز می‌يابیم که رفتار او چندان قهرمانانه نبوده است.

بعد از فداکاری بزرگ تونی استارک و نجات دنیا از دست تانوس به قیمت جان خودش، دیگر نمی‌توان بهانه‌ای یافت که از او به‌عنوان قهرمانی بزرگ و دوست‌داشتنی یاد نکنیم. حتی در فیلم Spider-Man: Far From Home دیدیم که چگونه او به شخصیتی اسطوره‌ای و حتی مقدس تبدیل شده است. اما همه به خوبی می‌دانیم که غرور تونی یکی از ویژگی‌های بارز شخصیت او بود؛ غروری که در دفعات مختلفی باعث ایجاد تنش یا حتی دردسر برای خودش و دیگران شده است. اگر در فاز‌های اولیه دنیای سینمایی مارول کمی بیشتر دقت کنیم، چندین مورد از این لحظات ضدقهرمانانه تونی استارک/مرد آهنی را پیدا می‌کنیم که ما را حداقل برای مدت کوتاهی از او متنفر می‌کنند.

۱۰- تحریک هالک

گروه انتقام‌گیران در اوایل شکل‌گیری، در کشتی هوایی عظیم سازمان S.H.I.E.L.D که Helicarrier نام داشت گرد هم آمده و تلاش می‌کردند که لوکی و تسرکت قدرتمند را پیدا کنند. اما با وجود تمرکز شدید تیم روی تهدید لوکی، تونی صرفاً جهت سرگرمی تلاش می‌کرد تا بروس را تهدید کند تا آن روی سبز خشمگینش را به چشم ببیند.

البته در نهایت این لوکی بود که موفق به بیدار کردن هالک و در نهایت نابودی Helicarrier شد. تهدید هالک به لطف ثور خنثی شد اما اگر حرکات تحریک‌آمیز در وهله اول منجر به عصبانی شدن هالک می‌شد، خدا می‌داند چه بر انتقام‌جویان و خدمه کشتی می‌آمد.

۹- خیانت به شیلد

در جریان اولین فیلم انتقام‌جویان، شاهد اولین خیانت تونی به سازمان شیلد نیز هستیم. زمان زیادی از حضور در کشتی Helicarrier نمی‌گذرد که تونی دست به نفود به سیستم‌های این سازمان زده و اطلاعات محرمانه آنها را پیدا می‌کند. البته شاید این عمل تونی در نهایت منجر به لو رفتن برنامه‌های شرورانه نیک فیوری برای تسرکت شد، اما با این حال این حرکت او خیانت به سازمان دولتی مقابله با تهدید‌های فراطبیعی محسوب می‌شود؛ حتی اگر شیلد در آن زمان در واقع پوششی برای سازمان شرور هایدرا بود.

۸. مرد آهنی در حال مستی

در کمیک‌های مارول، مرد آهنی برای سال‌های زیادی از اعتیاد به الکل رنج می‌برد، اما بعد از خط داستانی «Demon in a Bottle»، تلاش می‌کند دست از نوشیدن بردارد. در دنیای سینمایی مارول نیز شاهد اشاراتی به این مشکل تونی هستیم. در Iron Man 2، او برای راحت‌تر کنار آمدن با مسمومیت پالادیوم در بدنش، به مست کردن رو می‌آورد. واضح است که نوشیدن افراطی می‌تواند منجر به اتفاقات ناگواری شود، اما تونی در Iron Man پا را یک قدم فراتر گذاشته و با زره ویژه‌اش، حرکات بسیار خطرناکی در میان عموم انجام می‌دهد. رفتارهای ناشایست تونی، موجب بروز درگیری با صمیمی‌ترین دوستش هم می‌شود تا یکی از ضدقهرمانانه‌ترین لحظات زندگی مرد آهنی را دیده باشیم.

۷. توهین به آلدریچ کیلیان

در Iron Man 3 دیدیم که تونی برای ایجاد دردسر، لزوماً نیازی ندارد که زره مخصوص مرد آهنی را بر تن کند. همانطور که در این فیلم می‌بینیم، تونی پیش از دزدیده و تبدیل شدن به مرد آهنی، در یک کنفرانس مربوط به تکنولوژی رفتاری بسیار توهین‌آمیز با کیلیان آلدریچ داشت، به طوری که حتی می‌توانست سبب خودکشی او شود.

اما در عوض اتفاق ناگوارتری افتاد و آلدریچ برای انتقام گرفتن از تونی و پیشبرد نقشه‌های خودش، A.I.M را راه‌اندازی کرد و تعداد زیادی انسان را به کشتن داد. در کمیک‌ها، A.I.M یک گروه تروریستی بسیار حرفه‌ای است که تهدیدی به بزرگی هایدرا برای کل دنیاست. حداقل تونی در MCU شانس آورد که پیامد رفتار ناشایستش به این بدی نبود.

۷. خلق آلتران

تونی در وقایع Avengers: Age of Ultron سعی داشت با همکاری بروس، برای دنیا یک «زره» از حنس هوش مصنوعی ایجاد کند تا در برابر تهدید‌های ناشناخته (بخوانید تانوس) دوام بیاورد. این زره درنهایت به آلتران ختم شد که خود به تنهایی تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین خطراتی شد که جهان به خودش دیده! آلتران بشریت را به چشم بزرگ‌ترین تهدید برای زمین نگاه می‌کرد و همین نکته سبب شد که علیه خالقانش شورش کند و هزاران انسان بی‌گناه را در شهر سوکوویا به کشتن داد.

آلتران در کمیک‌ها، از مخلوقات دکتر هنک پیم است که به تدریج به خودآگاهی رسیده و تبدیل به یک تهدید جهانی می‌شود. نسخه MCU حتی خطرناک‌تر از کمیک‌هاست، چرا که فردی چون تونی استارک را به‌عنوان خالق به خود می‌بیند.

۲. به خطر انداختن پیتر پارکر

وقایع فیلم Captain America: Civil War از تنش‌زاترین لحظات دنیای سینمایی مارول است؛ جایی که اعضای گروه انتقام‌جویامن برسر «توافق‌نامه سوکوویا» و پذیرش نظارت بیشتر بر اعمالشان، به اختلاف شدیدی برمی‌خورند و با هم درگیر می‌شوند. تونی در این به نوعی رهبر گروه موافقان با توافق‌نامه است، اما در راه مقابله با کاپیتان آمریکا، خودش یکی از قوانین این توافق‌نامه را با اضافه کردن پیتر پارکر نوجوان به گروه بدون هماهنگی قبلی با دولت، زیر پا می‌گذارد.

البته که پیتر به اندازه کافی قدرتمند و توانا هست که به این سادگی‌ها آسیب نبیند، اما کشاندن پای او به نزاع خشونت‌آمیز قدرتمندترین ابرقهرمان‌های دنیا زمانی که تازه به قدرت‌های خود پی برده، بی‌مسئولیتی بزرگی از جانب تونی بود.

۴. خشم غیرقابل‌مهار

Civil War شامل لحظاتی بسیار تاریک از زندگی تونی استارک است که قهرمان بودن او را تحت الشعاع قرار می‌دهد. اختلاف انداختن در گروه برسر توافق‌نامه سوکوویا و حمله به فالکون بعد از حادثه سقوط رودی نمونه‌هایی از این لحظات هستند. اما بدترین مورد زمانی است که تونی با خشمی غیرقابل‌کنترل سعی می‌کند سریاز زمستان (و کاپیتان آمریکا) را به دلیل قتل پدر و مادرش از بین ببرد. خوشبختانه این عمل ضدقهرمانانه او به نتیجه نرسید، اما برای مدتی طولانی گروه انتقام‌جویان را از هم گسیخت تا زمین بدون محافظ باقی بماند.​

۳. تصمیم‌های تجاری نادرست

تونی در Iron Man دست به عملی اخلاقی زد و تولید سلاح توسط ابرشرکتش را متوقف کرد، اما برخی تصمیم‌های دیگر او به این اندازه درست و اخلاقی نبوده‌اند. همانطور که در فیلم Spider-Man: Homecoming دیدیم، تونی استارک با تأسیس شرکت Damage Control، اداره امور بازسازی خرابی‌هایی که پس از نبرد ابرقهرمان‌ها با دشمنان برجای می‌ماند را دست گرفت. این اقدام شاید با نیت خوبی انجام شد، اما پیامد‌های بدی داشت.

ورود Damage Control به نیویورک منجر به بیکار شدن آدرین تومز و همکارانش شد. عظش انتقام تومز او را تبدیل به والچر کرد که تبدیل به خطری بزرگ نه تنها برای پیتر پارک، بلکه برای کل مردم نیویورک شد. سازمان Damage Control یکی از جالب‌ترین بخش‌های کمیک‌های مارول است که همواره درون‌مایه‌ای طنز داشته و شامل ماجراجویی‌هایی زیادی از انسان‌های عادی پس از وقوع یک نبرد ابرقهرمانی است.

۲. رئیس بد

در آغاز دنیای سینمایی مارول دیدیم که تونی تصمیم گرفت شرکتش را از یک کارخانه تولید سلاح به عرصه‌های دیگر هدایت کند و دست از تأمین ابزارهای کشتار بردارد. در ادامه فاز‌های MCU شاهد مشغولیت شرکت صنایع استارک به تولید فناوری‌های جدید برای زره مرد آهنی و خروج تونی از مقام مدیریت شرکت بودیم. با این حال اقدامات نادرست پیشین تونی در شرکت و استفاده‌های غیرقانونی از فناوری‌هایی که دیگران برایش تأمین می‌کردند، منجر به تشکیل گروهی از کارمندان سابق شرکت تحت رهبری کوئنتین بک/میستیریو شد؛ گروهی که هدف داشت از رئیس سابق انتقام بگیرد و در این راه بار دیگر جان مردم بی‌گناه به لطف اشتباهات تونی به خطر افتاد.

۱. الگوی بد

تونی استارک/مرد آهنی سهم بسیار بزرگی در زندگی پیتر پارکر دارد. کمک‌های پدرانه تونی به پیتر و حمایت‌هایش در راه تبدیل شدن به مرد عنکبوتی، نقش مهمی در شکل‌گیری زندگی فعلی پیتر داشته است. اما همه می‌دانیم که تونی می‌تواند چه اشتباهاتی مهلکی مرتکب شود و همین نکته نیز بارها او را تبدیل به الگویی بد برای پیتر کرده است. اهدای یک لباس ویژه خطرناک به پیتر و سپس غیب شدنش از زندگی او یکی از این دفعات است.

تونی بزرگ‌ترین جفا در حق پیتر را زمانی کرد که بدون فکر و نقشه قبلی، او را به لباس قدرتمند جدیدی مجهز نمود و به پایش را به سفینه فرزندان تانوس کشاند. وقایع پس از این، تانوس را به شش سنگ بی‌نهایت رساند و تریلیون‌ها موجود زنده، از جمله پیتر، را به کشتن داد. در Endgame دیدیم که مرگ پیتر چگونه تبدیل به عذابی روحی برای تونی شد و در نهایت او را وادار کرد که برای بازگرداندن پیتر و دیگران، جان خودش را فدا کند.

4.5 2 آراء
امتیاز مطلب


نظرات

guest

14 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی‌ترین بیشترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
بالا